Xfce Panel Plugins - en to da translation catalogue (303 entries)

en: 	Astronomical data:
    	Last:	%s
    	Next:	%s
    	Current failed attempts: %d
da: 	Astronomiske data:
    	Sidste	%s
    	Næste:	%s
    	Nuværende mislykkede forsøg: %d

en: 	Data not available, will use sane default values for night and day.
da: 	Data ikke tilgængelig, bruger normale standardværdier til nat og dag.

en: 	Direction: %s (%s%s)
da: 	Retning: %s (%s%s)

en: 	Encyclopedic information partly taken from
da: 	Encyklopædisk information delvist taget fra

en: 	Met.no Locationforecast API states that this version
    	of the webservice is deprecated, and the plugin needs to be
    	adapted to use a newer version, or it will stop working within
    	a few months.
    	Please file a bug on https://gitlab.xfce.org/panel-plugins/xfce4-weather-plugin/
    	if no one else has done so yet.
da: 	Met.no Locationforecast-API fortæller at denne version
    	af webtjenesten er forældet og at pluginet skal tilpasses
    	en nyere version, ellers vil det holde op med at virke
    	indenfor et par måneder.
    	Opret venligst en rapport om fejlen på https://gitlab.xfce.org/panel-plugins/xfce4-weather-plugin/
    	hvis der endnu ikke er nogen som har gjort det.

en: 	Moon phase:	%s
da: 	Månefase:	%s

en: 	Moon phase:	Unknown
da: 	Månefase:	ukendt

en: 	Moonrise:	%s
da: 	Måneopgang:	%s

en: 	Moonrise:	The moon never rises today.
da: 	Måneopgang:	månen står aldrig op i dag.

en: 	Moonset:	%s
da: 	Månenedgang:	%s

en: 	Moonset:	The moon never sets today.
da: 	Månenedgang:	månen går aldrig ned i dag.

en: 	Speed: %s %s (%s on the Beaufort scale)
da: 	Hastighed: %s %s (%s på Beaufort-skalaen)

en: 	Sunrise:		%s
da: 	Solopgang:		%s

en: 	Sunrise:		The sun never rises today.
da: 	Solopgang:		solen står aldrig op i dag.

en: 	Sunset:		%s
da: 	Solnedgang:		%s

en: 	Sunset:		The sun never sets today.
da: 	Solnedgang:		solen går aldrig ned i dag.

en: 	Temperatures, wind, atmosphere and cloud data calculated
    	for:		%s
da: 	Temperaturer, vind-, atmosfære- og skydata udregnet
    	til:		%s

en: 	Weather data:
    	Last:	%s
    	Next:	%s
    	Current failed attempts: %d
da: 	Vejrdata:
    	Sidste:	%s
    	Næste:	%s
    	Nuværende mislykkede forsøg: %d

en: 
    	Elevation and timezone data provided by
da: 
    	Stigning- og tidszonedata leveret af

en: 
    	Met.no sunrise API states that this version of the webservice
    	is deprecated, and the plugin needs to be adapted to use
    	a newer version, or it will stop working within a few months.
    	Please file a bug on https://gitlab.xfce.org/panel-plugins/xfce4-weather-plugin/
    	if no one else has done so yet.
da: 
    	Met.no sunrise-API fortæller at denne version af webtjenesten
    	er forældet og at pluginet skal tilpasses
    	en nyere version, ellers vil det holde op med at virke
    	indenfor et par måneder.
    	Opret venligst en rapport om fejlen på https://gitlab.xfce.org/panel-plugins/xfce4-weather-plugin/
    	hvis der endnu ikke er nogen som har gjort det.

en: 
    	Precipitation and the weather symbol have been calculated
    	using the following time interval:
    	Start:	%s
    	End:	%s
da: 
    	Nedbør- og vejrsymbolet er blevet udregnet
    	ved brug at følgende tidsinterval:
    	Start:	%s
    	Slut:	%s

en: 
    	Weather and astronomical data from
da: 
    	Vejr- og astronomiske data fra

en: 
    Astronomical Data
da: 
    Astronomiske data

en: 
    Atmosphere
da: 
    Atmosfære

en: 
    Clouds
da: 
    Skyer

en: 
    Credits
da: 
    Anerkendelser

en: 
    Precipitation
da: 
    Nedbør

en: 
    Temperatures
da: 
    Temperaturer

en: 
    Times Used for Calculations
da: 
    Tider brugt til udregninger

en: 
    Wind
da: 
    Vind

en: 1 millimeter is one thousandth of a meter - the fundamental unit of length in the International System of Units -, or approximately 0.04 inches.
da: 1 millimeter er en tusindedel af en meter - den grundlæggende enhed for længde i det internationale system for enheder -, eller cirka 0,04 tommer.

en: <b><span size="large">%s</span></b> <span size="medium">(%s)</span>
    <b><span size="large">%s</span></b>
    
    <b>Temperature:</b> %s
    <b>Wind:</b> %s from %s
    <b>Pressure:</b> %s
    <b>Humidity:</b> %s
da: <b><span size="large">%s</span></b> <span size="medium">(%s)</span>
    <b><span size="large">%s</span></b>
    
    <b>Temperatur:</b> %s
    <b>Vind:</b> %s fra %s
    <b>Tryk:</b> %s
    <b>Fugtighed:</b> %s

en: <b><span size="large">%s</span></b> <span size="medium">(%s)</span>
    <b><span size="large">%s</span></b>
    <span size="smaller">from %s to %s, with %s of precipitation</span>
    
    <b>Temperature:</b> %s		<span size="smaller">(values at %s)</span>
    <b>Wind:</b> %s (%son the Beaufort scale) from %s(%s)
    <b>Pressure:</b> %s    <b>Humidity:</b> %s
    <b>Fog:</b> %s    <b>Cloudiness:</b> %s
    
    <span size="smaller">%s</span>
da: <b><span size="large">%s</span></b> <span size="medium">(%s)</span>
    <b><span size="large">%s</span></b>
    <span size="smaller">fra %s til %s, med %s nedbør</span>
    
    <b>Temperatur:</b> %s		<span size="smaller">(værdier ved %s)</span>
    <b>Vind:</b> %s (%s på Beaufort-skalaen) fra %s(%s)
    <b>Tryk:</b> %s    <b>Fugtighed:</b> %s
    <b>Tåge:</b> %s    <b>Skyet:</b> %s
    
