xscreensaver - en to da translation catalogue (1537 entries)

en:       Freefall
da:       Frit fald

en: %s: %.100s Settings
da: %s: %.100s opsætning

en: %s: unknown option: %s
da: %s: ukendt tilvalg: %s

en: 0 Seconds
da: 0 sekunder

en: 0 deg
da: 0 grad.

en: 0 seconds
da: 0 sekunder

en: 1 Minute
da: 1 minut

en: 1 Second
da: 1 sekund

en: 1 minute
da: 1 minut

en: 1 second
da: 1 sekund

en: 10 Seconds
da: 10 sekunder

en: 10 times
da: 10 gange

en: 12-Hour Time
da: 12-timers tid

en: 120-Cell
da: 120-celle

en: 16-Cell (Hyper-Octahedron)
da: 16-celle (hyper-oktahedron)

en: 2 min
da: 2 min.

en: 2 minutes
da: 2 minutter

en: 2 seconds
da: 2 sekunder

en: 24-Cell
da: 24-celle

en: 24-Hour Time
da: 24-timers tid

en: 30 Seconds
da: 30 sekunder

en: 30 seconds
da: 30 sekunder

en: 30 secs
da: 30 sek.

en: 5 Minute Tick Marks
da: 5 minuttersmærker

en: 5 Minutes
da: 5 minutter

en: 5 seconds
da: 5 sekunder

en: 5-Cell (Hyper-Tetrahedron)
da: 5-celle (hyper-tetrahedron)

en: 600-Cell
da: 600-celle

en: 8-Cell (Hypercube / Tesseract)
da: 8-celle (hyperkube / tesserakt)

en: 90 deg
da: 90 grad.

en: 90 deg Rotation Speed
da: 90 graders-rotationsfart

en: A Cow. A Trampoline. Together, they fight crime. By Jamie Zawinski.
da: En ko, en trampolin, sammen bekæmper de kriminalitet. Af Jamie Zawinski.

en: A bit like `Spotlight', except that instead of merely exposing part of your desktop, it creates a bump map from it. Basically, it 3D-izes a roaming section of your desktop, based on color intensity. Written by Shane Smit.
da: Lidt ligesom 'Kighul', bortset fra at i stedet for blot at vise en del af skrivebordet, laver pauseskærmen et højdekort ud fra det. Så den laver en omstrejfende del af skrivebordet om til 3d på basis af farveintensiteten. Skrevet af Shane Smit.

en: A bunch of fireflies chase a few baits around the screen, leaving colorful tails which get blown around by the wind. Written by Matt Perry. This program is not included with the XScreenSaver package, but if you don't have it already, you can find it at &lt;http://somewhere.fscked.org/fireflies/&gt;.
da: En flok ildfluer forfølger et par maddinger på skærmen, mens de efterlader farverige spor, der spredes af vinden.Skrevet af Matt Perry. Dette program er ikke inkluderet i pakken af pauseskærme, men hvis du ikke har den allerede kan du finde den her &lt;http://somewhere.fscked.org/fireflies/&gt;.

en: A cellular automaton that is really a two-dimensional Turing machine: as the heads (``ants'') walk along the screen, they change pixel values in their path. Then, as they pass over changed pixels, their behavior is influenced. Written by David Bagley.
da: En cellulær automat som egentligt er en to-dimensional Turing-maskine: efterhånden som hovederne (myrerne) vandrer over skærmen, ændrer de værdierne i punkterne på deres vej. Og når de passerer ændrede punkter, indvirker det på deres opførsel. Skrevet af David Bagley.

en: A cellular automaton that starts with a random field, and organizes it into stripes and spirals. Written by David Bagley.
da: En cellulær automat der starter med et tilfældigt felt og organiserer det i striber og spiraler. Skrevet af David Bagley.

en: A fleet of 3d space-age jet-powered flying toasters (and toast!) Inspired by the ancient Berkeley Systems After Dark flying toasters. By Jamie Zawinski and Baconmonkey.
da: En flåde af 3d rumalder jet-fremdrevne flyvende toastere (og toast!) Inspireret af de antikke Berkelysystemers "Efter mørke flyvende toastere". Af Jamie Zawinski og Baconmonkey.

en: A hack similar to `greynetic', but less frenetic. The first implementation was by Stephen Linhart; then Ozymandias G. Desiderata wrote a Java applet clone. That clone was discovered by Jamie Zawinski, and ported to C for inclusion here.
da: Ligesom 'Firkanter', men knap så vild. Den første implementering var af Stephen Linhart; så skrev Ozymandias G. Desiderata en Java-appletklon. Klonen blev opdaget af Jamie Zawinski og porteret til C for at kunne komme med her.

en: Activate the XScreenSaver daemon now (locking the screen if so configured.)
da: Aktivér pauseskærmsserveren (låser skærmen hvis den er sat op til det)

en: Activity
da: Aktivitet

en: Add some fireflies
da: Tilføj nogle ildfluer

en: Additive Colors
da: Additive farver

en: Additive Colors (reflected light)
da: Additive farver (reflekteret lys)

en: Advanced
da: Avanceret

en: Advanced >>
da: Avanceret >>

en: Agressive
da: Aggressive

en: Air Speed
da: Lufthastighed

en: Allow Tight Turns
da: Tillad snævre vendinger

en: Allow Wall Collisions
da: Tillad vægkollisioner

en: Altitude  Low
da: Højdepunkt  Lavt

en: Always play well
da: Spil altid godt

en: Always show at least this much of the image:
da: Vis altid mindst så meget af billedet:

en: Ambient  Low
da: Ambient  Lav

en: An OpenGL kaleidescope that operates on your desktop image, or on image files loaded from disk. Written by andrew dean.
da: Et OpenGL kalejdoskop der benytter sig af din skrivebordsbagrund eller af billeder indlæst fra disken. Skrevet af Andrew Dean.

en: An ancient xlock hack that draws multicolored worms that crawl around the screen. Written by Brad Taylor, Dave Lemke, Boris Putanec, and Henrik Theiling.
da: En ældgammel xlock-effekt der består i at tegne flerfarvede orme der kravler omkring på skærmen. Skrevet af Brad Taylor, Dave Lemke, Boris Putanec og Henrik Theiling.

en: An exposive version of XFlame. By W.P. van Paassen.
da: En eksplosiv version af XFlamme. Af W.P. van Paasen.

en: Ancient Projection
da: Ældgammel projektion

en: Anemotaxis demonstrates a search algorithm designed for locating a source of odor in turbulent atmosphere. The searcher is able to sense the odor and determine local instantaneous wind direction. The goal is to find the source in the shortest mean time. Written by Eugene Balkovsky.
da: Anemotaxis demonstrerer en søgealgoritme designet til at lokalisere en duftkilde i en turbulent atmosfære. Søgeren kan sanse duften og bestemme den aktuelle lokale vindretning. Målet er at finde kilden på kortest tid. Skrevet af Eugene Balkovsky.

en: Angle of Light
da: Lysvinkel

en: Angular Velocity
da: Vinkelformet hastighed

en: Anim Speed
da: Animationshastighed

en: Animate
da: Animér

en: Animate Circles
da: Animér cirkler

en: Animates a number of 3D electronic components. Written by Ben Buxton.
da: Animerer et antal elektroniske komponenter i 3d. Skrevet af Ben Buxton.

en: Animates a simulation of Lemarchand's Box, repeatedly solving itself. Requires OpenGL, and a machine with fast hardware support for texture maps. Warning: occasionally opens doors. Written by Jamie Zawinski.
da: Animerer en simulering af Lemarchands æske ved hele tiden at løse sig selv. Kræver OpenGL og en maskine med en hurtige hardwareunderstøttelse af teksturafbildning. Advarsel: åbner til tider døre. Skrevet af Jamie Zawinski.

en: Animation Speed
da: Animationshastighed

en: Another 3d shape-changing GL hack, by Marcelo Vianna. It has the same shiny-plastic feel as Superquadrics, as many computer-generated objects do...
da: En anden 3d-omformende pauseskærm, af Marcelo Vianna. Den har det samme skinnende plastic-look som Superquadrics, som mange computergenererede ting har...

en: Another Lissajous figure. This one draws the progress of circular shapes along a path. Written by Alexander Jolk.
da: En anden Lisajous-figur. Denne tegner fremgangen af cirkulære former langs en bane. Skrevet af Alexander Jolk.

en: Another M. C. Escher hack by Marcelo Vianna, this one draws ``Moebius Strip II,'' a GL image of ants walking along the surface of a moebius strip.
da: En M. C. Escher-pauseskærm af Marcelo Vianna, tegner "Möbius Strip II", et 3d-billede af myrer der går langs overfladen af en Möbius-strimmel.

en: Another ancient xlock demo, this one by Tom Lawrence. It draws a line segment moving along a complex spiraling curve.
da: En anden ældgammel xlock-demo, denne af Tom Lawrence. Den tegner et linjestykke der bevæger sig langs en kompleks spiralerende kurve.

en: Another clone of an ancient meme, consisting largely of frenetic rotational motion of colored lines. This one is by Ron Tapia. The motion is nice, but I think it needs more solids, or perhaps just brighter colors. More variations in the rotational speed might help, too.
da: Endnu en klon af et ældgammelt legetøj, bestående mest af vilde, roterende bevægelser af farvede linjer. Af Ron Tapia. Bevægelsen er fin, men behøver nok flere ensfarvede felter eller måske bare lysere farver. Flere variationer i rotationshastigheden ville måske også hjælpe.

en: Another color-field hack, this one works by computing decaying sinusoidal waves, and allowing them to interfere with each other as their origins move. Written by Hannu Mallat.
da: En anden farvefeltspauseskærm, denne virker ved at beregne aftagende sinus-bølger og lade dem interferere med hinanden efterhånden som deres nulpunkter flytter sig. Skrevet af Hannu Mallet.

en: Another example of the fun you can have with moire interference patterns; this hack generates fields of concentric circles or ovals, and combines the planes with various operations. The planes are moving independently of one another, causing the interference lines to ``spray.'' Written by Jamie Zawinski.
da: Et andet eksempel på al det sjov man kan få ud af Moire-interferensmønstre; pauseskærmen genererer felter af koncentriske cirkler eller ovaler og kombinerer planerne via forskellige operationer. Planerne bevæges uafhængigt af hinanden, hvad der forårsager interferenslinjerne til at "sprøjte" op. Skrevet af Jamie Zawinski.

en: Another iterative fractal generator. Written by Scott Draves.
da: En anden iterativ fraktalgenerator. Skrevet af Scott Draves.

en: Another of the classic screenhacks of the distant past, this one draws shaded spheres in multiple colors. This hack traces its lineage back to Tom Duff in 1982.
da: En anden af de klassiske skærmmanipulationer fra en fjern fortid, denne tegner 3d-agtige kugler i flere farver. Pauseskærmens aner kan spores tilbage til Tom Duff i 1982.

en: Another variation of the `Bomb' program by Scott Draves. This draws a grid of growing square-like shapes that, once they overtake each other, react in unpredictable ways. ``RD'' stands for reaction-diffusion.
da: En anden variation af 'Bombe'-programmet af Scott Draves. Tegner et net af voksende, kvadratisk-lignende former der når de støder sammen, reagerer på uforudsigelige måder.

en: Ant
da: Myrer

en: Ant Size
da: Myrestørrelse

en: AntInspect
da: Myreinspektion

en: AntSpotlight
da: MyreSpotlight

en: Anti-alias Lines
da: Udjævn linjer

en: Anti-aliased Lines
da: Udjævnede linjer

en: Ants Count
da: Myreantal

en: Antspotlight draws an ant (with a headlight) who walks on top of an image of your desktop or other image. Written by Blair Tennessy.
da: Myrespotlight tegner en myre (med en hovedlygte) som går på toppen af et billede af dit skrivebord eller et andet billede. Skrevet af Blair Tennessy.

en: Any
da: Enhver

en: Apollonian
da: Apollonsk

en: Arms
da: Arme

en: Attraction
da: Tiltrækning

en: Atunnel
da: Entunnel

en: Audi Quattro (5 cylinders)
da: Audi Quattro (5 cylindere)

en: Available
da: Tilgængelig

en: Azimuthal Projection
da: Azimutagtig projektion

en: BMW M3 (4 cylinders)
da: BMW M3 (4 cylindere)

en: BMW M5 (6 cylinders)
da: BMW M5 (6 cylindere)

en: BSD
da: Blå død

en: BSOD
da: Blå død

en: BSOD stands for ``Blue Screen of Death.'' The finest in personal computer emulation, this hack simulates popular screen savers from a number of less robust operating systems. Written by Jamie Zawinski.
da: "Blå død" dækker over "dødens blå skærm" eller "Blue Screen of Death" som den hedder på engelsk. Som et eksempel på det mest udsøgte inden for pc-emulering simuleres populære pauseskærme fra diverse, ikke så robuste styresystemer. Skrevet af Jamie Zawinski.

en: Back to the graphical configuration options.
da: Tilbage til den grafiske konfiguration

en: Backtracking Generator
da: Tilbagesporingsgenerator

en: Bait accel
da: Maddingsaccelerator

en: Bait speed
da: Maddingshastighed

en: Ball Count
da: Kugleantal:

en: Ball Joints
da: Kuglesamlinger

en: Ball Mass
da: Kuglemasse

en: Ball Size
da: Kuglestørrelse

en: Balls
da: Kugler

en: Barcode
da: Stregkode

en: Barcode Clock (24 Hour)
da: Stregkodeklokke (24 timer)

en: Barcode Clock (AM/PM)
da: Stregkodeklokke (AM/PM)

en: Basic Programming Mode
da: Basal programmerings-tilstand

en: Beefy Cow
da: Bøffet ko

en: Best
da: Bedste

en: Big
da: Stor

en: Big Drops
da: Store dråber

en: Bigger
da: Større

en: Binary
da: Binær

en: Binary Encoding
da: Binær kodning

en: Bitmap File
da: Billedfil

en: Bitmap for Flag
da: Billede af flag

en: Bitmap to rotate
da: Billede at rotere

en: Black Hole
da: Sort hul

en: Black slips out of three mating nets, but the fourth one holds him tight! A brilliant composition! Written by Blair Tennessy.
da: Sort slipper ud af tre mat, men den fjerde holder ham fast! En utrolig sammensætning! Skrevet af Blair Tennessy.

en: Blank After
da: Start efter

en: Blank Screen
da: Start pauseskærm

en: Blank Screen Only
da: Kun sort skærm

en: Blaster
da: Kamp

en: BlinkBox
da: BlinkendeBoks

en: BlitSpin
da: Blitspin

en: Blob Count
da: Antal dråber

en: Blobby
da: Dråbelig

en: BlockTube
da: BlokTube

en: Blot Count
da: Antal pletter

en: Blur Smoothness
da: Jævnt udvisket

en: Border
da: Kant

en: Border Thickness
da: Kanttykkelse

en: Border Width
da: Kantbredde

en: Bounce
da: Spring tilbage

en: Bounce Off Walls
da: Spring tilbage fra væggene

en: Bounce Speed
da: Hoppehastighed

en: BouncingCow
da: HoppendeKo

en: Box Size
da: Boksstørrelse

en: Boxed
da: Boksfængsel

en: Boxes
da: Kasser

en: Braid
da: Farveflet

en: Brief
da: Kort

en: Bright
da: Lys

en: Brightness Gradients
da: Lysstyrkeovergange

en: Browse
da: Gennemse

en: Browse...
da: Gennemse...

en: Bubble3D
da: Bobler i 3d

en: Bubbles
da: Bobler

en: Bubbles Fall
da: Bobler falder

en: Bubbles Float
da: Bobler flyder

en: Bubbles Rise
da: Bobler stiger

en: Bubbles exist in three dimensions
da: Bobler eksisterer i 3 dimensioner

en: Bumps
da: Bump

en: C Curve
da: C-kurve

en: Cage
da: Bur

en: Calm
da: Rolig

en: Cancel
da: Annullér

en: Cell Size
da: Cellestørrelse

en: Center on Screen
da: Centrér på skærmen

en: Centered Text
da: Centreret tekst

en: Chains of colorful squares dance around each other in complex spiral patterns. Written by Andrew Plotkin, based on SGI's `electropaint' screensaver.
da: Kæder af farverige kvadrater danser omkring hinanden i komplekse, spirale mønstre. Skrevet af Andrew Plotkin, baseret på SGI's 'electropaint'-pauseskærm.

en: Change screensaver properties
da: Ændr egenskaber for pauseskærm

en: Changes
da: Ændringer

en: Checkerboard
da: Skakbræt

en: Choose Random Image:
da: Vælg tilfældigt billede:

en: Choose _Random Image:
da: Vælg _tilfældigt billede:

en: Chrome
da: Krom

en: Chrome Toasters
da: Kromtoastere

en: Circle
da: Cirkel

en: Circle Percentage
da: Procent cirkler

en: Circuit
da: Kredsløb

en: Classic
da: Klassisk

en: Classic Lavalite
da: Klassisk lavalampe

en: Clay
da: Ler

en: Clear Water
da: Klart vand

en: Click here to read the manual for this display mode, if it has one.
da: Klik her for at læse vejledningen til denne skærmtilstand, hvis den har en

en: Closed Figures
da: Lukkede figurer

en: CloudLife
da: Skyliv

en: Clown barf
da: Klovnebræk

en: Colony Shape
da: Koloniform

en: Color
da: Farve

en: Color Bars Enabled
da: Slå farvebjælker til

en: Color Change Time
da: Farveskiftstid

en: Color Contrast
da: Farvekontrast

en: Color Gradients
da: Farveovergange

en: Color Hold Time
da: Farveholdtid

en: Color Wheel
da: Farvehjul

en: Color cycle speed
da: Hastighed for farvecyklus

en: Color shifting speed
da: Farveskifthastighed

en: Colormaps
da: Farvekortlægninger

en: Colors
da: Farver

en: Colors    Two
da: Farver    to

en: Colors By 4D Depth
da: Farve ved 4d-dybde

en: Command Line:
da: Kommandolinje:

en: Compass
da: Kompas

en: Complexity
da: Kompleksitet

en: Cone Lavalite
da: Kuglelavalampe

en: Contour  Low
da: Kontur  lav

en: Contrast  Low
da: Kontrast  lav

en: Control Points
da: Kontrolpunkter

en: Cooling factor
da: Kølefaktor

en: Coral
da: Koraller

en: Corners
da: Hjørner

en: Corvette Z06 (8 cylinders, V)
da: Corvette Z06 (8 cylindere, V)

en: Cosmos
da: Kosmos

en: Couldn't find pixmap file: %s
da: Kunne ikke finde billedfil: %s

en: Count
da: Antal

en: Craggy
da: Klippeagtig

en: Creates a collage of rotated and scaled portions of the screen. Written by Claudio Matsuoka.
da: Laver en kollage af roterede og skalerede dele af skærmen. Skrevet af Claudio Matsuoka.

