Xfce Apps - en to sv translation catalogue (965 entries)

en: 	Added %d alarms. Processed %d events.
sv: 	Lade till %d alarm. Bearbetade %d händelser.

en: 	Archiving events, which are older than: %04d-%02d-%02d
sv: 	Arkiverar händelser som är äldre än: %04d-%02d-%02d

en: 	Compiled against GTK+-%d.%d.%d,
sv: 	Kompilerat mot GTK+-%d.%d.%d,

en: 	Found %d alarms of which %d are active. (Searched %d recurring alarms.)
sv: 	Hittade %d alarm av vilka %d är aktiva. (Sökte igenom %d återkommande alarm.)

en: 	Not using DBUS. Import works only partially.
sv: 	Använder inte DBUS. Importering fungerar endast delvis.

en: 	Not using archiving.
sv: 	Använder inte arkivering.

en: 	Not using libnotify.
sv: 	Använder inte libnotify.

en: 	PHASE 1: reset recurring appointments
sv: 	FAS 1: nollställ återkommande möten

en: 	PHASE 2: return archived appointments
sv: 	FAS 2: återskapa arkiverade möten

en: 	Recur ended, moving to archive file.
sv: 	Återkommande slutade, flyttar till arkiveringsfil.

en: 	Recurring. End year: %04d, month: %02d, day: %02d
sv: 	Återkommande. Slut år: %04d, månad: %02d, dag: %02d

en: 	Released under the terms of the GNU General Public License.
sv: 	Utgivet under villkoren för GNU General Public License.

en: 	This is %s version %s
sv: 	Detta är %s version %s

en: 	Using DBUS for import.
sv: 	Använder DBUS för import.

en: 	Using Orage local version of libical.
sv: 	Använder Orages lokala version av libical.

en: 	Using automatic archiving.
sv: 	Använder automatisk arkivering.

en: 	Using libnotify.
sv: 	Använder libnotify.

en: 	Using operating system package libical.
sv: 	Använder operativsystemspaket libical.

en: 	VTODO not complete; not archived
sv: 	VTODO inte färdig; inte arkiverad

en: 	dbus not included in orage.
sv: 	dbus inte inkluderat i orage.

en: 	without dbus [files] and foreign file options(-a & -r) can only be used when starting orage
sv: 	flaggor för "utan dbus [filer]" och externa filer(-a & -r) får endast användas när orage startas

en: 
     Note:
    %s
sv: 
     Anteckning:
    %s

en: 
    %02d d %02d h %02d min to: %s
sv: 
    %02d d %02d h %02d min till: %s

en: 
    No active alarms found
sv: 
    Inga aktiva alarm hittades

en: 
    Unknown option %s
sv: 
    Okänd flagga %s

en:        Number of days to show
sv:        Antal dagar som ska visas

en:  *** COPY ***
sv:  *** KOPIA ***

en:  Location: %s
sv: Plats: %s

en:  Other
sv: Annan

en: %d hour
sv: %d timme

en: %d hour %d mins
sv: %d timme %d minuter

en: %d mins
sv: %d minuter

en: %s
    click to modify clock
sv: %s
    klicka för att justera klocka

en: (0 = no archiving)
sv: (0 = ingen arkivering)

en: ***** No foreign files *****
sv: ***** Inga externa filer *****

en: --add-foreign (-a) file [RW] [name] 	add a foreign file
sv: --add-foreign (-a) file [RW] [name] 	lägg till en främmande fil

en: --export (-e) file [appointment...] 	export appointments from Orage to file
sv: --export (-e) file [appointment...] 	exportera möten från Orage till fil

en: --help (-h) 		print this text
sv: --help (-h) 		skriv ut denna text

en: --preferences (-p) 	show preferences form
sv: --preferences (-p) 	visa inställningar

en: --remove-foreign (-r) file 	remove a foreign file
sv: --remove-foreign (-r) fil 	ta bort en extern fil

en: --toggle (-t) 		make orage visible/unvisible
sv: --toggle (-t) 		gör orage synligt/osynligt

en: --version (-v) 		show version of orage
sv: --version (-v) 		visa version för orage

en: ... Patched DCREATED to be CREATED.
sv: ... Korrigerade DCREATED till att vara CREATED.

en: ... Patched timezone to Orage format.
sv: ... Korrigerade tidszon till Orage-format.

en: 0 = do not show event list at all
sv: 0 = visa inte händelselistan alls

en: 0 = system default expiration time
sv: 0 = systemets standardtid

en: <b>Default alarm</b>
sv: <b>Standardalarm</b>

en: <b>Events for %s - %s:</b>
sv: <b>Händelser för %s - %s:</b>

en: <b>Events for %s:</b>
sv: <b>Händelser för %s:</b>

en: <b>To do:</b>
sv: <b>Att göra:</b>

en: About Orage
sv: Om Orage

en: Action dates
sv: Händelsedatum

en: Action options:
sv: Åtgärdsalternativ:

en: Add excluded date (-)
sv: Lägg till undantagsdatum (-)

en: Add included time (+)
sv: Lägg till inbegripen tid (+)

en: Add more exception dates by clicking the calendar days below.
    Exception is either exclusion(-) or inclusion(+) depending on the selection.
    Remove by clicking the data.
sv: Lägg till fler undantagsdatum genom att klicka på kalenderdagarna nedan.
    Undantag är antingen uteslutningar(-) eller inbegripande(+) beroende på markeringen.
    Ta bort genom att klicka på uppgifter.

en: Add new appointment to this file.
sv: Lägg till nytt möte till denna fil.