    <span size="smaller">%s</span>

en: <b>Atmosphere</b>
da: <b>Atmosfære</b>

en: <b>Clouds</b>
da: <b>Skyer</b>

en: <b>Directory:</b> %s
    
    <b>Author:</b> %s
    
    <b>Description:</b> %s
    
    <b>License:</b> %s
da: <b>Mappe:</b> %s
    
    <b>Forfatter:</b> %s
    
    <b>Beskrivelse:</b> %s
    
    <b>Licens:</b> %s

en: <b>Precipitation</b>
da: <b>Nedbør</b>

en: <b>Temperatures</b>
da: <b>Temperaturer</b>

en: <b>Times used for calculations</b>
da: <b>Tider brugt til udregninger</b>

en: <tt><small>Amount:        %s%s%s</small></tt>
da: <tt><small>Mængde:        %s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Apparent temperature: %s%s%s</small></tt>
da: <tt><small>Umiddelbar temperatur: %s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Barometric pressure:  %s%s%s</small></tt>
da: <tt><small>Barometrisk tryk:  %s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Cloudiness:    %5s%s%s</small></tt>
da: <tt><small>Skyet:    %5s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Data calculated for:  %s</small></tt>
da: <tt><small>Data udregnet for:  %s</small></tt>

en: <tt><small>Dew point:            %s%s%s</small></tt>
da: <tt><small>Dugpunkt:            %s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Fog:           %5s%s%s</small></tt>
da: <tt><small>Tåge:           %5s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>High clouds:   %5s%s%s</small></tt>
da: <tt><small>Høje skyer:   %5s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Interval end:         %s</small></tt>
da: <tt><small>Interval slut:         %s</small></tt>

en: <tt><small>Low clouds:    %5s%s%s</small></tt>
da: <tt><small>Lave skyer:    %5s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Middle clouds: %5s%s%s</small></tt>
da: <tt><small>Mellem skyer: %5s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Moon phase: %s</small></tt>
da: <tt><small>Månefase: %s</small></tt>

en: <tt><small>Moon phase: Unknown</small></tt>
da: <tt><small>Månefase: ukendt</small></tt>

en: <tt><small>Moonrise: %s</small></tt>
da: <tt><small>Måneopgang: %s</small></tt>

en: <tt><small>Moonrise: The moon never rises this day.</small></tt>
da: <tt><small>Måneopgang: månen står aldrig op på denne dag.</small></tt>

en: <tt><small>Moonset:  %s</small></tt>
da: <tt><small>Månenedgang:  %s</small></tt>

en: <tt><small>Moonset: The moon never sets this day.</small></tt>
da: <tt><small>Månenedgang: månen går aldrig ned på denne dag.</small></tt>

en: <tt><small>Relative humidity:    %s%s%s</small></tt>
da: <tt><small>Relativ fugtighed:    %s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Sunrise: %s</small></tt>
da: <tt><small>Solopgang: %s</small></tt>

en: <tt><small>Sunrise: The sun never rises this day.</small></tt>
da: <tt><small>Solopgang: solen står aldrig op på denne dag.</small></tt>

en: <tt><small>Sunset:  %s</small></tt>
da: <tt><small>Solnedgang:  %s</small></tt>

en: <tt><small>Sunset: The sun never sets this day.</small></tt>
da: <tt><small>Solnedgang: solen går aldrig ned på denne dag.</small></tt>

en: A foot (plural feet) is a unit of length defined as being 0.3048 m exactly and used in the imperial system of units and United States customary units. It is subdivided into 12 inches. The measurement of altitude in the aviation industry is one of the few areas where the foot is widely used outside the English-speaking world.
da: En fod er enhed for længde defineret som værende 0,3048 meter præcist og brugt i det imperialistiske system af enheder og USA's traditionelle enheder. Den er underopdelt i 12 tommer. Målingen af højde i luftfartsindustrien er en af de få områder hvor fod er udbredt anvendt udenfor den engelsk talende verden.

en: A more calendar-like view, with the days in columns and the daytimes (morning, afternoon, evening, night) in rows.
da: En mere kalenderlignende visning, med dagene i kolonner og dagtimerne (morgen, eftermiddag, aften, nat) i rækker.

en: A_dd
da: _Tilføj

en: Add the selected value to the labels that should be displayed in the scrollbox.
da: Tilføj den valgte værdi til de etiketter som skal vises i rulleboksen.

en: Afternoon
da: Eftermiddag

en: Air temperature, sometimes referred to as dry-bulb temperature. Measured by a thermometer that is freely exposed to the air, yet shielded from radiation and moisture.
da: Lufttemperatur, undertider benævnt dry-bulb-temperatur. Målt med et termometer som er frit udsat for luften, men alligevel afskærmet fra stråling og fugt.

en: Also known as <i>felt temperature</i>, <i>effective temperature</i>, or what some weather providers declare as <i>feels like</i>. Human temperature sensation is not only based on air temperature, but also on heat flow, physical activity and individual condition. While being a highly subjective value, apparent temperature can actually be useful for warning about extreme conditions (cold, heat).
    
    <b>Note:</b> This is a calculated value not provided by met.no. You should use a calculation model appropriate for your local climate and personal preferences on the units page.
da: Også kendt som <i>følt temperatur</i>, <i>effektiv temperatur</i> eller hvad nogle vejrleverandører deklarerer som <i>føles som</i>. Menneskers temperaturfølsomhed er ikke kun baseret på lufttemperatur, men også på varmeflow, fysisk aktivitet og individuelle forhold. Selvom det er en meget subjektiv værdi, kan umiddelbare temperatur faktisk være nytte til at advarer om ekstreme forhold (kulde, varme).
    
