Xfce Apps - en to da translation catalogue (312 entries)

en: %s cannot be added to the composition, because it exceeds the maximum allowed file size for iso9660.
da: %s kan ikke tilføjes til samlingen, da den overskrider den maksimalt tilladte filstørrelse for iso9660.

en: %s is larger than what iso9660 level 2 allows. This can be a problem for old systems or software.
da: %s er større end tilladt af niveau 2 af iso9660. Dette kan være et problem for ældre systemer eller software.

en: %s is missing.
    
    You do not have a decoder installed to handle this file.
    Probably you need to look at the gst-plugins-* packages
    for the necessary plugins.
da: %s mangler.
    
    Du har ingen dekoder installeret til at håndtere denne fil.
    Du skal sikkert se på gst-plugins-* pakkerne 
    for at få de rigtige udvidelsesmoduler.

en: %s's home
da: %s's hjemmemappe

en: %s: %s
    Try %s --help to see a full list of available command line options.
da: %s: %s
    Prøv %s --help for at se en fuld liste af tilgængelige kommandolinjetilvalg.

en: %s: %s (code %X)
da: %s: %s (kode %X)

en: %s: node name not unique
da: %s: navn på knudepunkt er ikke unikt

en: %s: null pointer
da: %s: nulpeger

en: %s: out of memory
da: %s: løb tør for hukommelse

en: <b>Unable to retrieve the speed list for the drive.</b>
    
    This is a known bug for drives. If you're interested in fixing it, please have a look at the libburn library.
    
    Burning should still work, but if there are problems anyways, please let us know.
    
    <i>Thank you!</i>
da: <b>Er ikke i stand til at læse hastighedslisten for drevet.</b>
    
    Dette er en kendt fejl, som opstår med nogen drev. Hvis du er interesseret i at rette det, så se venligst på libburn-biblioteket.
    
    Brænding skulle stadig virke, men er der problemer alligevel, så lad os endelig få det at vide.
    
    <i>Mange tak!</i>

en: <big>Burn _Image</big>
da: <big>Brænd _aftryk</big>

en: <big>New _Data Composition</big>
da: <big>Ny _datasamling</big>

en: <big>_Audio CD</big>
da: <big>_Lyd-cd</big>

en: <big>_Blank Disc</big>
da: <big>_Slet disk</big>

en: <small>Would you like to change the default composition name?</small>
da: <small>Vil du ændre standardnavnet på samlingen?</small>

en: <span weight="bold" foreground="darkred" stretch="semiexpanded">Please select an image to burn</span>
da: <span weight="bold" foreground="darkred" stretch="semiexpanded">Vælg venligst det aftryk der skal brændes</span>

en: A file named "%s" already exists in this directory, the file hasn't been added.
da: En fil ved navn "%s" findes allerede i mappen. Filen blev ikke tilføjet.

en: A file with the same name is already present in the composition.
da: En fil med det samme navn findes allerede i samlingen.

en: A full, but erasable disc is in the drive
da: Der er en fuld, men sletbar disk i drevet

en: A plugin
da: Et plugin

en: A problem with the burn backend occurred.
da: Der opstod et problem med det underliggende brænderprogram.

en: Aborted
da: Afbrudt

en: Aborting...
da: Afbryder ...

en: About
da: Om

en: Add
da: Tilføj

en: Add a new directory to the composition
da: Tilføj en ny mappe til samlingen

en: Add the selected file(s) to the composition
da: Tilføj de valgte filer til samlingen

en: Adding files to the composition
da: Tilføjer filer til samlingen

en: Adding home directory
da: Tilføjer hjemmemappe

en: All files
da: Alle filer

en: An error occured while writing ISO: %s
da: Der opstod en fejl under skrivning til ISO: %s

en: An error occurred in the burn backend
da: Der opstod en fejl i det underliggende brænderprogram

en: An error occurred in the burn backend.
da: Der opstod en fejl i det underliggende brænderprogram.

