compiz - en to sv translation catalogue (844 entries)

en: 4xBilinear
sv: 4xBilinjär

en: A button binding that when invoked, will run the shell command identified by command0
sv: En knappbindning vilken när anropad kommer köra skalkommandot som angivits som kommando0

en: A button binding that when invoked, will run the shell command identified by command1
sv: En knappbindning vilken när anropad kommer köra skalkommandot som angivits som kommando1

en: A button binding that when invoked, will run the shell command identified by command10
sv: En knappbindning vilken när anropad kommer köra skalkommandot som angivits som kommando10

en: A button binding that when invoked, will run the shell command identified by command11
sv: En knappbindning vilken när anropad kommer köra skalkommandot som angivits som kommando11

en: A button binding that when invoked, will run the shell command identified by command12
sv: En tangentbindning som när anropad kommer köra skalkommandot identifierat av command12

en: A button binding that when invoked, will run the shell command identified by command13
sv: En tangentbindning som när anropad kommer köra skalkommandot identifierat av command13

en: A button binding that when invoked, will run the shell command identified by command14
sv: En tangentbindning som när anropad kommer köra skalkommandot identifierat av command14

en: A button binding that when invoked, will run the shell command identified by command15
sv: En tangentgenväg som, när den anropas, kommer köra skalkommandot identifierat som kommando15

en: A button binding that when invoked, will run the shell command identified by command16
sv: En tangentgenväg som, när, den anropas, kommer köra skalkommandot identifierat som kommando16

en: A button binding that when invoked, will run the shell command identified by command17
sv: En tangentgenväg som, när den anropas, kommer köra skalkommandot identifierat som kommando17

en: A button binding that when invoked, will run the shell command identified by command18
sv: En tangentgenväg som, när den anropas, kommer köra skalkommandot identifierat som kommando18

en: A button binding that when invoked, will run the shell command identified by command19
sv: En tangentgenväg som, när den anropas, kommer köra skalkommandot identifierat som kommando19

en: A button binding that when invoked, will run the shell command identified by command2
sv: En knappbindning vilken när anropad kommer köra skalkommandot som angivits som kommando2

en: A button binding that when invoked, will run the shell command identified by command20
sv: En tangentgenväg som, när den anropas, kommer köra skalkommandot identifierat som kommando20

en: A button binding that when invoked, will run the shell command identified by command3
sv: En knappbindning vilken när anropad kommer köra skalkommandot som angivits som kommando3

en: A button binding that when invoked, will run the shell command identified by command4
sv: En knappbindning vilken när anropad kommer köra skalkommandot som angivits som kommando4

en: A button binding that when invoked, will run the shell command identified by command5
sv: En knappbindning vilken när anropad kommer köra skalkommandot som angivits som kommando5

en: A button binding that when invoked, will run the shell command identified by command6
sv: En knappbindning vilken när anropad kommer köra skalkommandot som angivits som kommando6

en: A button binding that when invoked, will run the shell command identified by command7
sv: En knappbindning vilken när anropad kommer köra skalkommandot som angivits som kommando7

en: A button binding that when invoked, will run the shell command identified by command8
sv: En knappbindning vilken när anropad kommer köra skalkommandot som angivits som kommando8

en: A button binding that when invoked, will run the shell command identified by command9
sv: En knappbindning vilken när anropad kommer köra skalkommandot som angivits som kommando9

en: A keybinding that when invoked, will run the shell command identified by command0
sv: En tangentgenväg som när anropas kommer att köra skalkommandot identifierat som kommando0

en: A keybinding that when invoked, will run the shell command identified by command1
sv: En tangentgenväg som när anropas kommer att köra skalkommandot identifierat som kommando1

en: A keybinding that when invoked, will run the shell command identified by command10
sv: En tangentgenväg som när anropas kommer att köra skalkommandot identifierat som kommando10

en: A keybinding that when invoked, will run the shell command identified by command11
sv: En tangentgenväg som när anropas kommer att köra skalkommandot identifierat som kommando11

en: A keybinding that when invoked, will run the shell command identified by command12
sv: En tangentbindning som när anropad kommer köra skalkommandot identifierat av command12

en: A keybinding that when invoked, will run the shell command identified by command13
sv: En tangentbindning som när anropad kommer köra skalkommandot identifierat av command13

en: A keybinding that when invoked, will run the shell command identified by command14
sv: En tangentbindning som när anropad kommer köra skalkommandot identifierat av command14

en: A keybinding that when invoked, will run the shell command identified by command15
sv: En tangentbindning som när anropad kommer köra skalkommandot identifierat av command15

en: A keybinding that when invoked, will run the shell command identified by command16
sv: En tangentbindning som när anropad kommer köra skalkommandot identifierat av command16

en: A keybinding that when invoked, will run the shell command identified by command17
sv: En tangentbindning som när anropad kommer köra skalkommandot identifierat av command17

en: A keybinding that when invoked, will run the shell command identified by command18
sv: En tangentbindning som när anropad kommer köra skalkommandot identifierat av command18

en: A keybinding that when invoked, will run the shell command identified by command19
sv: En tangentbindning som när anropad kommer köra skalkommandot identifierat av command19

en: A keybinding that when invoked, will run the shell command identified by command2
sv: En tangentgenväg som när anropas kommer att köra skalkommandot identifierat som kommando2

en: A keybinding that when invoked, will run the shell command identified by command20
sv: En tangentbindning som när anropad kommer köra skalkommandot identifierat av command20

en: A keybinding that when invoked, will run the shell command identified by command3
sv: En tangentgenväg som när anropas kommer att köra skalkommandot identifierat som kommando3

en: A keybinding that when invoked, will run the shell command identified by command4
sv: En tangentgenväg som när anropas kommer att köra skalkommandot identifierat som kommando4

en: A keybinding that when invoked, will run the shell command identified by command5
sv: En tangentgenväg som när anropas kommer att köra skalkommandot identifierat som kommando5

en: A keybinding that when invoked, will run the shell command identified by command6
sv: En tangentgenväg som när anropas kommer att köra skalkommandot identifierat som kommando6

en: A keybinding that when invoked, will run the shell command identified by command7
sv: En tangentgenväg som när anropas kommer att köra skalkommandot identifierat som kommando7

en: A keybinding that when invoked, will run the shell command identified by command8
sv: En tangentgenväg som när anropas kommer att köra skalkommandot identifierat som kommando8

en: A keybinding that when invoked, will run the shell command identified by command9
sv: En tangentgenväg som när anropas kommer att köra skalkommandot identifierat som kommando9

en: Acceleration
sv: Accelerering

en: Action to perform on click on empty area
sv: Åtgärd att utföra vid klick på en tom yta

en: Activate the window menu
sv: Aktivera fönstermenyn

en: Active Plugins
sv: Aktiva insticksmoduler

en: Active Shadow
sv: Aktiv skugga

en: Add line
sv: Lägg till rad

en: Add point
sv: Lägg till punkt

en: Additional Modifier Keys
sv: Ytterligare modifierartangenter

en: Additional Settings
sv: Ytterligare inställningar

en: Adds water effects to different desktop actions
sv: Lägger till vatteneffekter till olika skrivbordsåtgärder

en: Algorithm to use for window placement
sv: Algoritm att använda för fönsterplacering

en: Allow drawing of fullscreen windows to not be redirected to offscreen pixmaps
sv: Tillåt att inte utritning av helskärmsfönster omdirigeras till bilder utanför skärmen

en: Allow mipmaps to be generated for decoration textures
sv: Tillåt mipmaps att bli genererade för dekorationstexturer

en: Alpha Blur
sv: Alfaoskärpa

en: Alpha blur windows
sv: Alfaoskärpa för fönster

en: Always use buffer swapping
sv: Använd alltid bufferväxling

en: Amount of brightness in percent
sv: Ljusstyrka i procent

en: Amount of opacity in percent
sv: Mängden opacitet i procent

en: Amount of saturation in percent
sv: Färgmättnad i procent

en: An edge binding that when invoked, will run the shell command identified by command0
sv: En knappbindning vilken när anropad kommer köra skalkommandot som angivits som kommando0

en: An edge binding that when invoked, will run the shell command identified by command1
sv: En kantbindning vilken när anropad kommer köra skalkommandot som angivits som kommando1

en: An edge binding that when invoked, will run the shell command identified by command10
sv: En kantbindning vilken när anropad kommer köra skalkommandot som angivits som kommando10

en: An edge binding that when invoked, will run the shell command identified by command11
sv: En kantbindning vilken när anropad kommer köra skalkommandot som angivits som kommando11