en: Add new category with color
sv: Lägg till ny kategori med färg

en: Add new foreign file
sv: Lägg till ny extern fil

en: Advanced
sv: Avancerat

en: Africa
sv: Afrika

en: Africa/Abidjan
sv: Afrika/Abidjan

en: Africa/Accra
sv: Afrika/Accra

en: Africa/Addis_Ababa
sv: Afrika/Addis_Ababa

en: Africa/Algiers
sv: Afrika/Algier

en: Africa/Asmara
sv: Afrika/Asmara

en: Africa/Asmera
sv: Afrika/Asmera

en: Africa/Bamako
sv: Afrika/Bamako

en: Africa/Bangui
sv: Afrika/Bangui

en: Africa/Banjul
sv: Afrika/Banjul

en: Africa/Bissau
sv: Afrika/Bissau

en: Africa/Blantyre
sv: Afrika/Blantyre

en: Africa/Brazzaville
sv: Afrika/Brazzaville

en: Africa/Bujumbura
sv: Afrika/Bujumbura

en: Africa/Cairo
sv: Afrika/Kairo

en: Africa/Casablanca
sv: Afrika/Casablanca

en: Africa/Ceuta
sv: Afrika/Ceuta

en: Africa/Conakry
sv: Afrika/Conakry

en: Africa/Dakar
sv: Afrika/Dakar

en: Africa/Dar_es_Salaam
sv: Afrika/Dar_es_Salaam

en: Africa/Djibouti
sv: Afrika/Djibouti

en: Africa/Douala
sv: Afrika/Douala

en: Africa/El_Aaiun
sv: Afrika/El_Aaiun

en: Africa/Freetown
sv: Afrika/Freetown

en: Africa/Gaborone
sv: Afrika/Gaborone

en: Africa/Harare
sv: Afrika/Harare

en: Africa/Johannesburg
sv: Afrika/Johannesburg

en: Africa/Juba
sv: Afrika/Juba

en: Africa/Kampala
sv: Afrika/Kampala

en: Africa/Khartoum
sv: Afrika/Khartoum

en: Africa/Kigali
sv: Afrika/Kigali

en: Africa/Kinshasa
sv: Afrika/Kinshasa

en: Africa/Lagos
sv: Afrika/Lagos

en: Africa/Libreville
sv: Afrika/Libreville

en: Africa/Lome
sv: Afrika/Lome

en: Africa/Luanda
sv: Afrika/Luanda

en: Africa/Lubumbashi
sv: Afrika/Lubumbashi

en: Africa/Lusaka
sv: Afrika/Lusaka

en: Africa/Malabo
sv: Afrika/Malabo

en: Africa/Maputo
sv: Afrika/Maputo

en: Africa/Maseru
sv: Afrika/Maseru

en: Africa/Mbabane
sv: Afrika/Mbabane

en: Africa/Mogadishu
sv: Afrika/Mogadishu

en: Africa/Monrovia
sv: Afrika/Monrovia

en: Africa/Nairobi
sv: Afrika/Nairobi

en: Africa/Ndjamena
sv: Afrika/Ndjamena

en: Africa/Niamey
sv: Afrika/Niamey

en: Africa/Nouakchott
sv: Afrika/Nouakchott

en: Africa/Ouagadougou
sv: Afrika/Ouagadougou

en: Africa/Porto-Novo
sv: Afrika/Porto-Novo

en: Africa/Sao_Tome
sv: Afrika/Sao_Tome

en: Africa/Timbuktu
sv: Afrika/Timbuktu

en: Africa/Tripoli
sv: Afrika/Tripoli

en: Africa/Tunis
sv: Afrika/Tunis

en: Africa/Windhoek
sv: Afrika/Windhoek

en: After End
sv: Efter slutet

en: After Start
sv: Efter start

en: Alarm time
sv: Alarmtid

en: All Files
sv: Alla filer

en: All appointments
sv: Alla möten

en: All clocks have same size
sv: Alla klockor har samma storlek

en: All day
sv: Hela dagen

en: All day event
sv: Heldagsaktivitet

en: Always quit
sv: Avsluta alltid

en: Always quit when asked to close
sv: Avsluta alltid vid stängning

en: America
sv: Amerika

en: America/Adak
sv: Amerika/Adak

en: America/Anchorage
sv: Amerika/Anchorage

en: America/Anguilla
sv: Amerika/Anguilla

en: America/Antigua
sv: Amerika/Antigua

en: America/Araguaina
sv: Amerika/Araguaina

en: America/Argentina/Buenos_Aires
sv: Amerika/Argentina/Buenos_Aires

en: America/Argentina/Catamarca
sv: Amerika/Argentina/Catamarca

en: America/Argentina/ComodRivadavia
sv: Amerika/Argentina/ComodRivadavia

en: America/Argentina/Cordoba
sv: Amerika/Argentina/Cordoba

en: America/Argentina/Jujuy
sv: Amerika/Argentina/Jujuy

en: America/Argentina/La_Rioja
sv: Amerika/Argentina/La_Rioja

en: America/Argentina/Mendoza
sv: Amerika/Argentina/Mendoza

en: America/Argentina/Rio_Gallegos
sv: Amerika/Argentina/Rio_Gallegos

en: America/Argentina/Salta
sv: Amerika/Argentina/Salta

en: America/Argentina/San_Juan
sv: Amerika/Argentina/San_Juan

en: America/Argentina/San_Luis
sv: Amerika/Argentina/San_Luis

en: America/Argentina/Tucuman
sv: Amerika/Argentina/Tucuman

en: America/Argentina/Ushuaia
sv: Amerika/Argentina/Ushuaia

en: America/Aruba
sv: Amerika/Aruba

en: America/Asuncion
sv: Amerika/Asuncion

en: America/Atikokan
sv: Amerika/Atikokan

en: America/Atka
sv: Amerika/Atka

en: America/Bahia
sv: Amerika/Bahia

en: America/Bahia_Banderas
sv: Amerika/Bahia_Banderas

en: America/Barbados
sv: Amerika/Barbados

en: America/Belem
sv: Amerika/Belem

en: America/Belize
sv: Amerika/Belize

en: America/Blanc-Sablon
sv: Amerika/Blanc-Sablon

en: America/Boa_Vista
sv: Amerika/Boa_Vista

en: America/Bogota
sv: Amerika/Bogota

en: America/Boise
sv: Amerika/Boise

en: America/Buenos_Aires
sv: Amerika/Buenos_Aires

en: America/Cambridge_Bay
sv: Amerika/Cambridge_Bay

en: America/Campo_Grande
sv: Amerika/Campo_Grande

en: America/Cancun
sv: Amerika/Cancun

en: America/Caracas
sv: Amerika/Caracas

en: America/Catamarca
sv: Amerika/Catamarca

en: America/Cayenne
sv: Amerika/Cayenne

en: America/Cayman
sv: Amerika/Cayman

en: America/Chicago
sv: Amerika/Chicago

en: America/Chihuahua
sv: Amerika/Chihuahua

en: America/Coral_Harbour
sv: Amerika/Coral_Harbour

en: America/Cordoba
sv: Amerika/Cordoba

en: America/Costa_Rica
sv: Amerika/Costa_Rica

en: America/Creston
sv: Amerika/Creston

en: America/Cuiaba
sv: Amerika/Cuiaba

en: America/Curacao
sv: Amerika/Curacao

en: America/Danmarkshavn
sv: Amerika/Danmarkshavn

en: America/Dawson
sv: Amerika/Dawson

en: America/Dawson_Creek
sv: Amerika/Dawson_Creek

en: America/Denver
sv: Amerika/Denver

en: America/Detroit
sv: Amerika/Detroit

en: America/Dominica
sv: Amerika/Dominica

en: America/Edmonton
sv: Amerika/Edmonton

en: America/Eirunepe
sv: Amerika/Eirunepe

en: America/El_Salvador
sv: Amerika/El_Salvador

en: America/Ensenada
sv: Amerika/Ensenada

en: America/Fort_Wayne
sv: Amerika/Fort_Wayne

en: America/Fortaleza
sv: Amerika/Fortaleza

en: America/Glace_Bay
sv: Amerika/Glace_Bay

en: America/Godthab
sv: Amerika/Godthab

en: America/Goose_Bay
sv: Amerika/Goose_Bay

en: America/Grand_Turk
sv: Amerika/Grand_Turk

en: America/Grenada
sv: Amerika/Grenada

en: America/Guadeloupe
sv: Amerika/Guadeloupe

en: America/Guatemala
sv: Amerika/Guatemala