en: Critical
da: Kritisk

en: Cross Update
da: Krydsopdatering

en: Crossfade Duration:
da: Overgangsvarighed:

en: Crunchiness
da: Skørhed

en: Crystal
da: Krystal

en: Cube
da: Terning

en: CubeStorm
da: KubeStorm

en: Cubenetic
da: Kubenetik

en: Cubitruncated Cuboctahedron
da: Kubestub Kubeeder

en: Cuboctahedron
da: Kuboktahedron

en: Cubohemioctahedron
da: Kubohemioktahedron

en: Curved Pipes
da: Kurvede rør

en: Customization and explanation of the selected screen saver.
da: Tilpasning og forklaring af den valge pauseskærm

en: Cycle
da: Cyklus

en: Cycle After
da: Gentag efter

en: Cycle Colors
da: Skift mellem farver

en: Cycle Seconds
da: Gennemløb sekunder

en: Cycle Through Modes
da: Skift mellem tilstande

en: Cycles
da: Cyklusser

en: DATAI 2 ADDB 1,2 ROTC 2,-22 XOR 1,2 JRST .-4 As reported by HAKMEM, in 1962, Jackson Wright wrote the above PDP-1 code. That code still lives on in this screenhack, some 35 years later. The number of lines of enclosing code has increased substantially, however. This version is by Tim Showalter.
da: "DATAI 2 ADDB 1,2 ROTC 2,-22 XOR 1,2 JRST .-4". Ifølge HAKMEM, i 1962, skrev Jackson Wright den ovenstående PDP-1-kode. Denne kode lever stadig i denne pauseskærm, omkring 40 år efter. Antallet af omgivende linjer kode er dog steget en del. Denne version er af Tim Showalter.

en: DangerBall
da: Morgenstjerne

en: Date/Time Stamp
da: Dato-/tidsstempel

en: Day  Dim
da: Daguklarhed

en: Death Comes
da: Døden kommer

en: DecayScreen
da: Smeltende skærm

en: Deco
da: 70'er-dekoration

en: Deep
da: Dyb

en: Default
da: Standard

en: Default-N
da: Standard-N

en: Delay
da: Ventetid

en: Delay (Large = low cpu load)
da: Forsinkelse (Stor = lille cpu-belastning)

en: Delay:                    None
da: Forsinkelse:                    Ingen

en: Deltoidal Hexecontahedron
da: Deltoidal heksakontahedron

en: Deltoidal Icositetrahedron
da: Deltoidal ikositetrahedron

en: Demo the selected screen saver in full-screen mode (click the mouse to return.)
da: Vis en demonstration af pauseskærmen i fuldskærmstilstand (klik på musen for at vende tilbage)

en: Demon
da: Server

en: Dense
da: Tæt

en: Density
da: Tæthed

en: Depth
da: Dybde

en: Describe Molecule
da: Beskriv molekyle

en: Description
da: Beskrivelse

en: Descriptions not available: no XML support compiled in.
da: Beskrivelser er ikke tilgængelige: ingen XML-understøttelse er oversat med.

en: Desert
da: Ørken

en: Diagnostics
da: Fejlmeddelelser

en: Diamond
da: Diamant

en: Dictionary File
da: Ordbogsfil

en: DirectColor
da: Direkte farve

en: Directional Lighting
da: Retningsbestemt lys

en: Disable Screen Saver
da: Deaktivér pauseskærm

en: Discrete
da: Diskret

en: Disdyakisdodecahedron
da: Disdyakisdodekahedron

en: Display Crosshair
da: Vis sigtekorn

en: Display Modes
da: Skærmtilstande

en: Display Power Management
da: Strømstyring for skærm

en: Display Random Polyhedron
da: Vis tilfældige polyeder

en: Display Seconds
da: Vis sekunder

en: Display Solid Colors
da: Vis ensfarvede overflader

en: Display Speed
da: Visningshastighed

en: Display Splash Screen at Startup
da: Vis velkomstskærm ved start

en: Display Stars
da: Vis stjerner

en: Display Subprocess Errors
da: Vis fejl fra underprocesser

en: Display Surface Patterns
da: Vis overflademønstre

en: Display Wireframe
da: Vis rammemodel

en: Display version information.
da: Vis versionsoplysninger

en: Displays a few lines of text spinning around in a solid 3D font. Written by Jamie Zawinski.
da: Viser nogle få linjer tekst der drejer omkring i en udfyldt 3d-skrifttype. Skrevet af Jamie Zawinski.

en: Displays a view of the ``Bird in a Thornbush'' fractal. Written by Tim Auckland.
da: Viser en udgave af fraktalen "Fugl i en tornebusk". Skrevet af Tim Auckland.

en: Dissolve
da: Blænde over

en: Distance  Low
da: Distance  lav

en: Distort
da: Forvrængning

en: Ditrigonal Dodecadodecahedron
da: Ditrigonal Dodekadodekahedron

en: Divides the screen into a grid, and plucks them. Written by Dan Bornstein.
da: Opdeler skærmen i et net og plukker felterne. Skrevet af Dan Bornstein.

en: Do Red/Blue 3D separation
da: Brug rød/blå 3d-separation

en: Documentation...
da: Dokumentation...

en: Dodecahedron
da: Dodekahedron

en: Dodge Viper (10 cylinders, V)
da: Dodge Viper (10 cylindere, V)

en: Don't Rotate
da: Rotér ikke

en: Don't hide bubbles when they pop
da: Skjul ikke bobler når de sprænger

en: Dot fill factor
da: Punktfyldningsfaktor

en: Dot size
da: Punktstørrelse

en: Double Buffer
da: Benyt mellemlager

en: Draw Ammann Lines
da: Tegn Ammann-linjer

en: Draw Ants
da: Tegn myrer

en: Draw Atomic Bonds
da: Tegn atomare bindinger

en: Draw Bounding Box
da: Tegn afgrænsende boks

en: Draw Cell
da: Tegn celle

en: Draw Eye
da: Tegn øje

en: Draw Eyes
da: Tegn øjne

en: Draw Glyphs
da: Tegn glyffer

en: Draw Green
da: Tegn grøn

en: Draw Grid
da: Tegn gitter

en: Draw Labels
da: Tegn etiketter

en: Draw Outlines
da: Tegn omrids

en: Draw Random Numbers
da: Tegn tilfældige tal

en: Draw Shadows
da: Tegn skygger

en: Draw Solid Boxes
da: Tegn ensfarvede kasser

en: Draw Spots
da: Tegn pletter

en: Draw baits
da: Tegn madding

en: Draw circles instead of pixmap bubbles
da: Tegn cirkler i stedet for billedbobler

en: Draw in RGB
da: Tegn i RGB

en: Draws 3D dropping characters similar to what is seen in the title sequence of "The Matrix". See also "xmatrix" for a 2D rendering of the similar effect that appeared on the computer monitors actually *in* the movie. Written by Jamie Zawinski.
da: Tegner 3d droppende tegn ligesom man ser i titelsekvensen fra "The Matrix". Se også "Matrix" for en 2d-optegning af den samme effekt som var på computer-skærmene i filmen. Skrevet af Jamie Zawinski.

en: Draws a 3D Simulation a Lava Lite(r): odd-shaped blobs of a mysterious substance are heated, slowly rise to the top of the bottle, and then drop back down as they cool. This program requires OpenGL and a fairly fast machine (both CPU and 3D performance.) Written by Jamie Zawinski. "LAVA LITE(r) and the configuration of the LAVA(r) brand motion lamp are registered trademarks of Haggerty Enterprises, Inc. The configuration of the globe and base of the motion lamp are registered trademarks of Haggerty Enterprises, Inc. in the U.S.A. and in other countries around the world."
da: Tegner en 3d-simulering af en Lava Lite(r): mærkeligt formede klatter af en mystisk substans opvarmes, hæver sig langsomt til toppen af flasken og falder derefter ned igen efterhånden som de afkøler. Kræver en ret hurtig maskine. Skrevet af Jamie Zawinski. "LAVA LITE(r) og konfigurationen af LAVA(r)-mærkets bevægelseslampe er registrerede varemærker for Haggerty Enterprises, Inc. Konfigurationen af globusen og foden af bevægelseslampen er registrerede varemærker for Haggerty Enterprises, Inc. i USA og andre lande rundt i verden."

en: Draws a Rubik's Cube that rotates in three dimensions and repeatedly shuffles and solves itself. Another fine GL hack by Marcelo Vianna.
da: Tegner en Rubiks terning der roterer i tre dimensioner og hele tiden blander sig og løser sig selv igen. En 3d-pauseskærm af Marcelo Vianna.

en: Draws a ball that periodically extrudes many random spikes. Ouch! Written by Jamie Zawinski.
da: Tegner en kugle der periodisk udsender mange tilfældige spir. Av! Skrevet af Jamie Zawinski.

en: Draws a box full of 3D bouncing balls that explode. Written by Sander van Grieken.
da: Tegner en boks fuld af hoppende bolde som eksploderer. Skrevet af Sander van Grieken.

en: Draws a colorful random-walk, in various forms. Written by Rick Campbell.
da: Tegner farverige tilfældige vandringer, i forskellige former. Skrevet af Rick Campbell.

en: Draws a few swarms of critters flying around the screen, with nicely faded color trails behind them. Written by Chris Leger.
da: Tegne sværme af stråler der flyver omkring på skærmen med smukt falmende farvespor efter dem. Skrevet af Chris Leger.

en: Draws a juggling stick-man. Written by Tim Auckland.
da: Tegner en jonglerende tændstiksmand. Skrevet af Tim Auckland.

en: Draws a planet bouncing around in space. Written by David Konerding. The built-in image is a map of the earth (extracted from `xearth'), but you can wrap any texture around the sphere, e.g., the planetary textures that come with `ssystem'.
da: Tegner en planet der tumler omkring i rummet. Skrevet af David Konerding. Det indbyggede billede er et kort over jorden (udtrukket fra 'Jorden'), men du kan få enhver tekstur foldet omkring kuglen, f.eks. de planetare billeder fra 'Solsystem'.

en: Draws a pulsating set of overlapping boxes with ever-chaning blobby patterns undulating across their surfaces. It's sort of a cubist Lavalite. Written by Jamie Zawinski.
da: Tegner pulserende, overlappende bokse med skiftende dråbemønstre der bølger hen over deres overflader. En form for kubistisk Lava-lys. Skrevet af Jamie Zawinski.

en: Draws a rippling waves on a rotating wireframe grid, using GL. Written by Josiah Pease.
da: Tegner krusende bølger på et roterende gitter i 3d. Skrevet af Josiah Pease.

en: Draws a series of rotating 3D boxes that intersect each other and eventually fill space. Written by Jamie Zawinski.
da: Tegner en serie af roterende 3d-bokse der overlapper hinanden og til sidst udfylder rummet. Skrevet af Jamie Zawinski.

en: Draws a set of interacting, square-spiral-producing automata. The spirals grow outward until they hit something, then they go around it. Written by Jeff Epler.
da: Tegner en mængde af interagerende firkantspiralproducerende automater. Spiralerne vokser udad til de støder ind i et eller andet, hverefter de bevæger sig rundt om det. Skrevet af Jeff Epler.

en: Draws a simple model of an engine that floats around the screen. Written by Ben Buxton and Ed Beroset.
da: Tegner en simpel model af en motor som flyder omkring på skærmen. Skrevet af Ben Buxton og Ed Beroset.

en: Draws a simulation of flying space-combat robots (cleverly disguised as colored circles) doing battle in front of a moving star field. Written by Jonathan Lin.
da: Tegner en simulation af flyvende rumkampsrobotter (snedigt forklædt som farvede cirkler) der kæmper foran en stjernehimmel i bevægelse. Skrevet af Jonathan Lin.

en: Draws a simulation of pulsing fire. It can also take an arbitrary image and set it on fire too. Written by Carsten Haitzler, hacked on by many others.
da: Tegner en simulering af pulserende ild. Der kan også blive sat ild til et valgfrit billede. Skrevet af Carsten Haitzler, bearbejdet af mange andre.

en: Draws a simulation of the Rubik's Snake puzzle. Written by Jamie Wilkinson, Andrew Bennetts, and Peter Aylett.
da: Tegner en simulation af Rubiks slangepuslespil. Skrevet af Jamie Wilkinson, Andrew Bennetts og Peter Aylett.

en: Draws a spotlight scanning across a black screen, illuminating the underlying desktop when it passes. Written by Rick Schultz.
da: Tegner et spotlight der bevæger sig over en sort skærm og oplyser skrivebordet nedenunder når det passerer. Skrevet af Rick Schultz.

en: Draws a stream of rising, undulating 3D bubbles, rising toward the top of the screen, with nice specular reflections. Written by Richard Jones.
da: Tegner en strøm af bølgende 3d-bobler der hæver sig mod toppen af skærmen, med fine højlysreflektioner. Skrevet af Richard Jones.

en: Draws a system of self-organizing lines. It starts out as random squiggles, but after a few iterations, order begins to appear. Written by Martin Pool.
da: Tegner et system af selvorganiserende linjer. Starter som tilfældige kruseduller, men efter et par iterationer begynder et mønster at dukke op. Skrevet af Martin Pool.

en: Draws a trio of ants moving their spheres around a circle. Written by Blair Tennessy.
da: Tegner en trio af myrer der bevæger deres kugler rundt i en cirkel. Skrevet af Blair Tennessy.

en: Draws a wobbly blob that distorts the image behind it. Requires OpenGL hardware acceleration for nice animation. Written by Jon Dowdall.
da: Tegner et blævrende dråbe som forvrænger billedet bag det. Kræver maskin-accelereret OpenGL for en pæn animation. Skrevet af Jon Dowdall.

en: Draws an animation of a textured tunnel in GL. Requires OpenGL, and a machine with fast hardware support for texture maps. Written by Eric Lassauge and Roman Podobedov.
da: Tegner en animation af en teksturtunnel i 3d. Kræver OpenGL og en maskine med en hurtige hardwareunderstøttelse af teksturafbildning. Skrevet af Eric Lassauge og Roman Podobedov.

en: Draws an animation of sprinkling fire-like 3D triangles in a landscape filled with trees. Requires OpenGL, and a machine with fast hardware support for texture maps. Written by Eric Lassauge &lt;lassauge@users.sourceforge.net&gt;.
da: Tegner en animering af ildlignende 3d-trekanter hist og her i et landskab fyldt med træer. Kræver OpenGL og en maskine med hurtig hardwareunderstøttelse af teksturafbildninger. Skrevet af Eric Lassauge &lt;lassauge@users.sourceforge.net&gt;.

en: Draws an animation of textured balls spinning like crazy in GL. Requires OpenGL, and a machine with fast hardware support for texture maps. Written by Eric Lassauge &lt;lassauge@users.sourceforge.net&gt;.
da: Tegner en animation af bolde med teksturer der spinner vildt i 3d. Kræver OpenGL og en maskine med en hurtige hardwareunderstøttelse af teksturafbildning. Skrevet af Eric Lassauge &lt;lassauge@users.sourceforge.net&gt;.

en: Draws an interconnected set of gears moving across the screen. Written by Jamie Zawinski.
da: Tegner et sammenhængende sæt af gear der bevæger sig over skærmen. Skrevet af Jamie Zawinski.

en: Draws different shapes composed of nervously vibrating squiggles, as if seen through a camera operated by a monkey on crack. By Dan Bornstein.
da: Tegner forskelliger figurer sammensat af nervøst vibrerende kruseduller som hvis man så gennem et kamera der blev betjent af en abe på stoffer. Af Dan Bornstein.

en: Draws dropping characters similar to what is seen on the computer monitors in "The Matrix". See also "glmatrix" for a 3D rendering of the similar effect that appeared in the title sequence of the movie. Written by Jamie Zawinski.
da: Tegner droppende tegn ligesom man ser på computer-skærmene i "The Matrix". Se også "3d-matrice" for en 3d-optegning af den samme effekt som kan ses i titelsekvensen på filmen. Skrevet af Jamie Zawinski.

en: Draws falling snow and the occasional tiny Santa. By Rick Jansen. You can find it at &lt;http://www.euronet.nl/~rja/Xsnow/&gt;.
da: Tegner dalende sne og en lejlighedsvis lille julemand. Af Rick Jansen. Du kan finde det bagvedliggende program på &lt;http://www.euronet.nl/~rja/Xsnow/&gt;.

en: Draws fireworks and zooming, fading flares. By Tom Campbell. You can find it at &lt;http://www.cosmosx.org/&gt;
da: Tegner fyrværkeri og zoomende, falmende blus. Af Tom Campbell. Hjemmesiden er på &lt;http://www.cosmosx.org/&gt;

en: Draws quasiperiodic tilings; think of the implications on modern formica technology. Written by Timo Korvola. In April 1997, Sir Roger Penrose, a British math professor who has worked with Stephen Hawking on such topics as relativity, black holes, and whether time has a beginning, filed a copyright-infringement lawsuit against the Kimberly-Clark Corporation, which Penrose said copied a pattern he created (a pattern demonstrating that ``a nonrepeating pattern could exist in nature'') for its Kleenex quilted toilet paper. Penrose said he doesn't like litigation but, ``When it comes to the population of Great Britain being invited by a multinational to wipe their bottoms on what appears to be the work of a Knight of the Realm, then a last stand must be taken.'' As reported by News of the Weird #491, 4-jul-1997.
da: Tegner næstenperiodiske fliser; tænk på følgerne for den moderne formica-teknologi. Skrevet af Time Korlove. I april 1997 sagsøgte Sir Roger Penrose, en britisk professor i matematik som har arbejdet sammen med Stephen Hawking inden for emner som relativitet, sorte huller og om tiden har en begyndelse, Kimberly-Clark Corporation som Penrose mente havde kopieret et mønster han havde skabt (som demonstrerede at "et ikke-gentagende mønster kunne eksistere i naturen"), til deres perforerede toiletpapir, Kleenex. Penrose sagde at han ikke bryder sig om retsprocesser, men "når det drejer sig om at Storbritanniens befolkning bliver opfordret af en multinational koncern til at tørre deres ender i hvad der ser ud til at være arbejde af en ridder af riget, så må man sætte sig til modværge". Kilde: "News of the Weird", nr. 491, 4. juli, 1997.

en: Draws random color-cycling inter-braided concentric circles. Written by John Neil.
da: Tegner tilfældige farveomskiftende, sammenflettende, koncentriske cirkler. Skrevet af John Neil.

en: Draws several different representations of molecules. Some common molecules are built in, and it can also read PDB (Protein Data Base) files as input. Written by Jamie Zawinski.
da: Tegner flere forskellige repræsentationer af molekyler. Nogle almindelige molekyler er indbygget, og pauseskærmen kan også læse PDB-filer (proteindatabasefiler). Skrevet af Jamie Zawinski.

en: Draws some intersecting planes, making use of alpha blending, fog, textures, and mipmaps, plus a ``frames per second'' meter so that you can tell how fast your graphics card is... Requires OpenGL. Written by David Konerding.
da: Tegner nogle planer der skærer hinanden, med brug af alfablanding, tåge, teksturer og mipafbildninger, plus en måler med antal billeder pr. sekund så du kan se hvor hurtigt grafikkortet er... Kræver OpenGL. Skrevet af David Konerding.

en: Draws some rotatey patterns, using OpenGL. Written by Mark Kilgard.
da: Tegner nogle roterende mønstre med OpenGL. Skrevet af Mark Kilgard.

en: Draws squiggly worm-like paths. Written by Tyler Pierce.
da: Tegner krusedullelignede ormeagtige baner. Skrevet af Tyler Pierce.

en: Draws the gravity force in each point on the screen seen through a halftone dot pattern. The gravity force is calculated from a set of moving mass points. View it from a distance for best effect. Written by Peter Jaric &lt;peter@jaric.org&gt;.
da: Tegner tyngdekraften i hvert punkt af skærmen set igennem et halvtone-punktmønster. Tyngdekraften er beregnet udfra et sæt af bevægende massepunkter. Se den på afstand for at få bedst mulig effekt. Skrevet af Peter Jaric &lt;peter@jaric.org&gt;.

en: Draws two dimensional metaballs: overlapping and merging balls with fuzzy edges. By W.P. van Paassen.
da: Tegner 2d-metabolde: overlapper og sammenføjer bolde med upræcise kanter. Af W.P. van Paassen.

