metacity - en to da translation catalogue (264 entries)

en: %s (as %s)
da: %s (som %s)

en: %s (as another user)
da: %s (som en anden bruger)

en: %s (as superuser)
da: %s (som superbruger)

en: %s (on %s)
da: %s (på %s)

en: '%s' is not a valid value for focus attribute
da: “%s” er ikke en gyldig værdi for fokusegenskaben

en: '%s' is not a valid value for resize attribute
da: “%s” er ikke en gyldig værdi for størrelsesændringsegenskaben

en: '%s' is not a valid value for state attribute
da: “%s” er ikke en gyldig værdi for tilstandsegenskaben

en: 'version' attribute cannot be used in metacity-theme-1.xml or metacity-theme-2.xml
da: attributten “version” kan ikke bruges i metacity-theme-1.xml eller metacity-theme-2.xml

en: <%s> geometry '%s' has not been defined
da: <%s>-geometrien "%s" er ikke blevet defineret

en: <%s> must specify either a geometry or a parent that has a geometry
da: <%s> skal enten angive en geometri eller et ophav der har en geometri

en: <%s> name "%s" used a second time
da: <%s>-navnet "%s" brugt for anden gang

en: <%s> name '%s' used a second time
da: <%s>-navnet "%s" brugt for anden gang

en: <%s> parent "%s" has not been defined
da: <%s>-ophavet "%s" er ikke blevet defineret

en: <%s> parent '%s' has not been defined
da: <%s>-ophavet "%s" er ikke blevet defineret

en: <%s> specified twice for this theme
da: <%s> angivet to gange for dette tema

en: <button function='%s' state='%s' draw_ops='whatever'/> must be specified for this frame style
da: <button function="%s" state="%s" draw_ops="et-eller-andet"/> skal angives for denne rammestil

en: <metacity_session> attribute seen but we already have the session ID
da: <metacity_session>-egenskaben set, men vi har allerede sessions-id'en

en: <tt>%s</tt> is not responding.
da: <tt>%s</tt> svarer ikke.

en: A style called '%s' has not been defined
da: En stil ved navn “%s” er ikke blevet defineret

en: Activate the window menu
da: Aktivér vinduesmenuen

en: Alpha must be between 0.0 (invisible) and 1.0 (fully opaque), was %g
da: Alfa skal være mellem 0.0 (usynlig) og 1.0 (helt ugennemsigtig), var %g

en: Alpha value '%s' in blended color is not between 0.0 and 1.0
da: Alfaværdien “%s” i blandet farve er ikke mellem 0,0 og 1,0

en: Always On Visible Workspace
da: Altid på synligt arbejdsområde

en: Always on _Top
da: Altid _øverst

en: Angle must be between 0.0 and 360.0, was %g
da: Vinkel skal være mellem 0.0 og 360.0, var %g

en: Aspect ratio '%s' is unknown
da: Højde/breddeforholdet “%s” er ukendt

en: Attached
da: Vedhæftet

en: Attribute '%s' is invalid on <%s> element in this context
da: Egenskaben "%s" er ugyldig i elementet <%s> i denne sammenhæng

en: Attribute '%s' repeated twice on the same <%s> element
da: Egenskaben "%s" er gentaget to gange i det samme <%s>-element

en: Bad version specification '%s'
da: Ugyldig versionsangivelse “%s”

en: Bell event
da: Klokkebegivenhed

en: Benchmark
da: Tidstest

en: Blend format is 'blend/bg_color/fg_color/alpha', '%s' does not fit the format
da: Blandingsformat er “blend/bg_color/fg_color/alpha”, “%s” passer ikke med formatet

en: Boolean values must be 'true' or 'false' not '%s'
da: Booleske værdier skal være “true” eller “false” ikke “%s”

en: Border
da: Ramme

en: Border '%s' is unknown
da: Kanten “%s” er ukendt

en: Button Layout:
da: Knaplayout:

en: Button aspect ratio %g is not reasonable
da: Knappens højde/breddeforhold %g er ikke fornuftigt

en: Button function '%s' does not exist in this version (%d, need %d)
da: Knapfunktionen “%s” findes ikke i denne version (%d, kræver %d)