en: America/Guayaquil
sv: Amerika/Guayaquil

en: America/Guyana
sv: Amerika/Guyana

en: America/Halifax
sv: Amerika/Halifax

en: America/Havana
sv: Amerika/Havana

en: America/Hermosillo
sv: Amerika/Hermosillo

en: America/Indiana/Indianapolis
sv: Amerika/Indiana/Indianapolis

en: America/Indiana/Knox
sv: Amerika/Indiana/Knox

en: America/Indiana/Marengo
sv: Amerika/Indiana/Marengo

en: America/Indiana/Petersburg
sv: Amerika/Indiana/Petersburg

en: America/Indiana/Tell_City
sv: Amerika/Indiana/Tell_City

en: America/Indiana/Vevay
sv: Amerika/Indiana/Vevay

en: America/Indiana/Vincennes
sv: Amerika/Indiana/Vincennes

en: America/Indiana/Winamac
sv: Amerika/Indiana/Winamac

en: America/Indianapolis
sv: Amerika/Indianapolis

en: America/Inuvik
sv: Amerika/Inuvik

en: America/Iqaluit
sv: Amerika/Iqaluit

en: America/Jamaica
sv: Amerika/Jamaica

en: America/Jujuy
sv: Amerika/Jujuy

en: America/Juneau
sv: Amerika/Juneau

en: America/Kentucky/Louisville
sv: Amerika/Kentucky/Louisville

en: America/Kentucky/Monticello
sv: Amerika/Kentucky/Monticello

en: America/Knox_IN
sv: Amerika/Knox_IN

en: America/Kralendijk
sv: Amerika/Kralendijk

en: America/La_Paz
sv: Amerika/La_Paz

en: America/Lima
sv: Amerika/Lima

en: America/Los_Angeles
sv: Amerika/Los_Angeles

en: America/Louisville
sv: Amerika/Louisville

en: America/Lower_Princes
sv: Amerika/Lower_Princes

en: America/Maceio
sv: Amerika/Maceio

en: America/Managua
sv: Amerika/Managua

en: America/Manaus
sv: Amerika/Manaus

en: America/Marigot
sv: Amerika/Marigot

en: America/Martinique
sv: Amerika/Martinique

en: America/Matamoros
sv: Amerika/Matamoros

en: America/Mazatlan
sv: Amerika/Mazatlan

en: America/Mendoza
sv: Amerika/Mendoza

en: America/Menominee
sv: Amerika/Menominee

en: America/Merida
sv: Amerika/Merida

en: America/Metlakatla
sv: Amerika/Metlakatla

en: America/Mexico_City
sv: Amerika/Mexico_City

en: America/Miquelon
sv: Amerika/Miquelon

en: America/Moncton
sv: Amerika/Moncton

en: America/Monterrey
sv: Amerika/Monterrey

en: America/Montevideo
sv: Amerika/Montevideo

en: America/Montreal
sv: Amerika/Montreal

en: America/Montserrat
sv: Amerika/Montserrat

en: America/Nassau
sv: Amerika/Nassau

en: America/New_York
sv: Amerika/New_York

en: America/Nipigon
sv: Amerika/Nipigon

en: America/Nome
sv: Amerika/Nome

en: America/Noronha
sv: Amerika/Noronha

en: America/North_Dakota/Beulah
sv: Amerika/North_Dakota/Beulah

en: America/North_Dakota/Center
sv: Amerika/North_Dakota/Central

en: America/North_Dakota/New_Salem
sv: Amerika/North_Dakota/New_Salem

en: America/Ojinaga
sv: Amerika/Ojinaga

en: America/Panama
sv: Amerika/Panama

en: America/Pangnirtung
sv: Amerika/Pangnirtung

en: America/Paramaribo
sv: Amerika/Paramaribo

en: America/Phoenix
sv: Amerika/Phoenix

en: America/Port-au-Prince
sv: Amerika/Port-au-Prince

en: America/Port_of_Spain
sv: Amerika/Port_of_Spain

en: America/Porto_Acre
sv: Amerika/Porto_Acre

en: America/Porto_Velho
sv: Amerika/Porto_Velho

en: America/Puerto_Rico
sv: Amerika/Puerto_Rico

en: America/Rainy_River
sv: Amerika/Rainy_River

en: America/Rankin_Inlet
sv: Amerika/Rankin_Inlet

en: America/Recife
sv: Amerika/Recife

en: America/Regina
sv: Amerika/Regina

en: America/Resolute
sv: Amerika/Resolute

en: America/Rio_Branco
sv: Amerika/Rio_Branco

en: America/Rosario
sv: Amerika/Rosario

en: America/Santa_Isabel
sv: Amerika/Santa_Isabel

en: America/Santarem
sv: Amerika/Santarem

en: America/Santiago
sv: Amerika/Santiago

en: America/Santo_Domingo
sv: Amerika/Santo_Domingo

en: America/Sao_Paulo
sv: Amerika/Sao_Paulo

en: America/Scoresbysund
sv: Amerika/Scoresbysund

en: America/Shiprock
sv: Amerika/Shiprock

en: America/Sitka
sv: Amerika/Sitka

en: America/St_Barthelemy
sv: Amerika/St_Barthelemy

en: America/St_Johns
sv: Amerika/St_Johns

en: America/St_Kitts
sv: Amerika/St_Kitts

en: America/St_Lucia
sv: Amerika/St_Lucia

en: America/St_Thomas
sv: Amerika/St_Thomas

en: America/St_Vincent
sv: Amerika/St_Vincent

en: America/Swift_Current
sv: Amerika/Swift_Current

en: America/Tegucigalpa
sv: Amerika/Tegucigalpa

en: America/Thule
sv: Amerika/Thule

en: America/Thunder_Bay
sv: Amerika/Thunder_Bay

en: America/Tijuana
sv: Amerika/Tijuana

en: America/Toronto
sv: Amerika/Toronto

en: America/Tortola
sv: Amerika/Tortola

en: America/Vancouver
sv: Amerika/Vancouver

en: America/Virgin
sv: Amerika/Virgin

en: America/Whitehorse
sv: Amerika/Whitehorse

en: America/Winnipeg
sv: Amerika/Winnipeg

en: America/Yakutat
sv: Amerika/Yakutat

en: America/Yellowknife
sv: Amerika/Yellowknife

en: Antarctica
sv: Antarktis

en: Antarctica/Casey
sv: Antarktis/Casey

en: Antarctica/Davis
sv: Antarktis/Davis

en: Antarctica/DumontDUrville
sv: Antarktis/DumontDUrville

en: Antarctica/Macquarie
sv: Antarktis/Macquarie

en: Antarctica/Mawson
sv: Antarktis/Mawson

en: Antarctica/McMurdo
sv: Antarktis/McMurdo

en: Antarctica/Palmer
sv: Antarktis/Palmer

en: Antarctica/Rothera
sv: Antarktis/Rothera

en: Antarctica/South_Pole
sv: Antarktis/Sydpolen

en: Antarctica/Syowa
sv: Antarktis/Syowa

en: Antarctica/Vostok
sv: Antarktis/Vostok

en: Appearance
sv: Utseende

en: Appointment addition failed.
sv: Lägg till möte misslyckades.

en: Appointment update failed.
sv: Mötesuppdatering misslyckades.

en: Archive
sv: Arkivering

en: Archive file
sv: Arkiveringsfil

en: Archive now (threshold: %d months)
sv: Arkivera nu (gräns: %d månader)

en: Archive removal done
sv: Borttagning av arkivering är färdig

en: Archive threshold (months)
sv: Arkiveringsgräns (månader)

en: Archiving done
sv: Arkivering färdig

en: Archiving is used to save time and space when handling events.
sv: Arkivering används för att spara tid och utrymme vid hantering av händelser.

en: Archiving not enabled. Exiting
sv: Arkivering är inte aktiverad. Avslutar

en: Archiving threshold: %d month(s)
sv: Arkiveringsgräns: %d månad(er)