en: An edge binding that when invoked, will run the shell command identified by command12
sv: En kantbindning som, när den anropas, kommer köra skalkommandot identifierat som kommando12

en: An edge binding that when invoked, will run the shell command identified by command13
sv: En kantbindning som, när den anropas, kommer köra skalkommandot identifierat som kommando13

en: An edge binding that when invoked, will run the shell command identified by command14
sv: En kantbindning som, när den anropas, kommer köra skalkommandot identifierat som kommando14

en: An edge binding that when invoked, will run the shell command identified by command15
sv: En kantbindning som, när den anropas, kommer köra skalkommandot identifierat som kommando15

en: An edge binding that when invoked, will run the shell command identified by command16
sv: En kantbindning som, när den anropas, kommer köra skalkommandot identifierat som kommando16

en: An edge binding that when invoked, will run the shell command identified by command17
sv: En kantbindning som, när den anropas, kommer köra skalkommandot identifierat som kommando17

en: An edge binding that when invoked, will run the shell command identified by command18
sv: En kantbindning som, när den anropas, kommer köra skalkommandot identifierat som kommando18

en: An edge binding that when invoked, will run the shell command identified by command19
sv: En kantbindning som, när den anropas, kommer köra skalkommandot identifierat som kommando19

en: An edge binding that when invoked, will run the shell command identified by command2
sv: En kantbindning vilken när anropad kommer köra skalkommandot som angivits som kommando2

en: An edge binding that when invoked, will run the shell command identified by command20
sv: En kantbindning som, när den anropas, kommer köra skalkommandot identifierat som kommando20

en: An edge binding that when invoked, will run the shell command identified by command3
sv: En kantbindning vilken när anropad kommer köra skalkommandot som angivits som kommando3

en: An edge binding that when invoked, will run the shell command identified by command4
sv: En kantbindning vilken när anropad kommer köra skalkommandot som angivits som kommando4

en: An edge binding that when invoked, will run the shell command identified by command5
sv: En kantbindning vilken när anropad kommer köra skalkommandot som angivits som kommando5

en: An edge binding that when invoked, will run the shell command identified by command6
sv: En kantbindning vilken när anropad kommer köra skalkommandot som angivits som kommando6

en: An edge binding that when invoked, will run the shell command identified by command7
sv: En kantbindning vilken när anropad kommer köra skalkommandot som angivits som kommando7

en: An edge binding that when invoked, will run the shell command identified by command8
sv: En kantbindning vilken när anropad kommer köra skalkommandot som angivits som kommando8

en: An edge binding that when invoked, will run the shell command identified by command9
sv: En kantbindning vilken när anropad kommer köra skalkommandot som angivits som kommando9

en: Animate Skydome
sv: Animera Skydome

en: Annotate
sv: Anteckning

en: Annotate Fill Color
sv: Fyllnadfärg för anteckningar

en: Annotate Stroke Color
sv: Styrkningsfärg för anteckningar

en: Annotate plugin
sv: Insticksmodul för anteckningar

en: Appearance
sv: Utseende

en: Application Switcher
sv: Programväxlare

en: Assigns bindings to arbitrary commands
sv: Tilldelar bindningar till godtyckliga kommandon

en: Audible Bell
sv: Ljudklocka

en: Audible system beep
sv: Systemljudklocka

en: Auto Rotate
sv: Automatisk rotering

en: Auto-Raise
sv: Automatisk höjning

en: Auto-Raise Delay
sv: Fördröjning för automatisk höjning

en: Automatic
sv: Automatisk

en: Automatic detection of output devices
sv: Automatisk identifiering av outputenheter

en: Automatic detection of refresh rate
sv: Automatisk identifiering av uppdateringsfrekvens

en: Automatically open the screenshot in this application.
sv: Öppna automatiskt skärmdumpen i detta program.

en: Background
sv: Bakgrund

en: Background Color
sv: Bakgrundsfärg

en: Background color of the switcher window.
sv: Bakgrundsfärg för växlarfönstret.

en: Behaviour
sv: Beteende

en: Best
sv: Bästa

en: Big
sv: Stor

en: Bindings
sv: Bindningar

en: Blur Filter
sv: Suddighetsfilter

en: Blur Occlusion
sv: Suddighetsocclusion

en: Blur Saturation
sv: Suddighetsfärgmättnad

en: Blur Speed
sv: Suddighetshastighet

en: Blur Windows
sv: Sudda ut fönster

en: Blur behind translucent parts of windows
sv: Sudda ut bakom genomskinliga delar av fönster

en: Blur saturation
sv: Suddighetsfärgmättnad

en: Blur windows
sv: Sudda ut fönster

en: Blur windows that doesn't have focus
sv: Sudda ut fönster som inte har fokus

en: Border Color
sv: Ramfärg

en: Border color used for outline and rectangle moving modes
sv: Kantfärg som används för kontur- och rektangelflyttningslägen

en: Border color used for outline and rectangle resize modes
sv: Ramfärg använd för kontur och rektangel fönsterstorleksändringsläge

en: Bottom
sv: Botten

en: Brightness
sv: Ljusstyrka

en: Brightness (in %) of unresponsive windows
sv: Ljusstyrka (i %) för fönster som inte svarar

en: Brightness increment and decrement amount (in percent).
sv: Mängd att öka/minska ljusstyrka (i procent).

en: Brightness value for windows (in percent).
sv: Värde för ljusstyrka för fönster (i procent).

en: Bring To Front
sv: Lägg överst

en: Bring selected window to front
sv: Lägg markerat fönster överst

en: Button Bindings
sv: Knappbindningar

en: Button Bindings Toggle Scale Mode
sv: Knappbindningar för att växla skalningsläge

en: Button bindings toggle scale mode instead of enabling it when pressed and disabling it when released.
sv: Knappbindningar växlar skalningsläge istället för att aktivera det när de hålls ner och inaaktiveras när de släpps.

en: Cards Blacklist
sv: Svartlistade kort

en: Cascade
sv: Kaskad

en: Centered
sv: Centrerad

en: Centered Modifier
sv: Centreringsmodifierare

en: Clear
sv: Töm

en: Click To Focus
sv: Klicka för fokus

en: Click on empty area
sv: Klick på tom yta

en: Click on window moves input focus to it
sv: Klicka på fönstret flyttar inmatningsfokus till det

en: Clone Output
sv: Klona utmatning

en: Close Window
sv: Stäng fönster

en: Close active window
sv: Stäng aktivt fönster

en: Close window
sv: Stäng fönster

en: Color and opacity of bottom face of the cube.
sv: Färg och ogenomskinlighet för kubens undersida.

en: Color and opacity of top face of the cube.
sv: Färg och ogenomskinlighet för kubens ovansida.

en: Command
sv: Kommando

en: Command line 0
sv: Kommandorad 0

en: Command line 1
sv: Kommandorad 1

en: Command line 10
sv: Kommandorad 10

en: Command line 11
sv: Kommandorad 11

en: Command line 12
sv: Kommandorad 12

en: Command line 13
sv: Kommandorad 13

en: Command line 14
sv: Kommandorad 14

en: Command line 15
sv: Kommandorad 15

en: Command line 16
sv: Kommandorad 16

en: Command line 17
sv: Kommandorad 17

en: Command line 18
sv: Kommandorad 18

en: Command line 19
sv: Kommandorad 19

en: Command line 2
sv: Kommandorad 2

en: Command line 20
sv: Kommandorad 20

en: Command line 3
sv: Kommandorad 3

en: Command line 4
sv: Kommandorad 4

en: Command line 5
sv: Kommandorad 5

en: Command line 6
sv: Kommandorad 6

en: Command line 7
sv: Kommandorad 7

en: Command line 8
sv: Kommandorad 8

en: Command line 9
sv: Kommandorad 9

en: Command line to be executed in shell when run_command0 is invoked
sv: Kommandorad som ska köras i ett skal när run_command0 anropas

en: Command line to be executed in shell when run_command1 is invoked
sv: Kommandorad som ska köras i ett skal när run_command1 anropas

en: Command line to be executed in shell when run_command10 is invoked
sv: Kommandorad som ska köras i ett skal när run_command10 anropas

en: Command line to be executed in shell when run_command11 is invoked
sv: Kommandorad som ska köras i ett skal när run_command11 anropas

en: Command line to be executed in shell when run_command12 is invoked
sv: Kommandorad att köras i ett skal när run_command12 anropas

en: Command line to be executed in shell when run_command13 is invoked
sv: Kommandorad att köras i ett skal när run_command13 anropas

en: Command line to be executed in shell when run_command14 is invoked
sv: Kommandorad att köras i ett skal när run_command14 anropas