en: Draws various rotating extruded shapes that twist around, lengthen, and turn inside out. Created by David Konerding from the samples that come with the GL Extrusion library by Linas Vepstas.
da: Tegner diverse roterende, udstansede former der drejer sig, strækker sig og vender indersiden udad. Lavet af David Konerding fra de eksempler der kommer med GL-udstansningsbiblioteket af Linas Vepstas.

en: Draws what looks like a waving ribbon following a sinusoidal path. Written by Bas van Gaalen and Charles Vidal.
da: Tegner hvad der ligner et bølgende bånd der følger en sinus-bane. Skrevet af Bas van Gaalen og Charles Vidal.

en: Draws zooming chains of sinusoidal spots. Written by Ashton Trey Belew.
da: Tegner zoomende kæder af sinuspletter. Skrevet af Ashton Trey Belew.

en: Drizzle
da: Støvregn

en: Dump Memory
da: Dump hukommelsen

en: Dump pipe
da: Dump rør

en: Duration
da: Varighed

en: Ed Mackey reports that he wrote the first version of this program in BASIC on a Commodore 64 in 1987, as a 320x200 black and white wireframe. Now it is GL and has specular reflections.
da: Ed Mackey rapporterer at han skrev den første version af dette program i BASIC på en Commodore 64 i 1987, som en 320x200 sort/hvid rammemodel. Nu er den skrevet med OpenGL og har højlysrefleksioner.

en: Edit the command line directly.
da: Redigér kommandolinjen direkte

en: Elasticity
da: Elasticitet

en: ElectricSheep
da: Elektrisk får

en: ElectricSheep is an xscreensaver module that displays mpeg video of an animated fractal flame. In the background, it contributes render cycles to the next animation. Periodically it uploades completed frames to the server, where they are compressed for distribution to all clients. This program is recommended only if you have a high bandwidth, always-on connection to the Internet. By Scott Draves. You can find it at &lt;http://www.electricsheep.org/&gt;.
da: Elektrisk får er en pauseskærm der viser en MPEG-video af en animeret, fraktal flamme, mens den er i baggrunden hjælper den med genereringscykler til den næste animation. En gang i mellem sender den så de færdige billeder til serveren hvor de bliver komprimeret til distribuering til alle klienter. Pauseskærmen kan kun anbefales hvis du har en hurtig internetforbindelse. Af Scott Draves. Du kan finde den på &lt;http://www.electricsheep.org/&gt;.

en: Enable Blending
da: Slå blanding til

en: Enable Blooming
da: Slå blomstring til

en: Enable Colouring
da: Aktivér farvepålægelse

en: Enable Depth Buffer
da: Slå dybdemellemlager til

en: Enable Fog
da: Slå tåge til

en: Enable Lighting
da: Slå belysning til

en: Enable Reflected Image
da: Aktivér reflekteret billede

en: Enable Texture Filtering
da: Slå teksturfiltrering til

en: Enable Texture Mipmaps
da: Slå teksturmipafbildninger til

en: Enable Texturing
da: Slå teksturer til

en: Enable Walls
da: Aktivér væge

en: End color
da: Slutfarve

en: Endgame
da: Slutspil

en: Engine
da: Motor

en: Environmental Viscosity
da: Omgivelsesviskositet

en: Epicycle
da: Epicykel

en: Epoch
da: Epoke

en: Error loading pixmap file: %s
da: Fejl ved indlæsning af billedfil: %s

en: Error:
    
    Couldn't determine init file name!
da: Fejl:
    
    Kunne ikke bestemme klargøringsfilnavn!

en: Error:
    
    Couldn't write %s
da: Fejl:
    
    Kunne ikke skrive %s

en: Error:
    
    Directory does not exist: "%s"
da: Fejl:
    
    Mappe eksisterer ikke: "%s"

en: Error:
    
    No Help URL has been specified.
da: Fejl:
    
    Ingen hjælpe-URL er blevet angivet.

en: Error:
    
    The xscreensaver daemon did not start up properly.
da: Fejl:
    
    Pauseskærmsserveren startede ikke korrekt.

en: Error:
    
    Unparsable time format: "%s"
da: Fejl:
    
    Ufortolkeligt tidsformat: "%s"

en: Error:
    
    no `manualCommand' resource set.
da: Fejl:
    
    Ingen 'manualCommand'-resurse angivet.

en: Eruption
da: Udbrud

en: Euler2d
da: Euler i 2d

en: Exit the xscreensaver-demo program (but leave the XScreenSaver daemon running in the background.)
da: Afslut demonstrationsprogrammet (men lad pauseskærmsserveren køre i baggrunden)

en: Expansion Algorithm
da: Ekspansionsalgoritme

en: Explain modes
da: Forklaringstilstande

en: Explosions
da: Eksplosioner

en: Explosive Yield
da: Eksplosioner indeholder

en: Extrusion
da: Udstansning

en: F_ade Duration
da: _Overgangsvarighed

en: Faceted
da: Facetteret

en: Fade
da: Falmen

en: Fade Duration
da: Overgangsvarighed

en: Fade From Black When Unblanking
da: Gradvis overgang ved afslutning

en: Fade Out
da: Falm

en: Fade To Black When Blanking
da: Gradvis overgang ved start

en: Fade from Black When _Unblanking
da: Gradvis overgang ved _afslutning

en: Fade to Black when _Blanking
da: Gradvis overgang ved st_art

en: FadePlot
da: Falmende plot

en: Faded colors
da: Falmende farver

en: Far
da: Fjern

en: Fast
da: Hurtig

en: Fast Forward speed
da: Hastighed for hurtig fremad

en: Fertility
da: Fertilitet

en: Few
da: Få

en: Field Points
da: Feltpunkter

en: Fill Screen
da: Udfyld skærm

en: Filled Splines
da: Udfyldte kurver

en: Fire
da: Ild

en: Fireflies
da: Ildfluer

en: Firefly accel
da: Ildflueaccelerator

en: Firefly size
da: Ildfluestørrelse

en: Firefly speed
da: Ildfluehastighed

en: Fireworkx
da: Fyrværkerix

en: Fish
da: Fisketank

en: Fish Speed
da: Fiskefart

en: Fish! This is not included with the XScreenSaver package, but if you don't have it already, you can find it at &lt;http://metalab.unc.edu/pub/Linux/X11/demos/&gt;.
da: Fisk! Det bagvedliggende program, kan findes på &lt;http://metalab.unc.edu/pub/Linux/X11/demos/&gt;.

en: Fisheye Lens
da: Fiskeøjelinser

en: Flame
da: Fraktale flammer

en: Flat Background
da: Flad baggrund

en: Flat Coloring
da: Flad farvning

en: Flat Lighting
da: Fladt lys

en: Flipflop draws a grid of 3D colored tiles that change positions with each other. Written by Kevin Ogden.
da: FlipFlop tegner et gitter af 3d-farvede fliser som skifter position med hver andre. Skrevet af Kevin Ogden.

en: Flipscreen3d
da: Skydefelter

en: Floating stars are acted upon by a mixture of simple 2D forcefields. The strength of each forcefield changes continuously, and it is also switched on and off at random. By Paul 'Joey' Clark.
da: Flyvende stjerner interagerer gennem en blandingn af simple todimensionale kraftfelter. Styrken af hvert kraftfelt ændres hele tiden og bliver slået fra og til tilfældigt. Af Paul 'Joey' Clark.

en: Flow
da: Farvestrøm

en: Flower box
da: Blomsterkasse

en: FluidBalls
da: Væskekugler

en: Flurry
da: Byge

en: Flush Left Text
da: Venstrejustér tekst

en: Flush Right Text
da: Højrejustér tekst

en: Flying Toasters
da: Flyvende toastere

en: Fog
da: Tåge

en: Font Border Thickness
da: Skrifttypekanttykkelse

en: Font Point Size
da: Skrifttypestørrelse

en: FontGlide
da: SkrifttypeGlide

en: For updates, check http://www.jwz.org/xscreensaver/
da: Tjek http://www.jwz.org/xscreensaver/ for opdateringer

en: Foreground
da: Forgrund

en: Forest
da: Skov

en: Four Sided Cells
da: Firkantede celler

en: Fractal Growth
da: Fraktalvækst

en: Fractal Options
da: Fraktalindstillinger

en: Frame Rate
da: Billedrate

en: Frame Rate:
da: Billedrate:

en: Frames per sec
da: Billeder/s

en: Frequent
da: Ofte

en: Friction
da: Friktion

en: From Ariel
da: Fra Ariel

en: From Callisto
da: Fra Callisto

en: From Charon
da: Fra Charon

en: From Deimos
da: Fra Deimos

en: From Dione
da: Fra Dione

en: From Earth
da: Fra Jorden

en: From Enceladus
da: Fra Enceladus

en: From Europa
da: Fra Europa

en: From Ganymede
da: Fra Ganymede

en: From Hyperion
da: Fra Hyperion

en: From Iapetus
da: Fra Iapetus

en: From Io
da: Fra Io

en: From Jupiter
da: Fra Jupiter

en: From Major
da: Fra Major

en: From Mars
da: Fra Mars

en: From Mercury
da: Fra Merkur

en: From Mimas
da: Fra Mimas

en: From Miranda
da: Fra Miranda

en: From Moon
da: Fra Månen

en: From Neptune
da: Fra Neptun

en: From Nereid
da: Fra Nereid

en: From Oberon
da: Fra Oberon

en: From Phobos
da: Fra Phobos

en: From Phoebe
da: Fra Phoebe

en: From Pluto
da: Fra Pluto

en: From Random
da: Fra tilfældig

en: From Rhea
da: Fra Rhea

en: From Saturn
da: Fra Saturn

en: From Sun
da: Fra solen

en: From Tethys
da: Fra Tethys

en: From Titan
da: Fra Titan

en: From Titania
da: Fra Titania

en: From Triton
da: Fra Triton

en: From Umbriel
da: Fra Umbriel

en: From Uranus
da: Fra Uranus

en: From Venus
da: Fra Venus

en: Full
da: Komplet

en: Fun
da: Sjov

en: Fuzzy Melt
da: Håret smeltning

en: Fuzzy Rotation Speed
da: Vibrationsrotationsfart

en: FuzzyFlakes
da: UklareFnug

en: GFlux
da: Fluktuationer

en: GLBlur
da: 3dSlør

en: GLForestFire
da: Skovbrand

en: GLKnots
da: 3d knuder

en: GLMatrix
da: 3d-matrice

en: GLPlanet
da: Globus

en: GLSlideshow
da: 3d-diasvisning

en: GLText
da: Tekst i 3d

en: Gadgetry
da: Opfindelser

en: Galaxy
da: Galakse

en: Gear Size
da: Gearstørrelse

en: Gears
da: Tandhjul

en: Generates cloud-like formations based on a variant of Conway's Life. The difference is that cells have a maximum age, after which they count as 3 for populating the next generation. This makes long-lived formations explode instead of just sitting there burning a hole in your screen. Written by Don Marti.
da: Genererer skylignende formationer baseret på en variant i Conways liv. Forskellen er at celler har en maksimal alder, hvorefter de tæller som 3 for at bebo den næste generation. Dette gør at langt levende formationer eksploderer i stedet for bare at side der og brænde et hul i din skærm. Skrevet af Don Marti.

en: Generates random 3d plots that look vaguely mountainous. Written by Pascal Pensa.
da: Genererer tilfældige 3d-plot der ser svagt bjergagtige ud. Skrevet af Pascal Pensa.

en: Generates random mountain ranges using iterative subdivision of triangles. Written by Tobias Gloth.
da: Tegner tilfældige bjergkæder vha. iterative opdelinger af trekanter. Skrevet af Tobias Gloth.

en: Generates self-similar linear fractals, including the classic ``C Curve.'' Written by Rick Campbell.
da: Tegner selvsimilare, lineære fraktaler, inklusiv den klassiske "C-kurve". Skrevet af Rick Campbell.

en: Generates some twisting 3d knot patterns. Spins 'em around. Written by Jamie Zawinski.
da: Genererer nogle 3d-knude mønstre der vrider sig. Snorer dem rundt. Skrevet af Jamie Zawinski.

en: Genetic Encoding
da: Genetisk kodning

en: Get Text from File
da: Skaf tekst fra fil

en: Get Text from Program
da: Skaf tekst fra program

en: Giant Lavalite
da: Gigantisk lavalampe

en: GlSnake
da: Slange

en: Gleidescope
da: Gleideskop

en: Glow factor
da: Strålefaktor

en: Glyph Density
da: Glyftæthed

en: Glyph Speed
da: Glyfhastighed

en: Go to the documentation on the XScreenSaver web page.
da: Gå til dokumentationen på pauseskærmens hjemmeside

en: Goop
da: Slim

en: Grab Desktop Images
da: Benyt skrivebordsbilleder

en: Grab Desktop _Images
da: Benyt skrivebords_billeder

en: Grab Screen
da: Benyt skærmbillede

en: Grab Screen Image
da: Benyt skærmbillede

en: Grab Video Frames
da: Benyt videobilleder

en: Grab _Video Frames
da: Benyt v_ideobilleder

en: Grabs an image of the desktop, turns it into a GL texture map, and spins it around and deforms it in various ways. Written by Ben Buxton.
da: Tager et billede af skrivebordet, laver det til en 3d-teksturafbildning og drejer det omkring of deformerer det på forskellige måder. Skrevet af Ben Buxton.

en: Gradient Background
da: Farveovergangsbaggrund

en: Grav
da: Tyngdekraft

en: Gravity
da: Tyngdekraft

en: Gravity points
da: Tyngdekraftpunkter

en: Gray
da: Grå

en: GrayScale
da: Gråtone

en: Great Cubicuboctahedron
da: Stor Kubikuboktahedron

en: Great Deltoidal Hexecontahedron
da: Stor deltoidal heksakontahedron

en: Great Deltoidal Icositetrahedron
da: Stor deltoidal ikositetrahedron

en: Great Dirhombicosidodecacron
da: Stor dirhombikosidodekakron

en: Great Dirhombicosidodecahedron
da: Stor dirhombikosidodekahedron

en: Great Disdyakisdodecahedron
da: Stor disdyakisdodekahedron

en: Great Disdyakistriacontahedron
da: Stor disdyakistriakontahedron

en: Great Ditrigonal Dodecacronic Hexecontahedron
da: Stor ditrigonal dodekakronik heksakontahedron

en: Great Ditrigonal Dodecicosidodecahedron
da: Stor ditrigonal dodekikosidodekahedron

en: Great Ditrigonal Icosidodecahedron
da: Stor ditrigonal ikosidodekahedron

en: Great Dodecacronic Hexecontahedron
da: Stor dodekakronik heksakontahedron

en: Great Dodecadodecahedron
da: Stor dodekadodekahedron

en: Great Dodecahedron
da: Stor dodekahedron

en: Great Dodecahemicosacron
da: Stor dodekahemikosakron

en: Great Dodecahemicosahedron
da: Stor dodekahemikosahedron

en: Great Dodecahemidodecacron
da: Stor dodekahemidodekakron

en: Great Dodecahemidodecahedron
da: Stor dodekahemidodekahedron

en: Great Dodecicosacron
da: Stor dodekikosakron

en: Great Dodecicosahedron
da: Stor dodekikosahedron

en: Great Dodecicosidodecahedron
da: Stor dodekikosidodekahedron

en: Great Hexacronic Icositetrahedron
da: Stor heksakronik ikositetrahedron

en: Great Hexagonal Hexecontahedron
da: Stor heksagonal heksakontahedron

en: Great Icosacronic Hexecontahedron
da: Stor ikosakronik heksakontahedron

en: Great Icosahedron
da: Stor ikosahedron

en: Great Icosicosidodecahedron
da: Stor ikosikosidodekahedron

en: Great Icosidodecahedron
da: Stor ikosidodekahedron

en: Great Icosihemidodecacron
da: Stor ikosihemidodekakron

en: Great Icosihemidodecahedron
da: Stor ikosihemidodekahedron

en: Great Inverted Pentagonal Hexecontahedron
da: Stor omvendt pentagonal heksakontahedron

en: Great Inverted Snub Icosidodecahedron
da: Stor omvendt stump-ikosidodekahedron

en: Great Pentagonal Hexecontahedron
da: Stor pentagonal heksakontahedron

en: Great Pentagrammic Hexecontahedron
da: Stor pentagramagtig heksakontahedron

en: Great Pentakisdodekahedron
da: Stor pentakisdodekahedron

en: Great Retrosnub Icosidodecahedron
da: Stor retrostump-ikosidodekahedron

en: Great Rhombic Triacontahedron
da: Stor rombisk triakontahedron

en: Great Rhombicosidodecahedron
da: Stor rombekosidodekahedron

en: Great Rhombicuboctahedron
da: Stor rombekuboktahedron

en: Great Rhombidodecacron
da: Stor rombedodekakron

en: Great Rhombidodecahedron
da: Stor rombedodekahedron

en: Great Rhombihexacron
da: Stor rombehexakron

en: Great Rhombihexahedron
da: Stor rombeheksahedron

en: Great Snub Dodecicosidodecahedron
da: Stor stump-dodekikosidodekahedron

en: Great Snub Icosidodecahedron
da: Stor stump-ikosidodekahedron

en: Great Stellapentakisdodecahedron
da: Stor stjernepentakisdodekahedron

en: Great Stellated Dodecahedron
da: Stor stjerneformet dodekahedron

en: Great Stellated Truncated Dodecahedron
da: Stor stjerneformet afkortet dodekahedron

en: Great Triakisicosahedron
da: Stor triakisikosahedron

en: Great Triakisoctahedron
da: Stor triakisoktahedron

en: Great Triambic Icosahedron
da: Stor triambisk ikosahedron

en: Great Truncated Cuboctahedron
da: Stor afkortet kuboktahedron

en: Great Truncated Icosahedron
da: Stor afkortet ikosahedron

en: Great Truncated Icosidodecahedron
da: Stor afkortet ikosidodekahedron

en: Greynetic
da: Firkanter

en: Grid Size
da: Gitterstørrelse

en: Half
da: Halv

en: Halftone
da: Halvtone

en: Halo
da: Glorie

en: Handedness
da: Håndethed

en: Harmonics
da: Harmoniske

en: Head Toward Exit
da: Gå mod udgangen

en: Heat
da: Varme

en: Height  Low
da: Højde  lav

en: Helix
da: Sneglehus

en: Helix 2
da: Sneglehus 2

en: Helix 3
da: Sneglehus 3

en: Helix 4
da: Sneglehus 4

en: Hemisphere Projection
da: Halvkugleprojektion

en: Herd
da: Flok

en: Hexadecimal Encoding
da: Hexadecimal kodning

en: Hexahemioctacron
da: Heksahemioktakron

en: High
da: Høj

en: High Dimensional Sphere
da: Højdimensional kugle

en: Honda Insight (3 cylinders)
da: Honda Insight (3 cylindere)

en: Horizontal  Low
da: Vandret  lav

en: Horizontal Symmetries
da: Vandrette symmetrier

en: Horizontally scrolling text
da: Horisontalt rullende tekst

en: How could one possibly describe this except as ``drifting recursive fractal cosmic flames?'' Another fine hack from the Scott Draves collection of fine hacks.
da: Hvordan kan man overhovedet beskrive dette hvis ikke som "rekursive, fraktale, kosmiske flammer i drift"? En anden fin pauseskærm fra Scott Draves samling.

en: How long after the screen blanks until a password will be required.
da: Hvor lang tid der går efter at skærmen bliver blank før der kræves en adgangskode.