en: An error occurred setting gstreamer up for transcoding
da: Der opstod en fejl ved opsætning af gstreamer til omkodning

en: An error occurred while identifying '%s' with gstreamer
da: Der opstod en fejl under identifikation af '%s' med gstreamer

en: An error occurred while setting the burning backend up
da: Der opstod en fejl ved opsætning af det underliggende brænderprogram

en: Another cd burning GUI
da: Endnu et grafisk miljø til cd-brænding

en: Are you sure you want to abort?
da: Er du sikker på, at du vil afbryde?

en: Artist
da: Kunstner

en: Audio CD playable in regular stereos
da: Lyd-cd som kan afspilles i almindelige stereoanlæg

en: Audio composition
da: Lydsamling

en: Auto
da: Automatisk

en: Blank CD-RW
da: Slet cd-rw

en: Blank Disc
da: Slet disk

en: Blank mode
da: Sletningstilstand

en: Blanking disc...
da: Sletter disk ...

en: Burn Composition
da: Brænd samlingen

en: Burn Image
da: Brænd aftryk

en: Burn Image (xfburn)
da: Brænd aftryk (xfburn)

en: Burn a prepared compilation, i.e. an .ISO file
da: Brænd en forberedt samling, f.eks. en ISO-fil

en: Burn image
da: Brænd aftryk

en: Burn mode is not currently implemented.
da: Brændingstilstanden er ikke implementeret på nuværende tidspunkt.

en: Burn speeds supported by the device
da: Brændehastigheder er understøttet af enheden

en: Burn_Free
da: Brænder_fri

en: Burning composition...
da: Brænder samlingen ...

en: Burning device
da: Brænderenhed

en: Burning image...
da: Brænder aftryk ...

en: Burning track %2d/%d...
da: Brænder spor %2d/%d ...

en: CD Reader device
da: Cd-læserenhed

en: CD and DVD burning application
da: Cd- og dvd-brænderprogram

en: CD copying finished successfully.
da: Cd-kopiering afsluttet.

en: Can burn Blu-ray
da: Kan brænde blu-ray

en: Can burn CDR
da: Kan brænde cdr

en: Can burn CDRW
da: Kan brænde cdrw

en: Can burn DVDPLUSR
da: Kan brænde dvdplusr

en: Can burn DVDR
da: Kan brænde dvdr

en: Can burn DVDRAM
da: Kan brænde dvdram

en: Cancel
da: Annuller

en: Cancelled
da: Annulleret

en: Cannot access drive (it might be in use)
da: Kan ikke tilgå drevet (det er muligvis i brug)

en: Cannot append data to multisession disc in this write mode (use TAO instead)
da: Kan ikke tilføje data til multisessionsdisk i denne skrivetilstand (brug i stedet TAO)

en: Cannot append data to multisession disc in this write mode (use TAO instead).
da: Kan ikke tilføje data til multisessionsdisk i denne skrivetilstand (brug i stedet TAO).

en: Cannot burn audio onto a DVD.
da: Kan ikke brænde lyd på en dvd.

en: Cannot determine disc status - hit enter to try again.
da: Kan ikke bestemme diskens status - tryk på enter for at prøve igen.

en: Cannot open image.
da: Kan ikke åbne aftryk.

en: Cannot recognize state of drive and disc
da: Kan ikke genkende drev og medie tilstand

en: Cannot recognize the state of the drive and disc.
da: Kan ikke genkende drevets og mediets tilstand.

en: Capacity:
da: Kapacitet:

en: Changing this setting only takes full effect after a program restart.
da: Ændring af denne indstilling træder først helt i kraft efter, at programmet er genstartet.

en: Clear
da: Ryd

en: Clear the content of the composition
da: Ryd indholdet af samlingen

en: Close
da: Luk

en: Closed disc with data detected, a blank or appendable disc is needed.
da: Lukket disk med data registreret. Indsæt tomt eller tilføjbart medie.

en: Closed disc with data detected. Need blank or appendable disc
da: Lukket disk med data registreret. Indsæt tom eller tilføjbar disk

en: Closing session...
da: Lukker session ...

en: Closing track...
da: Lukker spor ...

en: Completed
da: Fuldført

en: Composition name
da: Navn på samling

en: Contents
da: Indhold

en: Continue to _show this notice
da: Fortsæt med at _vise denne meddelelse

en: Copy data CD
da: Kopiér data-cd

en: Copy data DVD
da: Kopiér data-dvd

en: Could not create ISO source structure.
da: Kan ikke skabe ISO-kildestruktur.