en: Command line to be executed in shell when run_command15 is invoked
sv: Kommandorad att köras i ett skal när run_command15 anropas

en: Command line to be executed in shell when run_command16 is invoked
sv: Kommandorad att köras i ett skal när run_command16 anropas

en: Command line to be executed in shell when run_command17 is invoked
sv: Kommandorad att köras i ett skal när run_command17 anropas

en: Command line to be executed in shell when run_command18 is invoked
sv: Kommandorad att köras i ett skal när run_command18 anropas

en: Command line to be executed in shell when run_command19 is invoked
sv: Kommandorad att köras i ett skal när run_command19 anropas

en: Command line to be executed in shell when run_command2 is invoked
sv: Kommandorad som ska köras i ett skal när run_command2 anropas

en: Command line to be executed in shell when run_command20 is invoked
sv: Kommandorad att köras i ett skal när run_command20 anropas

en: Command line to be executed in shell when run_command3 is invoked
sv: Kommandorad som ska köras i ett skal när run_command3 anropas

en: Command line to be executed in shell when run_command4 is invoked
sv: Kommandorad som ska köras i ett skal när run_command4 anropas

en: Command line to be executed in shell when run_command5 is invoked
sv: Kommandorad som ska köras i ett skal när run_command5 anropas

en: Command line to be executed in shell when run_command6 is invoked
sv: Kommandorad som ska köras i ett skal när run_command6 anropas

en: Command line to be executed in shell when run_command7 is invoked
sv: Kommandorad som ska köras i ett skal när run_command7 anropas

en: Command line to be executed in shell when run_command8 is invoked
sv: Kommandorad som ska köras i ett skal när run_command8 anropas

en: Command line to be executed in shell when run_command9 is invoked
sv: Kommandorad som ska köras i ett skal när run_command9 anropas

en: Commands
sv: Kommandon

en: Commonly used routines by plugins separated into a separate library
sv: Vanligt förekommando rutiner i insticksprogram som delas in i ett separat bibliotek

en: Compiz Library Toolbox
sv: Compiz bibliotekverktygslåda

en: Composite
sv: Sammansättning

en: Composite plugin
sv: Sammansättningsinstick

en: Constant speed
sv: Konstant hastighet

en: Constant time
sv: Konstant tid

en: Constrain Y
sv: Begränsa Y

en: Copy pixmap content to texture
sv: Kopiera bitavbildningsinnehåll till textur

en: Copy to texture
sv: Kopiera till textur

en: Cube Cap Colors
sv: Kubtoppens färger

en: D-Bus Control Backend
sv: Styrprogram för D-Bus

en: Darken Background
sv: Mörka bakgrunden

en: Darken background when scaling windows
sv: Mörka bakgrunden vid fönsterskalning

en: Decoration windows
sv: Dekorationsfönster

en: Decorator command line that is executed if no decorator is already running.
sv: Dekorator-kommandorad som körs om ingen dekorator redan körs.

en: Decrease Brightness Button
sv: Knapp för minskad ljusstyrka

en: Decrease Opacity Button
sv: Knapp för minskad ogenomskinlighet

en: Decrease Saturation Button
sv: Knapp för minskad färgmättnad

en: Decrease the brightness of the selected window.
sv: Minska ljusstyrkan för markerat fönster.

en: Decrease the brightness of the window the pointer hovers.
sv: Minska ljusstyrkan för fönstret pekaren hovrar över.

en: Decrease the opacity of the selected window.
sv: Minska ogenomskinligheten för markerat fönster.

en: Decrease the opacity of the window the pointer hovers.
sv: Minska ogenomskinligheten för fönstret pekaren hovrar över.

en: Decrease the saturation of the selected window.
sv: Minska färgmättnad för markerat fönster.

en: Decrease the saturation of the window the pointer hovers.
sv: Minska färgmättnad för fönstret pekaren hovrar över.

en: Default Icon
sv: Standardikon

en: Default Moving Window Mode
sv: Förvalt fönsterflyttningsläge

en: Default Resize Mode
sv: Standard storlekändringsläge

en: Default brightness when a new window is created (in percent).
sv: Förvald ljusstyrka när ett nytt fönster skapas (i procent).

en: Default mode used for window moving.
sv: Förvalt läge för fönsterflyttning.

en: Default mode used for window resizing
sv: Standard läged använt för fönster storleksändring

en: Default opacity when a new window is created (in percent).
sv: Förvald ogenomskinlighet när ett nytt fönster skapas (i procent).

en: Default saturation when a new window is created (in percent).
sv: Förvald färgmättnad när ett nytt fönster skapas (i procent).

en: Default window icon image
sv: Standardikonbild för fönster

en: Delay (in ms) between each rain-drop
sv: Fördröjning (i ms) mellan varje regndroppe

en: Desktop Cube
sv: Skrivbordskub

en: Desktop Size
sv: Skrivbordsstorlek

en: Detect Outputs
sv: Detektera outputs

en: Detect Refresh Rate
sv: Detektera uppdateringsfrekvens

en: Dim Unresponsive Windows
sv: Mörklägg fönster som inte svarar

en: Dim windows that are not responding to window manager requests
sv: Mörklägg fönster som inte svarar på fönsterhanterarens anrop

en: Disable blurring of screen regions obscured by other windows.
sv: Akaktivera suddighet på skärmregioner täckta av andra fönster

en: Display Settings
sv: Visningsinställningar

en: Distance desktop should be zoom out while switching windows
sv: Avstånd som skrivbordet ska zoomas ut till vid växling av fönster

en: Do not update the server-side position of windows until finished moving.
sv: Uppdatera inte servers fönsterpositioner tills flytten slutförts.

en: Drag and Drop Distance
sv: Dra-och-släppavstånd

en: Drag and Drop Hover Timeout
sv: Tidsgräns för drag och släpp-hovring

en: Draw
sv: Rita

en: Draw shapes from center
sv: Rita former från mitten

en: Draw using tool
sv: Rita med verktyg

en: Drop shadow X offset
sv: Skuggkastning X-position

en: Drop shadow Y offset
sv: Skuggkastning Y-position

en: Drop shadow color
sv: Färg för skuggkastning

en: Drop shadow opacity
sv: Opakhet för skuggkastning

en: Drop shadow radius
sv: Radie för skuggkastning

en: Duration the pointer must rest in a screen edge before an edge action is taken.
sv: Tiden pekaren måste befinna sig vid en skärmkant innan en kantåtgärd aktiveras.

en: Easily capture parts of your screen and save them as .png image
sv: Fånga enkelt delar av din skärm och spara dem som .png-bilder

en: Edge Bindings
sv: Kantbindningar

en: Edge Flip DnD
sv: Kantvänd DnD

en: Edge Flip Move
sv: Kantvänd flyttning

en: Edge Flip Pointer
sv: Kantvänd pekare

en: Edge Trigger Delay
sv: Fördröjning av kantutlösare

en: Enable Transparency
sv: Aktivera genomskinlighet

en: Enable or disable blending.
sv: Aktivera eller avaktivera färgblandning.

en: Enable pointer water effects
sv: Aktivera vatteneffekt för muspekare

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Erase size
sv: Radera storlek

en: Erase width
sv: Radera bredd

en: Fade Mode
sv: Toningsläge

en: Fade Speed
sv: Toningshastighet

en: Fade Time
sv: Toningstid

en: Fade effect on system beep
sv: Toningseffekt vid systemsignal

en: Fade in windows when mapped and fade out windows when unmapped
sv: Tona in fönster när de kopplas och tona ut fönster när de kopplas loss

en: Fade windows
sv: Tona fönster

en: Fading Windows
sv: Tonande fönster

en: Fast
sv: Snabb

en: File Watcher
sv: Filövervakning

en: File change notification plugin
sv: Filändringsavisering insticksmodul

en: Fill Color
sv: Fyllnadsfärg

en: Fill color and opacity of the screenshot selection rectangle.
sv: Fyllnadsfärg och ogenomskinlighet för rektangeln för skärmdumpval.