en: How long before the monitor goes completely black.
da: Tidsrum før skærmen bliver helt sort

en: How long each display mode should run before choosing a new one (in Random mode.)
da: Hvor lang tid hver skærmtilstand skal køre før der vælges en ny (i tilfældighedstilstand).

en: How long it should take for the screen to fade in and out.
da: Tidsrum det tager for skærmen at gå fra sort og tilbage

en: How long until the monitor goes completely black.
da: Tidsrum før skærmen bliver helt sort.

en: How long until the monitor goes into power-saving mode.
da: Tidsrum før skærmen går i strømsparingstilstand

en: How long until the monitor powers down.
da: Tidsrum før skærmen slukker

en: Hue
da: Farvetone

en: Hue Gradients
da: Farvetoneovergange

en: Huge
da: Enorm

en: Huge Fire
da: Storbrand

en: Huge Font
da: Kæmpe skrifttype

en: Hurricane
da: Orkan

en: Hyperball
da: Hyperkugle

en: Hyperball is to hypercube as dodecahedron is to cube: this displays a 2D projection of the sequence of 3D objects which are the projections of the 4D analog to the dodecahedron. Technically, it is a "120 cell polytope." Written by Joe Keane. See also the "polytopes" hack for a more general version of this using OpenGL.
da: Hyperkuglen er i forhold til en hyperterning som en dodekahedron er i forhold til en terning: pauseskærmen viser en 2d-projektion af sekvensen af 3d-objekter som er projektionerne af 4d-analogen til dodekahedronen. Teknisk set er det en "120-celle polytop" Skrevet af Joe Keane. Se også pauseskærmen "polytoperne" for en mere generel version af denne, hvor der gøres brug af OpenGL.

en: Hypercube
da: Hyperterning

en: IMSmap
da: Skymønstre

en: Icosidodecadodecahedron
da: Ikosidodekadodekahedron

en: Icosidodecahedron
da: Ikosidodekahedron

en: Icositruncated Dodecadodecahedron
da: Ikositrunkated dodekadodekahedron

en: Identical Pieces
da: Identiske stykker

en: If you've ever been in the same room with a Windows NT machine, you've probably seen this GL hack. This version is by Marcelo Vianna.
da: Hvis du nogensinde har siddet i samme rum som en Windows NT-maskine, har du sandsynligvis set denne 3d-pauseskærm. Denne version er af Marcelo Vianna.

en: Ignorant of Exit Direction
da: Ignorér udgangsretningen

en: Ignore Screen Edges
da: Ignorér skærmkanter

en: Image Directory
da: Billedmappe

en: Image Duration
da: Billedvarighed

en: Image File
da: Billedefil:

en: Image Manipulation
da: Billedmanipulation

en: Image file
da: Billedefil

en: Include Alternate Geometries
da: Medtag alternative geometrier

en: Inertial damping
da: Inertidampning

en: Initial Cracks
da: Startrevner

en: Initial Density
da: Starttæthed

en: Insane
da: Sindsyg

en: Install Colormap
da: Privat farvekortlægning

en: Install _Colormap
da: Privat f_arvekortlægning

en: Installed
da: installeret

en: Interference
da: Interferens

en: Intermomentary
da: Forbigående overlapninger

en: Interpolation Steps
da: Interpoleringstrin

en: Inverted Snub Dodecadodecahedron
da: Omvendt stub-dodekadodekahedron

en: Invisible
da: Usynlig

en: Inward
da: Indad

en: Iteration  0
da: Iteration 0

en: Iterations
da: Iterationer

en: Jaguar XKE (12 cylinders, V)
da: Jaguar XKE (12 cylindere, V)

en: Jigsaw
da: Puslespil

en: Join Offset
da: Sammensætningsforskydning

en: Joining Generator
da: Sammenfattende generator

en: Juggle
da: Jonglering

en: Jumpy
da: Hoppende

en: Kaleidescope
da: Kalejdoskop

en: Kill and re-launch the XScreenSaver daemon.
da: Afslut og genstart pauseskærmsserveren

en: Kill some fireflies
da: Slå nogle ildfluer ihjel

en: Knock Knock
da: Bank bank

en: LMorph
da: Linjemorf

en: Label Atoms
da: Navngiv atomer

en: Label Cities
da: Navngiv byer

en: Lambert Projection
da: Lambertprojektion

en: Large
da: Stor

en: Large Font
da: Stor skrifttype

en: Lasers
da: Lasere

en: Latitude
da: Breddegrad

en: Launch Frequency
da: Affyringshyppighed

en: LavaLite
da: Lavalampe

en: Layers
da: Lag

en: Leave Trails
da: Efterlad spor

en: Leave a trail
da: Efterlad spor

en: Left
da: Venstre

en: Length
da: Længde

en: Length of trails
da: Sporlængde

en: Lens Count
da: Linseantal

en: Lens Offset
da: Linseforskydning

en: Lens Size
da: Linsestørrelse

en: Lenses
da: Linser

en: Less
da: Mindre

en: Letterbox
da: Postkasse

en: Light Level
da: Lysniveau

en: Lighting Effect
da: Lyseffekt

en: Lightning
da: Lyn

en: Like qix, this uses a simple simple motion model to generate many different display modes. The control points attract each other up to a certain distance, and then begin to repel each other. The attraction/repulsion is proportional to the distance between any two particles, similar to the strong and weak nuclear forces. One of the most interesting ways to watch this hack is simply as bouncing balls, because their motions and interactions with each other are so odd. Sometimes two balls will get into a tight orbit around each other, to be interrupted later by a third, or by the edge of the screen. It looks quite chaotic. Written by Jamie Zawinski, based on Lisp code by John Pezaris.
da: Ligesom qix bruger dette en simpel bevægelsesmodel til at generere mange forskellige skærmtilstande. Kontrolpunkterne tiltrækker hinanden indtil en vis afstand og begynder derefter at frastøde hinanden. Tiltrækningen/frastødningen er proportional til afstanden mellem de to partikler ligesom ved de stærke og svage atomare kræfter. En af de mest interessante måder at kigge på denne pauseskærm er simpelthen som hoppende bolde fordi deres bevægelser og samspil er så mærkelige. Nogle gange kommer to bolde ind i et tæt kredsløb om hinanden som så afbrydes af en tredje eller af skærmens kant. Det ser ret kaotisk ud. Skrevet af Jamie Zawinski, baseret på Lisp-kode af John Pezaris.

en: Line Segments
da: Linjesegmenter

en: Line Thickness
da: Linjetykkelse

en: Linear
da: Liniær

en: Linear Motion
da: Lineær bevægelse

en: Lines
da: Linjer

en: Lines like crystals grow on a computational substrate. A simple perpendicular growth rule creates intricate city-like structures. By J. Tarbell and Mike Kershaw.
da: Linjer krystalliseres på et beregningssubstrat. En simpel retvinklet regel for vækst opretter indviklede by-lignende strukturer. Af J. Tarbell og Mike Kershaw.

en: Lissojous Figures
da: Lissojous-figurer

en: Little
da: Lille

en: Loads a random sequence of images and smoothly scans and zooms around in each, fading from pan to pan. To tell it where to find the images to display, go to the "Advanced" tab on the Screensaver Preferences window. Select "Choose Random Images", and enter your image directory in the text field right below that. (Note: not the the "Advanced" button at the bottom of this window: the tab at the top of the *other* window.) This program requires a good video card capable of supporting large textures. Written by Jamie Zawinski and Mike Oliphant.
da: Indlæser en tilfældig sekvens af billeder og scanner dem jævnt og zoomer rundt i dem, skiftende fra panorering til panorering. For at angive hvor billederne findes, gå da til fanen "Avanceret" i indstillinger for pauseskærmen. Vælg "Vælg tilfældige billeder" og angiv din billedmappe i indtastningsfeltet under det. (Note: ikke knappen "Avanceret" i bunden af dette vindue: fanen i toppen af det *andet* vindue). Dette program kræver et godt grafikkort, der har understøttelse for store teksturer. Skrevet af Jamie Zawinski og Mike Oliphant.

en: Lock Screen After
da: Lås skærm efter

en: Lock the screen now (even if "Lock Screen" is unchecked.)
da: Lås skærmen (selv hvis "Lås skærm" ikke er afkrydset)

en: Long
da: Lang

en: Longitude
da: Længdegrad

en: Loop
da: Løkkekolonier

en: Loose
da: Løs

en: Lots
da: Mange

en: Low
da: Lav

en: Lower Left
da: Nederst til venstre

en: Lower Right
da: Nederst til højre

en: Mac Bomb
da: Mac-bombe

en: Magnification
da: Forstørrelse

en: Magnify
da: Forstør

en: Make all swarms do something
da: Få alle sværme til at gøre et eller andet

en: Many
da: Mange

en: Matrix (pause and rotate)
da: Matrice (pause og rotér)

en: Matrix Encoding
da: Matrixkodning

en: Max Age
da: Maks. alder

en: Max Blobs
da: Maks. dråber

en: Max Depth
da: Maks. dybde

en: Max RPM
da: Maks. RPM

en: Max Rings
da: Maks. ringe

en: Max Size
da: Maks. størrelse

en: Max Velocity
da: Maks. fart

en: Maximum Lifespan
da: Maksimal levetid

en: Maximum Rate of Death
da: Maksimal dødelighed

en: Maximum Rate of Growth
da: Maksimal reproduktion

en: Maximum baits
da: Maksimal madding

en: Maximum flies
da: Maksimum fluer

en: Maximum mass
da: Maksimal masse

en: Maximum radius
da: Maksimal radius

en: Maximum speed
da: Maksimal hastighed

en: Maze
da: Labyrint

en: Medial Deltoidal Hexecontahedron
da: Medial deltoidal heksakontahedron

en: Medial Disdyakistriacontahedron
da: Medial disdyakistriakontahedron

en: Medial Hexagonal Hexecontahedron
da: Medial heksagonal heksakontahedron

en: Medial Icosacronic Hexecontahedron
da: Medial ikosakronik heksakontahedron

en: Medial Inverted Pentagonal Hexecontahedron
da: Medial omvendt pentagonal heksakontahedron

en: Medial Pentagonal Hexecontahedron
da: Medial pentagonal heksakontahedron

en: Medial Rhombic Triacontahedron
da: Medial rombisk triakontahedron

en: Medial Triambic Icosahedron
da: Medial triambisk ikosahedron

en: Medium Font
da: Mellem skrifttype

en: Melt Away From Center
da: Smelt væk fra centrum

en: Melt Down
da: Smelt nedad

en: Melt Down, Left
da: Smelt nedad, til venstre

en: Melt Down, Right
da: Smelt nedad, til højre

en: Melt Left
da: Smelt til venstre

en: Melt Right
da: Smelt til højre

en: Melt Towards Center
da: Smelt mod centrum

en: Melt Up
da: Smelt opad

en: Melt Up, Left
da: Smelt opad, til venstre

en: Melt Up, Right
da: Smelt opad, til højre

en: Melty Melt
da: Smeltende smeltning

en: MemScroller
da: HukRuller

en: Mercator Projection
da: Mercatorprojektion

en: Merge two swarms
da: Sammensæt to sværme

en: Mesh Density
da: Gittertæthed

en: Mesh Floor
da: Gittergulv

en: MetaBall Movement
da: Metabold bevægelse

en: MetaBall Radius
da: Metaboldradius

en: MetaBalls
da: Metabolde

en: Min Size
da: Min. størrelse

en: Mine Shaft
da: Mineskakt

en: Minimum Lifespan
da: Minimal levetid

en: Minimum Rate of Death
da: Minimal dødelighed

en: Minimum Rate of Growth
da: Minimal reproduktion

en: Minimum baits
da: Minimum madding

en: Minimum flies
da: Minimum antal fluer

en: Minimum mass
da: Minimal masse

en: Minimum radius
da: Minimal radius

en: Minimum speed
da: Minimumshastighed

en: Minute Tick Marks
da: Minutmærker

en: MirrorBlob
da: SpejlBlob

en: Mismunch
da: Misgnaske

en: Mode:
da: Tilstand:

en: Models the physics of bouncing balls, or of particles in a gas or fluid, depending on the settings. If "Shake Box" is selected, then every now and then, the box will be rotated, changing which direction is down (in order to keep the settled balls in motion.) By Peter Birtles and Jamie Zawinski.
da: Modellerer hoppende kuglers fysik eller partikler i en gas eller væske, afhængigt af indstillingerne. Hvis "Ryst boks" er valgt, bliver boksen rotereret en gang i mellem, hvilket ændrer hvilken retning der er nedad (for at få stilleliggende kugler til at bevæge sig). Af Peter Birtles og Jamie Zawinski.

en: Moebius
da: Möbius

en: Moire2
da: Moire, animeret

en: Mold Varieties
da: Mugafarter

en: Molecule
da: Molekyle

en: Mollweide Projection
da: Mollweideprojektion

en: Moo
da: Muu

en: More
da: Flere

en: More ``discrete map'' systems, including new variants of Hopalong and Julia, and a few others. Written by Tim Auckland.
da: Flere diskrete afbildningssystemer, inklusiv nye varianter af Hopalong og Julia og nogle få andre. Skrevet af Tim Auckland.

en: More flowing, swirly patterns. This version is by M. Dobie and R. Taylor, but you might have seen a Mac program similar to this called FlowFazer. There is also a cool Java applet of a similar concept.
da: Mere flydende, turbulente mønstre. Denne version er af M. Dobie og R. Taylor, men du har måske set et Mac-program der ligner dette, ved navn Flow Fazer. Der eksisterer en sej Java-applet med et lignende koncept.

en: Morph3D
da: Omformning i 3d

en: Motion Speed
da: Bevægelseshastighed

en: Mountain
da: Bjerg

en: Move
da: Flyt

en: Moving Splashes
da: Vandrende plask

en: Moving circular patterns, by Peter Schmitzberger. Moving circular patterns means moire; interference patterns, of course.
da: Cirkulære mønstre i bevægelse, af Peter Schmitzberger. Cirkulære mønstre i bevægelse betyder Moire-interferensmønstre, naturligvis.

en: Moving polygons, similar to a kaleidescope (more like a kaleidescope than the hack called `kaleid,' actually.) This one by Jouk Jansen.
da: Polygoner i bevægelser ligesom et kalejdoskop (tættere på et kalejdoskop end pauseskærmen med det navn, faktisk). Skrevet af Jouk Jansen.

en: Moving radiating lines, that look vaguely like scanning laser beams. Written by Pascal Pensa. (Frankie say: relax.)
da: Radiale linjer i bevægelse, ligner lidt skannende laserstråler. Skrevet af Pascal Pensa (Frankie siger: slap af).

en: Munch
da: Firkantæder

en: Munching errors! This is a creatively broken misimplementation of the classic munching squares graphics hack. Written by Steven Hazel.
da: Gnaskefejl! Dette er en kreativ ødelagt misimplementering af den klassiske kvadratgnasker pauseskærm. Skrevet af Steven Hazel.

en: NCD X Terminal
da: NCD X-terminal

en: Narrow
da: Snæver

en: Near
da: Nær

en: Negative
da: Negativ

en: NerveRot
da: Nerveråd

en: Nervousness
da: Nervøshed

en: Never
da: Aldrig

en: Nickname
da: Kælenavn

en: Night   Dim
da: Natteuklarhed

en: Nine Sided Cells
da: Nikantede celler

en: No Preview
da: Intet eksempel

en: No Preview
    Available
da: Intet eksempel
    tilgængeligt

en: No Stars
da: Ingen stjerner

en: No description available.
da: Ingen beskrivelse tilgængelig.

en: No shadow
da: Ingen skygger

en: None
da: Ingen

en: Normal swarm motion
da: Normal bevægelse for sværme

en: North/South Rotation
da: Nord-/sydrotation

en: Noseguy
da: Næsefyr

en: Not
da: Ikke

en: Not
    Installed
da: Ikke
    intalleret

en: Number of Circles
da: Antal cirkler

en: Number of Colors
da: Antal farver

en: Number of Cows
da: Antal køer

en: Number of Cubes
da: Antal kuber

en: Number of Discs
da: Antal skiver

en: Number of Fractals
da: Antal fraktaler

en: Number of MetaBalls
da: Antal metabolde

en: Number of Particles
da: Antal partikler

en: Number of Pipe Systems
da: Antal rørsystemer

en: Number of Sharks
da: Antal hajer

en: Number of Slices
da: Antal skiver

en: Number of Spots
da: Antal pletter

en: Number of Toasters
da: Antal toastere

en: Number of Waves
da: Antal bølger

en: Number of trees
da: Antal træer

en: OK
da: O.k.

en: Object Trails
da: Objektspor

en: Octahedron
da: Oktahedron

en: Octahemioctacron
da: Oktahemioktakron

en: Octahemioctahedron
da: Oktahemioktahedron

en: Off After
da: Sluk efter

en: Offset
da: Forskydning

en: Offset Texture Coordinates
da: Forskyd teksturkoordinater

en: Offspring
da: Afkom

en: Often
da: Ofte

en: Old
da: Gammel

en: One
da: En

en: Only One Screen Saver
da: Kun én pauseskærm

en: Opacity:      Transparent
da: Uigennemsigtighed:       Gennemsigtig

en: Opaque
da: Uigennemsigtig

en: Opaque Blobs
da: Uigennemsigtige dråber

en: Open Figures
da: Åbne figurer

en: Open and Closed Figures
da: Åbne og lukkede figurer

en: Orbital Decay
da: Aftagende kredsløb

en: Orbital Mode
da: Kredsløbstilstand

en: Orthographic 3d
da: Ortografisk 3d

en: Orthographic 4d
da: Ortografisk 4d

en: Orthographic Projection
da: Ortografisk projektion

en: Outward
da: Udad

en: Overall Filter Program
da: Samlet filterprogram

en: PDB File or Directory
da: PDB-fil eller mappe

en: Packing
da: Pakning

en: Packs a large circle with smaller circles, demonstrating the Descartes Circle Theorem. Written by Allan R. Wilks and David Bagley.
da: Fylder en stor cirkelr med mindre cirkler som en demonstration af Descartes' cirkelsætning. Skrevet af Allen R. Wilks og David Bagley.

en: Pages of text
da: Sider med tekst

en: Pan/Zoom Duration:
da: Panorerings-/zoom-varighed

en: Panning
da: Panorering

en: Particle Density
da: Partikeltæthed

en: Particles
da: Partikler

en: Parts
da: Dele

en: Penetrate
da: Gennemtrængning

en: Penrose
da: Isometriske roser

en: Pentagonal Antiprism
da: Pentagonal antiprisme

en: Pentagonal Deltohedron
da: Pentagonal deltohedron

en: Pentagonal Dipyramid
da: Pentagonal dipyramide

en: Pentagonal Hexecontahedron
da: Pentagonal heksakontahedron

en: Pentagonal Icositetrahedron
da: Pentagonal ikositetrahedron

en: Pentagonal Prism
da: Pentagonal prisme

en: Pentagrammic Antiprism
da: Pentagrammisk antiprisme

en: Pentagrammic Concave Deltohedron
da: Pentagrammisk konkav deltohedron

en: Pentagrammic Crossed Antiprism
da: Pentagrammisk krydset antiprisme

en: Pentagrammic Deltohedron
da: Pentagrammisk deltohedron

en: Pentagrammic Dipyramid
da: Pentagrammisk dipyramide

en: Pentagrammic Prism
da: Pentagrammisk prisme

en: Pentakisdodecahedron
da: Pentakisdodekahedron

en: Per-Image Filter Program
da: Pr. billede-filterprogram

en: Performance Length
da: Ydelsesstørrelse

en: Perspective 3d
da: Perspektiv 3d

en: Perspective 4d
da: Perspektiv 4d

en: Peters Projection
da: Petersprojektion

en: Phone Number
da: Telefonnummer

en: Phosphor
da: Efterglød

en: Piecewise
da: Delvis

en: Ping known hosts
da: Ping kendte værter

en: Ping mode...
da: Ping-tilstand...