en: Could not create destination ISO file: %s
da: Kan ikke oprette mål-ISO-fil: %s

en: Could not open %s.
da: Kunne ikke åbne %s.

en: Could not open %s: %s
da: Kunne ikke åbne %s: %s

en: Could not stat %s: %s
da: Kunne ikke indlæse status %s: %s

en: Create ISO from CD
da: Opret ISO fra cd

en: Create a new data disc with the files of your choosing
da: Opret ny datadisk med de filer du vælger

en: Create directory
da: Opret mappe

en: Currently selected device
da: Valgt enhed

en: DVD Reader device
da: Dvd-læserenhed

en: DVD+RW does not need blanking
da: Dvd+rw har ikke brug for sletning

en: Data Composition
da: Datasamling

en: Data composition
da: Datasamling

en: Default value for eject checkbox
da: Standardværdi for skub ud-afkrydsningsfelt

en: Detected devices
da: Fundne enheder

en: Determine whether the close button is visible
da: Se om lukkeknappen er synlig

en: Device address
da: Enhedens adresse

en: Device buffer:
da: Enhedsmellemlager:

en: Devices
da: Enheder

en: Disc is not erasable.
da: Disken er ikke sletbar.

en: Disc status
da: Diskstatus

en: Disk Burning
da: Diskbrænding

en: Display name
da: Navn som vises

en: Display program version and exit
da: Vis programversion og afslut

en: Do you want to blank the disc, so that it can be used for the upcoming burn process?
da: Vil du tømme disken, så den kan bruges til den kommende brændingsproces?

en: Done
da: Færdig

en: Drive can't burn on the inserted disc
da: Drevet kan ikke brænde på den indsatte disk

en: Drive is empty
da: Drevet er tomt

en: Duplicate filename '%s' for '%s'
da: To filer med det samme navn '%s' til '%s'

en: E_ject disk
da: S_kub disk ud

en: Eject the disc
da: Skub disken ud

en: Empty speed list
da: Ryd hastighedsliste

en: Error determining disc
da: Fejl ved bestemmelsen af disken

en: Error(s) occured while adding files
da: Der opstod fejl under tilføjelse af filer

en: Estimated writing speed:
da: Vurderet brænderhastighed:

en: FIFO buffer size (in kb)
da: Størrelse på FIFO-mellemlager (i kb)

en: FIFO buffer:
da: FIFO-mellemlager:

en: Failed
da: Mislykkedes

en: Failed to change songs while transcoding
da: Kunne ikke ændre sange under omkodning

en: Failed to get image size
da: Kan ikke hente aftrykstørrelsen

en: Failed to initialize %s transcoder: %s
    	(falling back to basic implementation)
da: Kunne ikke starte %s omkoder: %s
    	(bruger basis implementering)

en: Failed to unmount '%s'. Drive cannot be used for burning.
da: Kunne ikke afmontere '%s'. Drevet kan ikke bruges til brænding.

en: Failure
da: Fejl

en: File
da: Fil

en: File %s does not contain uncompressed PCM wave audio
da: Filen %s indeholder ikke ukomprimeret PCM-wavelyd

en: File %s does not have a .wav extension
da: Filen %s har ikke en .wav-filendelse

en: File browser
da: Filhåndtering

en: File content has a decoder but is not audio.
da: Filindholdet har en afkoder men ikke noget lyd.

en: File(s) to add to composition
da: Fil(er) som skal tilføjes til samlingen

en: Filename
da: Filnavn

en: Filesystem
da: Filsystem

en: Flushing cache...
da: Rydder mellemlager ...

en: Folder
da: Mappe

en: Formatted.
da: Formateret.

en: Formatting failed.
da: Formatering mislykkedes.

en: Formatting...
da: Formaterer ...

en: Full Blank (slow)
da: Fuld sletning (langsom)

en: Full Deformat (slow)
da: Fuld deformatering (langsom)

en: Full Format
da: Fuld formatering

en: General
da: Generelt

en: Gstreamer did not want to start transcoding (timed out)
da: Gstreamer ville ikke begynde med omkodning (tidsudløb)

en: ISO images
da: ISO-aftryk

en: Image
da: Aftryk

en: Image file '%s' does not exist.
da: Aftrykfilen '%s' findes ikke.