    <b>Bemærk:</b> Dette er en udregnet værdi som ikke er leveret af met.no. Du skal bruge en udregningsmodel som er egnet til dit lokale klima og personlige præferencer på siden med enheder.

en: Altitu_de:
da: _Højde:

en: Altitude
da: Højde

en: Animate _transitions between labels
da: Animer _overgangene mellem etiketter

en: Apparent te_mperature:
da: Umiddelbar _temperatur:

en: Apparent temperature
da: Umiddelbar temperatur

en: Apparent temperature (A)
da: Umiddelbar temperatur (A)

en: Available icon themes are listed here. You can add icon themes to $HOME/.config/xfce4/weather/icons (or the equivalent directory on your system). Information about how to create or use icon themes can be found in the README file. New icon themes will be detected everytime you open this config dialog.
da: Tilgængelige ikontemaer vises her. Du kan tilføje ikontemaer til $HOME/.config/xfce4/weather/icons (eller den tilsvarende mappe på dit system). Information om at oprette eller bruge ikontemaer kan findes i README-filen. Nye ikontemaer kan registreres hver gang du åbner denne konfigurationsdialog.

en: Barometric _pressure:
da: Barometrisk _tryk:

en: Barometric pressure
da: Barometrisk tryk

en: Barometric pressure (P)
da: Barometrisk tryk (P)

en: Cancel
da: Annuller

en: Cannot update weather data
da: Kan ikke opdatere vejrdata

en: Change the name for the location to your liking. It is used for display and does not affect the location parameters in any way.
da: Skift navnet på placeringen til det du ønsker. Det bruges til visning og påvirker på ingen måde placeringsparametre.

en: Change...
da: Skift ...

en: Check to always use only a single row on a multi-row panel and a small icon in deskbar mode.
da: Tilvælg for altid kun at bruge én række på et multirækkepanel og et lille ikon i skrivebordsbjælketilstand.

en: Choose a font you like and set it to a smaller or larger size. Middle-click on the button to unset the font and use your theme's default.
da: Vælg en skrifttype du kan lide og sæt den til en mindre eller større størrelse. Midterklik på knappen for at fjerne skrifttypen og brug dit temas standard.

en: Choose an icon theme.
da: Vælg et ikontema.

en: Choose the value to add to the list below. Values can be added more than once.
da: Vælg værdien som skal tilføjes til listen nedenfor. Værdier kan tilføjes mere end én gang.

en: Choose your preferred tooltip style. Some styles give a lot of useful data, some are clearer but provide less data on a glance.
da: Vælg din foretrukne værktøjstipstil. Nogle stile giver en masse nyttig data, nogle er enklere men giver mindre data ved første kig.

en: Clear
da: Klart

en: Close
da: Luk

en: Cloudiness
da: Skyet

en: Cloudiness (C)
da: Skyet (C)

en: Cloudiness, or cloud cover, defines the fraction of the sky obscured by clouds when observed from a given location. Clouds are both carriers of precipitation and regulator to the amount of solar radiation that reaches the surface. While during daytime they reduce the temperature, at night they have the opposite effect, as water vapor prevents long-wave radiation from escaping into space. Apart from that, clouds reflect light to space and in that way contribute to the cooling of the planet.
da: Skyet, eller skydække, definerer andelen af himlen som er dækket af skyer når det observeres fra et givent sted. Skyer er både bærere af nedbør og regulator for mængden af lysstråling som når overfladen. Mens de i dagtimerne reducerer temperaturen, har de den modsatte virkning om natten, da vanddamp forhindre langbølgestråling fra at slippe ud i rummet. Derudover reflekterer skyer lyset til rummer og bidrager på den måde med at køle planeten.

en: Cloudy
da: Overskyet

en: Coordinates
da: Koordinater

en: Copyright (c) 2003-2014
da: Ophavsret (c) 2003-2014

en: Currently no data available.
da: Ingen data i øjeblikket.

en: Days in columns
da: Dage i kolonner

en: Days in rows
da: Dage i rækker

en: Decide how many values should be shown at once in the scrollbox. You can choose a smaller font or enlarge the panel to make more lines fit.
da: Bestem hvor mange værdier som skal vises samtidigt i rulleboksen. Du kan vælge en mindre skrifttype eller forstørre panelet så der kan være flere linjer.

en: Detecting...
da: Registrerer ...

en: Dew point
da: Dugpunkt

en: Dew point (D)
da: Dugpunkt (D)

en: Download of astronomical data failed with HTTP Status Code %d, Reason phrase: %s
da: Download af astronomiske data mislykkedes med HTTP-statuskode %d, årsagsfrase: %s

en: Download of weather data failed with HTTP Status Code %d, Reason phrase: %s
da: Download af vejrdata mislykkedes med HTTP-statuskode %d, årsagsfrase: %s

en: E
da: Ø

en: East
da: Øst

en: Enter a city name or address
da: Indtast navnet på en by eller en adresse

en: Error downloading met.no logo image to %s, reason: %s
da: Fejl ved download af met.no-logobillede til %s, årsag: %s

en: Error parsing astronomical data!
da: Fejl ved fortolkning af astronomiske data!

en: Error parsing weather data!
da: Fejl ved fortolkning af vejrdata!

en: Error writing cache file %s!
da: Fejl ved skrivning af mellemlagringsfilen %s!

en: Evening
da: Aften

en: F
da: CF

en: Feet (ft)
da: Fod (f)

en: Feet per second (ft/s)
da: Fod pr. sekund (f/s)

en: First quarter
da: Første kvartal

en: Fog
da: Tåge

en: Fog (F)
da: Tåge (F)

en: Fog is a type of low-lying stratus cloud, with the moisture in it often generated locally such as from a nearby lake, river, ocean, or simply moist ground, that forms when the difference between temperature and dew point is below 2.5 °C (4 °F), usually at a relative humidity of 100%. Fog commonly produces precipitation in the form of drizzle or very light snow and reduces visibility to less than 1 km (5/8 statute mile).
da: Tåge er en type lavtliggende stratussky, hvor fugten i den oftest er skabt lokalt, såsom fra en nærliggende sø, flod, hav eller simpelthen fugtig jord, som opstår når forskellen mellem temperatur og dugpunkt er under 2,5 °C (4 °F), typisk ved en relativ fugtighed på 100%. Tåge producerer almindeligvis nedbør i form af støvregn eller meget let sne og reducerer synligheden til mindre end 1 km (5/8 statute mil).

en: Font and color:
da: Skrifttype og farve:

en: For locations outside Norway the elevation model that's used by the met.no webservice is not very good, so it's usually necessary to specify the altitude as an additional parameter, otherwise the reported values will not be correct.
    
    The plugin tries to auto-detect the altitude using the GeoNames webservice, but that might not always be correct too, so you can change it here.
    
    Altitude is given in meters above sea level, or alternatively in feet by changing the unit on the units page. It should match the real value roughly, but small differences will have no influence on the weather data. Inside Norway, this setting has no effect at all.
da: Til steder udenfor Norge er stigningsmodellen som bruges af met.no-webtjenesten ikke særlig god, så det er oftest ikke nødvendigt at specificere højden som en yderligere parameter, ellers er de rapporterede værdien måske ikke korrekte.
    
    Pluginet prøver automatisk at registrerer højden ved brug af geonavne-webtjenesten, men det er måske heller ikke altid korrekt, så du kan ændre det her.
    