en: Ping subnet/24 (254 hosts)
da: Ping subnet/24 (254 værter)

en: Ping subnet/25 (126 hosts)
da: Ping subnet/25 (126 værter)

en: Ping subnet/26 (62 hosts)
da: Ping subnet/26 (62 værter)

en: Ping subnet/27 (31 hosts)
da: Ping subnet/27 (31 værter)

en: Ping subnet/28 (14 hosts)
da: Ping subnet/28 (14 værter)

en: Ping subnet/29 (6 hosts)
da: Ping subnet/29 (6 værter)

en: Ping subnet/30 (2 hosts)
da: Ping subnet/30 (2 værter)

en: Pinion
da: Tandhjulsdrev

en: Pipe Fittings
da: Rørsamlinger

en: Pipes
da: Rør

en: Plane
da: Plan

en: Planetary Gear System
da: Planetart tandhjulssystem

en: Player Size
da: Spillerstørrelse

en: Pleasant
da: Dejligt

en: Please check your $PATH and permissions.
da: Kontrollér venligst din $PATH og rettigheder.

en: Points
da: Punkter

en: Polygons
da: Polygoner

en: Polyominoes
da: Polyominoer

en: Porsche 911 (6 cylinders, flat)
da: Porsche 911 (6 cylindere, flad)

en: Positive
da: Positiv

en: Post-Solve Delay
da: Pause efter løsning

en: Power
da: Kraft

en: Power Management Enabled
da: Aktivér strømstyring

en: Pre-Solve Delay
da: Pause før løsning

en: Present Bonuses
da: Vis bonuser

en: Preview
da: Eksempel

en: Providence
da: Skæbnen

en: PseudoColor
da: Pseudofarve

en: Psychedelic
da: Psykedelisk

en: Psychedelic Colors
da: Psykedeliske farver

en: Pulsating Blob
da: Pulserende klat

en: Pyramid
da: Pyramide

en: Pyro
da: Fyrværkeri

en: Pyro draws exploding fireworks. Blah blah blah. Written by Jamie Zawinski.
da: Pyro tegner eksploderende fyrværkeri. Bla, bla, bla. Skrevet af Jamie Zawinski.

en: Q-Bert meets Marble Madness! Written by Ed Mackey.
da: Q-bert møder Marble Madness! Skrevet af Ed Mackey.

en: Quad Count
da: Antal planer

en: Queens
da: Dronninger

en: Quickly
da: Hurtig

en: RD-Bomb
da: Reaktionsdiffusionsbombe

en: Rain
da: Regn

en: Ramp Mode
da: Rampe-tilstand

en: Random
da: Tilfældig

en: Random Cell Shape
da: Tilfældig celleform

en: Random Colors
da: Tilfældige farver

en: Random Engine
da: Tilfældig motor

en: Random Generator
da: Tilfældig generator

en: Random Lamp Style
da: Tilfældig lampestil

en: Random Melt Style
da: Tilfældig smeltningstype

en: Random Mode
da: Tilfældig tilstand

en: Random Motion
da: Tilfældig bevægelse

en: Random Object
da: Tilfældig genstand

en: Random Screen Saver
da: Tilfældig pauseskærm

en: Randomize
da: Tilfældig

en: Randomness
da: Tilfældighed

en: Rarely
da: Sjældent

en: Reaction/Diffusion
da: Reaktion/diffusion

en: Real Time
da: Realtid

en: Rectangle Count
da: Antala rektangler

en: Rectangular Projection
da: Rektangulærprojektion

en: Recursion  0
da: Gentagelse  0

en: Reflect
da: Reflektér

en: Reflections
da: Reflektioner

en: Reflective Blocks
da: Reflektiveblokke

en: Regular 4D Polytopes
da: Generel 4d-polytoper

en: Render as a Globe
da: Optegn som globus

en: Repeatedly attempts to completely fill a rectangle with irregularly-shaped puzzle pieces. Written by Stephen Montgomery-Smith.
da: Forsøger at fylde et rektangel helt ud med irregulære puslespilsbrikker. Skrevet af Stephen Montgomery-Smith.

en: Repititions of each Sheep
da: Gentagelser af hvert får

en: Replays historical games of go (aka wei-chi and baduk) on the screen. By Scott Draves. You can find it at &lt;http://www.draves.org/goban/&gt;.
da: Viser historiske spil Go (alias Wei-Chi og Baduk) på skærmen. Af Scott Draves. Hjemmesiden er &lt;http://www.draves.org/goban/&gt;.

en: Repulsion Threshold
da: Frastødningstærskel

en: Resolution
da: Opløsning

en: Resolve Host Names
da: Slå værtnavne op

en: Rhombic Dodecahedron
da: Rombisk dodekahedron

en: Rhombic Triacontahedron
da: Rombisk triakontahedron

en: Rhombicosacron
da: Rombekosakron

en: Rhombicosahedron
da: Rombekosahedron

en: Rhombicosidodecahedron
da: Rombekosidodekahedron

en: Rhombicuboctahedron
da: Rombekuboktahedron

en: Rhombidodecadodecahedron
da: Rombedodekadodekahedron

en: Right
da: Højre

en: Ripples
da: Krusninger

en: Robots
da: Robotter

en: Rocket Lavalite
da: Raketlavalampe

en: Rocks
da: Klippestykker

en: Rocky Walls
da: Klippevægge

en: Roll
da: Rul

en: Rolling Enabled
da: Slå rulning til

en: RotZoomer
da: Kollage

en: Rotate
da: Rotér

en: Rotate Viewpoint
da: Rotér synspunkt

en: Rotate around X and Y axes
da: Rotér om x- og y-akserne

en: Rotate around X and Z axes
da: Rotér om x- og z-akserne

en: Rotate around X axis
da: Rotér om x-aksen

en: Rotate around Y and Z axes
da: Rotér om y- og z-akserne

en: Rotate around Y axis
da: Rotér om y-aksen

en: Rotate around Z axis
da: Rotér om z-aksen

en: Rotate around all three axes
da: Rotér om alle tre akser

en: Rotation
da: Rotering

en: Rotation Speed
da: Rotationshastighed

en: Rotation speed
da: Rotationshastighed

en: Rotational Speed
da: Rotationsfart

en: Rubber
da: Gummi

en: Run Trace Program
da: Kør trace-program

en: Run the next screen saver in the list in full-screen mode (click the mouse to return.)
da: Start den næste pauseskærm i listen i fuldskærmstilstand (klik på musen for at vende tilbage)

en: Run the previous screen saver in the list in full-screen mode (click the mouse to return.)
da: Start den foregående pauseskærm i listen i fuldskærmstilstand (klik på musen for at vende tilbage)

en: SSystem
da: Solsystem

en: SSystem is a GL Solar System simulator. It simulates flybys of Sun, the nine planets and a few major satellites, with four camera modes. Written by Raul Alonso. This is not included with the XScreenSaver package, but is packaged separately. Note: SSystem does not work as a screen saver on all systems, because it doesn't communicate with xscreensaver properly. It happens to work with some window managers, but not with others, so your mileage may vary. SSystem was once available at &lt;http://www1.las.es/~amil/ssystem/&gt;, but is now gone. You may still be able to find copies elsewhere. SSystem has since evolved into Celestia, found at &lt;http://www.shatters.net/celestia/&gt;. Sadly, Celestia does not work with xscreensaver at all. You are encouraged to nag the authors into adding xscreensaver support!
da: Solsystem er en 3d-simulation af et solsystem. Den simulerer overflyvninger af solen, de ni planeter og nogle få større satelitter, med fire kameratilstande. Skrevet af Raul Alonso. Det bagvedliggende program skal hentes separat. Bemærk at Solsystem ikke virke som en pauseskærm på alle systemer pga. kommunikationsproblemer - det virker med nogle vindueshåndteringer, men ikke med andre. Programmet kunne engang findes på &lt;http://www1.las.es/~amil/ssystem/&gt;, men er nu forsvundet. Du kan måske stadig finde nogle kopier andre steder. Solsystem har senere udviklet sig til Celestia, findes her &lt;http://www.shatters.net/celestia/&gt;. Desværre virker Celestia ikke med pauseskærmssystemet - skriv evt. til forfatterne og brok dig så de tilføjer understøttelsen!

en: Sad Mac
da: Ked Mac

en: Sandgrains
da: Sandkorn

en: Saturation Gradients
da: Mætningsovergange

en: Sballs
da: Roterende bolde

en: Scale
da: Skalér

en: Screen Image
da: Skærmbillede

en: Screen Saver
da: Pauseskærm

en: Screen Saver Disabled
da: Pauseskærm deaktiveret

en: Screensaver
da: Pauseskærm

en: Screensaver Preferences
da: Indstillinger for pauseskærm

en: Screw
da: Skrue

en: Scroll Speed
da: Rullefart

en: Scrolling Barcodes
da: Rullende stregkoder

en: Scrolling Speed
da: Rullefart

en: Sea Level  Low
da: Havniveau  lav

en: Searchers
da: Søgerer

en: See-Through Bands
da: Gennemsigtige bind

en: Seed Radius
da: Sædningsradius

en: Seeding Generator
da: Startgenerator

en: Seeds
da: Frø

en: Segmented
da: Segmenteret

en: Segments
da: Segmenter

en: Seldom
da: Sjældent

en: Select file.
da: Vælg fil

en: Settings
da: Indstillinger

en: Settings...
da: Indstillinger...

en: Seuss Mode
da: Seuss-tilstand

en: ShadeBobs
da: Neonrør

en: Shaded Image
da: Billede med skygge

en: Shake Box
da: Ryst boks

en: Shallow
da: Overfladisk

en: Shark Proximity
da: Hajtæthed

en: Shark Speed
da: Hajfart

en: Sharp
da: Skarp

en: Sharp Turns
da: Skarpe sving

en: Shimmering Water
da: Glitrende vand

en: Short
da: Kort

en: Show Description
da: Vis beskrivelse

en: Show Engine Name
da: Vis motornavn

en: Show Frames-per-Second
da: Vis billeder/sek.

en: Show Image Titles
da: Vis billedtitler

en: Show Ping Times
da: Vis ping-tider

en: Show Shuffling
da: Vis blanding

en: Show Titles
da: Vis titler

en: Shows a ball contained inside of a bounding box. Colored blocks blink in when the ball hits the edges. Written by Jeremy English.
da: Viser en bold inden i en kasse. Farvede blokke blinker når bolden rammer kanterne. Skrevet af Jeremy English.

en: Shuffle Melt
da: Blandende smeltning

en: Shy
da: Sky

en: Side View
da: Vis fra siden

en: Sierpinski3D
da: Sierpinski i 3d

en: Simulates a game of Pac-Man on a randomly-created level. Written by Edwin de Jong.
da: Simulere et spil Pacman på et tilfældigt oprettet niveau. Skrevet af Edwin de Jong.

en: Simulates coral growth, albeit somewhat slowly. Written by Frederick Roeber.
da: Simulerer koralvækst, dog noget langsomt. Skrevet af Frederick Röber.

en: Simulates speeding down a rocky mineshaft, or a funky dancing worm. Written by Conrad Parker.
da: Simulerer racerkørsel gennem en klipperig minegang eller en vildt dansende orm. Skrevet af Conrad Parker.

en: Simulates that pen-in-nested-plastic-gears toy from your childhood. By Rohit Singh.
da: Simulerer pind i indlejrede plastictandhjul-legetøj fra din barndom. Af Rohit Singh.

en: Simulates two dimensional Incompressible Inviscid Fluid Flow. Written by Stephen Montgomery-Smith.
da: Simulerer todimensional usammentrykkelig, ikke-klæbrig væskestrøm. Skrevet af Stephen Montgomery-Smith.

en: Simulation Team Members
da: Simuleringsholdmedlemmer

en: Simultaneous Squares
da: Simultane kvadrater

en: Single Color
da: Enkelt farve

en: Six Sided Cells
da: Sekskantede celler

en: Size
da: Størrelse

en: Size of tube
da: Størrelse af tube

en: Slide Speed
da: Skydefart

en: SlideScreen
da: Skydefelter

en: Slider Algorithm
da: Skydealgoritme

en: Slideshow Mode
da: Diasshow-tilstand

en: Slip
da: Forvrængning

en: Slow
da: Langsom

en: Slowly
da: Langsom

en: Small
da: Lille

en: Small Cubicuboctahedron
da: Lille kubikuboktahedron

en: Small Ditrigonal Dodecacronic Hexecontahedron
da: Lille ditrigonal dodekakronik heksakontahedron

en: Small Ditrigonal Dodecicosidodecahedron
da: Lille ditrigonal dodekikosidodekahedron

en: Small Ditrigonal Icosidodecahedron
da: Lille ditrigonal ikosidodekahedron

en: Small Dodecacronic Hexecontahedron
da: Lille dodekakronik heksakontahedron

en: Small Dodecahemicosacron
da: Lille dodekahemikosakron

en: Small Dodecahemicosahedron
da: Lille dodekahemikosahedron

en: Small Dodecahemidodecacron
da: Lille dodekahemidodekakron

en: Small Dodecahemidodecahedron
da: Lille dodekahemidodekahedron

en: Small Dodecicosacron
da: Lille dodekikosakron

en: Small Dodecicosahedron
da: Lille dodekikosahedron

en: Small Dodecicosidodecahedron
da: Lille dodekikosidodekahedron

en: Small Drops
da: Mindre dråber

en: Small Font
da: Lille skrifttype

en: Small Hexacronic Icositetrahedron
da: Lille heksakronik ikositetrahedron

en: Small Hexagonal Hexecontahedron
da: Lille heksagonal heksakontahedron

en: Small Hexagrammic Hexecontahedron
da: Lille heksagrammisk heksakontahedron

en: Small Icosacronic Hexecontahedron
da: Lille ikosakronik heksakontahedron

en: Small Icosicosidodecahedron
da: Lille ikosikosidodekahedron

en: Small Icosihemidodecacron
da: Lille ikosihemidodekakron

en: Small Icosihemidodecahedron
da: Lille ikosihemidodekahedron

en: Small Retrosnub Icosicosidodecahedron
da: Lille retrostub-ikosikosidodekahedron

en: Small Rhombidodecacron
da: Lille rombedodekakron

en: Small Rhombidodecahedron
da: Lille rombedodekahedron

en: Small Rhombihexacron
da: Lille rombeheksakron

en: Small Rhombihexahedron
da: Lille rombeheksahedron

en: Small Snub Icosicosidodecahedron
da: Lille stub-ikosikosidodekahedron

en: Small Stellapentakisdodecahedron
da: Lille stjernepentakisdodekahedron

en: Small Stellated Dodecahedron
da: Lille stjerneformet dodekahedron

en: Small Stellated Truncated Dodecahedron
da: Lille stjerneformet afkortet dodekahedron

en: Small Triambic Icosahedron
da: Lille triambisk ikosahedron

en: Smaller
da: Mindre

en: Smooth
da: Jævn

en: Smoothed Lines
da: Udglattede linjer

en: Smoothing  0
da: Glatning  0

en: Snub Cube
da: Stub-terning

en: Snub Dodecadodecahedron
da: Stub-dodekadodekahedron

en: Snub Dodecahedron
da: Stub-dodekahedron

en: Snub Icosidodecadodecahedron
da: Stub-ikosidodekadodekahedron

en: Solid
da: Ensfarvet

en: Solid Blocks
da: Ensfarvede blokke

en: Solid Colors
da: Ensfarvede farver

en: Solid Floor
da: Ensfarvet gulv

en: Solid Object
da: Ensfarvet objekt

en: Solid Objects
da: Ensfarvede objekter

en: Solid Surface
da: Ensfarvet overflade

en: Solid Tiles
da: Ensfarvede fliser

en: Solve Speed
da: Løsningsfart

en: Solved Duration
da: Løsningsvarighed

en: Solves the N-Queens problem (where, in this program, N is between 5 and 10 queens.) The problem is: how may one place N queens on an NxN chessboard such that no queen can attack a sister? Written by Blair Tennessy.
da: Løser n-dronninger-problemet (hvor n i dette tilfælde er mellem 5 og 10). Problemet er: hvordan kan man placere n dronninger på et nxn skakbræt sådan at ingen dronninger kan angribe hinanden? Skrivet af Blair Tennessy.

en: Sources
da: Kilder

en: Spacing
da: Mellemrum

en: Sparse
da: Få

en: Spastic
da: Spastisk

en: Speed
da: Hastighed

en: Speed  Slow
da: Hastighed  langsom

en: Speed Limit
da: Fartgrænse

en: SpeedMine
da: Minekørsel

en: Sphere
da: Kugle

en: Sphere strength
da: Kuglestyrke

en: SphereEversion
da: Kuglevrangvending

en: SphereEversion draws an animation of a sphere being turned inside out. A sphere can be turned inside out, without any tears, sharp creases or discontinuities, if the surface of the sphere is allowed to intersect itself. This program animates what is known as the Thurston Eversion. Written by Nathaniel Thurston and Michael McGuffin. This program is not included with the XScreenSaver package, but if you don't have it already, you can find it at &lt;http://www.dgp.utoronto.ca/~mjmcguff/eversion/&gt;.
da: Kuglevrangvending viser en kugle der vender vrangen udad. En kugle kan vende vrangen ud uden nogen revner, skarpe folder eller diskontinuiteter hvis overfladen af kuglen må skære sig selv. Denne pauseskærm viser hvad der er kendt som Thurston-vrangvendingen. Skrevet af Nathaniel Thurston og Michael McGuffin. Du kan finde det bagvedliggende program på &lt;http://www.dgp.utoronto.ca/~mjmcguff/eversion/&gt;.

en: Spheremonics
da: Sfæremonier

en: Spike Count
da: Antal spir

en: Spike Growth
da: Spirvækst

en: Spiraling, spinning, and very, very fast splashes of color rush toward the screen. Written by Teemu Suutari.
da: Spiralerende, drejende og meget, meget hurtige farvesjask drøner mod skærmen. Skrevet af Teemu Suutari.

en: Splines
da: Kurver

en: Split a swarm
da: Opdel en sværm

en: Spookiness
da: Skræmmeri

en: Spoooooky
da: Skræææææmende

en: Spotlight
da: Kighul

en: Springiness
da: Spændkraft

en: Sproingies
da: Fjederhoppere

en: Square
da: Kvadrat

en: Squiral
da: Firaler

en: Stairs
da: Trapper

en: Stand_by After
da: Stand_by efter

en: Standby After
da: Standby efter

en: Star
da: Stjerne

en: Star Rotation Speed
da: Stjernerotationsfart

en: Star speed
da: Stjernefart

en: StarWars
da: Star War

en: Starfish
da: Søstjerne

en: Stars
da: Stjerne

en: Stars Created
da: Stjerner oprettet

en: Start badly, but learn
da: Start dårligt, men bliv klogere

en: Start color
da: Startfarve

en: States
da: Tilstande

en: Static Enabled
da: Slå statisk støj til

en: StaticGray
da: Statisk grå

en: Stationary Rectangles
da: Stationære rektangler

en: Steering
da: Styring

en: Stellated Truncated Hexahedron
da: Stjerneformet afkortet heksahedron

en: Steps
da: Skridt

en: Still
da: Stille

en: StonerView
da: Kvadratkæder

en: Strange
da: Mærkelig

en: Strange attractors formed of flows in a 3D differential equation phase space. Written by Tim Auckland.
da: Mærkelige tiltrækkere formet af strømme i en 3d faserums-differentialeligning. Skrevet af Tim Auckland.