en: Archiving uid: %s
sv: Arkiverar uid: %s

en: Arctic
sv: Arktis

en: Arctic/Longyearbyen
sv: Arktis/Longyearbyen

en: Asia
sv: Asien

en: Asia/Aden
sv: Asien/Aden

en: Asia/Almaty
sv: Asien/Almaty

en: Asia/Amman
sv: Asien/Amman

en: Asia/Anadyr
sv: Asien/Anadyr

en: Asia/Aqtau
sv: Asien/Aqtau

en: Asia/Aqtobe
sv: Asien/Aqtobe

en: Asia/Ashgabat
sv: Asien/Ashgabat

en: Asia/Ashkhabad
sv: Asien/Ashkhabad

en: Asia/Baghdad
sv: Asien/Baghdad

en: Asia/Bahrain
sv: Asien/Bahrain

en: Asia/Baku
sv: Asien/Baku

en: Asia/Bangkok
sv: Asien/Bangkok

en: Asia/Beirut
sv: Asien/Beirut

en: Asia/Bishkek
sv: Asien/Bishkek

en: Asia/Brunei
sv: Asien/Brunei

en: Asia/Calcutta
sv: Asien/Calcutta

en: Asia/Choibalsan
sv: Asien/Choibaisan

en: Asia/Chongqing
sv: Asien/Chongqing

en: Asia/Chungking
sv: Asien/Chungking

en: Asia/Colombo
sv: Asien/Colombo

en: Asia/Dacca
sv: Asien/Decca

en: Asia/Damascus
sv: Asien/Damaskus

en: Asia/Dhaka
sv: Asien/Dhaka

en: Asia/Dili
sv: Asien/Dili

en: Asia/Dubai
sv: Asien/Dubai

en: Asia/Dushanbe
sv: Asien/Dushanbe

en: Asia/Gaza
sv: Asien/Gaza

en: Asia/Harbin
sv: Asien/Harbin

en: Asia/Hebron
sv: Asien/Hebron

en: Asia/Ho_Chi_Minh
sv: Asien/Ho_Chi_Minh

en: Asia/Hong_Kong
sv: Asien/Hong_Kong

en: Asia/Hovd
sv: Asien/Hovd

en: Asia/Irkutsk
sv: Asien/Irkutsk

en: Asia/Istanbul
sv: Asien/Istanbul

en: Asia/Jakarta
sv: Asien/Jakarta

en: Asia/Jayapura
sv: Asien/Jayapura

en: Asia/Jerusalem
sv: Asien/Jerusalem

en: Asia/Kabul
sv: Asien/Kabul

en: Asia/Kamchatka
sv: Asien/Kamchatka

en: Asia/Karachi
sv: Asien/Karachi

en: Asia/Kashgar
sv: Asien/Kashgar

en: Asia/Kathmandu
sv: Asien/Katmandu

en: Asia/Katmandu
sv: Asien/Katmandu

en: Asia/Khandyga
sv: Asien/Khandyga

en: Asia/Kolkata
sv: Asien/Kolkata

en: Asia/Krasnoyarsk
sv: Asien/Krasnoyarsk

en: Asia/Kuala_Lumpur
sv: Asien/Kuala_Lumpur

en: Asia/Kuching
sv: Asien/Kuching

en: Asia/Kuwait
sv: Asien/Kuwait

en: Asia/Macao
sv: Asien/Macao

en: Asia/Macau
sv: Asien/Macao

en: Asia/Magadan
sv: Asien/Magadan

en: Asia/Makassar
sv: Asien/Makassar

en: Asia/Manila
sv: Asien/Manila

en: Asia/Muscat
sv: Asien/Muscat

en: Asia/Nicosia
sv: Asien/Nicosia

en: Asia/Novokuznetsk
sv: Asien/Novokuznetsk

en: Asia/Novosibirsk
sv: Asien/Novosibirsk

en: Asia/Omsk
sv: Asien/Omsk

en: Asia/Oral
sv: Asien/Oral

en: Asia/Phnom_Penh
sv: Asien/Phnom_Penh

en: Asia/Pontianak
sv: Asien/Pontianak

en: Asia/Pyongyang
sv: Asien/Pyongyang

en: Asia/Qatar
sv: Asien/Qatar

en: Asia/Qyzylorda
sv: Asien/Qyzylorda

en: Asia/Rangoon
sv: Asien/Rangoon

en: Asia/Riyadh
sv: Asien/Riyadh

en: Asia/Riyadh87
sv: Asien/Riyadh87

en: Asia/Riyadh88
sv: Asien/Riyadh88

en: Asia/Riyadh89
sv: Asien/Riyadh89

en: Asia/Saigon
sv: Asien/Saigon

en: Asia/Sakhalin
sv: Asien/Sakhalin

en: Asia/Samarkand
sv: Asien/Samarkand

en: Asia/Seoul
sv: Asien/Seoul

en: Asia/Shanghai
sv: Asien/Shanghai

en: Asia/Singapore
sv: Asien/Singapore

en: Asia/Taipei
sv: Asien/Taipei

en: Asia/Tashkent
sv: Asien/Tashkent

en: Asia/Tbilisi
sv: Asien/Tbilisi

en: Asia/Tehran
sv: Asien/Tehran

en: Asia/Tel_Aviv
sv: Asien/Tel_Aviv

en: Asia/Thimbu
sv: Asien/Thimbu

en: Asia/Thimphu
sv: Asien/Thimphu

en: Asia/Tokyo
sv: Asien/Tokyo

en: Asia/Ujung_Pandang
sv: Asien/Ujung_Pandang

en: Asia/Ulaanbaatar
sv: Asien/Ulaanbaatar

en: Asia/Ulan_Bator
sv: Asien/Ulan_Bator

en: Asia/Urumqi
sv: Asien/Urumqi

en: Asia/Ust-Nera
sv: Asien/Ust-Nera

en: Asia/Vientiane
sv: Asien/Vientiane

en: Asia/Vladivostok
sv: Asien/Vladivostok

en: Asia/Yakutsk
sv: Asien/Yakutsk

en: Asia/Yekaterinburg
sv: Asien/Yekaterinburg

en: Asia/Yerevan
sv: Asien/Yerevan

en: Atlantic
sv: Atlanten

en: Atlantic/Azores
sv: Atlanten/Azorerna

en: Atlantic/Bermuda
sv: Atlanten/Bermuda

en: Atlantic/Canary
sv: Atlanten/Kanarieöarna

en: Atlantic/Cape_Verde
sv: Atlanten/Cape_Verde

en: Atlantic/Faeroe
sv: Atlanten/Färöarna

en: Atlantic/Faroe
sv: Atlanten/Färöarna

en: Atlantic/Jan_Mayen
sv: Atlanten/Jan_Mayen

en: Atlantic/Madeira
sv: Atlanten/Madeira

en: Atlantic/Reykjavik
sv: Atlanten/Reykjavik

en: Atlantic/South_Georgia
sv: Atlanten/South_Georgia

en: Atlantic/St_Helena
sv: Atlanten/St_Helena

en: Atlantic/Stanley
sv: Atlanten/Stanley

en: Australia
sv: Australien

en: Australia/ACT
sv: Australien/ACT

en: Australia/Adelaide
sv: Australien/Adelaide

en: Australia/Brisbane
sv: Australien/Brisbane

en: Australia/Broken_Hill
sv: Australien/Broken_Hill

en: Australia/Currie
sv: Australien/Currie

en: Australia/Darwin
sv: Australien/Darwin

en: Australia/Eucla
sv: Australien/Eucla

en: Australia/Hobart
sv: Australien/Hobart

en: Australia/Lindeman
sv: Australien/Lindeman

en: Australia/Lord_Howe
sv: Australien/Lord_Howe

en: Australia/Melbourne
sv: Australien/Melbourne

en: Australia/Perth
sv: Australien/Perth

en: Australia/Sydney
sv: Australien/Sydney

en: Availability
sv: Tillgänglighet

en: Back
sv: Bakåt

en: Back one day
sv: Bakåt en dag

en: Back one week
sv: Bakåt en vecka

en: Background color:
sv: Bakgrundsfärg:

en: Basic
sv: Grundläggande

en: Before End
sv: Före slutet

en: Before Start
sv: Före start

en: Brazil
sv: Brasilien

en: Brazil/Acre
sv: Brasilien/Acre

en: Brazil/DeNoronha
sv: Brasilien/DeNoronha

en: Brazil/East
sv: Brasilien/Östra

en: Brazil/West
sv: Brasilien/Västra

en: Busy
sv: Upptagen

en: By default Orage stays open in the background when asked to close. This option changes Orage to quit and never stay in background when it is asked to close.
sv: Som standard fortsätter Orage att vara öppet i bakgrunden då det stängs. Denna inställningar gör att Orage avslutas och inte fortsätter i bakgrunden då det stängs.

en: Calendar
sv: Kalender

en: Calendar day double click shows
sv: Kalenderdagar dubbelklick visar

en: Calendar files
sv: Kalenderfiler

en: Calendar info boxes
sv: Kalender inforutor

en: Calendar start
sv: Kalenderstart

en: Calendar visibility
sv: Kalender synlighet

en: Calendar visual details
sv: Kalender visuella detaljer

en: Calendar window
sv: Kalenderfönster

en: Canada
sv: Kanada

en: Canada/Atlantic
sv: Kanada/Atlantisk

en: Canada/Central
sv: Kanada/Central

en: Canada/East-Saskatchewan
sv: Kanada/Öst-Saskatchewan

en: Canada/Eastern
sv: Kanada/Östlig

en: Canada/Mountain
sv: Kanada/Mountain

en: Canada/Newfoundland
sv: Kanada/Newfoundland

en: Canada/Pacific
sv: Kanada/Stilla havet

en: Canada/Saskatchewan
sv: Kanada/Saskatchewan

en: Canada/Yukon
sv: Kanada/Yukon

en: Categories
sv: Kategorier

en: Category:
sv: Kategori:

en: Change mode
sv: Ändringsläge

en: Check this if you only want to see the first repeating event. By default all are shown.
    Note that this also shows all urgencies.
    Note that repeating events may appear earlier in the list as the first occurrence only is listed.
sv: Markera detta om du bara vill se den första upprepade händelsen. Som standard visas alla.
    Notera att detta även visar allt brådskande.
    Notera att upprepade händelser kan inträffa tidigare på listan eftersom bara den första förekomsten är listad.

en: Check this if you want to see old events also. This can only be selected after 'only first repeating' is enabled to avoid very long lists.
    Note that extra days selection still defines if newer appointments are listed'.
sv: Markera detta om du även vill se gamla händelser. Detta kan bara väljas efter det att 'upprepa bara första' är aktiverat för att undvika mycket långa listor.
    Notera att markering av extra dagar fortfarande definierar om nyare möten är listade.

en: Chile/Continental
sv: Chile/Kontinental

en: Chile/EasterIsland
sv: Chile/Påskön

en: Click a row to select it and after that you can copy it.
sv: Klicka på en rad för att markera den och efter det så kan du kopiera den.

en: Click to change background colour for clock
sv: Klicka för att ändra bakgrundsfärg för klocka

en: Click to change default background colour for clocks
sv: Klicka för att ängra standardbakgrundsfärg för klockor

en: Click to change default font for clock name
sv: Klicka för att ändra standardtypsnitt för klocknamn

en: Click to change default font for clock time
sv: Klicka för att ändra standardtypsnitt för klockans tid

en: Click to change default text colour for clocks
sv: Klicka för att ändra standardtextfärg för klockor

en: Click to change font for clock name
sv: Klicka för att byta typsnitt för klocknamnet

en: Click to change font for clock time
sv: Klicka för att byta typsnitt för klocktiden

en: Click to change foreground colour for clock
sv: Klicka för att ändra förgrundsfärgen för klocka

en: Clock Options
sv: Klockalternativ

en: Clock Parameters
sv: Klockparametrar

en: Clock size:
sv: Klockstorlek:

en: Clock sizes vary
sv: Klockstorlekar varierar

en: Close
sv: Stäng

en: Colors of categories - Orage
sv: Färger för kategorier - Orage

en: Completed
sv: Färdig

en: Complexity
sv: Komplexitet

en: Copy
sv: Kopiera

en: Country
sv: Land

en: Created alarm list for foreign file: %s (%s)
sv: Skapade alarmlista för främmande fil: %s (%s)

en: Created alarm list for main Orage file:
sv: Skapade alarmlista för Orages huvudfil:

en: Cross this to use default instead of selected value
sv: Kryssa denna för att använda standardvärdet istället för valt värde

en: Cross this to use system default font instead of selected font
sv: Kryssa denna för att använda systemets standardtypsnitt istället för valt typsnitt

en: Cross this to use system default instead of selected color
sv: Kryssa denna för att använda systemets standard istället för vald färg

en: Current categories
sv: Aktuella kategorier

en: Current file is copied and stays unmodified in the old place.
sv: Aktuell fil kopieras och ändras inte på dess ursprungliga plats.

en: Current file is moved and vanishes from the old place.
sv: Aktuell fil flyttas och försvinner från den ursprungliga platsen.

en: Current file:
sv: Aktuell fil:

en: Current foreign files
sv: Aktuella externa filer

en: D_uplicate
sv: D_uplicera

en: Daily
sv: Dagligen

en: Day view window default first day
sv: Dagsfönster standard första dag

en: Days view
sv: Dagsvy

en: Dayview
sv: Dagsvy

en: Decorations:
sv: Dekorationer:

en: Default timezone not found, please, set it manually.
sv: Standardtidszon hittades inte. Ställ in den manuellt.

en: Default timezone set to %s.
sv: Standardtidszon angiven till %s.

en: Delete
sv: Ta bort

en: Desktop calendar
sv: Skrivbordskalender

en: Do not show window decorations (borders)
sv: Visa inte fönsterdekorationer (ramar)

en: Do you want to continue?
sv: Vill du fortsätta?

en: Done
sv: Färdig

en: Double click line to edit it.
    