    Højden gives i meter over havets overfalde eller alternativt i fod ved at ændre enheden på enheder-siden. Den skal matche den rigtige værdi nogenlunde, men små forskelle vil ikke have nogen indflydelse på vejrdataene. Denne indstilling har ingen indflydelse indenfor Norge.

en: Full moon
da: Fuldmåne

en: GeoNames
da: Geonavne

en: H
da: LF

en: Hectopascals (hPa)
da: Hektopascal (hPa)

en: Hide the scrollbox to save valuable space on the panel. Most interesting information is also provided in the tooltip - provided you choose an appropriate tooltip style - that is shown when hovering over the icon.
da: Skjul rulleboksen for at gemme værdifuld plads på panelet. Det mest interessante information kan også ses i værktøjstippet - forudsat at du vælge den fornødne værktøjstipstil - som vises når der holdes over ikonet.

en: High clouds
da: Høje skyer

en: High clouds (CH)
da: Høje skyer (CH)

en: Humidity (H)
da: Luftfugtighed (LF)

en: Humidity is defined as the amount of water vapor in the air and increases the possibility of precipitation, fog and dew. While absolute humidity is the water content of air, relative humidity gives (in %) the current absolute humidity relative to the maximum for that air temperature and pressure.
da: Luftfugtighed defineres som mængden af vanddump i luften og øger muligheden for nedbør, tåge og dug. Mens absolut luftfugtighed er vandindholdet i luft, så giver relativ luftfugtighed (i %) den nuværende absolutte luftfugtighed relativ til det maksimale for den lufttemperatur og -tryk.

en: If the chosen location is not in your current timezone, then it is necessary to <i>put</i> the plugin into that other timezone for the times to be shown correctly. The proper timezone will be auto-detected via the GeoNames web service, but you might want to correct it if necessary.
    Leave this field empty to use the timezone set by your system. Invalid entries will cause the use of UTC time, but that may also depend on your system.
da: Hvis den valgte placering ikke er i din nuværende tidszone, så er det nødvendigt at <i>putte</i> pluginet ind i den anden tidszone, for at tiderne skal blive vist korrekt. Den korrekte tidszone vil automatisk blive registreret via geonavne-webtjenesten, men det kan være at du vil rette det hvis det er nødvendigt.
    Lad dette felt være tomt for at bruge tidszonerne som systemet har sat. Ugyldige indtastninger vil gøre at UTC-tid vil blive brugt, men det kan også afhænge af dit system.

en: Improvements by Robert G. Quayle and Robert G. Steadman applied in 1998 to earlier experiments/developments by Steadman. This model only depends on wind speed and temperature, not on relative humidity and can be used for both heat and cold stress.
da: Forbedringer af Robert G. Quayle og Robert G. Steadman anvendte i 1998 til tidligere eksperimenter/udviklinger af Steadman. Denne model afhænger kun af vindhastighed og temperatur, ikke på relativ luftfugtighed og kan bruges til både varme- og kulde stress.

en: Inches (in)
da: Tommer (tom)

en: Inches of mercury (inHg)
da: Tommer af kviksølv (tommer Hg)

en: Inches of mercury is still widely used for barometric pressure in weather reports, refrigeration and aviation in the United States, but seldom used elsewhere. It is defined as the pressure exerted by a 1 inch circular column of mercury of 1 inch in height at 32 °F (0 °C) at the standard acceleration of gravity.
da: Tommer af kviksølv er stadig meget udbredt som barometrisk tryk i vejrrapporter, køleanlæg og luftfart i USA, men sjældent brugt andre steder. Det defineres som trykket der udøves af en 1 tomme cirkulær kolonne af kviksølv på 1 tomme i højde ved 32 °F (0 °C) ved standardaccelerationen af tyngdekraft.

en: Invented by Sir Francis Beaufort in 1805, this empirical scale on wind speed is based on people's observations of specific land or sea conditions, denoting these conditions with numbers from 0 (calm) to 12 (hurricane).
da: Opfundet af Sir Francis Beaufort i 1805, er denne empiriske skala for vindhastighed baseret på folks observationer af bestemte land- eller vandforhold, betegnende disse forhold med tal fra 0 (roligt) til 12 (orkan).

en: Kilometers per hour (km/h)
da: Kilometer i timen (km/t)

en: Knots (kt)
da: Knob (kb)

en: L_ongitude:
da: _Længdegrad:

en: Labels to d_isplay
da: Etiketter som skal _vises

en: Latitud_e:
da: _Breddegrad:

en: Latitude
da: Breddegrad

en: Latitude specifies the north-south position of a point on the Earth's surface. If you change this value manually, you need to provide altitude and timezone manually too.
da: Breddegrad specificerer nord-syd-positionen af et punkt på jordens overflade. Hvis du ændre denne værdi manuelt, skal du også angive længdegrad og tidszone.

en: Li_nes:
da: _Linjer:

en: Light rain
da: Let regn

en: Light rain with thunder
da: Let regn med torden

en: Lightly cloudy
da: Let skyet

en: Location _name:
da: Placerings_navn:

en: Longitude
da: Længdegrad

en: Longitude specifies the east-west position of a point on the Earth's surface. If you change this value manually, you need to provide altitude and timezone manually too.
da: Længdegrad specificerer øst-vest-positionen af et punkt på jordens overflade. Hvis du ændre denne værdi manuelt, skal du også angive breddegrad og tidszone.

en: Low clouds
da: Lave skyer

en: Low clouds (CL)
da: Lave skyer (CL)

en: Met.no provides forecast data for up to %d days in the future. Choose how many days will be shown in the forecast tab in the summary window. On slower computers, a lower number might help against lags when opening the window. Note however that usually forecasts for more than three days in the future are unreliable at best ;-)
da: Met.no levere prognosedata for op til %d dage i fremtiden. Vælg hvor mange dage som skal vises i prognose-fanebladet i overblik-vinduet. På langsomme computere, kan et lavere tal måske hjælpe mod at det går langsomt når vinduet åbnes. Bemærk dog at typiske prognoser for mere end tre dage i fremtiden i bedste fald er upålidelige ;-)

en: Meter per second is <i>the</i> unit typically used by meteorologists to denote wind speeds.
da: Meter pr. sekund er <i>den</i> enhed der typisk bruges af metrologer til at betegne vindhastigheder.