en: Stretchy Melt
da: Strækkende smeltning

en: Strut Thickness
da: Struttykkelse

en: Subaru XT (6 cylinders, V)
da: Subaru XT (6 cylindere, V)

en: Subdivision
da: Underafdeling

en: Substrate
da: Substrat

en: Subtractive Colors
da: Subtraktive farver

en: Subtractive Colors (transmitted light)
da: Subtraktive farver (brudt lys)

en: Surface Pattern Complexity
da: Kompleksitet af overflademønster

en: Surface Pattern Overlap
da: Overlap for overflademønster

en: Surface Pattern Speed
da: Fart af overflademønster

en: Sus_pend After
da: _Dvale efter

en: Suspend After
da: Dvale efter

en: Sustain
da: Udholdenhed

en: Swamp Thing
da: Sumptingest

en: Swarm
da: Sværm

en: Swarm bursts into rainbow
da: Sværm bryder ud i regnbue

en: Swarm comes to a halt
da: Sværm stopper

en: Swarm does loops
da: Sværm laver loop

en: Swarm hyperspeed
da: Sværm hyperhastighed

en: Swarm tails glow
da: Halen på sværmen skinner

en: Sweeping Arcs
da: Fejende buer

en: Swirl
da: Turbulens

en: Symmetry
da: Symmetri

en: Synergistic Algorithm
da: Synergistisk algoritme

en: System Length
da: Længde af system

en: T3D
da: Analogt 3d-ur

en: Tails
da: Haler

en: Taper
da: Kegle

en: Team A Name
da: Hold A's navn

en: Team B Name
da: Hold B's navn

en: Tell the running XScreenSaver daemon to exit.
da: Få den kørende pauseskærmsserver til at afslutte

en: Tentacles
da: Tentakler

en: Terminator   Blurry
da: Terminatorsløret

en: Terrain
da: Terræn

en: Tetradyakishexahedron
da: Tetradyakisheksahedron

en: Tetrahemihexacron
da: Tetrahemiheksakron

en: Tetrahemihexahedron
da: Tetrahemiheksahedron

en: Tetrakishexahedron
da: Tetrakisheksahedron

en: Text
da: Tekst

en: Text Columns
da: Tekstkolonner

en: Text File
da: Tekstfil

en: Text Lines
da: Tekstlinjer

en: Text Linger
da: Tekstdvæling

en: Text Mode
da: Tekst-tilstand

en: Text Program
da: Tekstprogram

en: Text for Flag
da: Tekst til flag

en: Texture Image
da: Teksturbillede

en: Texture PPM File
da: PPM-fil til tekstur

en: Texture-Mapped Font
da: Teksturafbildet skrifttype

en: The Intersection Momentary is a fun visualization defining the relationships between objects with Casey Reas, William Ngan, and Robert Hodgin. Commissioned for display at the Whitney Museum of American Art. A surface filled with 100 medium to small sized circles. Each circle has a different size and direction, but moves at the same slow rate. Display: A. The instantaneous intersections of the circles. B. The aggregate intersections of the circles. Ported to XScreensaver from the art project "InterMomentary" at http://www.complexification.net
da: Forbigående overlapninger er en sjov visualisering der beskriver forholdet mellem objekter og Casey Reas, William Ngan og Robert Hodgin. Bestilt til fremvisning på Whitney Museum of American Art. En overflade fyldt med 100 mellem til små cirkler. Hver cirkel har en forskellig størrelse og retning men de flytter sig med samme langsomme hastighed. Visning: A. De øjeblikkelige overlapninger af cirklerne. B. De samlede overlapninger af cirklerne. Flyttet til pauseskærmene fra kunstprojektet "InterMomentary" fra http://www.complexification.net

en: The X visual type that this demo will require.  If that visual is available it will be used, otherwise, this demo will not be run.
da: Den X-visual-type som denne demo vil kræve. Hvis denne type er tilgængelig, vil den blive brugt, ellers vil demoen ikke blive kørt

en: The ``blitspin'' hack repeatedly rotates a bitmap by 90 degrees by using logical operations: the bitmap is divided into quadrants, and the quadrants are shifted clockwise. Then the same thing is done again with progressively smaller quadrants, except that all sub-quadrants of a given size are rotated in parallel. Written by Jamie Zawinski based on some cool SmallTalk code seen in in Byte Magazine in 1981. As you watch it, the image appears to dissolve into static and then reconstitute itself, but rotated. You can provide the image to use, as an XBM or XPM file, or tell it to grab a screen image and rotate that.
da: Blitspin roterer et billede 90 grader igen og igen vha. logiske operationer: billedet deles op i kvadranter som skiftes med uret. Det samme foretages igen med mindre og mindre kvadranter, bortset fra at alle underkvadranter af en given størrelse roteres parallelt. Skrevet af Jamie Zawinski på grundlag af noget sejt SmallTalk-kode i Byte Magazine i 1981. Når man kigger på det, ser det ud til at opløses i statisk støj og så samle sig selv igen, blot roteret. Du kan angive det billede der skal bruges, som en XBM- eller XPM-fil eller sætte den til at bruge skærmbilledet.

en: The directory from which images will be randomly chosen.
da: Den mappe som billeder vælges tilfældigt fra

en: The pong program simulates an ancient Pong home video game, as well as various artifacts from displaying it on a color TV set. Written by Jeremy English and Trevor Blackwell.
da: Pong simulerer et ældgammelt Pong-videospil så vel som forskellige fænomener der opstår ved at vise spillet på et farvetv. Skrevet af Jeremy English og Trevor Blackwell.

en: The providence code displays an eye, shrouded in glory, set upon the base of a pyramid. Written by Blair Tennessy.
da: Skæbnekoden viser et øje hyllet i hæder og sat på en pyramide. Skrevet af Blair Tennessy.

en: These closed objects are commonly called spherical harmonics, although they are only remotely related to the mathematical definition found in the solution to certain wave functions, most notable the eigenfunctions of angular momentum operators. Written by Paul Bourke and Jamie Zawinski.
da: Disse lukkede objekter kaldesd almindeligvis sfæriske harmoniske svingninger, selvom de kun fjernt er beslægtede med den matematiske definition som kan findes i løsningen til visse bølgefunktioner, mest bemærkelsesværdigt egenfunktionerne for vinkelinertioperatorer. Skrevet af Paul Bourke og Jamie Zawinski.

en: Thick
da: Tyk

en: Thick Lines
da: Tykke linjer

en: Thickness
da: Tykkelse

en: Thin
da: Tynd

en: This displays 2D projections of the sequence of 3D objects which are the projections of the 4D analog to the cube: as a square is composed of four lines, each touching two others; and a cube is composed of six squares, each touching four others; a hypercube is composed of eight cubes, each touching six others. To make it easier to visualize the rotation, it uses a different color for the edges of each face. Don't think about it too long, or your brain will melt. Written by Joe Keane, Fritz Mueller, and Jamie Zawinski. See also the "polytopes" hack for a more general version of this using OpenGL.
da: Viser 2d-projektionerne af rækken af 3d-objekter som er projektionerne af 4d-analogen til en terning: som et kvadrat er sammensat af fire linjer der hver især berører to andre, og som en terning er sammensat af seks kvadrater der hver berører fire andre, er en hyperterning sammensat af otte terninger der hver berører seks andre. For at gøre det lettere at se rotationen benyttes forskellige farver til hver af kanterne. Tænk ikke for længe over dette, ellers brænder din hjerne bare sammen. Skrevet af Joe Keane, Fritz Müller og Jamie Zawinski. Se også pauseskærmen "polytoper" for en mere generel version af denne, hvor der gøres brug af OpenGL

en: This draws Escher's ``Impossible Cage,'' a 3d analog of a moebius strip, and rotates it in three dimensions. Written by Marcelo Vianna.
da: Tegner Eschers "Umuligt bur", en 3d-analog til Möbius-strimmelen, og roterer den i tre dimensioner. Skrevet af Marcelo Vianna.

en: This draws Lisajous loops, by Caleb Cullen. Remember that device they had the Phantom Zone prisoners in during their trial in Superman? I think that was one of these.
da: Tegner Lisajous-løkker, af Caleb Cullen. Kan du huske den anordning Phantom Zone-fangerne var anbragt i under retsagen i Superman? Det var vist en af disse.

en: This draws a bunch of moving circles which switch from visibility to invisibility at intersection points. Written by Geoffrey Irving.
da: Tegner en masse bevægende cirkler der skifter fra at være synlige til at være usynlige ved skæringspunkter. Skrevet af Geoffrey Irving.

en: This draws a compass, with all elements spinning about randomly, for that ``lost and nauseous'' feeling. Written by Jamie Zawinski.
da: Tegner et kompas hvor alle delene drejer omkring tilfældigt for at fremkalde følelsen af "faret vild og med kvalme". Skrevet af Jamie Zawinski.

en: This draws a dump of its own process memory scrolling across the screen in three windows at three different rates. Written by Jamie Zawinski.
da: Denne tegner et dump af sin egen proces-hukommelse, der ruller over skærmen i tre vinduer med tre forskellige hastigheder. Skrevet af Jamie Zawinski.

en: This draws a pop-art-ish looking grid of pulsing colors. By Levi Burton.
da: Tegner en popkunstnerisk udseende gitter af pulserende farver. Af Levi Burton.

en: This draws a pulsing sequence of stars, circles, and lines. It would look better if it was faster, but as far as I can tell, there is no way to make this be both: fast, and flicker-free. Yet another reason X sucks. Written by Jamie Zawinski.
da: Tegner pulserende sekvenser af stjerne, cirkler og linjer. Det vil se bedre ud hvis det var hurtigere, men der er vist ingen måde hvor på dette både kan være hurtigt og flimrefrit. Endnu en grund til at X er skod. Skrevet af Jamie Zawinski.

en: This draws a random sequence of colorful barcodes scrolling across your screen. CONSUME! By Dan Bornstein.
da: Tegner en tilfældig sekvens af farverige stregkoder, der ruller over skærmen. FORBRUG! Af Dan Bornstein.

en: This draws a visualization of a Klein bottle or some other interesting parametric surfaces. Written by Andrey Mirtchovski.
da: Tegner en visualisering af en Klein-flaske eller nogle andre interessante parametriske overflader. Skrevet af Andrey Mirtchovski.

en: This draws a waving colored flag, that undulates its way around the screen. The trick is the flag can contain arbitrary text and images. By default, it displays either the current system name and OS type, or a picture of ``Bob,'' but you can replace the text or the image with a command-line option. Written by Charles Vidal and Jamie Zawinski.
da: Tegner et bølgende farvet flag som blafrer omkring på skærmen. Tricket er at flaget kan indeholde vilkårlige tekst og billeder. Som standard viser den enten det nuværende systemnavn og styresystemstype eller et billede af "Bob", men du kan erstatte teksten eller billedet. Skrevet af Charles Vidal og Jamie Zawinski.

en: This draws a working analog clock composed of floating, throbbing bubbles. Written by Bernd Paysan.
da: Tegner et værkende analogt ur sammensat af flydende, pulserende bobler. Skrevet af Bernd Paysan.

en: This draws an animation of flight through an asteroid field, with changes in rotation and direction. It can also display 3D separations for red/blue glasses! Mostly written by Jamie Zawinski.
da: Tegner en animation af flyvning gennem et asteroidefelt med skift i rotation og retning. Kan også vise 3d-separationer til brug med rød/blå-briller! For størstepartens vedkommende skrevet af Jamie Zawinski.

en: This draws fractal trees. Written by Peter Baumung. Everybody loves fractals, right?
da: Tegner fraktale træer. Skrevet af Peter Baumung. Alle elsker fraktaler, ikke?

en: This draws lacy fractal patterns, based on iteration in the imaginary plane, from a 1986 Scientific American article. Mostly written by Patrick Naughton.
da: Tegner kniplingsagtive, fraktale mønstre baseret på iteration i det imaginære plan - fra en Scientific American-artikel fra 1986. For den største dels vedkommende skrevet af Patrick Naughton.

en: This draws line- and arc-based Truchet patterns that tile the screen. Written by Adrian Likins.
da: Tegner linje- og buebaserede Truchet-mønstre der fliselægger skærmen. Skrevet af Adrian Likins.

en: This draws random colored and stippled rectangles. Written by Jamie Zawinski.
da: Tegner tilfældige farvede og stiplede rektangler. Skrevet af Jamie Zawinski.

en: This draws rippling interference patterns like splashing water. With the -water option, it manipulates your desktop image to look like something is dripping into it. Written by Tom Hammersley.
da: Tegner krusende interferens mønstre som plaskende vand. Kan bringes til at manipulere skærmbilledet så det ser ud til at noget drypper på det. Skrevet af Tom Hammersley.

en: This draws set of animating, transparent, amoeba-like blobs. The blobs change shape as they wander around the screen, and they are translucent, so you can see the lower blobs through the higher ones, and when one passes over another, their colors merge. I got the idea for this from a cool mouse pad I have, which achieves the same kind of effect in real life by having several layers plastic with colored oil between them. Written by Jamie Zawinski.
da: Tegner en mængde animerede, gennemsigtige amøbelignende dråber. Dråberne skifter form efterhånden som de vandrer omkring på skærmen, og de er gennemsigtige så du kan se de underste gennem de øverste - når to passerer over hinanden, forenes farverne. Idéen til dette kom fra en sej musemåtte som giver den samme effekt i virkeligheden ved at have flere lag plastik med farvet olie mellem dem. Skrevet af Jamie Zawinski.

en: This draws sets of turning, interlocking gears, rotating in three dimensions. Another GL hack, by Danny Sung, Brian Paul, Ed Mackey, and Jamie Zawinski.
da: Tegner et antal drejende sammenlåste tandhjul der roterer i tre dimensioner, af Danny Sung, Brian Paul, Ed Mackey og Jamie Zawinski.

en: This draws smoothly-shaded oscillating oval patterns, that look something like vapor trails or neon tubes. Written by Shane Smit.
da: Tegner jævnt skyggede, oscillerende ovale mønstre der ser ud som dampspor eller neonrør. Skrevet af Shane Smit.

en: This draws spinning galaxies, which then collide and scatter their stars to the, uh, four winds or something. Originally an Amiga program by Uli Siegmund.
da: Tegner drejende galakser som kolliderer og spreder deres stjerne til alle de, øhm, fire verdenshjørner eller noget i den retning. Oprindeligt et Amiga-program af Uli Siegmund.

en: This draws strange attractors: it's a colorful, unpredictably-animating field of dots that swoops and twists around. The motion is very nice. Written by Massimino Pascal.
da: Tegner "mærkelige" tiltrækkere: det er et farverigt, uforudsigeligt levende felt af punkter der slår ned og drejer sig. Bevægelsen er virkeligt fin. Skrevet af Massimino Pascal.

en: This draws the three-dimensional variant of the recursive Menger Gasket, a cube-based fractal object analagous to the Sierpinski Tetrahedron. Written by Jamie Zawinski.
da: Tegner den tre-dimensionale variant af den rekursive Menger Gasket, et terningbaseret fraktalt objekt analogt til Sierpinski-tetraederet. Skrevet af Jamie Zawinski.

en: This draws the three-dimensional variant of the recursive Sierpinski triangle fractal, using GL. Written by Tim Robinson and Jamie Zawinski.
da: Tegner den tre-dimensionale variant af den rekursive Sierpinski-trekantsfraktal. Skrevet af Tim Robinson og Jamie Zawinski.

en: This draws the two-dimensional variant of the recursive Sierpinski triangle fractal. Written by Desmond Daignault.
da: Tegner den to-dimensionale variant af den rekursive Sierpinski-trekantsfraktal. Skrevet af Tim Robinson og Jamie Zawinski.

en: This draws trippy psychedelic circular patterns that hurt to look at. It can also animate the control-points, but that takes a lot of CPU and bandwidth. Written by Jamie Zawinski.
da: Tegner desorienterende, psykedeliske cirkulære mønstre der gør ondt at se på. Kan også animere kontrolpunkterne, men det optager en hel del båndbredde og processorkraft. Skrevet af Jamie Zawinski.

en: This draws what looks like a spinning, deforming balloon with varying-sized spots painted on its invisible surface. Written by Jeremie Petit.
da: Tegner hvad der ligner en drejende, deformerende ballon med varierende størrelse pletter tegnet på dens usynlige overflade. Skrevet af Jeremie Petit.

en: This generates a sequence of undulating, throbbing, star-like patterns which pulsate, rotate, and turn inside out. Another display mode uses these shapes to lay down a field of colors, which are then cycled. The motion is very organic. Written by Jamie Zawinski.
da: Genererer en sekvens af bølgende, bankende, stjernelignende mønstre som pulserer, roterer og krænger vrangen ud. En anden fremvisningsmåde bruger disse former til at lave en farveflade hvor farverne skifter rundt. Bevægelsen er meget organisk. Skrevet af Jamie Zawinski.

en: This generates pretty fractal pictures by doing funky math involving the ``Lyapunov exponent.'' It has a cool interactive mode, too. Written by Ron Record.
da: Genererer flotte fraktalbilleder vha. skræmmende matematik involverende "Lyapunov-eksponenten". Der er også en sej interaktiv tilstand. Skrevet af Ron Record.

en: This generates random cloud-like patterns. It looks quite different in monochrome and color. The basic idea is to take four points on the edge of the image, and assign each a random ``elevation''. Then find the point between them, and give it a value which is the average of the other four, plus some small random offset. Then coloration is done based on elevation. The color selection is done by binding the elevation to either hue, saturation, or brightness, and assigning random values to the others. The ``brightness'' mode tends to yield cloudlike patterns, and the others tend to generate images that look like heat-maps or CAT-scans. Written by Juergen Nickelsen and Jamie Zawinski.
da: Genererer tilfældige skylignende mønstre. De ser helt forskellige ud i sort/hvid i forhold til i farver. Den grundlæggende idé er at tage fire punkter ved kanten af billedet og tildele dem en tilfældig "elevering". Derefter findes punktet mellem dem og tildeles en værdi som er gennemsnittet af de andre fire plus et tilfældigt afsæt. Farvningen baseres derefter på eleveringen. Farveudvælgelsen sker ved at binde eleveringen til enten farvetonen, mætningen eller lysstyrken og tildele tilfældige værdier til de andre. "Lysstyrke"-tilstanden giver ofte skylignende mønstre, mens de andre giver billeder der ser ud som varmekort eller CAT-skanningerne. Skrevet af Jürgen Nickelsen og Jamie Zawinski.

en: This generates random inkblot patterns. The algorithm is deceptively simple for how well it works; it merely walks a dot around the screen randomly, and then reflects the image horizontally, vertically, or both. Any deep-seated neurotic tendencies which this program reveals are your own problem. Written by Jamie Zawinski.
da: Genererer tilfældige blækklatmønstre. Algoritmen er forførende enkel i betragtning af hvor godt den virker; den lader blot en prik vandre tilfældigt rundt på skærmen og spejler så billedet vandret eller lodret eller begge dele. Enhver dybtgående neurotisk tendens som denne pauseskærm måtte afsløre er dit eget problem. Skrevet af Jamie Zawinski.

en: This generates random spline-ish line drawings and morphs between them. Written by Sverre H. Huseby and Glenn T. Lines.
da: Genererer tilfældige kurveagtige linjetegninger og morfer mellem dem. Skrevet af Sverre H. Huseby og Glenn T. Lines.