en: Can't have a two draw_ops for a <button> element (theme specified a draw_ops attribute and also a <draw_ops> element, or specified two elements)
da: Kan ikke have to draw_ops for elementet <button> (tema angav en draw_ops-egenskab og også et <draw_ops>-element, eller angav to elementer)

en: Can't have a two draw_ops for a <menu_icon> element (theme specified a draw_ops attribute and also a <draw_ops> element, or specified two elements)
da: Kan ikke have to draw_ops for elementet <menu_icon> (tema angav en draw_ops-egenskab og også et <draw_ops>-element, eller angav to elementer)

en: Can't have a two draw_ops for a <piece> element (theme specified a draw_ops attribute and also a <draw_ops> element, or specified two elements)
da: Kan ikke have to draw_ops for elementet <piece> (tema angav en draw_ops-egenskab og også et <draw_ops>-element, eller der blev angavet to elementer)

en: Cannot specify both 'button_width'/'button_height' and 'aspect_ratio' for buttons
da: Kan ikke angive både “button_width”/“button_height” og “aspect_ratio” for knapper

en: Choose Theme
da: Vælg tema

en: Close Window
da: Luk vindue

en: Close window
da: Luk vindue

en: Composited:
da: Med komposition:

en: Compositing Manager
da: Kompositionshåndtering

en: Constant '%s' has already been defined
da: Konstanten “%s” er allerede defineret

en: Coordinate expression contained unknown operator at the start of this text: "%s"
da: Koordinatudtryk indeholdt en ukendt operator i begyndelsen af teksten: “%s”

en: Coordinate expression contains character '%s' which is not allowed
da: Koordinatudtryk indeholder tegnet “%s” som ikke er tilladt

en: Coordinate expression contains floating point number '%s' which could not be parsed
da: Koordinatudtryk indeholder kommatallet “%s” som ikke kunne tolkes

en: Coordinate expression contains integer '%s' which could not be parsed
da: Koordinatudtryk indeholder heltallet “%s” som ikke kunne tolkes

en: Coordinate expression doesn't seem to have any operators or operands
da: Koordinatudtrykket ser ikke ud til at have nogen operatorer eller operander

en: Coordinate expression ended with an operator instead of an operand
da: Koordinatudtrykket sluttede med en operator i stedet for en operand

en: Coordinate expression had a close parenthesis with no open parenthesis
da: Koordinatudtrykket havde en slutparantes uden startparantes

en: Coordinate expression had an open parenthesis with no close parenthesis
da: Koordinatudtrykket havde en startparantes uden en slutparantes

en: Coordinate expression had an operand where an operator was expected
da: Koordinatudtrykket havde en operand hvor en operator var ventet

en: Coordinate expression had unknown variable or constant '%s'
da: Koordinatudtrykket havde en ukendt variabel eller konstant “%s”

en: Coordinate expression has an operator "%s" where an operand was expected
da: Koordinatudtrykket har en operator “%s” hvor en operand var ventet

en: Coordinate expression has operator "%c" following operator "%c" with no operand in between
da: Koordinatudtrykket har en operator “%c” efter en operator “%c” og ingen operand mellem dem

en: Coordinate expression parser overflowed its buffer.
da: Koordinatudtryksfortolkeren har fået bufferoverløb.

en: Coordinate expression results in division by zero
da: Koordinatudtrykket resulterer i division med nul

en: Coordinate expression was empty or not understood
da: Koordinatudtrykket var tomt eller blev ikke forstået

en: Could not parse '%s' as a floating point number
da: Kunne ikke fortolke “%s” som et kommatal

en: Could not parse '%s' as an integer
da: Kunne ikke fortolke “%s” som et heltal

en: Could not parse alpha value '%s' in blended color
da: Kunne ikke fortolke alfaværdien “%s” i blandet farve

en: Could not parse color '%s'
da: Kunne ikke fortolke farven “%s”

en: Could not parse shade factor '%s' in shaded color
da: Kunne ikke fortolke skyggefaktoren “%s” i skygget farve

en: Dark Theme:
da: Mørkt tema:

en: Determines whether Metacity is a compositing manager.
da: Bestemmer om Metacity håndterer komposition.