    Flags in order:
    	 1. Alarm: n=no alarm
    		 A=Alarm is set P=Persistent alarm is set
    	 2. Recurrence: n=no recurrence
    		 H=Hourly D=Daily W=Weekly M=Monthly Y=Yearly
    	 3. Type: f=free B=Busy
    	 4. Located in file:
    		O=Orage A=Archive F=Foreign
    	 5. Appointment type:
    		E=Event T=Todo J=Journal
sv: Dubbelklicka på raden för att redigera den.
    
    Giltiga flaggor:
    	 1. Alarm: n=inget alarm
    		 A=Alarm är inställt P=Ihållande alarm är inställt
    	 2. Återkommande: n=icke återkommande
    		 H=Varje timme D=Dagligen V=Varje vecka M=Varje månad Å=Årlig
    	 3. Typ: f=ledig B=Upptagen
    	 4. Finns i fil:
    		O=Orage A=Arkiv F=Främmande
    	 5. Mötestyp:
    		E=Händelse A=Att göra J=Journal

en: Due
sv: Förfaller

en: Duplicate
sv: Duplicera

en: Duration
sv: Längd

en: Dynamic icon shows current month and day of the month.
sv: Dynamisk ikon visar aktuell månad och dag i månaden.

en: Each
sv: Var

en: End
sv: Slut

en: Enter any valid strftime function parameter.
sv: Ange en giltig funktionsparameter till strftime.

en: Equal
sv: Lika

en: Error happened when adding appointment. Look more details from the log file.
sv: Ett fel inträffade då ett möte lades till. Se fler detaljer i loggfilen.

en: Etc/Universal
sv: Etc/Universell

en: Europe
sv: Europa

en: Europe/Amsterdam
sv: Europa/Amsterdam

en: Europe/Andorra
sv: Europa/Andorra

en: Europe/Athens
sv: Europa/Aten

en: Europe/Belfast
sv: Europa/Belfast

en: Europe/Belgrade
sv: Europa/Belgrad

en: Europe/Berlin
sv: Europa/Berlin

en: Europe/Bratislava
sv: Europa/Bratislava

en: Europe/Brussels
sv: Europa/Bryssel

en: Europe/Bucharest
sv: Europa/Bukarest

en: Europe/Budapest
sv: Europa/Budapest

en: Europe/Busingen
sv: Europa/Busingen

en: Europe/Chisinau
sv: Europa/Chisinau

en: Europe/Copenhagen
sv: Europa/Köpenhamn

en: Europe/Dublin
sv: Europa/Dublin

en: Europe/Gibraltar
sv: Europa/Gibraltar

en: Europe/Guernsey
sv: Europa/Guernsey

en: Europe/Helsinki
sv: Europa/Helsingfors

en: Europe/Isle_of_Man
sv: Europa/Isle_of_Man

en: Europe/Istanbul
sv: Europa/Istanbul

en: Europe/Jersey
sv: Europa/Jersey

en: Europe/Kaliningrad
sv: Europa/Kaliningrad

en: Europe/Kiev
sv: Europa/Kiev

en: Europe/Lisbon
sv: Europa/Lissabon

en: Europe/Ljubljana
sv: Europa/Ljubljana

en: Europe/London
sv: Europa/London

en: Europe/Luxembourg
sv: Europa/Luxembourg

en: Europe/Madrid
sv: Europa/Madrid

en: Europe/Malta
sv: Europa/Malta

en: Europe/Mariehamn
sv: Europa/Mariehamn

en: Europe/Minsk
sv: Europa/Minsk

en: Europe/Monaco
sv: Europa/Monaco

en: Europe/Moscow
sv: Europa/Moskva

en: Europe/Nicosia
sv: Europa/Nicosia

en: Europe/Oslo
sv: Europa/Oslo

en: Europe/Paris
sv: Europa/Paris

en: Europe/Podgorica
sv: Europa/Podgorica

en: Europe/Prague
sv: Europa/Prag

en: Europe/Riga
sv: Europa/Riga

en: Europe/Rome
sv: Europa/Rom

en: Europe/Samara
sv: Europa/Samara

en: Europe/San_Marino
sv: Europa/San_Marino

en: Europe/Sarajevo
sv: Europa/Sarajevo

en: Europe/Simferopol
sv: Europa/Simferopol

en: Europe/Skopje
sv: Europa/Skopje

en: Europe/Sofia
sv: Europa/Sofia

en: Europe/Stockholm
sv: Europa/Stockholm

en: Europe/Tallinn
sv: Europa/Tallinn

en: Europe/Tirane
sv: Europa/Tirana

en: Europe/Tiraspol
sv: Europa/Tiraspol

en: Europe/Uzhgorod
sv: Europa/Uzhgorod

en: Europe/Vaduz
sv: Europa/Vaduz

en: Europe/Vatican
sv: Europa/Vatikanstaten

en: Europe/Vienna
sv: Europa/Wien

en: Europe/Vilnius
sv: Europa/Vilnius

en: Europe/Volgograd
sv: Europa/Volgograd

en: Europe/Warsaw
sv: Europa/Warsawa

en: Europe/Zagreb
sv: Europa/Zagreb

en: Europe/Zaporozhye
sv: Europa/Zaporozhye

en: Europe/Zurich
sv: Europa/Zurich

en: Event
sv: Händelse

en: Event list
sv: Händelselista

en: Event list window
sv: Händelselista fönster

en: Event that will happen sometime. For example:
    Meeting or birthday or TV show.
sv: Händelse som kommer att hända någon gång. Till exempel:
    Besök, födelsedag eller tv-program.

en: Exceptions
sv: Undantag

en: Exchange data - Orage
sv: Utväxla data - Orage

en: Excluded days are full days where this appointment is not happening
sv: Undantagna dagar är hela dagar då detta möte inte sker

en: Export
sv: Exportera

en: Extra days to show:
sv: Extra dagar att visa:

en: Extra settings
sv: Extra inställningar

en: File does not exist.
sv: Filen finns inte.

en: Filename is empty.
sv: Filnamn är tomt.

en: Find
sv: Sök

en: First Orage start. Searching default timezone.
sv: Första gången Orage startas. Söker efter standardtidszon.

en: First day of week
sv: Veckans första dag

en: Flags
sv: Flaggor

en: Font for name of clock:
sv: Typsnitt för klocknamnet:

en: Font for time of clock:
sv: Typsnitt för klockans tid:

en: Foreground (=text) color:
sv: Förgrundsfärg (=text):

en: Foreign file add failed
sv: Tillägg av främmande fil misslyckades

en: Foreign file default visual alarm
sv: Främmande fil standard visuellt alarm

en: Foreign file:
sv: Extern fil:

en: Foreign files
sv: Externa filer

en: Forward
sv: Framåt

en: Forward one day
sv: Framåt en dag

en: Forward one week
sv: Framåt en vecka

en: Found external update on file %s.
sv: Hittade extern uppdatering av fil %s.