en: This grabs a screen image, carves it up into a jigsaw puzzle, shuffles it, and then solves the puzzle. This works especially well when you feed it an external video signal instead of letting it grab the screen image (actually, I guess this is generally true...) When it is grabbing a video image, it is sometimes pretty hard to guess what the image is going to look like once the puzzle is solved. Written by Jamie Zawinski.
da: Tager et aftryk af skærmbilledet, skærer det op i et puslespil, blander det og giver sig så til at løse det. Dette virker specielt godt hvis du fodrer det med et eksternt videosignal i stedet for at lade det bruge skærmbilledet (faktisk er dette hvis generelt set sandt...). Når det bruger videobilledet, kan det til tider være ret svært at gætte hvordan billedet kommer til at se ud når puslespillet er løst. Skrevet af Jamie Zawinski.

en: This hack draws a swirling, falling tunnel of reflective slabs. They fade from hue to hue. Written by Lars R. Damerow.
da: Denne pauseskærm tegner en hvirvlende, faldende tunnel af reflektive tynde stykker. De skifter fra farvetone til farvetone. Skrevet af Lars R. Damerow.

en: This hack grabs an image of the screen, and then lets a transparent lens wander around the screen, magnifying whatever is underneath. Written by Jonas Munsin.
da: Lader en gennemsigtig linse vandre omkring på skærmbilledet, mens den forstørrer det der er neden under den. Skrevet af Jonas Munsin.

en: This hack simulates the classic arcade game Missile Command. Written by Adam Miller.
da: Simulerer det klassiske arkadespil Missile Command. Skrevet af Adam Miller

en: This is actually just a shell script that grabs a frame of video from the system's video input, and then uses some PBM filters (chosen at random) to manipulate and recombine the video frame in various ways (edge detection, subtracting the image from a rotated version of itself, etc.) Then it displays that image for a few seconds, and does it again. This works really well if you just feed broadcast television into it.
da: Dette er faktisk blot et kommandoskalsprogram der tager et videosekvensbillede fra systemets video-inddata og derefter bruger nogle PBM-filtre (valgt tilfældigt) til at manipulere og sammensætte billedet igen på forskellige måder (kantfinding, fratrækning af billedet fra en roteret version af det, osv.). Så viser det billedet nogle få sekunder og starter forfra. Dette virker rigtigt fint hvis du blot fodrer det med almindeligt tv.

en: This is sort of a combination spirograph/string-art. It generates a large, complex polygon, and lets the X server do the bulk of the work by giving it an even/odd winding rule. Written by Dale Moore, based on some ancient PDP-11 code.
da: En form for kombineret spirograf/stregtegning. Pauseskærmen genererer en stor kompleks polygon, og lader X-serveren gøre størstedelen af arbejdet ved at give den en lige/ulige bugtningsregel. Skrevet af Dale Moore, baseret på noget ældgammelt PDP-11-kode.

en: This is the ancient X maze demo, modified to work with xscreensaver. It generates a random maze, then solves it with visual feedback. Originally by Jim Randell; modified by a cast of thousands.
da: Dette er den ældgamle X-labyrintdemo, ændret så den virker med pauseskærmsprogrammet. Den genererer en tilfældig labyrint og løser den derefter med visuel feedback. Oprindeligt skrevet af Jim Randell; ændret af tusinder gennem tiden.

en: This is the swiss army chainsaw of qix programs. It bounces a series of line segments around the screen, and uses variations on this basic motion pattern to produce all sorts of different presentations: line segments, filled polygons, overlapping translucent areas... Written by Jamie Zawinski.
da: Dette er den schweiziske lommekniv for Qix-programmer. Den lader en række linjesegmenter vandre rundt på skærmen og bruger variationer af denne grundlæggende bevægelse til at lave alle mulige forskellige former for repræsentationer: linjesegmenter, udfyldte polygoner, overlappende gennemsigtige arealer... Skrevet af Jamie Zawinski.

en: This is xfishtank writ large: a GL animation of a number of sharks, dolphins, and whales. The swimming motions are great. Originally written by Mark Kilgard.
da: Dette er xfishtank i en udvidet udgave: en GL-animation af et antal af hajer, delfiner og hvaler. Svømmebevægelserne er fine. Oprindeligt skrevet af Mark Kilgard.

en: This little gem does bad things with quasi-spherical objects. The gist of it is that you have what is, structurally, a tetrahedron with tesselated faces. the vertices on these faces have forces on them in the form of one proportional to their distance from the surface of a sphere, and one which is proportional to how far they differ from some ideal distance from their neighbors. They also have inertia. The forces and distance are parameters and there are also a couple of visual parameters. The resulting effect can range from a shape that does nothing, to a frenetic polygon storm. Somewhere in between there it usually manifests as a blob that jiggles in a kind of disturbing manner. woo. It doesn't matter, however. You should just pick 'random'. It overrides all the other options, except for fps, delay and complexity. By Keith Macleod
da: Dette lille værdifulde program gør farlige ting med kvasi kugle-objekter. Pointen er at du strukturmæssigt har en tetrahedron med mosaikoverflader. Overfladernes vinkeltoppunkter bliver påvirket af kræfter der for det første er proportional med afstanden til overfladen af en kugle og for det andet er proportional med hvor langt de er fra en ideal afstand til deres naboer. De har også inerti. Krafterne og afstanden er parametre og der er også et par visuelle parametre. Den resulterende effekt kan være lige fra en form der ikke gør noget til en voldsom polygon-storm. Et sted imellem de to yderpunkter manifesterer programmet sig som en dråbe som vrider sig på en forstyrende måde. Vuhu. Det har dog ingen betydning. Du skal bare vælge "tilfældig". Det tilsidesætter alle andre valgmuligheder, undtagen fps, forsinkelse og kompleksitet. Af Keith Macleod.

en: This one draws cool circular interference patterns. Most of the circles you see aren't explicitly rendered, but show up as a result of interactions between the other pixels that were drawn. Written by Jamie Zawinski, inspired by Java code by Michael Bayne. As he pointed out, the beauty of this one is that the heart of the display algorithm can be expressed with just a pair of loops and a handful of arithmetic, giving it a high ``display hack metric''.
da: Tegner seje cirkulære interferensmønstre. De fleste af de cirkler du ser bliver ikke eksplicit genereret, men dukker op som en følge af interaktion med de andre punkter der er blevet tegnet. Skrevet af Jamie Zawinski, inspiret af Java-kode af Michael Bayne. Som han gjorde opmærksom på er skønheden ved denne effekt at hjertet af fremvisningsalgoritmen kan udtrykkes med blot et løkkepar og en smule aritmetik, hvad der giver meget på sejhedsmeteret.

en: This one draws crackling fractal lightning bolts. It's simple, direct, and to the point. If only it had sound... Written by Keith Romberg.
da: Tegner knitrende, fraktale lynnedslag. Simpel, direkte og ligetil. Hvis bare der var lyd med... Skrevet af Keith Romberg.

en: This one draws spinning, animating (are you detecting a pattern here yet?) explorations of the Julia set. You've probably seen static images of this fractal form before, but it's a lot of fun to watch in motion as well. One interesting thing is that there is a small swinging dot passing in front of the image, which indicates the control point from which the rest of the image was generated. Written by Sean McCullough.
da: Tegner drejende, animerede (er du ved at se et mønster her?) udforskninger af Julia-mængder. Du har sandsynligvis set statiske billeder af denne fraktale form før, men det er også meget morsomt at se den i bevægelse. En interessant detalje er at der er en lille svingende prik der passerer forbi foran i billedet - denne prik indikerer det kontrolpunkt som resten af billedet blev dannet ud fra. Skrevet af Sean McCullough.

en: This one generates a continuous sequence of small, curvy geometric patterns. It scatters them around your screen until it fills up, then it clears the screen and starts over. Written by Tracy Camp and David Hansen.
da: Genererer kontinuerte sekvenser af små, kurvende geometriske mønstre som bliver spredt ud over skærmen til den er fyldt op, hvorefter den ryddes, og der begyndes forfra igen. Skrevet af Tracy Camp og David Hansen.

en: This one produces loop-shaped colonies that spawn, age, and eventually die. Written by David Bagley.
da: Producerer løkkeformede kolonier der opstår, ældes og til sidst uddør. Skrevet af David Bagley.

en: This one subdivides and colors rectangles randomly. It looks kind of like Brady-Bunch-era rec-room wall paneling. (Raven says: ``this screensaver is ugly enough to peel paint.'') Written by Jamie Zawinski, inspired by Java code by Michael Bayne.
da: Opdeler og farver rektangler på tilfældig vis. Det ser ud som gamle 70'er vægpaneler (Raven siger: "denne pauseskærm er grim nok til at skrælle maling af"). Skrevet af Jamie Zawinski, inspiret af Java-kode af Michael Bayne.

en: This port of the OSX screensaver of the same name draws a colourful star(fish)like flurry of particles. xscreensaver port by Tobias Sargeant &lt;tobias.sargeant@bigpond.com&gt; Original Mac version by Calum Robinson &lt;calumr@mac.com&gt; http://homepage.mac.com/calumr
da: Denne oversættelse af OS X-pauseskærmen med samme navn, tegner en farverig stjerne(fiske)agtig byge af partikler. xscreensaver-port af Tobias Sargeant &lt;tobias.sargeant@bigpond.com&gt; Original Mac version by Calum Robinson &lt;calumr@mac.com&gt; http://homepage.mac.com/calumr

en: This program behaves schizophrenically and makes a lot of typos. Written by Jamie Zawinski. If you haven't seen Stanley Kubrick's masterpiece, ``The Shining,'' you won't get it. Those who have describe this hack as ``inspired.''
da: Dette program opfører sig skizofrent og laver en masse tastefejl. Skrevet af Jamie Zawinski. Hvis du ikke har set Stanley Kubricks mesterværk, "Ondskabens hotel", vil du ikke forstå den. De der har, beskriver pauseskærmen som "inspireret".

en: This program draws a box and a few line segments, and generates a radial blur outward from it. This creates flowing field effects. This is done by rendering the scene into a small texture, then repeatedly rendering increasingly-enlarged and increasingly-transparent versions of that texture onto the frame buffer. As such, it's quite graphics intensive: don't bother trying to run this if you don't have hardware-accelerated OpenGL texture support. It will hurt your machine bad.
da: Dette program tegner en boks og et par linjesegmenter og genererer et radialslør udfra det. Programmet laver et flydende feldt af effekter. Feltet laves ved at optegne scenen i små teksturer og gentage optegningen af denne tekstur i stadig større og stadig mere gennemsigtige versioner på billedmellemlageret. Som sådan er dette meget grafikintensivt: derfor spar dig selv besværet med at køre dette program hvis du ikke har undersøttelse for maskinaccelereret OpenGL-tekstur. Din maskine vil blive ramt hårdt.

en: This program draws a simple orbital simulation. If you turn on trails, it looks kind of like a cloud-chamber photograph. Written by Greg Bowering.
da: Tegner en simpel kredsløbssimulering. Hvis du slår spor til, ligner det lidt et tågekammerfotografi. Skrevet af Greg Bowering.

en: This program draws a simulation of a sonar screen. By default, it displays a random assortment of ``bogies'' on the screen, but if installed as "setuid root", it can ping (pun intended) your local network, and actually plot the proximity of the other hosts on your network to you. Written by Stephen Martin and Jamie Zawinski.
da: Tegner et simulering af en sonarskærm. Som standard vises et tilfældigt udvalg af "bussemænd" på skærmen, men hvis pauseskærmen er installeret således at den kører med administrator rettigheder, kan den pinge (høhø) dit lokale netværk og faktisk plotte afstanden til de andre værter på netværket i forhold til dig. Skrevet af Stephen Martin og Jamie Zawinski.

en: This program draws the path traced out by a point on the edge of a circle. That circle rotates around a point on the rim of another circle, and so on, several times. These were the basis for the pre-heliocentric model of planetary motion. Written by James Youngman.
da: Tegner den bane som fremkommer ved at følge et punkt på kanten af en cirkel. Cirklen roterer omkring kanten på en anden cirkel, osv., flere gange. Disse bevægelser var grundlaget for den præ-heliocentriske model af planetar bevægelse. Skrevet af James Youngman.

en: This program makes collages out of random images pulled off of the World Wide Web. It finds these images by doing random web searches, and then extracting images from the returned pages. It can also be set up to filter the images through the `VidWhacker' program. WARNING: THE INTERNET SOMETIMES CONTAINS PORNOGRAPHY. The Internet being what it is, absolutely anything might show up in the collage including -- quite possibly -- pornography, or even nudity. Please act accordingly. Written by Jamie Zawinski.
da: Denne pauseskærm laver kollager ud af tilfældige billeder som udtrækkes fra World Wide Web. Billederne findes ved at lave tilfældige søgninger på nettet og så udtrække billeder fra de returnerede sider. De fundne billeder kan evt. filtreres gennem "Videobearbejder"-programmet. ADVARSEL: INTERNETTET INDEHOLDER PORNOGRAFI. Ved det at internettet er som internettet er, kan der dukke alverdens ting op i kollagen, inklusiv -- højst sandsynligt -- pornografi. Reager derefter. Skrevet af Jamie Zawinski.

en: This program shows a rotating Clifford Torus: a torus lying on the "surface" of a 4D hypersphere. Written by Carsten Steger, inspired by Thomas Banchoff's book "Beyond the Third Dimension: Geometry, Computer Graphics, and Higher Dimensions", Scientific American Library, 1990.
da: Dette program viser en roterende Clifford-kuglering: en kuglering liggende på overfladen af en 4d-hyperkugle. Skrevet af Carsten Steger, inspireret af Thomas Banchoffs bog "Beyond the Third Dimension: Geometry, Computer Graphics, and Higher Dimensions", Scientific American Library, 1990.

en: This program shows one of the six regular 4D polytopes rotating in 4D. Written by Carsten Steger, inspired by H.S.M Coxeter's book "Regular Polytopes", 3rd Edition, Dover Publications, Inc., 1973, and Thomas Banchoff's book "Beyond the Third Dimension: Geometry, Computer Graphics, and Higher Dimensions", Scientific American Library, 1990.
da: Dette program viser en af de seks regulære 4d-polytoper roterende i 4d. Skrevet af Carsten Steger, inspireret af H.S.M Coxeter's bog "Regular Polytopes", tredje udgave, Dover Publications, Inc. 1973 og Thomas Banchoff's bog "Beyond the Third Dimension: Geometry, Computer Graphics, and Higher Dimensions", Scientific American Library, 1990.

en: This program throws some random bits on the screen, then sucks them through a jet engine and spews them out the other side. To avoid turning the image completely to mush, every now and then it will and then it interjects some splashes of color into the scene, or go into a spin cycle, or stretch the image like taffy, or (this is my addition) grab an image of your current desktop to chew on. Originally written by Scott Draves; whacked on by Jamie Zawinski.
da: Denne pauseskærm smider nogle tilfældige bit på skærmen, suger dem gennem en jetmotor og spytter dem ud på den anden side. For at undgå at lave billedet helt om til hakkekød indsprøjtes nogle farveklatter på scenen, eller det går i spin eller bliver strakt som karamel eller (dette er min tilføjelse) det aktuelle skrivebordsområde bliver brugt som kildebillede. Oprindeligt skrevet af Scott Draves, bearbejdet af Jamie Zawinski.

en: This repeatedly generates spirally string-art-ish patterns. Written by Jamie Zawinski.
da: Genererer gentagende spirale stregtegneagtige mønstre. Skrevet af Jamie Zawinski.

en: This simulates colonies of mold growing in a petri dish. Growing colored circles overlap and leave spiral interference in their wake. Written by Dan Bornstein.
da: Simulerer kolonier af mug der gror i en petriskål. Voksende, farve cirkler overlapper og efterlader spiralinterferens i deres spor. Skrevet af Dan Bornstein.

en: This simulates the kind of bubble formation that happens when water boils:small bubbles appear, and as they get closer to each other, they combine to form larger bubbles, which eventually pop. Written by James Macnicol.
da: Simulerer den form for bobbelformation der opstår når vand koger: små bobler opstår, og som de kommer tættere på hinanden, smelter de sammen til større bobler der til sidst brister. Skrevet af James Macnicol.

en: This takes an image and makes it melt. You've no doubt seen this effect before, but no screensaver would really be complete without it. It works best if there's something colorful visible. Warning, if the effect continues after the screen saver is off, seek medical attention. Written by David Wald, Vivek Khera, Jamie Zawinski, and Vince Levey.
da: Tager skærmbilledet og får det til at smelte. Du har utvivlsomt set denne effekt før, men ingen pauseskærm ville være komplet uden den. Den virker bedst hvis der er noget meget farverigt synligt. Advarsel: hvis effekten forsætter efter pauseskærmen er slået fra så søg lægehjælp. Skrevet af David Wald, Vivek Khera, Jamie Zawinski og Vince Levey.

en: This takes an image, divides it into a grid, and then randomly shuffles the squares around as if it was one of those annoying ``16-puzzle'' games, where there is a grid of squares, one of which is missing. I hate trying to solve those puzzles, but watching one permute itself is more amusing. Written by Jamie Zawinski.
da: Tager hvad der nu er på skærmen, opdeler billedet i et net og giver sig derefter til at felterne rundt som om det var et af de irriterende 16-puslespil hvor der er et net af kvadrater hvoraf én mangler. Det er genererende at forsøge at løse den slags puslespil, men at se et permutere sig selv er mere underholdende. Skrevet af Jamie Zawinski.

en: Thornbird
da: Tornefugl

en: Three Gear System
da: Tretandhjulssystem

en: Three Sided Cells
da: Trekantede celler

en: Thrust
da: Drivkraft

en: Tight
da: Stram

en: Tile Size
da: Flisestørrelse

en: Time Warp
da: Tidsforskydning

en: Time until loading a new image:
da: Tidsrum indtil indlæsning af et nyt billede:

en: Tiny
da: Bitte

en: Top View
da: Vis oppefra

en: Track mouse
da: Følg mus

en: Trail Length
da: Sporlængde

en: Trail Size
da: Sporstørrelse

en: Trails
da: Spor

en: Transference
da: Overførsel

en: Transparency
da: Gennemsigtighed

en: Transparent
da: Gennemsigtig

en: Transparent Blobs
da: Gennemsigtige dråber

en: Transparent Surface
da: Gennemsigtig overflade

en: Triakisicosahedron
da: Triakisikosahedron

en: Triakisoctahedron
da: Oktahedron

en: Triangle
da: Trekantsbjerge

en: Tridyakisicosahedron
da: Tridyakisikosahedron

en: Truchet Lines
da: Truchet-linjer

en: TrueColor
da: Fuld farve

en: Truncated Cube
da: Afkortet kube

en: Truncated Cuboctahedron
da: Afkortet kuboktahedron

en: Truncated Dodecadodecahedron
da: Afkortet dodekadodekahedron

en: Truncated Dodecahedron
da: Afkortet dodekahedron

en: Truncated Great Dodecahedron
da: Afkortet stor dodekahedron

en: Truncated Icosahedron
da: Afkortet ikosahedron

en: Truncated Icosidodechedon
da: Afkortet ikosidodekhedon

en: Truncated Octahedron
da: Afkortet oktahedron

en: Truncated Tetrahedron
da: Afkortet tetrahedron

en: Turn Side-to-Side
da: Drej fra side til side

en: Turn speed
da: svinghastighed

en: Twelve Sided Cells
da: Tolvkantede celler

en: Twistoid
da: Kræmmerhus

en: Twitch
da: Trækning

en: Two
da: To

en: Two-Sided
da: Tosidet

en: URL Timeout:     2 secs
da: Adresse-tidsudløb:     2 sek.