en: Fill color for annotations
sv: Fyllnings färg för anteckningar

en: Fill color used for rectangle moving mode
sv: Fyllningsfärg som används för rektangelflyttningsläge

en: Fill color used for rectangle resize mode
sv: Fyllningsfärg för rektangeln i justeringsläge

en: Filter method used for blurring
sv: Filter metod använd för suddighet

en: Fixed Window Placement
sv: Fixerad fönsterplacering

en: Flip Time
sv: Vändtid

en: Flip to left viewport and warp pointer
sv: Vänd till vänstra skrivbordsvyn och vrid pekaren

en: Flip to next viewport when dragging object to screen edge
sv: Vänd till nästa skrivbordsvy när objekt dras till skärmens kant

en: Flip to next viewport when moving pointer to screen edge
sv: Vänd till nästa skrivbordsvy när muspekaren flyttas till skärmens kant

en: Flip to next viewport when moving window to screen edge
sv: Vänd till nästa skrivbordsvy när fönster flyttas till skärmens kant

en: Flip to right viewport and warp pointer
sv: Vänd till högra skrivbordsvyn och vrid pekaren

en: Focus &amp; Raise Behaviour
sv: Beteende för fokus och höj

en: Focus Blur
sv: Fokus suddighet

en: Focus Desktop
sv: Fokusera skrivbord

en: Focus Effect
sv: Fokuseffekt

en: Focus Prevention Level
sv: Nivå för hindrande av fokus

en: Focus Prevention Windows
sv: Förhindra fokus

en: Focus Window Effect
sv: Fokuseffekt för fönster

en: Focus Windows
sv: Fokusera fönster

en: Focus blur windows
sv: Fokusera suddiga fönster

en: Focus on Switch
sv: Fokus vid byte

en: Focus prevention windows
sv: Förhindra fokus

en: Focus the desktop when click to focus is disabled
sv: Ge skrivbordet fokus när klicka för fokus är avaktiverat

en: Focus windows when they are visible during the switch
sv: Fokusera fönster när de är synliga vid fönsterbyte

en: Fold Acceleration
sv: Vikningsaccelerering

en: Fold Speed
sv: Vikningshastighet

en: Force Placement Windows
sv: Tvinga fönsterplacering

en: Force independent output painting.
sv: Tvinga separat uppritning till utgångar.

en: Forcing this application to quit will cause you to lose any unsaved changes.
sv: Tvinga detta program att avsluta kommer att göra att alla osparade ändringar går förlorade.

en: Framebuffer object
sv: Bildbufferobjekt

en: Friction
sv: Friktion

en: Fullscreen Visual Bell
sv: Visuell helskärmssignal

en: Fullscreen fade effect on system beep
sv: Helskärmstoningseffekt vid systemsignal

en: Gaussian
sv: Gaussisk

en: Gaussian Radius
sv: Gaussisk radie

en: Gaussian Strength
sv: Gaussisk styrka

en: Gaussian radius
sv: Gaussisk radie

en: Gaussian strength
sv: Gaussisk styrka

en: General Options
sv: Allmänna alternativ

en: General compiz options
sv: Generella compiz inställningar

en: Generate mipmaps for higher quality scaling.
sv: Skapa mipmaps för skalning med bättre kvalitet.

en: Generate mipmaps when possible for higher quality scaling
sv: Generera mipmappar när det är möjligt för skalning av högre kvalitet

en: Gnome Compatibility
sv: Gnome-kompatibilitet

en: Good
sv: Bra

en: Grab Windows
sv: Fånga fönster

en: Grid Resolution
sv: Rutnätsupplösning

en: Hide Skip Taskbar Windows
sv: Dölj fönster inte i verktygsfält

en: Hide all normal windows
sv: Dölj alla normala fönster

en: Hide all windows and focus desktop
sv: Dölj alla fönster och fokusera på skrivbord

en: Hide windows not in taskbar when entering show desktop mode
sv: Dölj fönster som inte är i verktygsfältet vid visa skrivbordsläget

en: High
sv: Hög

en: Horizontal Virtual Size
sv: Virtuell horisontell storlek

en: Horizontal offset (in pixels).
sv: Horisontell förskjutning (i bildpunkter).

en: Horizontal viewport positions
sv: Horisontella skivbordsvypositioner

en: Icon
sv: Ikon

en: If available use compression for textures converted from images
sv: Om möjligt, komprimera texturer som skapats från bilder.

en: Ignore Hints When Maximized
sv: Ignorera tips medans maximerad

en: Ignore size increment and aspect hints when window is maximized
sv: Ignorera storleksökning och aspekthintning när fönster maximeras

en: Image files
sv: Bildfiler

en: Inactive Shadow
sv: Inaktiv skugga

en: Increase Brightness Button
sv: Knapp för ökad ljusstyrka

en: Increase Opacity Button
sv: Knapp för ökad ogenomskinlighet

en: Increase Saturation Button
sv: Knapp för ökad färgmättnad

en: Increase the brightness of the selected window.
sv: Öka ljusstyrka för markerat fönster.

en: Increase the brightness of the window the pointer hovers.
sv: Öka ljusstyrkan för fönstret pekaren hovrar över.

en: Increase the opacity of the selected window.
sv: Öka ogenomskinligheten för markerat fönster.

en: Increase the opacity of the window the pointer hovers.
sv: Öka ogenomskinlighet för fönstret pekaren hovrar över.

en: Increase the saturation of the selected window.
sv: Öka färgmättnad för markerat fönster.

en: Increase the saturation of the window the pointer hovers.
sv: Öka färgmättnad för fönstret pekaren hovrar över.

en: Independent texture fetch
sv: Oberoende texturhämtning

en: Initiate
sv: Initiera

en: Initiate Ellipse
sv: Starta ellips

en: Initiate Erase
sv: Börja sudda

en: Initiate Free Draw
sv: Starta frihandsritning

en: Initiate Line
sv: Starta linjeritning

en: Initiate Rectangle
sv: Starta rektangel

en: Initiate Window Move
sv: Initiera fönsterflyttning

en: Initiate Window Picker
sv: Initiera fönsterväljare

en: Initiate Window Picker For All Windows
sv: Initiera fönsterväljare för alla fönster

en: Initiate Window Picker For Window Group
sv: Initiera fönsterväljare för fönstergrupp

en: Initiate Window Picker For Windows on Current Output
sv: Initiera fönsterväljare för fönster på aktuell utmatning

en: Initiate Window Resize
sv: Initiera fönsterskalning

en: Initiate annotate erasing
sv: Initiera radering av anteckning

en: Initiate clone selection
sv: Initiera klon selektion

en: Initiate ellipse drawing
sv: Starta ellipsritning

en: Initiate freehand drawing
sv: Starta frihandsritning

en: Initiate line drawing
sv: Starta linjeritning

en: Initiate rectangle drawing
sv: Starta rektangelritning

en: Initiate the capture, release the button to take the shot.
sv: Starta fångst, släpp knappen för att ta bilden.

en: Initiates cube transparency only, if the rotation is mouse driven.
sv: Startar kubgenomskinlighet endast, om rotationen är musdriven.

en: Inside Cube
sv: I kuben

en: Interval before raising selected windows
sv: Intervall innan markerade fönster höjs

en: Interval between ping messages
sv: Intervall mellan ping-meddelanden

en: Invert Y axis for pointer movement
sv: Invertera Y-axeln för pekarens rörelser

en: Inverted window snapping
sv: Inverterad fönsterfästning

en: Keep In Workarea
sv: Behåll i arbetsyta

en: Keep placed window in work area, even if that means that the position might differ from the specified position
sv: Håll fönstret inom arbetsytan, även om det strider mot specifierad position

en: Key Bindings
sv: Tangentbindningar

en: Key Bindings Toggle Scale Mode
sv: Snabbtangenter växlar skalningsläge

en: Key bindings
sv: Tangentbindningar

en: Key bindings toggle scale mode instead of enabling it when pressed and disabling it when released.
sv: Snabbtangenter växlar skalningsläge istället för att aktivera det när de hålls ner och inaktiverar det när de släpps.

en: Keyboard shortcut to unfold the cube.
sv: Tangentgenväg för att veckla ut kuben.