en: Free
sv: Ledig

en: Frequency
sv: Frekvens

en: Fri
sv: Fre

en: GMT Offset
sv: GMT kompensation

en: General
sv: Allmänt

en: General Preferences
sv: Allmänna inställningar

en: GlobalTime window raise failed
sv: Höjning av GlobalTime-fönster misslyckades

en: Globaltime
sv: Globaltid

en: Globaltime Preferences
sv: Globaltid inställningar

en: Globaltime preferences
sv: Globaltid inställningar

en: Hide
sv: Dölj

en: Hourly
sv: Varje timme

en: If you set this 8 or bigger, the appointment is NOT shown on list windows.
    You can use that feature to unclutter your list windows, but it makes it more difficult to find this appointment.
    (Alarms will still fire normally.)
    (There is undocumented parameter so that you can change the default limit of 8.)
sv: Om du anger detta som 8 eller mer, visas INTE mötet på listfönster.
    Du kan använda funktionen för att minska röran dina listfönster, men det gör det svårare att hitta detta möte.
    (Alarm kommer fortfarande att ges normal.)
    (Det finns odokumenterade parametrar så att du kan ändra standardgränsen på 8)

en: Import
sv: Importera

en: Import file preprocessing done
sv: Behandling av Importerad fil är färdig

en: Import/export
sv: Importera/exportera

en: Included times have same timezone than start time, but they may have different time
sv: Inbegripna tider har samma tidszon som starttid, men de kan ha en annan tid

en: Indian
sv: Indiska oceanen

en: Indian/Antananarivo
sv: Indiska oceanen/Antananarivo

en: Indian/Chagos
sv: Indiska oceanen/Chagos

en: Indian/Christmas
sv: Indiska oceanen/Julön

en: Indian/Cocos
sv: Indiska oceanen/Cocos

en: Indian/Comoro
sv: Indiska oceanen/Comoro

en: Indian/Kerguelen
sv: Indiska oceanen/Kerguelen

en: Indian/Mahe
sv: Indiska oceanen/Mahe

en: Indian/Maldives
sv: Indiska oceanen/Maldiverna

en: Indian/Mauritius
sv: Indiska oceanen/Mauritius

en: Indian/Mayotte
sv: Indiska oceanen/Mayotte

en: Indian/Reunion
sv: Indiska oceanen/Reunion

en: It was probably removed, please refresh your screen.
sv: Det togs antagligen bort så uppdatera din skärm.

en: Journal
sv: Dagbok

en: Journal entries starting from:
sv: Dagboksposter från och med:

en: Keep on top
sv: Behåll överst

en: Limit
sv: Gräns

en: Limit frequency to certain interval.
     For example: Every third day:
     Frequency = Daily and Interval = 3
sv: Begränsa frekvensen till specifika intervall.
     Till exempel: Var tredje dag:
     Frekvens = Dagligen och Intervall = 3

en: Line %d:
sv: Rad %d:

en: Local timezone:
sv: Lokal tidszon:

en: Localtime
sv: Lokaltid

en: Location
sv: Plats

en: Look more details from the log file. (Perhaps file was updated external from Orage?)
sv: Se fler detaljer i loggfilen. (Kanske blev filen uppdaterad externt utanför Orage?)

en: Main settings
sv: Huvudinställningar

en: Maintainer
sv: Ansvarig

en: Make a note that something happened. For example:
    Remark that your mother called or first snow came.
sv: Gör en anteckning om någonting som hände. Till exempel:
    Gör en notering att din mamma ringde eller att första snön kom.

en: Manage your time with Orage
sv: Planera din tid med Orage

en: Mexico
sv: Mexiko

en: Mexico/BajaNorte
sv: Mexiko/BajaNorte

en: Mexico/BajaSur
sv: Mexiko/BajaSur

en: Mexico/General
sv: Mexiko/General

en: Mideast
sv: Mellanöstern

en: Mideast/Riyadh87
sv: Mellanöstern/Riyadh87

en: Mideast/Riyadh88
sv: Mellanöstern/Riyadh88

en: Mideast/Riyadh89
sv: Mellanöstern/Riyadh89

en: Minimized
sv: Minimerad

en: Mon
sv: Mån

en: Monthly
sv: Månatligen

en: Move
sv: Flytta

en: NEW
sv: NY

en: NEW COPY
sv: NY KOPIA

en: Name is empty.
sv: Namn är tomt.

en: Name of the clock:
sv: Namn på klockan:

en: Named appointments:
sv: Namngivna möten:

en: Never
sv: Aldrig

en: New
sv: Ny

en: New appointment
sv: Nytt möte

en: New appointment - Orage
sv: Nytt möte - Orage

en: New file:
sv: Ny fil:

en: Next active alarms:
sv: Nästa aktiva alarm:

en: No rows have been selected.
sv: Inga rader har markerats.

en: No title defined
sv: Ingen titel definierad

en: No, cancel the removal
sv: Nej, avbryt borttagningen

en: No, do not leave
sv: Nej, lämna inte

en: None
sv: Ingen

en: Not possible to delete the last clock.
sv: Inte möjligt att ta bort sista klockan.

en: Not set
sv: Inte angiven

en: Note
sv: Anteckning

en: Note that only main file appointments are read.
    Archived and Foreign events are not exported.
sv: Observera att endast huvudfilens möten läses.
    Arkiverade och externa händelser exporteras inte.

en: Note that only main file appointments are read.
    Foreign events are not exported.
sv: Observera att endast huvudfilens möten läses.
    Externa händelser exporteras inte.

en: Note that you can not change the height of horizontal panels
sv: Notera att du inte kan ändra höjden på horisontala paneler

en: Note that you can not change the width of vertical panels
sv: Notera att du inte kan ändra bredden på vertikala paneler

en: Notify notification
sv: Meddelandeunderrättelse

en: Number of days to show in event window
sv: Antal dagar att visa i händelsefönstret

en: Number of extra days to show in event list
sv: Antal extra dagar att visa i händelselista

en: Often you want to get alarm:
     1) before Event start
     2) before Todo end
     3) after Todo start
sv: Hur ofta du vill få alarm:
     1) före händelsens start
     2) före att göra-slut
     3) efter att göra-start

en: On calendar window open
sv: Öppna fönster på kalender

en: Open
sv: Öppna

en: Options:
sv: Flaggor:

en: Orage - day view
sv: Orage - dagsvy

en: Orage Calendar
sv: Orage-kalendern

en: Orage Calendar Preferences
sv: Inställningar för Orage-kalendern

en: Orage Globaltime
sv: Orage globaltid

en: Orage Panel Clock
sv: Panelklockan Orage

en: Orage Preferences
sv: Inställningar för Orage

en: Orage appointment UIDs separated by commas.
sv: UID:er för Orage-möten, separerade med kommatecken.

en: Orage can only handle 10 foreign files. Limit reached.
sv: Orage kan bara hantera 10 främmande filer. Gränsen är nådd.

en: Orage clock Preferences
sv: Inställningar för Orage

en: Orage default alarm
sv: Orage standardalarm

en: Orage default file
sv: Orage standardfil

en: Orage files
sv: Orage-filer

en: Orage internal file rename only.
    Does not touch external filesystem at all.
    New file must exist.
sv: Endast namnbyte på Orage interna fil.
    Kommer inte att röra externa filsystem alls.
    Nya filen måste finnas.