en: Did not understand arrow "%s" for <%s> element
da: Forstod ikke pilen "%s" for elementet <%s>

en: Did not understand color component '%s' in color specification
da: Forstod ikke farvekomponenten “%s” i farvespecifikationen

en: Did not understand fill type "%s" for <%s> element
da: Forstod ikke fyldtypen "%s" for elementet <%s>

en: Did not understand shadow "%s" for <%s> element
da: Forstod ikke skyggen "%s" for elementet <%s>

en: Did not understand state "%s" for <%s> element
da: Forstod ikke tilstanden "%s" for elementet <%s>

en: Did not understand state '%s' in color specification
da: Forstod ikke tilstanden “%s” i farvespecifikationen

en: Did not understand trailing characters '%s' in string '%s'
da: Forstod ikke de afsluttende tegn “%s” i tekststrengen “%s”

en: Did not understand value "%s" for type of gradient
da: Forstod ikke værdien “%s” for farveovergangstypen

en: Disable connection to session manager
da: Deaktivér forbindelse til sessionshåndtering

en: Distance '%s' is unknown
da: Afstanden “%s” er ukendt

en: Don't make fullscreen windows that are maximized and have no decorations
da: Opret ikke fuldskærmsvinduer, der er maksimeret og ikke har nogen dekorationer

en: Drew <b>%d</b> frames in <b>%f</b> client-side seconds (<b>%f</b> milliseconds per frame) and <b>%f</b> seconds wall clock time including X server resources (<b>%f</b> milliseconds per frame).
da: Tegnede <b>%d</b> billeder på <b>%f</b> klientsekunder (<b>%f</b> millisekunder pr. billede) og <b>%f</b> sekunders almindelig tid inkl. X-server-ressourcer (<b>%f</b> millisekunder pr. billede).

en: Element <%s> is not allowed below <%s>
da: Elementet <%s> er ikke tilladt under <%s>

en: Element <%s> is not allowed inside a <%s> element
da: Elementet <%s> er ikke tilladt inden i et <%s>-element

en: Element <%s> is not allowed inside a <constant> element
da: Elementet <%s> er ikke tilladt inden i elementet <constant>

en: Element <%s> is not allowed inside a distance/border/aspect_ratio element
da: Elementet <%s> er ikke tilladt inde i et element af typen distance/border/aspect_ratio

en: Element <%s> is not allowed inside a draw operation element
da: Elementet <%s> er ikke tilladt inde i et tegneoperationselement

en: Element <%s> is not allowed inside a name/author/date/description element
da: Elementet <%s> er ikke tilladt inde i et navne-/forfatter-/dato-/beskrivelseselement

en: Enable edge tiling when dropping windows on screen edges
da: Slå kantmaksimering til, når vinduer slippes ved skærmkanter

en: Failed to find a valid file for theme '%s'
da: Kunne ikke finde en gyldig fil til temaet “%s”

en: Falling back to default GTK+ theme - Adwaita
da: Bruger standardtemaet Adwaita fra GTK+ som reserve

en: Frame Flags:
da: Rammeflag:

en: Frame Type:
da: Rammetype:

en: Frame geometry does not specify size of buttons
da: Rammegeometri angiver ikke størrelsen af knapper

en: Frame style already has a button for function %s state %s
da: Rammestil har allerede en knap for funktion %s tilstand %s

en: Frame style already has a piece at position %s
da: Rammestil har allerede et stykke på position %s

en: Fullscreen
da: Fuldskærm

en: GTK color specification must have a close bracket after the state, e.g. gtk:fg[NORMAL] where NORMAL is the state; could not parse '%s'
da: GTK-farvespecifikation skal have en afsluttende klamme efter tilstanden, f.eks. gtk:fg[NORMAL] hvor NORMAL er tilstanden; kunne ikke fortolke “%s”

en: GTK color specification must have the state in brackets, e.g. gtk:fg[NORMAL] where NORMAL is the state; could not parse '%s'
da: GTK-farvespecifikation skal have tilstanden i firkantede klammer, f.eks. gtk:fg[NORMAL] hvor NORMAL er tilstanden; kunne ikke fortolke “%s”

en: GTK custom color specification must have color name and fallback in parentheses, e.g. gtk:custom(foo,bar); could not parse '%s'
da: Specifikation af tilpasset GTK-farve skal have et farvenavn samt reservefarve i parentes, f.eks. gtk:custom(foo,bar); kunne ikke fortolke “%s”

en: Got MetaFrameBorders in <b>%f</b> seconds (CSS loading, PangoFontDescription creation and title height calculation).
da: Hentede MetaFrameBorders på <b>%f</b> sekunder (indlæsning af CSS, oprettelse af PangoFontDescription og beregning af titelhøjde).