en: Image to burn
da: Aftryk som skal brændes

en: Initializing...
da: Starter ...

en: Inserted disc is already blank
da: Indsatte disk er allerede tom

en: Inserted disc is full
da: Den indsatte disk er fuld

en: Inserted disc is unsuitable
da: Den indsatte disk er ikke egnet

en: Is it a valid combination
da: Er det en gyldig kombination

en: Is the combination of hardware and disc valid to burn the composition?
da: Er kombinationen af hardware og disk gyldig for at brænde samlingen?

en: Is the disc erasable
da: Er disken sletbar

en: Label
da: Etiket

en: Length
da: Længde

en: List of devices
da: Liste af enheder

en: Local Path
da: Lokal sti

en: Make sure you selected a valid file and you have the proper permissions to access it.
da: Vær sikker på at du har valgt en gyldig fil, og at du har korrekte tilladelser til at tilgå den.

en: Max
da: Maks.

en: Min. fill was %2d%%
da: Minimumsudfyldning var %2d%%

en: Name
da: Navn

en: New _audio composition
da: Ny _lydsamling

en: New _data composition
da: Ny _datasamling

en: New audio composition
da: Ny lydsamling

en: New data composition
da: Ny datasamling

en: New directory
da: Ny mappe

en: No burners are currently available
da: Der er ikke nogen tilgængelige brændere i øjeblikket

en: No disc detected in drive
da: Ingen disk er fundet i drev

en: No disc detected in drive.
da: Ingen disk er fundet i drevet.

en: No disc detected in the drive.
da: Der er ikke nogen disk i drevet.

en: No information available on which plugin is required.
da: Der er ikke noget information om hvilke plugin som kræves.

en: Node
da: Knudepunkt

en: Number of burners in the system
da: Antal brændere i systemet

en: Number of drives in the system
da: Antal drev i systemet

en: Number of drives in the system (readers and writers)
da: Antal drev i systemet (læsere og skrivere)

en: On the _fly
da: _Øjeblikkeligt

en: Only create _ISO
da: Opret kun _ISO

en: Open the blank disc dialog
da: Åbn Slet disk-dialogen

en: Open the burn image dialog, optionally followed by the image filename
da: Åbn Brænd aftryk-dialogen, valgfrit efterfulgt af aftrykkets filnavn

en: Options
da: Indstillinger

en: Please insert a recordable disc and hit enter
da: Indsæt venligst en skrivbar disk og tryk på enter

en: Please insert a recordable disc.
da: Indsæt venligst en skrivbar disk.

en: Possibly the disc(s) are in use, and cannot get accessed.
    
    Please unmount and restart the application.
    
    If no disc is in the drive, check that you have read and write access to the drive with the current user.
da: Disken(e) er muligvis i brug, og kan ikke tilgås.
    
    Afmontér venligst og genstart programmet.
    
    Hvis der ikke er nogen disk i drevet, så tjek at du har læse-/skriveadgang til drevet med den nuværende bruger.

en: Prefere_nce
da: _Præference

en: Preferences
da: Præferencer

en: Prepare the rewriteable disc for a new burn
da: Forbered den genskrivningsbare disk til en ny brænding

en: Proceed to Burn
da: Fortsæt til brænding

en: Profile name as reported by libburn
da: Profilnavn som rapporteret af libburn

en: Profile no. as reported by libburn
da: Profilnummer som rapporteret af libburn

en: Quick Blank
da: Hurtig sletning

en: Quick Deformat
da: Hurtig deformatering

en: Quick Format
da: Hurtig formatering

en: Reading CD...
da: Læser cd ...