en: Launch Application
sv: Kör program

en: Layout and start transforming all windows
sv: Lägg ut och börja omforma alla fönster

en: Layout and start transforming window group
sv: Lägg ut och börja omforma fönstergrupp

en: Layout and start transforming windows
sv: Lägg ut och börja omforma fönster

en: Layout and start transforming windows on current output
sv: Lägg ut och påbörja transformering för fönster på aktuell utmatning

en: Lazy Positioning
sv: Slapp placering

en: Level of focus stealing prevention
sv: Nivå för hindrande av fokusstöld

en: Lighting
sv: Ljussättning

en: Line
sv: Rad

en: List of currently active plugins
sv: Lista över för närvarande aktiva insticksmoduler

en: List of strings describing output devices
sv: Lista över strängar som beskriver utmatningsenheter

en: Low
sv: Låg

en: Lower Window
sv: Sänk fönster

en: Lower window below other windows
sv: Sänk fönster under andra fönster

en: Lower window beneath other windows
sv: Sänk fönstret under andra fönster

en: Make Above
sv: Lägg överst

en: Make window shiver
sv: Skaka fönster

en: Map Effect
sv: Kopplingseffekt

en: Map Window Effect
sv: Kopplingseffekt för fönster

en: Map Windows
sv: Koppla fönster

en: Maximize
sv: Maximera

en: Maximize Effect
sv: Maximeringseffekt

en: Maximize Window
sv: Maximera fönster

en: Maximize Window Horizontally
sv: Maximera fönster horisontellt

en: Maximize Window Vertically
sv: Maximera fönster vertikalt

en: Maximize active window
sv: Maximera aktivt fönster

en: Maximize active window horizontally
sv: Maximera aktivt fönster horisontellt

en: Maximize active window vertically
sv: Maximera aktivt fönster vertikalt

en: Maximize window
sv: Maximera fönster

en: Maximize window horizontally
sv: Maximera fönster horisontellt

en: Maximize window vertically
sv: Maximera fönster vertikalt

en: Minimize Effect
sv: Minimeringseffekt

en: Minimize Window
sv: Minimera fönster

en: Minimize active window
sv: Minimera aktivt fönster

en: Minimize window
sv: Minimera fönster

en: Minimized
sv: Minimerat

en: Minimum Grid Size
sv: Maximal rutnätsstorlek

en: Minimum Vertex Grid Size
sv: Minimal vertexrutnätsstorlek

en: Mipmap level-of-detail
sv: Mipmap detalj-nivå

en: Mode
sv: Läge

en: Model
sv: Modell

en: Move Window
sv: Flytta fönster

en: Move Windows
sv: Flytta fönster

en: Move window
sv: Flytta fönster

en: Move window one workspace down
sv: Flytta fönster en arbetsyta nedåt

en: Move window one workspace to the left
sv: Flytta fönster en arbetsyta åt vänster

en: Move window one workspace to the right
sv: Flytta fönster en arbetsyta åt höger

en: Move window one workspace up
sv: Flytta fönster en arbetsyta uppåt

en: Move window to workspace 1
sv: Flytta fönster till arbetsyta 1

en: Move window to workspace 10
sv: Flytta fönster till arbetsyta 10

en: Move window to workspace 11
sv: Flytta fönster till arbetsyta 11

en: Move window to workspace 12
sv: Flytta fönster till arbetsyta 12

en: Move window to workspace 2
sv: Flytta fönster till arbetsyta 2

en: Move window to workspace 3
sv: Flytta fönster till arbetsyta 3

en: Move window to workspace 4
sv: Flytta fönster till arbetsyta 4

en: Move window to workspace 5
sv: Flytta fönster till arbetsyta 5

en: Move window to workspace 6
sv: Flytta fönster till arbetsyta 6

en: Move window to workspace 7
sv: Flytta fönster till arbetsyta 7

en: Move window to workspace 8
sv: Flytta fönster till arbetsyta 8

en: Move window to workspace 9
sv: Flytta fönster till arbetsyta 9

en: Multi Output Mode
sv: Läge för multipla utmatningar

en: Multiple cubes
sv: Flera kuber

en: Navigation
sv: Navigering

en: New window default brightness value
sv: Förvalt värde för nya fönsters ljusstyrka

en: New window default opacity value
sv: Nytt förvalt värde för fönsterogenomskinlighet

en: New window default saturation value
sv: Förvalt färgmättnadsvärde för nytt fönster

en: Next Panel
sv: Nästa panel

en: Next window
sv: Nästa fönster

en: Next window (All windows)
sv: Nästa fönster (Alla fönster)

en: Next window (No popup)
sv: Nästa fönster (Ingen popup)

en: Non Rotating Opacity
sv: Icke-roterande ogenomskinlighet

en: None
sv: Ingen

en: Normal Resize Windows
sv: Ändra fönstrets storlek normalt

en: Off
sv: Av

en: Offset Scale
sv: Positionsskala

en: On all output devices
sv: På alla utmatningsenheter

en: On current output device
sv: På aktuell utmatningsenhet

en: One big cube
sv: En stor kub

en: Only perform screen updates during vertical blanking period
sv: Genomför endast skärmuppdateringar under vertikal blankningsperiod

en: Only show icon
sv: Visa endast ikon

en: Only show the window icon and do not display a thumbnail at all
sv: Visa bara fönstrets ikon, och visa ingen miniatyr alls

en: Opacity
sv: Opacitet

en: Opacity During Rotation
sv: Opacitet under rotation

en: Opacity of the desktop during cube rotation (in percent).
sv: Ogenomskinlighet för skrivbordet vid kubrotation (i procent).

en: Opacity of the desktop when not rotating the cube (in percent).
sv: Ogenomskinlighet för skrivbordet när kuben inte roteras (i procent).

en: Opacity value for the windows (in percent).
sv: Ogenomskinlighetsvärde för fönstren (i procent).

en: Opacity, Brightness and Saturation
sv: Opacitet, ljusstyrka, och färgmättnad

en: Open a terminal
sv: Öppna en terminal

en: OpenGL Plugin
sv: OpenGL-instick

en: Options that keep Compiz compatible to the Gnome desktop environment
sv: Alternativ som bibehåller Compiz kompatibelt med Gnome-skrivbordsmiljön

en: Outline
sv: Kontur

en: Outline Modifier
sv: Konturmodifierare

en: Outline Resize Windows
sv: Konturläge för storleksändring av fönster

en: Output clone handler
sv: Utmatnings klonhanterare

en: Outputs
sv: Utmatningar

en: Overlapping Output Handling
sv: Överlappande utdatahantering

en: Overlay Icon
sv: Lägg ikoner över

en: Overlay an icon on windows once they are scaled
sv: Lägg en ikon över fönster när de är skalade

en: PNG image loader
sv: PNG-bildinläsare

en: Paint each output device independly, even if the output devices overlap
sv: Rita upp varje utenhet separat, även om de överlappar.

en: Per window adjustments of opacity, brightness and saturation
sv: Fönsterspecifika justeringar av ogenomskinlighet, ljusstyrka och färgmättnad

en: Ping Delay
sv: Fördröjning för ping

en: Place Windows
sv: Placera fönster

en: Place across all outputs
sv: Placera tvärs över alla utgångar

en: Place the camera inside the cube.
sv: Placera kameran inuti kuben.

en: Place windows and viewports on a cube
sv: Placera fönster och vyer på en kub

en: Place windows at appropriate positions when mapped
sv: Placera fönster på lämpliga positioner när de kopplas

en: Placement Mode
sv: Placeringsläge

en: Point
sv: Punkt

en: Pointer
sv: Muspekare

en: Pointer Invert Y
sv: Invertera pekarens Y-axel

en: Pointer Sensitivity
sv: Muspekarkänslighet

en: Popup switcher if not visible and select next window
sv: Popupväxlare om inte synlig och välj nästa fönster

en: Popup switcher if not visible and select next window out of all windows
sv: Popupväxlare om inte synlig och välj nästa fönster av alla fönster

en: Popup switcher if not visible and select previous window
sv: Popupväxlare om inte synlig och välj föregående fönster

en: Popup switcher if not visible and select previous window out of all windows
sv: Popupväxlare om inte synlig och välj föregående fönster av alla fönster

en: Positioned windows
sv: Positionerade fönster

en: Positioning modes
sv: Positioneringslägen

en: Prefer larger output
sv: Föredra större utmatning

en: Prefer smaller output
sv: Föredra mindre utmatning

en: Prev Panel
sv: Föreg panel

en: Prev window
sv: Föreg fönster

en: Prev window (All windows)
sv: Föreg fönster (Alla fönster)

en: Prev window (No popup)
sv: Föreg fönster (Ingen popup)

en: Pulse
sv: Puls

en: Pulse effect
sv: Pulseffekt

en: Rain Delay
sv: Regnfördröjning

en: Raise On Click
sv: Höj vid klick

en: Raise Window
sv: Höj fönster

en: Raise on rotate
sv: Höj upp vid rotation

en: Raise selected windows after interval
sv: Höj markerade fönster efter intervall

en: Raise window above other windows
sv: Höj fönstret över andra fönster

en: Raise window when rotating
sv: Höj upp fönster under rotation

en: Raise windows when clicked
sv: Höj fönster när de klickas på

en: Random
sv: Slumpmässigt

en: Rectangle
sv: Rektangel

en: Rectangle Modifier
sv: Rektangelmodiferare

en: Rectangle Resize Windows
sv: Ändra fönstrets storlek rektangulärt

en: Refresh Rate
sv: Uppdateringsfrekvens

en: Regex Matching
sv: Reguljär uttrycksmatchning

en: Regex window matching
sv: Fönstermatchning med regex

en: Render all frames indirectly using framebuffer objects (GL_EXT_framebuffer_object), if supported by the driver. Pros: Might be faster than the default buffer swapping method in some cases. Cons: This will come at the cost of (1) usually reduced graphics benchmark performance; (2) increased GPU resource consumption; and (3) possibly higher visible lag. Note: This feature is always on in OpenGL|ES builds such as ARM platforms.
sv: Rita upp alla ramar indirekt som bildbufferobjekt (GL_EXT_framebuffer_object), om det stöds av drivrutinen. För: Kan vara snabbare än den förvalda bufferväxlingsmetoden i vissa fall. Emot: Kostar (1) ofta minskad prestanda i grafiktester; (2) ökad resursanvändning av GPU:n; och (3) potentiellt ökad synlig eftersläpning. OBS: Den här funktionen är alltid aktiverad i OpenGL|ES-byggen, såsom ARM-plattformar.