en: Gradients should have at least two colors
da: Farveovergange skal mindst have to farver

en: Gtk:custom format is 'gtk:custom(color_name,fallback)', '%s' does not fit the format
da: Formatet for gtk:custom er “gtk:custom(farvenavn,reservefarve)”; “%s” har ikke dette format

en: Has Focus
da: Har fokus

en: Hide all normal windows
da: Skjul alle normale vinduer

en: If enabled, dropping windows on vertical screen edges maximizes them vertically and resizes them horizontally to cover half of the available area. Dropping windows on the top screen edge maximizes them completely.
da: Hvis slået til, vil vinduer, som slippes ved lodrette skærmkanter, blive maksimeret lodret, og få tildelt vandret størrelse, således at de fylder halvdelen af den tilgængelige plads. Vinduer, som slippes over skærmens øverste kant, vil blive maksimeret helt.

en: If set to true, Metacity will show window content thumbnails in the Alt-Tab window instead of only icons.
da: Hvis sat til sand, vil Metacity vise miniaturer af vinduers indhold i Alt-Tab-vinduet frem for kun ikoner.

en: If true, Metacity will give the user less feedback by using wireframes, avoiding animations, or other means. This is a significant reduction in usability for many users, but may allow legacy applications to continue working, and may also be a useful tradeoff for terminal servers. However, the wireframe feature is disabled when accessibility is on.
da: Hvis sand, vil Metacity give brugeren mindre tilbagemelding ved at bruge rammelinjer, undgå animeringer og andet. Dette er en betydelig formindskelse af brugbarheden for mange brugere, men kan sætte gamle programmer i stand til at fungere, samt kan være et brugbart kompromis for terminalservere. Rammelinje-faciliteten er dog deaktiveret, når tilgængelighed er slået til.

en: If true, trade off usability for less resource usage
da: Hvis sand, så formindsk brugbarhed af hensyn til resurseforbrug

en: Including draw_ops "%s" here would create a circular reference
da: Medtagelse af draw_ops “%s” ville skabe en cirkulær reference

en: Initialize session from savefile
da: Initialisér session fra gemt fil

en: Integer %ld is too large, current max is %d
da: Heltallet %ld er for stort, det nuværende maksimum er %d

en: Integer %ld must be positive
da: Heltallet %ld skal være positivt

en: Invalid character '%c' in color_name parameter of gtk:custom, only A-Za-z0-9-_ are valid
da: Ugyldigt tegn “%c” i color_name-parameteren i gtk:custom; kun A-Za-z0-9-_ er gyldige

en: Invalid title scale '%s' (must be one of xx-small,x-small,small,medium,large,x-large,xx-large)
da: Ugyldig titelskalering “%s” (skal være en af xx-small,x-small,small,medium,large,x-large,xx-large)

en: Keep Window On Top
da: Behold vinduet øverst

en: Line %d character %d: %s
da: Linje %d tegn %d: %s

en: Loaded <b>%s</b> theme <b>%s</b> in <b>%f</b> seconds.
da: Indlæste <b>%s</b>-temaet <b>%s</b> på <b>%f</b> sekunder.

en: Lower window below other windows
da: Sænk vindue under andre vinduer

en: Ma_ximize
da: Ma_ksimér

en: Make X calls synchronous
da: Gør kald til X synkrone

en: Maximize Window
da: Maksimér vindue

en: Maximize window
da: Maksimér vindue

en: Maximize window horizontally
da: Maksimér et vindue vandret

en: Maximize window vertically
da: Maksimér et vindue lodret

en: Maximized
da: Maksimeret

en: MetaThemeImplClass::load not implemented for '%s'
da: MetaThemeImplClass::load ikke implementeret for “%s”

en: Metacity Theme Viewer
da: Metacity-temavisning

en: Metacity supports two theme types - GTK+ (gtk.css) and Metacity (metacity-theme-x.xml). GTK+ theme: all data is loaded from CSS. This is the same theme that is used by Mutter for server-side decorations and by GTK+ for client-side decorations. Metacity theme: data is loaded from metacity-theme-x.xml and CSS. When using this theme type you MUST provide a valid theme name.
da: Metacity understøtter to tematyper: GTK+ (gtk.css) og Metacity (metacity-theme-x.xml). GTK+-tema: alle data indlæses fra CSS. Dette er samme tema, som bruges af Mutter til dekorationer på serverens side, og af GTK+ for dekorationer på klientsiden. Metacity-tema: Data indlæses fra metacity-theme-x.xml og CSS. Når denne tematype bruges, SKAL du angive et gyldigt temanavn.