en: Meters (m)
da: Meter (m)

en: Meters per second (m/s)
da: Meter pr. sekund (m/s)

en: Middle clouds
da: Mellem skyer

en: Middle clouds (CM)
da: Mellem skyer (CM)

en: Miles per hour (mph)
da: Mil pr. time (mph)

en: Miles per hour is an imperial unit of speed expressing the number of statute miles covered in one hour.
da: Mil pr. time er en imperialistisk enhed for hastighed som udtrykker antallet af statute mil tilbagelagt pr. time.

en: Millimeters (mm)
da: Millimeter (mm)

en: Morning
da: Morgen

en: Move do_wn
da: Flyt _ned

en: Move the selected value down in the list of labels to display.
da: Flyt den valgte værdi ned i listen af etiketter som skal vises.

en: Move the selected value up in the list of labels to display.
da: Flyt den valgte værdi op i listen af etiketter som skal vises.

en: Move u_p
da: Flyt _op

en: NE
da: NØ

en: NW
da: NV

en: Named after the astronomer Anders Celsius who invented the original scale in 1742, the Celsius scale is an international standard unit and nowadays defined using the Kelvin scale. 0 °C is equivalent to 273.15 K and 1 °C difference in temperature is exactly the same difference as 1 K. It is defined with the melting point of water being roughly at 0 °C and its boiling point at 100 °C at one standard atmosphere (1 atm = 1013.5 hPa). Until 1948, the unit was known as <i>centigrade</i> - from Latin <i>centum</i> (100) and <i>gradus</i> (steps).
    In meteorology and everyday life the Celsius scale is very convenient for expressing temperatures because its numbers can be an easy indicator for the formation of black ice and snow.
da: Navngivet efter astronomen Anders Celsius som opfandt den oprindelige skala i 1742, Celsius-skalaen er en international standardenhed og defineres nu til dags ved brug af Kelvin-skalaen. 0 °C er det samme som 273,15 K og 1 °C forskel i temperatur er præcist den samme forskel som 1 K. Den defineres med smeltepunktet af vand ved cirka 0 °C og dets kogepunkt ved 100 °C ved 1 standardatmosfære (1 atm = 1013,5 hPa). Indtil 1948, var enheden kendt som <i>centigrade</i> - fra latin <i>centum</i> (100) og <i>gradus</i> (trin).
    Indenfor meteorologi og hverdagsliv er Celsius-skalaen meget praktisk til at udtrykke temperaturer da dets tal kan være en nemt indikator for dannelse af islag og sne.

en: New moon
da: Nymåne

en: Night
da: Nat

en: No Data
da: Ingen data

en: No default icon theme? This should not happen, plugin will crash!
da: Intet standardikontema? Dette bør ikke ske, plugin vil holde op med at virke!

en: No icon theme!
da: Intet ikontema!

en: North
da: Nord

en: North-East
da: Nordøst

en: North-West
da: Nordvest

en: Nowadays wind speed/velocity is measured using an anemometer (Greek <i>anemos</i>, meaning <i>wind</i>) in 10 m (33 ft) height. Anemometers usually measure either wind speed or pressure, but will provide both values as they are closely related to and can be deduced from each other.
da: Nu til dags måles vindhastighed/-styrke ved hjælp af et anemometer (græsk <i>anemos</i>, der betyder <i>vind</i>) i 10 m (33 fod) højde. Anemometre måler typisk enten vindhastighed eller -tryk, men vil levere begge værdier da de er tæt forbundet til og kan udledes af hinanden.

en: Open the user icon themes directory in your file manager, creating it if necessary.
da: Åbn bruger-ikontemaernes mappe i dit filhåndtering, og opret den hvis det er nødvendigt.

en: P
da: AT

en: Partly cloudy
da: Delvist skyet

en: Please change location name to your liking and correct alltitude and timezone if they are not auto-detected correctly.
da: Skift venligst placeringsnavn til det du ønsker og ret højde og tidszone hvis de ikke er autoregistreret korrekt.

en: Please set a location in the plugin settings.
da: Sæt venligst en placering i plugin-indstillingerne.

en: Pound-force per square inch (psi)
da: Pund-kraft pr. kvadrat tomme (psi)

en: Prec_ipitations:
da: N_edbør:

en: Precipitation (R)
da: Nedbør (N)

en: Precipitation amount
da: Nedbørsmængde

en: Preferences
da: Præferencer

en: R
da: N

en: Rain
da: Regn

en: Rain showers
da: Byger

en: Rain with thunder
da: Regn med torden

en: Re_fresh
da: _Opdater

en: Relative humidity
da: Relativ fugtighed

en: Results
da: Resultater

en: SE
da: SØ

en: SW
da: SV

en: Scroll the current displayed value(s) out and the new value(s) in instead of simply changing them. Uncheck this option if you find the animation too distracting.
da: Rul de(n) nuværende viste værdi(er) ud og de(n) nye værdi(er) i stedet for at ændre dem. Fravælg denne valgmulighed hvis du finder animationen distraherende.

en: Search
da: Søg

en: Search for a new location and auto-detect its parameters.
da: Søg efter en ny placering og autoregistrer dens parametre.

en: Search location
da: Søg efter placering

en: Searching...
da: Søger ...

en: Select _font
da: Vælg _skrifttype

en: Select a value in the list of labels to display and click this button to remove it.
da: Vælg en værdi i listen af etiketter som skal vises og klik på denne knap for at fjerne den.

en: Select font
da: Vælg skrifttype

en: Short-term forecast data unavailable.
da: Kortsigtet prognosedata utilgængelig.

en: Show current weather conditions
da: Vis nuværende vejrforhold

en: Show scroll_box
da: Vis rulle_bokse

en: Show weather conditions and forecasts
da: Vis vejrforhold og prognoser

en: Shows the forecasts in a table with the daytimes (morning, afternoon, evening, night) in columns and the days in rows.
da: Viser prognoserne i en tabel med dagtimerne (morgen, eftermiddag, aften, nat) i kolonner og dagene i rækker.