en: Render all graphics primitives using vertex buffer objects (GL_ARB_vertex_buffer_object), if supported by the driver. Pros: This provides higher graphics performance for some drivers. Cons: This is a new feature and may cause graphical problems. Note: This feature is always on in OpenGL|ES builds such as ARM platforms.
sv: Rita upp alla grafikprimitiver som overtexbufferobjekt (GL_ARB_vertex_buffer_object), om det stöds av drivrutinen. För: Detta ger bättre grafikprestanda för vissa drivrutiner. Emot: Detta är en ny funktion och kan orsaka grafikproblem. OBS: Den här funktionen är alltid aktiverad i OpenGL|ES-byggen, såsom ARM-plattformar.

en: Resize Window
sv: Skala fönster

en: Resize window
sv: Skala fönster

en: Restore window
sv: Återställ fönster

en: Rotate Cube
sv: Rotera kub

en: Rotate Flip Left
sv: Flipprotera åt vänster

en: Rotate Flip Right
sv: Flipprotera åt höger

en: Rotate Left
sv: Rotera åt vänster

en: Rotate Left with Window
sv: Rotera åt vänster med fönster

en: Rotate Right
sv: Rotera åt höger

en: Rotate Right with Window
sv: Rotera åt höger med fönster

en: Rotate To
sv: Rotera till

en: Rotate To Face 1
sv: Rotera till yta 1

en: Rotate To Face 1 with Window
sv: Rotera till yta 1 med fönster

en: Rotate To Face 10
sv: Rotera till yta 10

en: Rotate To Face 10 with Window
sv: Rotera till yta 10 med fönster

en: Rotate To Face 11
sv: Rotera till yta 11

en: Rotate To Face 11 with Window
sv: Rotera till yta 11 med fönster

en: Rotate To Face 12
sv: Rotera till yta 12

en: Rotate To Face 12 with Window
sv: Rotera till yta 12 med fönster

en: Rotate To Face 2
sv: Rotera till yta 2

en: Rotate To Face 2 with Window
sv: Rotera till yta 2 med fönster

en: Rotate To Face 3
sv: Rotera till yta 3

en: Rotate To Face 3 with Window
sv: Rotera till yta 3 med fönster

en: Rotate To Face 4
sv: Rotera till yta 4

en: Rotate To Face 4 with Window
sv: Rotera till yta 4 med fönster

en: Rotate To Face 5
sv: Rotera till yta 5

en: Rotate To Face 5 with Window
sv: Rotera till yta 5 med fönster

en: Rotate To Face 6
sv: Rotera till yta 6

en: Rotate To Face 6 with Window
sv: Rotera till yta 6 med fönster

en: Rotate To Face 7
sv: Rotera till yta 7

en: Rotate To Face 7 with Window
sv: Rotera till yta 7 med fönster

en: Rotate To Face 8
sv: Rotera till yta 8

en: Rotate To Face 8 with Window
sv: Rotera till yta 8 med fönster

en: Rotate To Face 9
sv: Rotera till yta 9

en: Rotate To Face 9 with Window
sv: Rotera till yta 9 med fönster

en: Rotate cube
sv: Rotera kub

en: Rotate desktop cube
sv: Rotera skrivbordskub

en: Rotate left
sv: Rotera åt vänster

en: Rotate left and bring active window along
sv: Rotera åt vänster och ta med aktivt fönster

en: Rotate right
sv: Rotera åt höger

en: Rotate right and bring active window along
sv: Rotera åt höger och ta med aktivt fönster

en: Rotate to cube face
sv: Rotera till kubsida

en: Rotate to cube face with window
sv: Rotera till kubsidan med fönster

en: Rotate to face 1
sv: Rotera till yta 1

en: Rotate to face 1 and bring active window along
sv: Rotera till yta 1 och ta med aktivt fönster

en: Rotate to face 10
sv: Rotera till yta 10

en: Rotate to face 10 and bring active window along
sv: Rotera till yta 10 och ta med aktivt fönster

en: Rotate to face 11
sv: Rotera till yta 11

en: Rotate to face 11 and bring active window along
sv: Rotera till yta 11 och ta med aktivt fönster

en: Rotate to face 12
sv: Rotera till yta 12

en: Rotate to face 12 and bring active window along
sv: Rotera till yta 12 och ta med aktivt fönster

en: Rotate to face 2
sv: Rotera till yta 2

en: Rotate to face 2 and bring active window along
sv: Rotera till yta 2 och ta med aktivt fönster

en: Rotate to face 3
sv: Rotera till yta 3

en: Rotate to face 3 and bring active window along
sv: Rotera till yta 3 och ta med aktivt fönster

en: Rotate to face 4
sv: Rotera till yta 4

en: Rotate to face 4 and bring active window along
sv: Rotera till yta 4 och ta med aktivt fönster

en: Rotate to face 5
sv: Rotera till yta 5

en: Rotate to face 5 and bring active window along
sv: Rotera till yta 5 och ta med aktivt fönster

en: Rotate to face 6
sv: Rotera till yta 6

en: Rotate to face 6 and bring active window along
sv: Rotera till yta 6 och ta med aktivt fönster

en: Rotate to face 7
sv: Rotera till yta 7

en: Rotate to face 7 and bring active window along
sv: Rotera till yta 7 och ta med aktivt fönster

en: Rotate to face 8
sv: Rotera till yta 8

en: Rotate to face 8 and bring active window along
sv: Rotera till yta 8 och ta med aktivt fönster

en: Rotate to face 9
sv: Rotera till yta 9

en: Rotate to face 9 and bring active window along
sv: Rotera till yta 9 och ta med aktivt fönster

en: Rotate to the selected window while switching
sv: Rotera till det valda fönstret under växling

en: Rotate to viewport
sv: Rotera till skrivbordsvy

en: Rotate window
sv: Rotera fönster

en: Rotate with window
sv: Rotera med fönster

en: Rotation Acceleration
sv: Rotationsacceleration

en: Rotation Speed
sv: Rotationshastighet

en: Rotation Timestep
sv: Tidsintervall för rotation

en: Rotation Zoom
sv: Rotationszoom

en: Run Dialog
sv: Kördialog

en: Run command 0
sv: Kör kommando 0

en: Run command 1
sv: Kör kommando 1

en: Run command 10
sv: Kör kommando 10

en: Run command 11
sv: Kör kommando 11

en: Run command 12
sv: Kör kommando 12

en: Run command 13
sv: Kör kommando 13

en: Run command 14
sv: Kör kommando 14

en: Run command 15
sv: Kör kommando 15

en: Run command 16
sv: Kör kommando 16

en: Run command 17
sv: Kör kommando 17

en: Run command 18
sv: Kör kommando 18

en: Run command 19
sv: Kör kommando 19

en: Run command 2
sv: Kör kommando 2

en: Run command 20
sv: Kör kommando 20

en: Run command 3
sv: Kör kommando 3

en: Run command 4
sv: Kör kommando 4

en: Run command 5
sv: Kör kommando 5

en: Run command 6
sv: Kör kommando 6

en: Run command 7
sv: Kör kommando 7

en: Run command 8
sv: Kör kommando 8

en: Run command 9
sv: Kör kommando 9

en: Run terminal command
sv: Kör terminalkommando

en: SVG image loader
sv: SVG-bildinläsare

en: Saturation
sv: Färgmättnad

en: Saturation (in %) of unresponsive windows
sv: Färgmättnad (i %) för fönster som inte svarar

en: Saturation value for the windows (in percent).
sv: Färgmättnadsvärde för fönstren (i procent).