en: Metacity's default window-placement behavior is smart (first-fit), similar to behaviors in some other window managers. It will try to tile windows so that they do not overlap. Set this option to "smart" for this behavior. This option can be set to "center" to place new windows in the centers of their workspaces, "origin" for the upper-left corners of the workspaces, or "random" to place new windows at random locations within their workspaces.
da: Metacitys standardopførsel til vinduesplacering er smart (“first-fit”), og svarer til opførslen i visse andre vindueshåndteringer. Metacity vil forsøge at anbringe vinduer ved siden af hinanden, så de ikke overlapper. Sæt denne indstilling til “smart” for at få denne opførsel. Denne indstilling kan sættes til “center” for at placere nye vinduer i deres arbejdsområders centrum, “origin” for øverste venstre hjørne i arbejdsområderne eller “random” for at placere nye vinduer på tilfældige steder i deres arbejdsområder.

en: Mi_nimize
da: Mi_nimér

en: Minimize Window
da: Minimér vindue

en: Minimize window
da: Minimér vindue

en: Missing <frame state='%s' resize='%s' focus='%s' style='whatever' />
da: Manglende <frame state='%s' resize='%s' focus='%s' style='et-eller-andet'/>

en: Modal Dialog
da: Tilstandsdialog

en: Move Titlebar On_screen
da: Flyt titellinje til _skærm

en: Move to Another _Workspace
da: Flyt til andet _arbejdsområde

en: Move to Workspace R_ight
da: Flyt til arbejdsområde til _højre

en: Move to Workspace _Down
da: Flyt til arbejdsområde _ned

en: Move to Workspace _Left
da: Flyt til arbejdsområde til _venstre

en: Move to Workspace _Up
da: Flyt til arbejdsområde _op

en: Move to workspace above
da: Flyt til arbejdsområdet over

en: Move to workspace below
da: Flyt til arbejdsområdet under

en: Move to workspace left
da: Flyt til arbejdsområdet til venstre

en: Move to workspace right
da: Flyt til arbejdsområdet til højre

en: Move window
da: Flyt vindue

en: Move window one workspace down
da: Flyt vindue et arbejdsområde ned

en: Move window one workspace to the left
da: Flyt vindue et arbejdsområde til venstre

en: Move window one workspace to the right
da: Flyt vindue et arbejdsområde til højre

en: Move window one workspace up
da: Flyt vindue et arbejdsområde op

en: Move window to workspace 1
da: Flyt vindue til arbejdsområde 1

en: Move window to workspace 2
da: Flyt vindue til arbejdsområde 2

en: Move window to workspace 3
da: Flyt vindue til arbejdsområde 3

en: Move window to workspace 4
da: Flyt vindue til arbejdsområde 4

en: NAME
da: NAVN

en: No "extent_angle" or "to" attribute on element <%s>
da: Ingen "extent_angle"- eller "to"-egenskab på elementet <%s>

en: No "start_angle" or "from" attribute on element <%s>
da: Ingen "start_angle"- eller "from"-egenskab på elementet <%s>

en: No '%s' attribute on element <%s>
da: Ingen "%s"-attribut på elementet <%s>

en: No <%s> set for theme '%s'
da: Ingen <%s> angivet for temaet "%s"

en: No <draw_ops> called "%s" has been defined
da: Ingen <draw_ops> med navnet "%s" er blevet defineret

en: No <draw_ops> with the name "%s" has been defined
da: Ingen <draw_ops> med navnet "%s" er blevet defineret

en: No <draw_ops> with the name '%s' has been defined
da: Ingen <draw_ops> med navnet "%s" er blevet defineret