en: Ready
da: Klar

en: Refresh
da: Opdater

en: Refresh file list
da: Opdater filliste

en: Remove
da: Fjern

en: Remove the selected file(s) from the composition
da: Fjern de valgte filer fra samlingen

en: Rename Artist
da: Omdøb kunstner

en: Rename Title
da: Omdøb titel

en: Rename the artist of the selected file
da: Omdøb kunstner på den valgte fil

en: Rename the title of the selected file
da: Omdøb titlen på den valgte fil

en: Required plugins:
da: Krævede plugins:

en: Sc_an for devices
da: S_øg efter enheder

en: Select command
da: Vælg kommando

en: Select the transcoder, run with --transcoder=list to see the available ones
da: Vælg omkoderen. Kør med --transcoder=list for at se de tilgængelige

en: Show Filebrowser
da: Vis filbrowser

en: Show Toolbars
da: Vis værktøjslinjer

en: Show _hidden files
da: Vis _skjulte filer

en: Show a text entry for the name of the volume
da: Vis indtastningsfelt til navnet på arkivet

en: Show close button
da: Vis lukkeknap

en: Show human_readable filesizes
da: Vis _filstørrelser som kan læses af mennesker

en: Show main program even when other action is specified on the command line.
da: Vis hovedprogrammet, selv når der angives en anden handling på kommandolinjen.

en: Show mode selection
da: Vis indstillingsvalg

en: Show mode selection combo
da: Vis indstillingsvalg kombination

en: Show speed selection
da: Vis indstillet hastighed

en: Show speed selection combo
da: Vis indstillet hastighedskombination

en: Show volume name
da: Vis arkivnavn

en: Show warning on _empty speed list
da: Vis advarsel ved _tom hastighedsliste

en: Show writers only
da: Vis kun brændere

en: Size
da: Størrelse

en: Sorry, multisession is not yet supported
da: Beklager, men multisession er endnu ikke understøttet

en: Start a data composition, optionally followed by files/directories to be added to the composition
da: Start en datasamling, valgfrit efterfulgt af filer/mapper som skal tilføjes til samlingen

en: Start an audio composition, optionally followed by files/directories to be added to the composition
da: Start en lydsamling, valgfrit efterfulgt af filer/mapper som skal tilføjes til samlingen

en: Start the file browser in the specified directory, or the current directory if none is specified (the default is to start in your home directory)
da: Start filbrowseren i den angivne mappe, eller den nuværende mappe hvis ikke der angives nogen (standarden er at starte i din hjemmemappe)

en: Stream _Recording
da: Strøm_optagelse

en: Temporary directory
da: Midlertidig mappe

en: The basic transcoder is built in,
    and does not require any library.
    But it can only handle uncompressed
    .wav files.
    If you would like to create audio
    compositions from different types of
    audio files, please compile with
    gstreamer support.
da: Den grundlæggende omkoder er indbygget,
    og kræver ikke noget bibliotek.
    Men den kan kun håndtere ukomprimerede
    .wav-filer.
    Hvis du kunne tænke dig at oprette
    lydsamlinger fra forskellige
    typer lydfiler, skal du kompilere
    programmet med understøttelse af gstreamer.

en: The blank mode shows different disc status messages than regular mode
da: Sletningstilstanden viser nogle andre diskstatusmeddelelser end normal tilstand

en: The gstreamer transcoder uses the gstreamer
    library for creating audio compositions.
    
    Essentially all audio files should be supported
    given that the correct plugins are installed.
    If an audio file is not recognized, make sure
    that you have the 'good','bad', and 'ugly'
    gstreamer plugin packages installed.
da: Gstreamer-omkoderen bruger gstreamer-biblioteket
    for at oprette lydsamlinger.
    
    Der skulle være understøttelse af næsten
    alle lydfiler, hvis de rette plugins er installeret.
    Hvis en lydfil ikke genkendes, så sørg for at
    du har installeret gstreamer-pluginpakkerne
    'good', 'bad' og 'ugly'.

en: The inserted disc is already blank.
da: Den indsatte disk er allerede tom.

en: The selected image does not fit on the inserted disc
da: Det valgte aftryk passer ikke på det indsatte medie

en: The text of the label
da: Etikettens tekst

en: The write mode is not supported currently.
da: Skrivetilstanden er i øjeblikket ikke understøttet.

en: There is not enough space available on the inserted disc.
da: Der er for lidt plads tilgængeligt på den indsatte disk.