en: Simple
da: Simpel

en: Sleet
da: Slud

en: Sleet showers
da: Sludbyger

en: Sleet showers with thunder
da: Sludbyger med torden

en: Sleet with thunder
da: Slud med torden

en: Snow
da: Sne

en: Snow showers
da: Snebyger

en: Snow showers with thunder
da: Snebyger med torden

en: South
da: Syd

en: South-East
da: Sydøst

en: South-West
da: Sydvest

en: Sunny
da: Solskin

en: Temperature
da: Temperatur

en: Temperature (T)
da: Temperatur (T)

en: The Canadian counterpart to the US windchill/heat index, with the wind chill being similar to the previous model but with slightly different constraints. Instead of the heat index <i>humidex</i> will be used. For wind chill to become effective, wind speeds need to be above 2.0 km/h (1.24 mph) and air temperature below or equal to 0 °C (32 °F). For humidex, air temperature needs to be at least 20.0 °C (68 °F), with a dewpoint greater than 0 °C (32 °F). If these conditions are not met, the air temperature will be shown.
da: Den canadiske modpart til USA's kuldeindeks/varmeindeks, hvor kuldeindekset svarer til den forrige model men med en smule mindre begrænsninger. I stedet for varmeindekset vil <i>luftfugtighedsindeks</i> blive brugt. For at kuldeindeks skal træde i kraft, skal vindhastigheder være over 2,0 km/t (1,24 mil/t) og lufttemperatur under eller lig med 0 °C (32 °F). For luftfugtighedsindeks, skal lufttemperatur mindst være 20,0 °C (68 °F), med et dugpunkt større end 0 °C (32 °F). Hvis disse betingelser ikke er mødt, vises lufttemperaturen.

en: The English word <i>inch</i> comes from Latin <i>uncia</i> meaning <i>one-twelfth part</i> (in this case, one twelfth of a foot). In the past, there have been many different standards of the inch with varying sizes of measure, but the current internationally accepted value is exactly 25.4 millimeters.
da: Det engelske ord <i>inch</i> kommer fra Latin <i>uncia</i> som betyder <i>en tolvtedel</i> (i dette tilfælde, en tolvtedel af en fod). Før i tiden har der været mange forskellige standarder for tomme med forskellige størrelser af måling, men den nuværende internationalt accepterede værdi er præcist 25,4 millimeter.

en: The Norwegian Meteorological Institute
da: Det norske meteorologiske institut

en: The amount of rain, drizzle, sleet, hail, snow, graupel and other forms of water falling from the sky over a specific period.
    
    The values reported by met.no are those of precipitation in the liquid state - or in other words: of rain -, so if snow is expected (but not sleet), then the amount of snow will be <i>guessed</i> by multiplying the original value by a ratio dependent on the air temperature:
    
    <tt><small>                   T &lt; -11.1 °C (12 °F) =&gt; 1:12
    -11.1 °C (12 °F) &lt; T &lt;  -4.4 °C (24 °F) =&gt; 1:10
     -4.4 °C (24 °F) &lt; T &lt;  -2.2 °C (28° F) =&gt; 1:7
     -2.2 °C (28 °F) &lt; T &lt;  -0.6 °C (31 °F) =&gt; 1:5
     -0.6 °C (31 °F) &lt; T                    =&gt; 1:3
    
    </small></tt>Example: If temperature is -5 °C (12 °F), then snow density will be low and a rain to snow ratio of 1:10 will be used for calculation. Assuming the reported value is 5 mm, then the calculated amount of snow precipitation is 50 mm.
    
    <b>Note</b>: While air temperature is an important factor in this calculation, there are other influencing factors that the plugin doesn't know about like the type of snow and ground temperature. Because of that, these rules will only lead to rough estimates and may not represent the real amount of snow.
da: Mængden af regn, støvregn, slud, hagl, sne, "graupel" og andre former for vand der falder fra himlen over en bestemt periode.
    
    Værdierne som rapporteres af met.no er nedbør i flydende tilstand - eller med andre ord: regn -, så hvis sne er ventet (men ikke slud), så vil mængden af sne blive <i>gættet</i> ved at gange den originale værdi med en faktor som afhængig af lufttemperaturen:
    
    <tt><small>                   T &lt; -11,1 °C (12 °F) =&gt; 1:12
    -11,1 °C (12 °F) &lt; T &lt;  -4,4 °C (24 °F) =&gt; 1:10
     -4,4 °C (24 °F) &lt; T &lt;  -2,2 °C (28° F) =&gt; 1:7
     -2,2 °C (28 °F) &lt; T &lt;  -0,6 °C (31 °F) =&gt; 1:5
     -0,6 °C (31 °F) &lt; T                    =&gt; 1:3
    
    </small></tt>Eksempel: Hvis temperaturen er -5 °C (12 °F), så vil sneens tætheden være lav og en regn til sne-ratio på 1:10 vil blive brugt til udregning. Hvis den rapporterede værdi er 5 mm, så vil den udregnede mængde af snenedbør være 50 mm.
    
    <b>Bemærk</b>: Selvom lufttemperatur er en vigtig faktor i denne udregning, er der andre faktorer som har indflydelse som pluginet ikke har kendskab til, såsom typen af sne og jordtemperatur. Disse regler giver derfor kun grove estimeringer og repræsentere måske ikke den korrekte mænge af sne.

en: The current Fahrenheit temperature scale is based on one proposed in 1724 by the physicist Daniel Gabriel Fahrenheit. 0 °F was the freezing point of brine on the original scale at standard atmospheric pressure, which was the lowest temperature achievable with this mixture of ice, salt and ammonium chloride. The melting point of water is at 32 °F and its boiling point at 212 °F. The Fahrenheit and Celsius scales intersect at -40 degrees. Even in cold winters, the temperatures usually do not fall into negative ranges on the Fahrenheit scale.
    With its inventor being a member of the Royal Society in London and having a high reputation, the Fahrenheit scale enjoyed great popularity in many English-speaking countries, but was replaced by the Celsius scale in most of these countries during the metrification process in the mid to late 20th century.
da: Den nuværende Fahrenheit-temperaturskala er baseret på et forslag fra 1724 af fysikeren Daniel Gabriel Fahrenheit. 0 °F var frysepunktet for saltlage på den originale skala ved standardatmosfærisk tryk, hvilket var den laveste opnåelige temperatur med denne blanding af is, salt og ammoniumklorid. Smeltepunktet for vand er ved 32 °F og dets kogepunkt er ved 212 °F. Fahrenheit- og Celsius-skalaerne krydser ved -40 grader. Selv under kolde vintre, falder temperaturen typisk ikke i det negative område af Fahrenheit-skalaen.
    Da dets opfinder var medlem Royal Society i London og med et højt omdømme, nød Fahrenheit-skalaen stor popularitet i mange engelsktalende lande, men den blev erstattet af Celsius-skalaen i de fleste af disse lande under overgangen til metersystemet i midten af og sidste del af det 20. århundrede.

en: The foot per second (pl. feet per second) in the imperial unit system is the counterpart to the meter per second in the International System of Units.
da: Fod pr. sekund (pl. fod pr. sekund) i det imperialistiske enhedssystem er modsætningen til meter pr. sekund i det internationale system for enheder.