en: Untextured
da: Uden tekstur

en: Upper Left
da: Øverst til venstre

en: Upper Right
da: Øverst til højre

en: Use
da: Benyt

en: Use Double Buffering
da: Benyt mellemlager

en: Use Flat Coloring
da: Benyt flad farvning

en: Use Lighting
da: Benyt oplysning

en: Use PTY
da: Benyt PTY

en: Use Pattern
da: Brug mønster

en: Use Randomized Surfaces and Primitives
da: Benyt tilfældige overflader og primitiver

en: Use Shared Memory
da: Benyt delt hukommelse

en: Use Text Below
da: Benyt tekst nedenfor

en: Use light
da: Benyt oplysning

en: V. Shift  Low
da: V. skift  lav

en: V. Stretch  Low
da: V. udstræk  lav

en: VW Beetle (4 cylinders, flat)
da: VW Beetle (4 cylindere, flad)

en: Vapor Trails
da: Dampspor

en: Variance  Low
da: Variering  lav

en: Various Ball Sizes
da: Forskellige kuglestørrelser

en: Velocity
da: Hastighed

en: Verbose Diagnostics
da: Informationsrige fejlmeddelelser

en: Vermiculate
da: Ormifikation

en: Vertex-vertex behavior
da: Vertex-vertex opførsel

en: Vertex-vertex force
da: Vertex-vertex kraft

en: Vertical  Low
da: Lodret  lav

en: Vertical Symmetries
da: Lodrette symmetrier

en: Very Freaky
da: Meget freaky

en: VidWhacker
da: Videobearbejder

en: View Ariel
da: Vis Ariel

en: View Callisto
da: Vis Callisto

en: View Charon
da: Vis Charon

en: View Deimos
da: Vis Deimos

en: View Dione
da: Vis Dione

en: View Earth
da: Vis jorden

en: View Enceladus
da: Vis Enceladus

en: View Europa
da: Vis Europa

en: View Ganymede
da: Vis Ganymede

en: View Hyperion
da: Vis Hyperion

en: View Iapetus
da: Vis Iapetus

en: View Io
da: Vis Io

en: View Jupiter
da: Vis Jupiter

en: View Major
da: Vis Major

en: View Mars
da: Vis Mars

en: View Mercury
da: Vis Merkur

en: View Mimas
da: Vis Mimas

en: View Miranda
da: Vis Miranda

en: View Moon
da: Vis Månen

en: View Neptune
da: Vis Neptun

en: View Nereid
da: Vis Nereid

en: View Oberon
da: Vis Oberon

en: View Phobos
da: Vis Phobos

en: View Phoebe
da: Vis Phoebe

en: View Pluto
da: Vis Pluto

en: View Random
da: Vis tilfældig

en: View Rhea
da: Vis Rhea

en: View Saturn
da: Vis Saturn

en: View Sun
da: Vis solen

en: View Tethys
da: Vis Tethys

en: View Titan
da: Vis Titan

en: View Titania
da: Vis Titania

en: View Triton
da: Vis Triton

en: View Umbriel
da: Vis Umbriel

en: View Uranus
da: Vis Uranus

en: View Venus
da: Vis Venus

en: Viewpoint
da: Synspunkt

en: Vines
da: Lianer

en: Visual:
da: Farvedybde:

en: Vortex
da: Malmstrøm

en: WX Rotation Speed
da: WX-rotationshastighed

en: WY Rotation Speed
da: WY-rotationshastighed

en: WZ Rotation Speed
da: WZ-rotationshastighed

en: Wander
da: Vandring

en: Wander Around the Screen
da: Vandre omkring på skærmen

en: Wander Speed
da: Vandrefart

en: Wandering Rectangles
da: Vandrende rektangler

en: Warning:
    
    %s is running as user "%s" on host "%s".
    But the xscreensaver managing display "%s"
    is running as user "%s" on host "%s".
    
    If those two machines don't share a file system (that is,
    if they don't see the same ~%s/.xscreensaver file) then
    %s won't work right.
    
    Restart the daemon on "%s" as "%s" now?
da: Advarsel:
    
    %s kører som brugeren "%s" på værten "%s".
    Men det pauseskærmsprogram der tager sig af 
    terminalen "%s" kører som brugeren "%s" på 
    værten "%s".
    
    Medmindre de to maskiner deler et filsystem (dvs.
    deler den samme samme ~%s/.xscreensaver-fil), 
    vil %s ikke virke korrekt.
    
    Genstart pauseskærmsserveren på "%s" som "%s"?

en: Warning:
    
    %s is running as user "%s" on host "%s".
    But the xscreensaver managing display "%s"
    is running as user "%s" on host "%s".
    
    Since they are different users, they won't be reading/writing
    the same ~/.xscreensaver file, so %s isn't
    going to work right.
    
    You should either re-run %s as "%s", or re-run
    xscreensaver as "%s".
    
    Restart the xscreensaver daemon now?
da: Advarsel:
    
    %s kører som brugeren "%s" på værten "%s".
    Men det pauseskærmsprogram der tager sig af 
    terminalen "%s" kører som brugeren "%s" på 
    værten "%s".
    
    Eftersom de er forskellige brugere vil de ikke
    skrive eller læse den samme ~/.xscreensaver-fil, 
    hvorfor %s ikke vil virke korrekt.
    
    Du skal enten køre %s igen som "%s", eller køre 
    xscreensaver as "%s".
    
    Genstart pauseskærmsserveren?

en: Warning:
    
    The XScreenSaver daemon doesn't seem to be running
    on display "%s".  Launch it now?
da: Advarsel:
    
    Pauseskærmsserveren ser ikke ud til at køre på
    terminalen "%s". Start den?

en: Warning:
    
    This is %s version %s.
    But the xscreensaver managing display "%s"
    is version %s.  This could cause problems.
    
    Restart the xscreensaver daemon now?
da: Advarsel:
    
    Dette er %s version %s.
    Men det pauseskærmsprogram der tager sig af terminalen 
    "%s" er version %s. Dette kan give problemer.
    
    Genstart pauseskærmsserveren?

en: Warning:
    
    file "%s" has changed, reloading.
da: Advarsel:
    
    Filen "%s" er ændret, genindlæser.

en: Water
da: Vand

en: Wave Size
da: Bølgestørrelse

en: Wave Speed
da: Bølgehastighed

en: Waves
da: Bølger

en: WebCollage
da: Netcollage

en: Whale Speed
da: Hvalfart

en: Whether a password should be required to un-blank the screen.
da: Afkræv adgangskode ved afbrydelse af pauseskærmen

en: Whether any error output of the display modes should be redirected to the screen.
da: Om alle fejlmeddelelser fra skærmtilstandene skal videresendes til skærmen

en: Whether the daemon should print lots of debugging information.
da: Om serveren skal udskrive mange fejlfindingsoplysninger

en: Whether the image-manipulating modes should be allowed to operate on an image of your desktop.
da: Om billedmanipuleringer har lov til at operere med et billede af skrivebordet

en: Whether the image-manipulating modes should operate on images captured from the system's video input (if there is one).
da: Om billedmanipuleringer har lov til at operere med billeder fra systemets video-inddata (hvis de eksisterer)

en: Whether the image-manipulating modes should operate on images captured from the system's video input (if there is one.)
da: Om billedmanipuleringer har lov til at operere med billeder fra systemets video-inddata (hvis den findes).

en: Whether the image-manipulating modes should operate on random images loaded from disk.
da: Om billedmanipuleringer har lov til at operere på tilfældige billeder fra disken

en: Whether the monitor should be powered down after a while.
da: Om skærmen skal slukkes efter et stykke tid

en: Whether the screen should slowly fade in from black when the screen saver deactivates.
da: Om skærmbilledet gradvis skal dukke op fra sort når pauseskærmen deaktiveres

en: Whether the screen should slowly fade to black when the screen saver activates.
da: Om skærmbilledet gradvis skal forsvinde til sort når pauseskærmen aktiveres

en: Whether the splash screen (with the version number and `Help' button) should be momentarily displayed when the daemon first starts up.
da: Om velkomstskærmen (med versionnummer og hjælpeknappen) skal vises kortvarigt når serveren først starter

en: Whether to install a private colormap when running in 8-bit mode on the default Visual.
da: Om en privat farvekortlægning skal installeres ved kørsel i 8-bit-tilstand på standard-visual

en: Whirlies
da: Snurretoppe

en: WhirlwindWarp
da: Verdensvævvendinger

en: WhirlyGig
da: Snurretop

en: Wide
da: Bred

en: Wiggling tentacles. By Gabriel Finch.
da: Vrikkende tentakler. Af Gabriel Finch.

en: Wind
da: Vind

en: Wind picks up
da: Vinden tager fat

en: Wire Mesh
da: Gitter

en: Wireframe
da: Rammemodel

en: Wireframe Cow
da: Rammemodelko

en: Wireframe Mesh
da: Gitter-rammemodel

en: Wireframe only
da: Kun rammemodel

en: With X Symmetry
da: Symmetrisk om x-aksen

en: With Y Symmetry
da: Symmetrisk om y-aksen

en: Withdraw freqency
da: Tilbagetrækningsfrekvens

en: Wobbliness
da: Slinger

en: Worm
da: Orm

en: Wormhole
da: Ormehul

en: Wormhole simulates flying through a colored wormhole in space. Written by Jon Rafkind.
da: Ormehul simulerer en flyvning gennem et farvet ormehul i rummet. Skrevet af Jon Rafkind.

en: Wrap Long Lines
da: Ombryd lange linjer

en: Wrap the screen
da: Omvikl skærmen

en: X Resolution
da: X-opløsning

en: XAnalogTV
da: XAnalogTv

en: XAnalogTV shows a detailed simulation of an old TV set showing various test patterns, with various picture artifacts like snow, bloom, distortion, ghosting, and hash noise. It also simulates the TV warming up. It will cycle through 12 channels, some with images you give it, and some with color bars or nothing but static. By Trevor Blackwell.
da: XAnalogTv viser en detaljeret simulering af et gammelt tv, der viser forskellige test-mønstre, med forskellige billed-fænomener såsom sne, blomstring, forvanskning, spøgelsesagtighed og harsk lyd. Tv'et der varmer op bliver også simuleret. Tv'et skifter mellem 12 kanaler, nogle med billeder som du har givet det og andre med farvebjælker eller uden andet end støj. Af Trevor Blackwell.

en: XDaliClock
da: Dali-ur

en: XDaliClock draws a large digital clock, the numbers of which change by ``melting'' into their new shapes. Written by Jamie Zawinski. This is not included with the XScreenSaver package, but if you don't have it already, you can find it at &lt;http://www.jwz.org/xdaliclock/&gt;.
da: Dali-ur tegner et stort digitalt ur hvor tallene skifter ved at "smelte" sammen til deres nye former. Skrevet af Jamie Zawinski. Du kan finde det bagvedliggende program på &lt;http://www.jwz.org/xdaliclock/&gt;.

en: XEarth draws an image of the Earth, as seen from your favorite vantage point in space, correctly shaded for the current position of the Sun. Written by Kirk Johnson. This is not included with the XScreenSaver package, but if you don't have it already, you can find it at &lt;http://www.cs.colorado.edu/~tuna/xearth/&gt;. There is also a similar (but more recent) program called xplanet to be found at &lt;http://xplanet.sourceforge.net/&gt;.
da: Jorden tegner et billede af jorden som den ser ud fra din favoritposition i rummet, korrekt skygget svarende til den nuværende position af solen. Skrevet af Kirk Johnson. Programmet 'xearth' som ligger bag, er ikke inkluderet i denne pakke, men hvis du ikke allerede har det, kan du finde det her: &lt;http://www.cs.colorado.edu/~tuna/xearth/&gt;. Der er også et lignende (men mere opdateret) program kaldet xplanet som kan findes her: &lt;http://xplanet.sourceforge.net/&gt;.

en: XFishTank
da: Fisketank

en: XMountains generates realistic-looking fractal terrains of snow-capped mountains near water, with either a top view or a side view. Written by Stephen Booth. This is not included with the XScreenSaver package, but if you don't have it already, you can find it at &lt;http://www.epcc.ed.ac.uk/~spb/xmountains/&gt;. (Make sure you have version 2.7 or newer!)
da: Bjerge genererer realistisk udseende fraktale landskaber med snedækkede bjerge nær vand - set enten fra siden eller ovenfra. Skrevet af Stephen Booth. Det bagvedliggende program er ikke inkluderet i denne pakke, men hvis du ikke allerede har det, kan du finde det på &lt;http://www.epcc.ed.ac.uk/~spb/xmountains/&gt;. Kontrollér at du har version 2.7 eller nyere!

en: XOR Blobs
da: XOR-dråber

en: XRaySwarm
da: Strålesværm

en: XScreenSaver
da: Pauseskærm

en: XScreenSaver: Mode-Specific Settings
da: Tilstandspecifikke indstillinger

en: XSpiroGraph
da: Spirograf

en: XTeeVee
da: Fjernsyn

en: XTeeVee simulates various television problems, including static, loss of vertical hold, and a test pattern. By Greg Knauss.
da: Fjernsyn simulerer diverse tv-problemer såsom hvid støj, tab af lodret synkronisering og et testmønster. Af Greg Knauss.

en: XW Rotation
da: Rotation om xw

en: XY Rotation
da: Rotation om xy

en: XY Rotation Speed
da: XY-rotationshastighed

en: XZ Rotation
da: Rotation om xz

en: XZ Rotation Speed
da: XZ-rotationshastighed

en: XaoS generates fast fly-through animations of the Mandelbrot and other fractal sets. Written by Thomas Marsh and Jan Hubicka. This is not included with the XScreenSaver package, but if you don't have it already, you can find it at &lt;http://xaos.theory.org/&gt;.
da: XaoS genererer hurtige, flyvende animationer af Mandelbrot og andre fraktalsæt. Skrevet af Thomas Marsh og Jan Hubicka. Programmet er ikke inkluderet i pakken af pauseskærme, men hvis du ikke allerede har installeret programmet kan du kan finde det her: &lt;http://xaos.theory.org/&gt;.

en: Xearth
da: Jorden

en: Xflame
da: Flammer

en: Xjack
da: Jack

en: Xlyap
da: Lyapunov

en: Xmatrix
da: Matrix

en: Xmountains
da: Bjerge

en: Xplanet
da: XPlaneten

en: Xplanet draws an image of the Earth, as seen from your favorite vantage point in space, correctly shaded for the current position of the Sun. Written by Hari Nair. This is not included with the XScreenSaver package, but if you don't have it already, you can find it at &lt;http://xplanet.sourceforge.net/&gt;.
da: XPlaneten tegner et billede af jorden som den ser ud fra din favoritposition i rummet, korrekt skygget svarende til den nuværende position af solen. Skrevet af Hari Nair. Programmet 'Xplanet' som ligger bag, er ikke inkluderet i pauseskærmspakken, men hvis du ikke allerede har det, kan du finde det her: &lt;http://xplanet.sourceforge.net/&gt;.

en: Xsnow
da: Sne

en: Y Angular Velocity
da: Y-vinkelformet hastighed

en: Y Resolution
da: Y-opløsning

en: YW Rotation
da: Rotation om yw

en: YZ Rotation
da: Rotation om yz

en: YZ Rotation Speed
da: YZ-rotationshastighed

en: You are running as root.  This usually means that xscreensaver
    was unable to contact your X server because access control is
    turned on.  Try running this command:
    
                            xhost +localhost
    
    and then selecting `File / Restart Daemon'.
    
    Note that turning off access control will allow anyone logged
    on to this machine to access your screen, which might be
    considered a security problem.  Please read the xscreensaver
    manual and FAQ for more information.
    
    You shouldn't run X as root. Instead, you should log in as a
    normal user, and `su' as necessary.
da: Du kører som administrator. Dette betyder som regel at
    pauseskærmsprogrammet ikke kunne kontakte din X-server fordi
    adgangskontrol er slået til. Prøv at køre denne kommando:
    
                            xhost +localhost
    
    og vælg derefter 'Fil / Genstart server'.
    
    Bemærk at deaktivering af adgangskontrollen vil tillade enhver
    der er logget på maskinen at tilgå skærmen, hvilket kan opfattes
    som et sikkerhedsproblem. Læs brugervejledningen til 
    pauseskærmsprogrammet og de ofte stillede spørgsmål for yderligere
    oplysninger.
    
    Du bør ikke køre X som administratorbruger. I stedet bør du logge 
    på som en almindelig bruger og skifte bruger, f.eks. med 'su', om
    med nødvendigt.

en: Young
da: Ung

en: Z Angular Velocity
da: Z-vinkelformet hastighed

en: ZW Rotation
da: Rotation om zw

en: Zooms in on a part of the screen and then moves around. With the -lenses option the result is like looking through many overlapping lenses rather than just a simple zoom. Written by James Macnicol.
da: Zoomer ind på en del af skærmen og bevæger sig derefter omkring. Med linseeffekten slået til bliver resultatet som hvis man kigger gennem mange overlappende linser snarere end blot en simpel zoom. Skrevet af James Macnicol.

en: _About...
da: _Om...

en: _Advanced
da: _Avanceret

en: _Advanced >>
da: _Avanceret >>

en: _Blank After
da: _Start efter

en: _Blank Screen Now
da: _Start pauseskærm

en: _Browse
da: _Gennemse

en: _Command Line:
da: _Kommandolinje:

en: _Cycle After
da: _Gentag efter

en: _Display Modes
da: _Skærmtilstande

en: _Documentation...
da: _Dokumentation...

en: _Exit
da: _Afslut

en: _File
da: _Fil

en: _Help
da: _Hjælp

en: _Kill Daemon
da: _Afslut server

en: _Lock Screen Now
da: _Lås skærm

en: _Mode:
da: _Tilstand:

en: _Off After
da: S_luk efter

en: _Power Management Enabled
da: Aktivér str_ømstyring

en: _Preview
da: _Eksempel

en: _Quit
da: _Afslut

en: _Restart Daemon
da: _Genstart server

en: _Settings...
da: _Indstillinger...

en: _Visual:
da: _Farvedybde:

en: by Marcelo Vianna's third Escher GL hack, this one draws an ``infinite'' staircase.
da: Marcelo Viannas tredje Escher-pauseskærm i 3d. Tegner en "uendelig" trappe.

en: collapse
da: kollapse

en: dialog1
da: vindue1

en: expand
da: udvid

en: minutes
da: minutter

en: no preview
da: intet eksempel

en: none
da: ingen

en: not installed
da: ikke installeret

en: popsquares
da: popkvadrater

en: preview
da: eksempel

en: reason: %s
da: begrundelse: %s

en: seconds
da: sekunder

en: strong
da: stærk

en: turn on/off Balls.
da: slå kugler til og fra.

en: turn on/off Bowling Balls.
da: slå bowlingkuler til og fra.

en: turn on/off Clubs.
da: slå køller til og fra.

en: turn on/off Flaming Torches.
da: slå flammende fakler til og fra.

en: turn on/off Knives.
da: slå knive til og fra.

en: turn on/off Rings.
da: slå ringe til og fra.

en: turn on/off bounding box.
da: slå afgrænsende boks til og fra.

en: turn on/off double buffering.
da: slå mellemlager til og fra.

en: turn on/off pattern descriptions.
da: slå mønsterbeskrivelser til og fra.

en: turn on/off periodic attractors.
da: slå periodiske tiltrækkere til og fra.

en: turn on/off ride in the flow.
da: slå turen i flowet til og fra.

en: turn on/off rotating around attractor.
da: slå rotér omkring tiltrækker til og fra.

en: turn on/off search for new attractors.
da: slå søgning efter nye tiltrækkere til og fra.