en: Time total:
da: Samlet tid:

en: Title
da: Titel

en: Tune how Xfburn behaves
da: Tilpas Xfburn

en: Unable to determine image size.
da: Kan ikke fastslå aftrykstørrelse.

en: Unable to grab the drive.
da: Ikke i stand til at klargøre drevet.

en: Unable to initialize the burning backend.
da: Kan ikke starte det underliggende brænderprogram.

en: User Aborted
da: Afbrudt af bruger

en: Volume name :
da: Arkivnavn :

en: Welcome
da: Velkomst

en: Welcome to Xfburn!
da: Velkommen til Xfburn!

en: What files can get burned to an audio CD?
da: Hvilke filer kan brændes på en lyd-cd?

en: Write Blu-ray
da: Skriv blu-ray

en: Write CD-R
da: Skriv cd-r

en: Write CD-RW
da: Skriv cd-rw

en: Write DVD-R
da: Skriv dvd-r

en: Write DVD-RAM
da: Skriv dvd-ram

en: Write _mode:
da: Skrivnings_tilstand:

en: Write-once disc, no blanking possible
da: Engangsskrivningsdisk, sletning ej mulig

en: Writing CD...
da: Brænder cd ...

en: Writing ISO...
da: Skriver ISO ...

en: Writing Lead-In...
da: Skriver lead-in ...

en: Writing Lead-Out...
da: Skriver lead-out ...

en: Writing pregap...
da: Skriver pregap ...

en: Xfburn is a simple CD/DVD burning tool based on libburnia libraries. It can blank CD/DVD(-RW)s, burn and create iso images, audio CDs, as well as burn personal compositions of data to either CD or DVD. It is stable and under ongoing development.
da: Xfburn er et simpelt cd-/dvd-brændingsværktøj baseret på libburnia-biblioteker. Det kan tømme cd'er/dvd(-rw)'er, brænde og oprette iso-aftryk, lyd-cd'er, såvel som brænde personlige samlinger af data til enten cd eller dvd. Den er stabil og under løbende udvikling.

en: You are about to add your home directory to the composition. This is likely to take a very long time, and also to be too big to fit on one disc.
    
    Are you sure you want to proceed?
da: Du er ved at tilføje din hjemmemappe til samlingen. Dette vil højst sandsynligt tage lang tid og vil også være for stor til at kunne være på én disk. 
    
    Er du sikker på, at du vil fortsætte?

en: You are trying to burn more onto the disc than it can hold.
da: Du forsøger at brænde mere på disken end den kan indeholde.

en: You can only have a maximum of 99 tracks.
da: Du kan maksimalt have 99 spor.

en: You must give a name to the file.
da: Du skal give filen et navn.

en: _Action
da: _Handling

en: _Blank
da: _Slet

en: _Burn Composition
da: _Brænd samlingen

en: _Burn image
da: _Brænd aftryk

en: _Cancel
da: _Annuller

en: _Clean temporary directory on exit
da: _Ryd midlertidig mappe ved afslutning

en: _Close
da: _Luk

en: _Close composition
da: _Luk samling

en: _Copy CD
da: _Kopiér cd

en: _Copy DVD
da: _Kopiér dvd

en: _Dummy write
da: _Attrap skrivning

en: _Edit
da: _Rediger

en: _Files
da: _Filer

en: _Help
da: H_jælp

en: _Quit
da: _Afslut

en: _Quit after success
da: _Afslut efter succes

en: _Speed:
da: _Hastighed:

en: _View
da: _Vis

en: abandoned
da: opgivet

en: aborted
da: afbrudt

en: addr:
da: adr:

en: basic
da: grundlæggende

en: default
da: standard

en: ended
da: afsluttet

en: ending
da: afslutter

en: failing
da: fejler

en: length
da: længde

en: libburn PACKET block types
da: libburn PACKET-bloktyper

en: libburn RAW block types
da: libburn RAW-bloktyper

en: libburn SAO block types
da: libburn SAO-bloktyper

en: libburn TAO block types
da: libburn TAO-bloktyper

en: no info
da: ingen information

en: none
da: ingen

en: not implemented
da: ikke implementeret

en: see console
da: se konsol

en: standby
da: dvale

en: unknown
da: ukendt

en: unused
da: ubrugt