en: The knot is a unit of speed equal to one international nautical mile (1.852 km) per hour, or approximately 1.151 mph, and sees worldwide use in meteorology and in maritime and air navigation. A vessel travelling at 1 knot along a meridian travels one minute of geographic latitude in one hour.
da: Knob er en enhed for fart som er det samme som en international nautisk mil (1,852 km) pr. time, eller cirka 1,151 mil i timen, og ser verdensomspændende anvendelse i meteorologi og i maritim og luftfart. Et fartøj som rejser med 1 knob langs en meridian rejser et minuts geografisk breddegrad på en time.

en: The meter is the fundamental unit of length in the International System of Units. Originally intended to be one ten-millionth of the distance from the Earth's equator to the North Pole at sea level, its definition has been periodically refined to reflect growing knowledge of metrology (the science of measurement).
da: Meteren er den fundamentale enhed for længde i det internationale system af enheder. Oprindeligt tiltænkt som værende en 10-milliontedel af afstanden fra jordens ækvator til nordpolen langs havoverfladen. Dens definitionen er periodisk blevet redefineret for at reflekterer voksende viden indenfor metrologi (videnskaben af måling).

en: The pascal, named after mathematician, physicist and philosopher Blaise Pascal, is a SI derived unit and a measure of force per unit area, defined as one newton per square meter. One standard atmosphere (atm) is 1013.25 hPa.
da: Pascal, navngivet efter matematiker, fysiker og filosof Blaise Pascal, er en SI afledt enhed og en måling af tryk pr. enhedsområde, defineret som én newton pr. kvadratmeter. En standardatmosfære (atm) er 1013,25 hPa.

en: The pound per square inch is a unit of pressure based on avoirdupois units (a system of weights based on a pound of 16 ounces) and defined as the pressure resulting from a force of one pound-force applied to an area of one square inch. It is used in the United States and to varying degrees in everyday life in Canada, the United Kingdom and maybe some former British Colonies.
da: Pund pr. kvadrattomme er en enhed af tryk baseret på avoirdupois-enheder (et system med vægte baseret på et pund af 16 unser) og defineres som trykket fra en kraft af en pund-kraft påført et område på en kvadrattomme. Det bruges i USA og i forskellig grad i hverdagsliv i Canada, Storbritannien og nogle tidligere britiske kolonier.

en: The sun never rises and sets at %s.
da: Solen står aldrig op og går aldrig ned klokken %s.

en: The sun never rises today.
da: Solen står aldrig op i dag.

en: The sun never sets today.
da: Solen går aldrig ned i dag.

en: The sun rises at %s and never sets.
da: Solen står op klokken %s og går aldrig ned.

en: The sun rises at %s and sets at %s.
da: Solen står op klokken %s og går ned klokken %s.

en: The torr unit was named after the physicist and mathematician Evangelista Torricelli who discovered the principle of the barometer in 1644 and demonstrated the first mercury barometer to the general public. A pressure of 1 torr is approximately equal to one millimeter of mercury, and one standard atmosphere (atm) equals 760 Torr.
da: Torr-enheden blev navngivet efter fysiker og matematiker Evangelista Torricelli som opdagede princippet i barometeret i 1644 og demonstrerede det første kviksølvsbarometer til den almene offentlighed. Et tryk på 1 torr svarer cirka til en millimeter kviksølv, og en standardatmosfære (atm) svarer til 760 Torr.

en: The weight of the air that makes up the atmosphere exerts a pressure on the surface of the Earth, which is known as atmospheric pressure. To make it easier to compare the value to other values for locations with different altitudes, atmospheric pressure is adjusted to the equivalent sea-level pressure and called barometric pressure. Rising barometric pressures generally indicate an improvement in weather conditions, while falling pressures mean deterioration.
da: Vægten af luften som atmosfæren består af udøver et tryk på jordens overflade, som kaldes atmosfærisk tryk. For at gøre det lettere at sammenligne værdien med andre værdier for steder med forskellig højder, justeres atmosfærisk tryk til det tilsvarende niveau ved havets overflade og kaldes barometrisk tryk. Stigende barometrisk tryk indikere generelt en forbedring i vejrforholdene, mens faldende tryk betyder forværring.

en: There may be problems with some themes that cause the scrollbox text to be hardly readable. If this is the case or you simply want it to appear in another color, then you can change it using this button. Middle-click on the button to unset the scrollbox text color.
da: Der kan være problemer med nogle temaer som får rulleboksens tekst til at være svær at læse. Hvis det er tilfældet eller du simpelthen vil have den i en anden farve, så kan du ændre det ved at bruge denne knap. Midterklik på knappen for at fjerne indstillingen af rulleboksens tekstfarve.

en: These are the values that will be shown in the scrollbox. Select a single value here and click the appropriate button to remove it or move it up and down in the list.
da: Dette er de værdier som vil blive vist i rulleboksen. Vælg en enkelt værdi her og klik på den fornødne knap for at fjerne den eller flytte den op og ned i listen.

en: Third quarter
da: Tredje kvartal

en: This gives the cardinal direction (North, East, South, West) the wind is coming from.
da: Dette giver kompasretningen (nord, øst, syd, vest) som vinden kommer fra.

en: This gives the direction the wind is coming from in azimuth degrees (North = 0°, East = 90°, South = 180° and West = 270°).
da: Dette giver retningen som vinden kommer fra, i azimutgrader (nord = 0°, øst = 90°, syd = 180° og vest = 270°).

en: This gives the low-level cloud cover in percent. According to WMO definition, low-level clouds can be found at altitudes below 4,000 m (13,000 ft), or 5,000 m (16,000 ft) at the equator, though their basis often lie below 2,000 m (6,500 ft). They are mainly composed of water droplets or ice particles and snow, when temperatures are cold enough.
da: Dette giver lavniveau skydækket i procent. I følge WMO-definitionen, kan lavniveau skyer findes i højder under 4,000 m (13,000 fod), eller 5,000 m (16,000 fod) ved ækvator, selvom deres base oftest ligger under 2,000 m (6,500 fod). De består hovedsageligt af vanddråber, eller ispartikler og sne, når temperaturene er kolde nok.

en: This is the model used by the Australian Bureau of Meteorology, especially adapted for the climate of this continent. Possibly used in Central Europe and parts of other continents too, but then windchill and similar values had never gained that much popularity there as in the US or Canada, so information about its usage is scarce or uncertain. It depends on air temperature, wind speed and humidity and can be used for lower and higher temperatures alike.
da: Denne model bruges af det australske Bureau of Meteorology, specielt tilpasset klimaet på dette kontinent. Muligvis også anvendt i Centraleuropa og dele af andre kontinenter, men kuldeindeks og lignende værdier har aldrig opnået meget popularitet der som i USA og Canada, så information om dets anvendelse er knap og usikker. Den afhænger af lufttemperatur, vindhastighed og luftfugtighed og kan både bruges til lavere og højere temperaturer.

en: This is the temperature to which air must be cooled to reach 100% relative humidity, given no change in water content. Reaching the dew point halts the cooling process, as condensation occurs which releases heat into the air. A high dew point increases the possibility of rain and severe thunderstorms. The dew point allows the prediction of dew, frost, fog and minimum overnight temperature, and has influence on the comfort level one experiences.
    