en: Save Directory
sv: Målmapp

en: Save plugin states on unload
sv: Spara instickstillstånd vid avstängning

en: Save screenshot images in this directory. If empty, the desktop directory will be used.
sv: Spara skärmdumpsbilder i den här mappen. Om fältet lämnas tomt kommer skrivbordskatalogen användas.

en: Save the state of plugins when they are unloaded such they will resume their past internal state when reloaded
sv: Spara tillstånden för insticksmodulerna när de laddas ur så att de fortsätter från deras senaste tillstånd när de laddas på nytt

en: Scale
sv: Skala

en: Scale Windows
sv: Skala fönster

en: Scale speed
sv: Skalningshastighet

en: Scale timestep
sv: Tidsintervall för skalning

en: Scale windows
sv: Skala fönster

en: Screen size multiplier for horizontal virtual size
sv: Skärmstorleksfaktor för horisontell virtuell storlek

en: Screen size multiplier for vertical virtual size
sv: Skärmstorleksfaktor för vertikal virtuell storlek

en: Screenshot
sv: Skärmbild

en: Screenshot command line
sv: Kommandorad för skärmbild

en: Select how the cube is displayed, if multiple output devices are used.
sv: Välj hur kuben visas, om flera utdataenheter användas.

en: Select next panel type window.
sv: Välj nästa panelfönster

en: Select next window without showing the popup window.
sv: Välj nästa fönster utan att visa popupfönstret

en: Select previous panel type window.
sv: Välj föregående panelfönster

en: Select previous window without showing the popup window.
sv: Välj föregående fönster utan att visa popupfönstret

en: Selection Indicator Fill Color
sv: Fyllnadsfärg för valindikator

en: Selection Indicator Outline Color
sv: Konturfärg för markeringsindikator

en: Selects how window placement should behave if multiple outputs are selected
sv: Anger hur fönsterplacering ska bete sig om flera utgångar är valda

en: Selects where windows are scaled if multiple output devices are used.
sv: Väljer var fönster blir skalade om flera outputenheter används

en: Sensitivity of pointer movement
sv: Känslighet för flyttning av muspekare

en: Set background color
sv: Ange bakgrundsfärg

en: Set overlay
sv: Ange överlagring

en: Set window overlay
sv: Ange fönsteröverlagring

en: Shade
sv: Skugga

en: Shadow Color
sv: Skuggfärg

en: Shadow Offset X
sv: Skuggposition X

en: Shadow Offset Y
sv: Skuggposition Y

en: Shadow Opacity
sv: Skuggopakhet

en: Shadow Radius
sv: Skuggradie

en: Shadow windows
sv: Skuggfönster

en: Shift
sv: Skift

en: Shiver
sv: Skaka

en: Show Desktop
sv: Visa skrivbordet

en: Show Main Menu
sv: Visa huvudmeny

en: Show Run Application dialog
sv: Visa dialogen Kör program

en: Show desktop
sv: Visa skrivbord

en: Show icon next to thumbnail
sv: Visa ikon bredvid miniatyrbild

en: Show minimized windows
sv: Visa minimerade fönster

en: Show the main menu
sv: Visa huvudmenyn

en: Size multiplier
sv: Storleksmultiplikator

en: Skip Animation
sv: Hoppa över animering

en: Skips the scale plugin animation.
sv: Hoppar över skalningsinstickets animering.

en: Skydome Gradient End Color
sv: Andra toningsfärgen för Skydome

en: Skydome Gradient Start Color
sv: Första toningsfärgen för Skydome

en: Skydome Image
sv: Skydome bild

en: Slow Animations
sv: Långsamma animeringar

en: Smart mode
sv: Smart läge

en: Snap Cube Rotation to Bottom Face
sv: Fäst kubroteringen till undersidan

en: Snap Cube Rotation to Top Face
sv: Fäst kubroteringen till översidan

en: Snap Inverted
sv: Invertera fästning

en: Snap To Bottom Face
sv: Fäst till undersidan

en: Snap To Top Face
sv: Fäst till översidan

en: Snap windows
sv: Fäst fönster

en: Space between windows
sv: Mellanrum mellan fönster

en: Spacing
sv: Mellanrum

en: Specific Window Matches
sv: Specifika fönstermatchningar

en: Speed
sv: Hastighet

en: Spring Friction
sv: Fjäderfriktion

en: Spring K
sv: Fjäder K

en: Spring Konstant
sv: Fjäderkonstant

en: Start Rotation
sv: Starta rotering

en: Start moving window
sv: Börja flytta fönster

en: Start resizing window
sv: Börja skala fönster

en: Step Size
sv: Stegstorlek

en: Stick
sv: Klistra

en: Stretch
sv: Töj

en: Stretch Modifier
sv: Sträckningsmodifierare

en: Stretch Resize Windows
sv: Töj ut fönstrets storlek

en: Stroke color for annotations
sv: Streck färg för anteckningar

en: Stroke width
sv: Streck storlek

en: Stroke width for annotations
sv: Streck storlek för anteckningar

en: Switch applications
sv: Växla program

en: Switch to workspace 1
sv: Växla till arbetsyta 1

en: Switch to workspace 10
sv: Växla till arbetsyta 10

en: Switch to workspace 11
sv: Växla till arbetsyta 11

en: Switch to workspace 12
sv: Växla till arbetsyta 12

en: Switch to workspace 2
sv: Växla till arbetsyta 2

en: Switch to workspace 3
sv: Växla till arbetsyta 3

en: Switch to workspace 4
sv: Växla till arbetsyta 4

en: Switch to workspace 5
sv: Växla till arbetsyta 5

en: Switch to workspace 6
sv: Växla till arbetsyta 6

en: Switch to workspace 7
sv: Växla till arbetsyta 7

en: Switch to workspace 8
sv: Växla till arbetsyta 8

en: Switch to workspace 9
sv: Växla till arbetsyta 9

en: Switch to workspace above
sv: Växla till arbetsyta ovanför

en: Switch to workspace below
sv: Växla till arbetsyta nedanför

en: Switch to workspace left
sv: Växla till arbetsyta åt vänster

en: Switch to workspace right
sv: Växla till arbetsyta åt höger

en: Switch windows of an app directly
sv: Växla fönster för ett program direkt

en: Switcher speed
sv: Växlingshastighet

en: Switcher timestep
sv: Tidsintervall för växlare

en: Switcher windows
sv: Växelfönster

en: Sync To VBlank
sv: Synkronisera till VBlank

en: Take a screenshot
sv: Ta en skärmbild

en: Take a screenshot of a window
sv: Ta en skärmbild av ett fönster

en: Terminal command line
sv: Kommandorad för terminal

en: Terminate scale
sv: Avsluta skalning

en: Texture Compression
sv: Texturkomprimering

en: Texture Filter
sv: Texturfilter

en: Texture filtering
sv: Texturfiltrering

en: The acceleration of folding and unfolding.
sv: Acceleration för vikning och utveckling.

en: The card vendor for which X11 sync should be disabled.
sv: Korttillverkaren för vilken X11 synk bör avaktiveras.

en: The list of the cards for which we should disable X11/GL syncing.
sv: Listan över kort för vilka vi bör avaktivera X11/GL-synkning.

en: The minimum distance (in px) beyond which the timeout is reset.
sv: Minsta avstånd (i pixlar) efter vilket tidsgränsen nollställs.

en: The rate at which the screen is redrawn (times/second)
sv: Frekvensen för updatering av skärmen (gånger/sekund)

en: The speed of folding and unfolding.
sv: Hastighet för vikning och utveckling.

en: The timestep of folding and unfolding.
sv: Tidsstämpel för vikning och utveckling.

en: The window "%s" is not responding.
sv: Fönstret "%s" svarar inte.