en: No draw_ops provided for button
da: Ingen draw_ops angivet for knap

en: No draw_ops provided for frame piece
da: Ingen draw_ops angivet for rammestykke

en: No frame style set for window type '%s' in theme '%s', add a <window type='%s' style_set='whatever' /> element
da: Ingen rammestil angivet for vinduestypen "%s" i temaet "%s"; tilføj et element i stil med <window type='%s' style_set='et-eller-andet' />

en: No text is allowed inside element <%s>
da: Tekst er ikke tilladt inden i elementet <%s>

en: Opened log file %s
da: Åbnede logfilen %s

en: Outermost element in theme must be <metacity_theme> not <%s>
da: Det yderste element i temaet skal være <metacity_theme> ikke <%s>

en: Preview
da: Forhåndsvisning

en: Print version
da: Vis version

en: Put Window On Only One Workspace
da: Vis vindue på kun ét arbejdsområde

en: Raise window above other windows
da: Hæv vindue over andre vinduer

en: Raise window if covered, otherwise lower it
da: Hæv vindue hvis det er dækket, ellers sænk det

en: Reload
da: Genindlæs

en: Remove Window From Top
da: Fjern vinduet fra toppen

en: Replace the running window manager with Metacity
da: Erstat den kørende vindueshåndtering med Metacity

en: Resize window
da: Ændr størrelsen på vindue

en: Restore Window
da: Gendan vindue

en: Restore window
da: Gendan vindue

en: Roll Up Window
da: Rul vinduet op

en: Roll _Up
da: Rul _op

en: Run
da: Kør

en: Run again
da: Kør igen

en: Scale:
da: Skala:

en: Shade factor '%s' in shaded color is negative
da: Skyggefaktoren “%s” i skygget farve er negativ

en: Shade format is 'shade/base_color/factor', '%s' does not fit the format
da: Skyggeformat er “shade/base_color/factor”, “%s” passer ikke med formatet

en: Shaded
da: Skyggetilstand

en: Shift
da: Skift

en: Should not have 'resize' attribute on <%s> element for maximized states
da: Der burde ikke være en "resize"-egenskab i <%s>-elementet for maksimerede tilstande

en: Should not have 'resize' attribute on <%s> element for maximized/shaded states
da: Skal ikke have en "resize"-egenskab i <%s>-elementet for maksimerede/oprullede tilstande

en: Show the applications menu
da: Vis programmenuen

en: Show the run command prompt
da: Vis kør-kommandoprompten

en: Show window content thumbnail in Alt-Tab
da: Vis miniature af vinduesindhold ved Alt-Tab

en: Specify session management ID
da: Angiv sessionhåndterings-id

en: Style has already been specified for state %s focus %s
da: Stilen er allerede blevet angivet for tilstand %s fokus %s

en: Style has already been specified for state %s resize %s focus %s
da: Stilen er allerede blevet angivet for tilstand %s størrelsesændring %s fokus %s

en: Switch applications
da: Skift mellem programmer

en: Switch system controls
da: Skift mellem systemkontroller

en: Switch system controls directly
da: Skift direkte mellem systemkontroller

en: Switch to workspace 1
da: Skift til arbejdsområde 1

en: Switch to workspace 2
da: Skift til arbejdsområde 2

en: Switch to workspace 3
da: Skift til arbejdsområde 3

en: Switch to workspace 4
da: Skift til arbejdsområde 4

en: Switch windows
da: Skift mellem vinduer

en: Switch windows directly
da: Skift direkte mellem vinduer

en: Switch windows of an app directly
da: Skift direkte mellem vinduer i et program

en: Switch windows of an application
da: Skift mellem vinduer i et program

en: Theme Name
da: Temanavn

en: Theme Type
da: Tematype

en: Theme contained an expression that resulted in an error: %s
da: Tema indeholdt et udtryk som resulterede i en fejl: %s

en: Theme name to use
da: Temanavn der skal anvendes

en: Theme requires version %s but latest supported theme version is %d.%d
da: Temaet kræver version %s, men sidste understøttede temaversion er %d.%d

en: Theme type to use ("gtk" or "metacity")
da: Tematype der skal anvendes (“gtk” eller “metacity”)

en: These windows do not support &quot;save current setup&quot; and will have to be restarted manually next time you log in.
da: Disse vinduer understøtter ikke gemning af deres opsætning og skal genstartes manuelt næste gang du logger på.