    <b>Note:</b> This is a calculated value not provided by met.no.
da: Dette er temperaturen hvortil luft skal køles til for at nå 100% relativ fugtighed, uden ændring af vandindhold. Køleprocessen stopper når dugpunktet nås, da kondensering sker som frigiver varmen ind i luften. Et højt dugpunkt øger muligheden for regn og kraftige tordenskyer. Dugpunktet giver mulighed for forudsigelse af dug, tåge og nattens minimumtemperatur, og har indflydelse på det komfortniveau man oplever.
    
    <b>Bemærk:</b> Dette er en udregnet værdi som ikke leveres af met.no.

en: This reports the high-level cloud cover in percent. According to WMO definition, high-level clouds can be found in altitudes of 8,000 to 15,000 m (26,000 to 49,000 ft), or 10,000 m-18,000 m (33,000-59,000 ft) at the equator, where temperatures are so low that they are mainly composed of ice crystals. While typically thin and white in appearance, they can be seen in a magnificent array of colors when the sun is low on the horizon.
da: Dette specificerer højniveau skydækket i procent. I følge WMO-definitionen, kan højniveau skyer findes i højder af 8,000 til 15,000 m (26,000 til 49,000 fod), eller 10,000-18,000 m (33,000-59,000 fod) ved ækvator. Når temperaturerne er lave nok, består de hovedsageligt af ispartikler. Typisk tynde og hvide af udseende, men findes i storslåede farver når solen er lav på horisonten.

en: This specifies the mid-level cloud cover in percent. According to WMO definition, mid-level clouds form in heights of 4,000-8,000 m (13,000-26,000 ft), or 5,000-10,000 m (16,000-33,000 ft) at the equator. Like their low-level cousins, they are principally composed of water droplets. When temperatures get low enough, ice particles can replace the droplets.
da: Dette specificerer mellemniveau skydækket i procent. I følge WMO-definitionen, kan mellemniveau skyer dannes i højder af 4,000-8,000 m (13,000-26,000 fod), eller 5,000-10,000 m (16,000-33,000 fod) ved ækvator. Ligesom deres lavniveau kusiner, består de hovedsageligt af vanddråber. Når temperaturerne er lave nok, kan ispartikler erstatte dråberne.

en: Thunder showers
da: Tordenbyger

en: Thundersnow
da: Tordensne

en: Today
da: I dag

en: Tomorrow
da: I morgen

en: Unable to open the following url: %s
da: Kan ikke åbne den følgende url: %s

en: Unnamed place
da: Unavngivet sted

en: Unset
da: Fjern

en: Use only a single _panel row
da: Brug kun én _panelrække

en: Used in North America, wind chill will be reported for low temperatures and heat index for higher ones. At night, heat index will be replaced by the Summer Simmer Index. For wind chill, wind speeds need to be above 3.0 mph (4.828 km/h) and air temperature below 50.0 °F (10.0 °C). For heat index, air temperature needs to be above 80 °F (26.7 °C) - or above 71.6 °F (22 °C) at night - and relative humidity at least 40%. If these conditions are not met, the air temperature will be shown.
da: Brugt i Nordamerika, kuldeindeks rapporteres for lave temperaturer og varmeindeks for høje. Om natten, erstattes varmeindeks af Summer Simmer-indekset. For kuldeindeks, skal vindhastighederne være over 3,0 mil/t (4,828 km/t) og lufttemperaturen under 50,0 °F (10,0 °C). For varmeindeks, skal lufttemperaturen være over 80 °F (26,7 °C) - eller over 71,6 °F (22 °C) om natten - og relativ fugtighed mindst 40%. Hvis disse betingelser ikke er opfyldt, vises lufttemperaturen.

en: Verbose
da: Uddybende

en: W
da: V

en: WD
da: VR

en: WS
da: VH

en: Waning crescent
da: Aftagende halv

en: Waning gibbous
da: Aftagende rund

en: Waxing crescent
da: Tiltagende halv

en: Waxing gibbous
da: Tiltagende rund

en: Weather Report
da: Vejrrapport

en: Weather Update
da: Vejropdatering

en: West
da: Vest

en: Wind direction (WD)
da: Vindretning (VR)

en: Wind direction in degrees (WD)
da: Vindretning i grader (WD)

en: Wind speed (WS)
da: Vindhastighed (VH)

en: Wind speed - Beaufort scale (WB)
da: Vindhastighed - Beaufort-skala (WB)

en: Wind speeds in TV or in the news are often provided in km/h.
da: Vindhastigheder på TV og i nyhederne angives ofte i km/t.

en: Windchill/Heat index
da: Kuldeindeks/varmeindeks

en: Windchill/Humidex
da: Kuldeindeks/luftfugtighedsindeks

en: _Appearance
da: _Udseende

en: _Close
da: _Luk

en: _Details
da: _Detaljer

en: _Forecast
da: _Udsigt

en: _Forecast layout:
da: Layout for _prognose:

en: _Help
da: _Hjælp

en: _Icon theme:
da: _Ikontema:

en: _Location
da: _Placering

en: _Number of forecast days:
da: _Antal prognose dage:

en: _Remove
da: _Fjern

en: _Round values
da: _Afrund værdier

en: _Scrollbox
da: _Rulleboks

en: _Temperature:
da: _Temperatur:

en: _Timezone:
da: _Tidszone:

en: _Tooltip style:
da: _Værktøjstipstil:

en: _Units
da: _Enheder

en: _Wind speed:
da: _Vindhastighed:

en: feet
da: fod

en: getting %s
da: henter %s

en: inHg
da: tommer Hg

en: km/h
da: km/t

en: kt
da: knob

en: meters
da: meter

en: mph
da: mil/t

en: unknown
da: ukendt