en: Time (in ms) before scale mode is terminated when hovering over a window dragging and dropping an item
sv: Tid (i ms) innan skalningsläge stängs av när pekaren hålls över ett fönster medan ett objekt flyttas

en: Timeout before flipping viewport
sv: Tidsgräns innan vändning av skrivbordsvy

en: Timestep
sv: Tidsintervall

en: Title wave
sv: Titelvåg

en: Toggle Window Maximized
sv: Växla fönstermaximering

en: Toggle Window Maximized Horizontally
sv: Växla fönstermaximering horisontellt

en: Toggle Window Maximized Vertically
sv: Växla fönstermaximering vertikalt

en: Toggle Window Shaded
sv: Växla fönsterskuggning

en: Toggle active window maximized
sv: Växla maximering av aktivt fönster

en: Toggle active window maximized horizontally
sv: Växla horisontell maximering av aktivt fönster

en: Toggle active window maximized vertically
sv: Växla vertikal maximering av aktivt fönster

en: Toggle active window shaded
sv: Växla skuggning av aktivt fönster

en: Toggle fullscreen mode
sv: Växla helskärmsläge

en: Toggle maximization state
sv: Växla maximeringstillstånd

en: Toggle rain
sv: Växla regn

en: Toggle rain effect
sv: Växla regneffekt

en: Toggle shaded state
sv: Växla skuggat tillstånd

en: Toggle use of slow animations
sv: Växla användning av långsamma animeringar

en: Toggle window snapping
sv: Växla fönsterfästning

en: Toggle wiper
sv: Växla vindrutetorkare

en: Toggle wiper effect
sv: Växla torkareffekt

en: Top
sv: Toppen

en: Transparency Only On Mouse Rotate
sv: Genomskinlighet endast vid musrotering

en: Transparent Cube
sv: Genomskinlig kub

en: Unfold Cube Key
sv: Veckla ut kub-tangent

en: Unmake Above
sv: Ångra lägg överst

en: Unmaximize Window
sv: Avmaximera fönster

en: Unmaximize active window
sv: Avmaximera aktivt fönster

en: Unmaximize or Minimize Window
sv: Avmaximera eller minimera fönster

en: Unmaximize or minimize active window
sv: Avmaximera eller minimera det aktiva fönstret

en: Unredirect Fullscreen Windows
sv: Omdirigera tillbaka helskärmsfönster

en: Unredirect Match
sv: Ej omdirigerad träff

en: Unresponsive Window Brightness
sv: Ljusstyrka för fönster som inte svarar

en: Unresponsive Window Saturation
sv: Färgmättnad för fönster som inte svarar

en: Unshade
sv: Avskugga

en: Unstick
sv: Avklistra

en: Use active output device
sv: Använd aktiv utenhet

en: Use diffuse light when screen is transformed
sv: Använd diffus belysning när skärmen transformeras

en: Use glXSwapBuffers to display every frame. This eliminates visible tearing with most drivers and dramatically improves visual smoothness. Automatically enabled when framebuffer_object is on.
sv: Använd glXSwapBuffers för att visa varje bild. Detta motverkar synliga slitningar med de flesta drivrutiner och förbättrar drastiskt den visuella upplevelsen. Automatiskt aktiverad när framebuffer_object är aktiverat.

en: Use output device of focussed window
sv: Använd det fokuserade fönstrets utenhet

en: Use output device with pointer
sv: Använd utenhet med pekare

en: Use spring model for wobbly window effect
sv: Använd fjädereffekt för fönstergeléeffekt

en: Use the available texture units to do as many as possible independent texture fetches.
sv: Använd de tillgängliga texturenheterna för att göra så många oberoende texturhämtningar som möjligt.

en: Use these bindings to resize by stretching.
sv: Använd dessa bindningar för att ändra storlek med sträckning.

en: Use these bindings to resize from the center.
sv: Använd dessa bindningar för att ändra storlek från mitten.

en: Use these bindings to resize with an outline.
sv: Använd dessa bindningar för att ändra storlek med en kontur.

en: Use these bindings to resize with an rectangle.
sv: Använd dessa bindningar för att ändra storlek med en rektangel.

en: Uses the initial click point as the center of shapes.
sv: Använder punkten där du först klickade som mittpunkt för formerna.

en: Vendor
sv: Tillverkare

en: Vertex Grid Resolution
sv: Upplösning för vertexrutnät

en: Vertex buffer object
sv: Vertexbufferobjekt

en: Vertical Virtual Size
sv: Vertikal virtuell storlek

en: Vertical offset from the bottom (in pixels).
sv: Vertikal förskjutning från botten (i bildpunkter).

en: Vertical offset from the top (in pixels).
sv: Vertikal förskjutning från toppen (i bildpunkter).

en: Vertical viewport positions
sv: Positioner för vertikal skrivbordsvy

en: Very High
sv: Mycket hög

en: Viewport positioned windows
sv: Placera fönster i skrivbordsvy

en: Visual Bell
sv: Visuell signal

en: Water Effect
sv: Vatteneffekt

en: Water offset scale
sv: Vattenkompensationsskala

en: Wave effect from window title
sv: Vågeffekt från fönstrets titellist

en: Which one of overlapping output devices should be preferred
sv: Vilken utenhet ska föredras om de överlappar

en: Window Decoration
sv: Fönsterram

en: Window Menu
sv: Fönstermeny

en: Window Specific Settings
sv: Fönsterspecifika inställningar

en: Window blur speed
sv: Fönster studdnings-hastighet

en: Window decorations
sv: Fönsterramar

en: Window fade mode
sv: Fönsteruttoningsläge

en: Window fade speed
sv: Fönstertoningshastighet

en: Window fade time (in ms) in "Constant time" mode
sv: Tid som fönster tonar ut (i ms), i läget "konstant hastighet"

en: Window menu button binding
sv: Fönstermenyns knappbindning

en: Window menu key binding
sv: Fönstermenyns tangentbindning

en: Window placement workarounds
sv: Problemlösning för fönsterplacering

en: Window screenshot command line
sv: Kommandorad för fönsterskärmbild

en: Window values
sv: Fönstervärden

en: Windows
sv: Fönster

en: Windows that normal resize should be used for
sv: Fönster som normal storleksändring ska användas för

en: Windows that outline resize should be used for
sv: Fönster som storleksändring med kontur ska användas för

en: Windows that rectangle resize should be used for
sv: Fönster som rektangulär storleksändring ska användas för

en: Windows that should be affected by focus blur
sv: Fönster som ska bli påverkade av fokus-suddighet

en: Windows that should be decorated
sv: Fönster som ska dekoreras

en: Windows that should be fading
sv: Fönster som ska tonas

en: Windows that should be positioned by default
sv: Fönster som ska bli positionerade som standard

en: Windows that should be positioned in specific viewports by default
sv: Fönster som ska bli positionerade i en specifik arbetsyta som standard

en: Windows that should be scaled in scale mode
sv: Fönster som ska skalas i skalningsläget

en: Windows that should be shown in switcher
sv: Fönster som ska bli visade i växlaren

en: Windows that should be use alpha blur by default
sv: Fönster som ska använda alfa-suddighet som standard

en: Windows that should forcedly be placed, even if they indicate the window manager should avoid placing them.
sv: Fönster som ska tvingas till en position, även om de ber fönsterhanteraren att slippa.

en: Windows that should have a certain positioning mo+de
sv: Fönster som ska ha ett särskilt placeringslä+ge

en: Windows that should have a shadow
sv: Fönster som ska ha en skugga

en: Windows that should have a specific default brightness.
sv: Fönster som bör ha en specifik förvald ljusstyrka.

en: Windows that should have a specific default opacity.
sv: Fönster som bör ha en specifik förvald ogenomskinlighet.

en: Windows that should have a specific default saturation.
sv: Fönster som bör ha en specifik förvald färgmättnad.

en: Windows that should wobble when focused
sv: Fönster som ska dallra när de fokuseras

en: Windows that should wobble when grabbed
sv: Fönster som ska dallra när de fångas

en: Windows that should wobble when mapped
sv: Fönster som ska dallra när de binds

en: Windows that should wobble when moved
sv: Fönster som ska dallra när de flyttas

en: Windows that stretch resize should be used for
sv: Fönster som storleksändring med sträckning ska användas för

en: Windows with fixed placement mode
sv: Fönster med fast placeringsläge

en: Windows with fixed positions
sv: Fönster med fasta positioner

en: Windows with fixed viewport
sv: Fönster med fasta skrivbordsvyer

en: Wobble effect when maximizing and unmaximizing windows
sv: Geléeffekt vid maximering och avmaximering av fönster

en: Wobbly Windows
sv: Geléaktiga fönster

en: Workarounds
sv: Problemlösningar

en: X Offset
sv: X-förskjutning

en: X Positions
sv: X-positioner

en: X Viewport Positions
sv: Positioner för skrivbordsvy (X)

en: X position values
sv: X-positionsvärden

en: X11 Sync Objects
sv: X11 synkobjekt

en: Y Bottom Offset
sv: Y-bottenförskjutning

en: Y Offset
sv: Y-förskjutning

en: Y Positions
sv: Y-positioner

en: Y Viewport Positions
sv: Positioner för skrivbordsvy (Y)

en: Y position values
sv: Y-positionsvärden

en: Zoom In
sv: Zooma in

en: Zoom Out
sv: Zooma ut

en: Zoom factor
sv: Zoomfaktor

en: _Cancel
sv: _Avbryt

en: _Force Quit
sv: _Tvinga avslut

en: adjusts the size of the switch windows
sv: justerar storleken för växlingsfönstren