en: Orage main calendar file
sv: Huvudkalenderfil för Orage

en: Orage preferences
sv: Inställningar för Orage

en: Orage window
sv: Orage fönster

en: Pacific
sv: Stilla havet

en: Pacific/Apia
sv: Stilla havet/Apia

en: Pacific/Auckland
sv: Stilla havet/Auckland

en: Pacific/Chatham
sv: Stilla havet/Chatham

en: Pacific/Chuuk
sv: Stilla havet/Chuuk

en: Pacific/Easter
sv: Stilla havet/Påskön

en: Pacific/Efate
sv: Stilla havet/Efate

en: Pacific/Enderbury
sv: Stilla havet/Enderbury

en: Pacific/Fakaofo
sv: Stilla havet/Fakaofo

en: Pacific/Fiji
sv: Stilla havet/Fiji

en: Pacific/Funafuti
sv: Stilla havet/Funafuti

en: Pacific/Galapagos
sv: Stilla havet/Galapagos

en: Pacific/Gambier
sv: Stilla havet/Gambier

en: Pacific/Guadalcanal
sv: Stilla havet/Guadalcanal

en: Pacific/Guam
sv: Stilla havet/Guam

en: Pacific/Honolulu
sv: Stilla havet/Honolulu

en: Pacific/Johnston
sv: Stilla havet/Johnston

en: Pacific/Kiritimati
sv: Stilla havet/Kiritimati

en: Pacific/Kosrae
sv: Stilla havet/Kosrae

en: Pacific/Kwajalein
sv: Stilla havet/Kwajalein

en: Pacific/Majuro
sv: Stilla havet/Majuro

en: Pacific/Marquesas
sv: Stilla havet/Marquesas

en: Pacific/Midway
sv: Stilla havet/Midway

en: Pacific/Nauru
sv: Stilla havet/Nauru

en: Pacific/Niue
sv: Stilla havet/Niue

en: Pacific/Norfolk
sv: Stilla havet/Norfolk

en: Pacific/Noumea
sv: Stilla havet/Noumea

en: Pacific/Pago_Pago
sv: Stilla havet/Pago_Pago

en: Pacific/Palau
sv: Stilla havet/Palau

en: Pacific/Pitcairn
sv: Stilla havet/Pitcairn

en: Pacific/Pohnpei
sv: Stilla havet/Pohnpei

en: Pacific/Ponape
sv: Stilla havet/Ponape

en: Pacific/Port_Moresby
sv: Stilla havet/Port_Moresby

en: Pacific/Rarotonga
sv: Stilla havet/Rarotonga

en: Pacific/Saipan
sv: Stilla havet/Saipan

en: Pacific/Samoa
sv: Stilla havet/Samoa

en: Pacific/Tahiti
sv: Stilla havet/Tahiti

en: Pacific/Tarawa
sv: Stilla havet/Tarawa

en: Pacific/Tongatapu
sv: Stilla havet/Tongatapu

en: Pacific/Truk
sv: Stilla havet/Truk

en: Pacific/Wake
sv: Stilla havet/Wake

en: Pacific/Wallis
sv: Stilla havet/Wallis

en: Pacific/Yap
sv: Stilla havet/Yap

en: Persistent alarm
sv: Bestående alarm

en: Pick the date
sv: Välj ett datum

en: Pick timezone
sv: Välj tidszon

en: Postpone
sv: Skjut upp

en: Previous/Next Change
sv: Föregående/Nästa Ändring

en: Priority
sv: Prioritet

en: Procedure
sv: Procedur

en: READ ONLY
sv: SKRIVSKYDDAD

en: READ WRITE
sv: LÄS-SKRIV

en: Raising GlobalTime window...
sv: Höjer GlobalTime-fönstret...

en: Read from file:
sv: Läs från fil:

en: Read only
sv: Skrivskyddad

en: Recurrence
sv: Återkommande

en: Refresh
sv: Uppdatera

en: Refreshing alarms and calendar due to external file update.
sv: Uppdaterar alarm och kalender på grund av extern filuppdatering.

en: Remind me again after the specified time
sv: Påminn mig efter den angivna tiden

en: Reminder
sv: Påminnelse

en: Reminder - Orage
sv: Påminnelse - Orage

en: Rename
sv: Byt namn

en: Repeat
sv: Upprepa

en: Repeat alarm sound
sv: Upprepa alarmljud

en: Repeat forever
sv: Upprepa för alltid

en: Repeat until
sv: Upprepa tills

en: Return all archived events into main orage file and remove arch file.
    This is useful for example when doing export and moving orage
    appointments to another system.
sv: Återskapa alla arkiverade händelser till Orages huvudfil och ta bort arkiveringsfilen.
    Detta är användbart till exempel när man exporterar och flyttar Orage-möten
    till andra system.

en: Revert
sv: Återgå

en: Revert archive now
sv: Återställ arkiv nu

en: Same filename already exists in Orage.
sv: Samma filnamn finns redan i Orage.

en: Same name already exists in Orage.
sv: Samma namn finns redan i Orage.

en: Sat
sv: Lör

en: Sav_e and close
sv: Spar_a och stäng

en: Save
sv: Spara

en: Save and close
sv: Spara och stäng

en: Search
sv: Sök

en: Search text
sv: Sök efter text

en: Select
sv: Välj

en: Select _Today
sv: Markera _idag

en: Select a file...
sv: Välj en fil...

en: Select previously selected date
sv: Välj tidigare valt datum

en: Select this if you want Orage to remind you even if it has not been active when the alarm happened.
sv: Välj denna om du vill att Orage ska påminna dig även om den inte har varit aktiv när alarmet skedde.

en: Select this if you want Orage window alarm
sv: Välj den här om du vill se alarm i Orage-fönstret

en: Select this if you want audible alarm
sv: Välj denna om du vill använda alarmljud

en: Select this if you want notification alarm
sv: Välj den här om du vill använda notifieringsalarm

en: Select this if you want notification to expire automatically
sv: Välj den här om du vill att notifieringen ska försvinna automatiskt

en: Select this if you want procedure or script alarm
sv: Välj denna om du vill använda procedur eller skriptalarm

en: Select today's date
sv: Välj dagens datum

en: Selected day
sv: Vald dag

en: Separate filenames with comma(,).
     NOTE: comma is not valid character in filenames for Orage.
sv: Separera filnamn med kommatecken(,).
     OBSERVERA: kommaetcken är inte giltiga tecken i filnamn för Orage.

en: Set
sv: Ställ in

en: Set current settings from default alarm
sv: Ange aktuella inställningar från standardalarm

en: Set this if you want to make sure that this file is never modified by Orage.
    Note that modifying foreign files may make them incompatible with the original tool, where they came from!
sv: Ställ in denna om du vill försäkra dig om att denna fil aldrig kommer att ändras av Orage.
    Observera att ändring av externa filer kan göra dem inkompatibila med ursprungsverktyget, alltså där de kom från!

en: Set timeout
sv: Ange tidsgräns

en: Settings for the Xfce 4 Calendar Application (Orage)
sv: Inställningar för Xfce 4-kalendern (Orage)

en: Show
sv: Visa

en: Show _Globaltime
sv: Visa _globaltid

en: Show _frame
sv: Visa _ram

en: Show borders
sv: Visa ramar

en: Show clocks from different countries
sv: Visa klockor från olika länder

en: Show day names
sv: Visa namn på dagar

en: Show in pager
sv: Visa i skrivbordsbläddraren

en: Show in systray
sv: Visa i notifieringsfältet

en: Show in taskbar
sv: Visa i verktygsraden

en: Show menu
sv: Visa meny

en: Show month and year
sv: Visa månad och år

en: Show on all desktops
sv: Visa på alla skrivbord

en: Show only first repeating event
sv: Visa bara första upprepande händelse

en: Show time and date?
sv: Visa tid och datum?

en: Show todo list
sv: Visa att göra-lista

en: Show week numbers
sv: Visa veckonummer

en: Something that you should do sometime. For example:
    Wash your car or test new version of Orage.
sv: Någonting som du ska göra någon gång. Till exempel:
    Tvätta din bil eller testa en ny version av Orage.

en: Sound
sv: Ljud

en: Sound Files
sv: Ljudfiler

en: Sound command
sv: Ljudkommando

en: Specify which weekday for monthly and yearly events.
     For example:
     Second Wednesday each month:
    	Frequency = Monthly,
    	Weekdays = check only Wednesday,
    	Which day = select 2 from the number below Wednesday
sv: Ange vilken veckodag för månatliga och årliga händelser.
     Till exempel:
     Andra onsdagen varje månad:
    	Frekvens = Månatligen,
    	Veckodagar = kryssa endast Onsdag,
    	Vilken dag = välj 2 under Onsdag

en: Starting archive removal.
sv: Startar borttagning av arkivering.

en: Starting import file preprocessing
sv: Startar behandling av importerad fil

en: Store current settings as default alarm
sv: Lagra aktuella inställningar som standardalarm

en: Sun
sv: Sön

en: TODO base
sv: ATT GÖRA bas

en: TODO reoccurrency is based on complete time and repeats after the interval counted from the last completed time.
    (Note that you can not tell anything about the history of the TODO since reoccurrence base changes after each completion.)
sv: ATT GÖRA återkomst baseras på komplett tid och upprepningar efter intervallet räknat från senast avslutad tid.
    (Notera att du inte kan säga något om ATT GÖRA historiken eftersom återkomstbas ändras efter varje avslut.)

en: TODO reoccurs regularly starting on start time and repeating after each interval no matter when it was last completed
sv: ATT GÖRA återkommer regelbundet vid starttid och upprepas efter varje intervall oavsett då det senast avslutades

en: Test this alarm by raising it now
sv: Testa detta alarm genom att larma nu

en: Text Default Formatting
sv: Standardformatering för text

en: Text Formatting
sv: Textformatering

en: The appointment information has been modified.
sv: Mötesinformationen har ändrats.

en: The end of this appointment is earlier than the beginning.
sv: Det här mötet slutar innan det börjar.

en: These shorthand commands take effect immediately:
        <D> inserts current date in local date format
        <T> inserts time and
        <DT> inserts date and time.
    
    These are converted only later when they are seen:
        <&Ynnnn> is translated to current year minus nnnn.
    (This can be used for example in birthday reminders to tell how old the person will be.)
sv: Dessa snabbkommandon träder omedelbart i kraft:
        <D> infogar aktuellt datum i lokalt datumformat
        <T> infogar tid och
        <DT> infogar datum och tid.
    