en: This setting is only used if Metacity is selected as the theme type. You MUST provide a valid Metacity theme name, otherwise Metacity will fall back to the default GTK+ theme - Adwaita.
da: Denne indstilling bruges kun, hvis Metacity er valgt som tematype. Du SKAL angive et gyldigt Metacity-temanavn. Ellers vil Metacity bruge standardtemaet Adwaita fra GTK+.

en: Tiled
da: Fliselagt

en: Toggle fullscreen mode
da: Skift fuldskærmstilstand

en: Toggle maximization state
da: Skift maksimeringstilstand

en: Toggle shaded state
da: Skift oprullethed

en: Toggle window on all workspaces or one
da: Skift mellem visning af vindue på alle eller kun et arbejdsområde

en: Turn compositing off
da: Deaktivér komposition

en: Turn compositing on
da: Aktivér komposition

en: Unknown attribute %s on <%s> element
da: Ukendt egenskab %s for element <%s>

en: Unknown element %s
da: Ukendt element %s

en: Unknown function "%s" for button
da: Ukendt funktion “%s” for knap

en: Unknown position "%s" for frame piece
da: Ukendt position “%s” for rammestykke

en: Unknown state '%s' for button
da: Ukendt tilstand “%s” for knap

en: Unknown style_set '%s' on <%s> element
da: Ukendt style_set "%s" i elementet <%s>

en: Unknown type '%s' on <%s> element
da: Ukendt type "%s" i elementet <%s>

en: Unma_ximize
da: _Gendan

en: Unroll Window
da: Rul vinduet ned

en: Usage: %s
da: Brug: %s

en: User-defined constants must begin with a capital letter; '%s' does not
da: Brugerdefinerede konstanter skal begynde med et stort bogstav; det gør “%s” ikke

en: Utility
da: Værktøj

en: View split on left
da: Visning delt til venstre

en: View split on right
da: Visning delt til højre

en: Window App Menu
da: Vinduesprogrammenu

en: Window Menu
da: Vinduesmenu

en: Window placement behavior
da: Opførsel af vinduesplacering

en: Window type '%s' has already been assigned a style set
da: Vinduestypen “%s” er allerede blevet tildelt et stilsæt

en: Windows
da: Vinduer

en: Workspace %d
da: Arbejdsområde %d

en: Workspace %d%n
da: Arbejdsområde %d%n

en: Workspace %s%d
da: Arbejdsområde %s%d

en: Workspace 1_0
da: Arbejdsområde 1_0

en: X Display to use
da: X-skærm som bruges

en: You may choose to wait a short while for it to continue or force the application to quit entirely.
da: Du kan vælge at vente et lille stykke tid på at programmet fortsætter, eller du kan tvinge programmet til at afslutte fuldstændigt.

en: You must specify a background for an alpha value to be meaningful
da: Du skal angive en baggrund hvis en alfaværdi skal være meningsfuld

en: _Always on Visible Workspace
da: _Altid på synligt arbejdsområde

en: _Close
da: _Luk

en: _Force Quit
da: _Tving til at afslutte

en: _Move
da: _Flyt

en: _Only on This Workspace
da: _Kun på dette arbejdsområde

en: _Resize
da: Ænd_r størrelse

en: _Unroll
da: Rul _ned

en: _Wait
da: _Vent

en: bottom
da: bund

en: frame geometry does not specify '%s' dimension
da: rammegeometri angiver ikke dimensionen “%s”

en: frame geometry does not specify dimension '%s' for border '%s'
da: rammegeometri angiver ikke dimensionen “%s” for kanten “%s”

en: left
da: venstre

en: metacity %s
    Copyright (C) 2001-%s Havoc Pennington, Red Hat, Inc., and others
    This is free software; see the source for copying conditions.
    There is NO warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
da: metacity %s
    Copyright © 2001-%s Havoc Pennington, Red Hat, Inc., og andre
    Dette er frit programmel; se kildekoden for kopieringsbetingelser.
    Der er INGEN garanti; ikke engang for SALGBARHED eller EGNETHED TIL ET BESTEMT FORMÅL.

en: nested <window> tag
da: indlejret <window>-mærke

en: right
da: højre