    Dessa konverteras först senare när de ses:
        <&Ynnnn> översätts till aktuellt år minus nnnn.
    (Detta kan användas till exempel för påminnelser om födelsedagar för att visa hur gammal personen blir.)

en: This appointment does not exist.
sv: Detta möte finns inte.

en: This appointment will be permanently removed.
sv: Det här mötet kommer att tas bort permanent.

en: This command is given to shell to make sound in alarms.
sv: Detta kommando skickas till kommandoradsskalet för att spela upp ljud i alarm.

en: This internal name is displayed to user instead of file name.
sv: Detta interna namn visas för användaren istället för filnamnet.

en: This is just the default value, you can change it in the actual eventlist window.
sv: Detta är bara standardvärdet, du kan ändra det i själva händelselistfönstret.

en: This is special category, which can be used to color this appointment in list views.
sv: Detta är en speciell kategori som kan användas för att färga detta möte i listvyer.

en: This program uses strftime function to get time.
    Use any valid code to get time in the format you prefer.
    Some common codes are:
    	%A = weekday			%B = month
    	%c = date & time		%R = hour & minute
    	%V = week number		%Z = timezone in use
    	%H = hours 				%M = minute
    	%X = local time			%x = local date
sv: Detta program använder strftime-funktionen för att hämta tid.
    Använd någon giltig kod för att få tid i formatet du föredrar.
    Några vanliga koder är:
    	%A = veckodag			%B = månad
    	%c = datum och tid		%R = timme och minut
    	%V = veckonummer		%Z = tidszon som används
    	%H = timmar 				%M = minut
    	%X = lokal tid			%x = lokalt datum

en: Thu
sv: Tor

en: Time
sv: Tid

en: Timezone
sv: Tidszon

en: Timezone of the clock:
sv: Tidszon för klockan:

en: Title
sv: Titel

en: Title
sv: Titel

en: Title: %s
    %s Start:	%s
     Due:	%s
     Done:	%s%s
sv: Titel: %s
    %s Start:	%s
     Till:	%s
     Färdigt:	%s%s

en: Title: %s
    %s Start:	%s
     End:	%s%s
sv: Titel: %s
    %s Start:	%s
     Slut:	%s%s

en: Today
sv: Idag

en: Todo
sv: Att göra

en: Tooltip:
sv: Verktygstips:

en: Tue
sv: Tis

en: Type
sv: Typ

en: US
sv: USA

en: US/Alaska
sv: USA/Alaska

en: US/Aleutian
sv: USA/Aleuterna

en: US/Arizona
sv: USA/Arizona

en: US/Central
sv: USA/Central

en: US/East-Indiana
sv: USA/Öst-Indiana

en: US/Eastern
sv: USA/Östlig

en: US/Hawaii
sv: USA/Hawaii

en: US/Indiana-Starke
sv: USA/Indiana-Starke

en: US/Michigan
sv: USA/Michigan

en: US/Mountain
sv: USA/Mountain

en: US/Pacific
sv: USA/Stilla havet

en: US/Pacific-New
sv: USA/Stilla havet ny

en: US/Samoa
sv: USA/Samoa

en: Underline for name of clock:
sv: Understryck klockans namn:

en: Underline for time of clock:
sv: Understryck klockans tid:

en: Underline name of clock:
sv: Understryck klocknamnet:

en: Underline time of clock:
sv: Understryck klockans tid:

en: Unknown
sv: Okänd

en: Usage: orage [options] [files]
sv: Användning: orage [flaggor] [filer]

en: Use
sv: Använd

en: Use Orage window
sv: Använd Orage-fönstret

en: Use default
sv: Använd standard

en: Use dynamic icon
sv: Använd dynamisk ikon

en: Use dynamic tray icon
sv: Använd dynamisk systembrickeikon

en: Use normal decorations
sv: Använd vanliga dekorationer

en: Use notification
sv: Använd notifiering

en: Use this if you need complex times like:
     Every Saturday and Sunday or 
     First Tuesday every month
sv: Använd denna om du behöver komplexa tidsangivelser:
     Varje lördag och söndag eller 
     Första tisdagen i varje månad

en: Use this if you want regular repeating event
sv: Använd denna om du vill ha vanlig upprepad händelse

en: Use this timer if Orage has problems waking up properly after suspend or hibernate. (For example tray icon not refreshed or alarms not firing.)
sv: Använd detta om Orage har problem att vakna upp ordentligt efter vänteläge eller viloläge. (Om till exempel systembrickeikonen inte uppdateras eller alarm inte avges.)

en: Use wakeup timer
sv: Använd väckarklocka

en: Varying
sv: Varierande

en: View selected _date
sv: Visa markerat _datum

en: View selected _week
sv: Visa markerad _vecka

en: Visible name:
sv: Synligt namn:

en: Visual
sv: Visuellt

en: Wed
sv: Ons

en: Weekdays
sv: Veckodagar

en: Weekly
sv: Veckomässigt

en: Which day
sv: Vilken dag

en: Write to file:
sv: Skriv till fil:

en: Yearly
sv: Årligen

en: Yes, ignore modifications and leave
sv: Ja, ignorera ändringar och lämna

en: Yes, remove it
sv: Ja, ta bort den

en: Yes, remove them
sv: Ja, ta bort dem.

en: You can change archive threshold in parameters
sv: Du kan ändra arkiveringsgränsen i parametrarna

en: You can easily drag these from event-list window.
sv: Du kan enkelt dra dessa från händelselistans fönster.

en: You must enter all escape etc characters yourself.
    This string is just given to shell to process.
    The following special commands are replaced at run time:
    	<&T>  appointment title
    	<&D>  appointment description
    	<&AT> alarm time
    	<&ST> appointment start time
    	<&ET> appointment end time
sv: Du måste själv ange alla kontrolltecken.
    Den här strängen ges till shell bara för bearbetning.
    Följande specialkommandon ersätts vid körning:
    	<&T>  mötestitel
    	<&D>  mötesbeskrivning
    	<&AT> alarmtid
    	<&ST> starttid för möte
    	<&ET> sluttid för möte

en: You only need this if you do short term (less than 5 hours) suspend or hibernate and your visible time does not include seconds. Under these circumstances it is possible that Orageclock shows time inaccurately unless you have this selected. (Selecting this prevents cpu and interrupt saving features from working.)
sv: Du behöver endast denna om du gör korta (mindre än 5 timmar) vänteläge eller viloläge och din synliga tid inte inkluderar sekunder. Under dessa förhållanden är det möjligt att Orageclock visar tiden felaktigt såvida du inte har valt detta alternativ. (Välja detta förhindrar sparfunktioner för processor och avbrott från att fungera.)

en: You should always define your local timezone.
sv: Du bör alltid definiera din lokala tidszon.

en: You will permanently remove all
    selected appointments.
sv: Du kommer permanent ta bort alla
    markerade möten.

en: _Edit
sv: R_edigera

en: _Exchange data
sv: _Utväxla data

en: _File
sv: _Arkiv

en: _Go
sv: _Gå

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _View
sv: _Visa

en: add new clock using this clock as model
sv: lägg till ny klocka med denna klocka som modell

en: add new empty clock
sv: lägg till ny tom klocka

en: adjust to change hour
sv: Justera för att ändra timme

en: adjust to change minute. Click arrows with button 2 to change only 1 minute.
sv: justera för att ändra minut. Klicka på pilarna med knapp 2 för att ändra endast 1 minut.

en: also old
sv: också gammal

en: backward
sv: bakåt

en: button 1 to change preferences 
    button 2 to adjust time of clocks
sv: knapp 1 för att ändra inställningar 
    knapp 2 för att justera tid för klockor

en: close window and exit
sv: stäng fönstret och avsluta

en: days
sv: dagar

en: delete this clock
sv: ta bort denna klocka

en: enter name of clock
sv: ange namnet för klockan

en: files=ical files to load into orage
sv: filer=ical-filer att läsa in i orage

en: fix time after suspend/hibernate
sv: korrigera tiden efter viloläge/vänteläge

en: floating
sv: flytande

en: forward
sv: framåt

en: hours
sv: timmar

en: mins
sv: minuter

en: move this clock first
sv: flytta denna klocka först

en: move this clock last
sv: flytta denna klocka sist

en: move this clock left
sv: flytta denna klocka åt vänster

en: move this clock right
sv: flytta denna klocka åt höger

en: not changed
sv: inte ändrad

en: not changing
sv: ändras inte

en: occurrence
sv: förekomst

en: only first repeating
sv: upprepa bara första

en: sec interval
sv: sekunders intervall

en: seconds
sv: sekunder

en: set _background color:
sv: ange _bakgrundsfärg:

en: set _height:
sv: ange _höjd:

en: set _width:
sv: ange _bredd:

en: set foreground _color:
sv: ange _förgrundsfärg:

en: set the timezone of this clock to be local timezone
sv: ställ in tidszonen för denna klocka till lokal tidszon

en: set timezone to:
sv: ange tidszon till:

en: times
sv: gånger

en: update colors for categories.
sv: uppdatera färger för kategorier.

en: update preferences
sv: uppdatera inställningar

en: update this clock
sv: uppdatera denna klocka

en: using GTK+-%d.%d.%d.
sv: använder GTK+-%d.%d.%d.
