iso_3166-2 - en to be translation catalogue (4687 entries)

en: 'Adan
be: Адэн

en: 'Ajmān
be: Аджман

en: 'Amrān
be: Амран

en: 'Eua
be: Эўа

en: 18 Montagnes (Région des)
be: Дыз-юіт Мантань

en: A Coruña
be: Ла-Карунья

en: A'ana
be: Аана

en: Aakkâr
be: Аакар

en: Aargau
be: Ааргау

en: Aberdeen City
be: Абердзін

en: Aberdeenshire
be: Абердзіншыр

en: Abia
be: Абія

en: Abim
be: Абім

en: Abkhazia
be: Абхазія

en: Abra
be: Абра

en: Abruzzo
be: Абруца

en: Abuja Capital Territory
be: Абуджа (сталічная тэрыторыя)

en: Abyān
be: Аб’ян

en: Abşeron
be: Апшэронскі раён

en: Abū Ȥaby [Abu Dhabi]
be: Абу-Дабі

en: Aceh
be: Ачэх

en: Achaïa
be: Ахая

en: Acklins
be: Аклінс

en: Acquaviva
be: Акуавіва

en: Acre
be: Акры

en: Ad Daqahlīyah
be: Дакахлія

en: Ad Dawhah
be: Ад Доха

en: Ad Dākhilīya
be: Дахілійя

en: Adamaoua
be: Адамава

en: Adamawa
be: Адамава

en: Adana
be: Адана

en: Adjumani
be: Аджумані

en: Adrar
be: Адрар

en: Adygeya, Respublika
be: Рэспубліка Адыгея

en: Adıyaman
be: Адыяман

en: Aḑ Ḑāli‘
be: Ад-Далі

en: Aerodrom
be: Аэрадром

en: Afyonkarahisar
be: Аф'ёнкарахісар

en: Agadez
be: Агадэс

en: Agadir-Ida-Ou-Tanane
be: Агадыр-Іда-Утанане

en: Agalega Islands
be: Астравы Агалега

en: Agio Oros
be: Святая Гара

en: Aglonas novads
be: Агланскі край

en: Agnébi (Région de l')
be: Агнебі

en: Agrigento
be: Агрыджэнта

en: Aguascalientes
be: Агуаскальентэс

en: Agusan del Norte
be: Паўночны Агусан

en: Agusan del Sur
be: Паўднёвы Агусан

en: Ahal
be: Ахалскі велаят

en: Ahuachapán
be: Ауачапан

en: Ahvenanmaan maakunta
be: Аландскія астравы

en: Aichi
be: Айці

en: Aiga-i-le-Tai
be: Айга-і-лэ-Тай

en: Aileu
be: Айлеў

en: Ailinglaplap
be: Аілінглаплап

en: Ailuk
be: Аілук

en: Aimeliik
be: Аімэліік

en: Ain
be: Эн

en: Ainaro
be: Айнару

en: Airai
be: Аіраі

en: Aisne
be: Эна

en: Aisén del General Carlos Ibáñez del Campo
be: Айсен-дэль-Хенераль-Карлас-Ібаньес-дэль-Кампа

en: Aitolia kai Akarnania
be: Этолія і Акарнанія

en: Aiwo
be: Аіва

en: Aizkraukles novads
be: Айзкраўкльскі край

en: Aizputes novads
be: Айзпуцкі край

en: Ajaria
be: Аджарыя

en: Ajdovščina
be: Айдоўшчына

en: Akershus
be: Акерсхус

en: Akita
be: Акіта

en: Aklan
be: Аклан

en: Aknīstes novads
be: Акнісцкі край

en: Aksaray
be: Аксарай

en: Akwa Ibom
be: Аква-Ібам

en: Al Ahmadi
be: Аль-Ахмадзі

en: Al Anbar
be: Анбар

en: Al Awsaţ
be: Цэнтральны рэгіён

en: Al Bahr al Ahmar
be: Багр эль-Агмар

en: Al Balqā'
be: Эль-Балка

en: Al Basrah
be: Басра

en: Al Bayḑā'
be: Эль-Бейда

en: Al Baḩr al Aḩmar
be: Чырвонае мора

en: Al Baṭḩah
be: Батха

en: Al Buhayrah
be: Бухейра

en: Al Buḩayrah
be: Бухейра

en: Al Buraymī
be: Бурэймі

en: Al Buţnān
be: Эль-Бутнан

en: Al Bāhah
be: Эль-Баха

en: Al Bāţinah
be: Батына

en: Al Farwānīyah
be: Аль-Фарванія

en: Al Fayyūm
be: Эль-Фаюм

en: Al Fujayrah
be: Эль-Фуджайра

en: Al Gharbīyah
be: Гарбія

en: Al Haouz
be: Эль-Хаўз

en: Al Hasakah
be: Эль-Хасеке

en: Al Hoceïma
be: Эль-Хасейма

en: Al Iskandarīyah
be: Александрыя

en: Al Ismā`īlīyah
be: Ісмаілія

en: Al Jabal al Akhḑar
be: Эль-Джэбал-Эль-Ахдар

en: Al Jabal al Gharbī
be: Эль-Джэбал-Эль-Гарбі

en: Al Jahrrā’
be: Аль-Джагра

en: Al Janūbī
be: Паўднёвы рэгіён

en: Al Janūbīyah
be: Паўднёвая мухафаза

en: Al Jawf
be: Эль-Джаўф

en: Al Jazīrah
be: Эль-Гезіра

en: Al Jifārah
be: Эль-Джыфара

en: Al Jufrah
be: Эль-Джуфра

en: Al Jīzah
be: Гіза

en: Al Karak
be: Карак

en: Al Kharţūm
be: Хартум

en: Al Khawr wa adh Dhakhīrah
be: Аль Хор

en: Al Kufrah
be: Эль-Куфра

en: Al Kuwayt (Al ‘Āşimah)
be: Аль-Асыма

en: Al Ladhiqiyah
be: Латакія

en: Al Madīnah
be: Эль-Медына

en: Al Mafraq
be: Эль-Мафрак

en: Al Mahrah
be: Эль-Махра

en: Al Manāmah (Al ‘Āşimah)
be: Сталічная мухафаза

en: Al Marj
be: Эль-Мардж

en: Al Marqab
be: Эль-Маргаб

en: Al Maḩwīt
be: Махвіт

en: Al Minyā
be: Эль-Мінья

en: Al Minūfīyah
be: Мінуфія

en: Al Muthanna
be: Мутана

en: Al Muḩarraq
be: Мухафаза Мухаррак

en: Al Qadisiyah
be: Кадысія

en: Al Qalyūbīyah
be: Кальюбія

en: Al Qaşīm
be: Эль-Касім

en: Al Qaḑārif
be: Гедарэф

en: Al Qunaytirah
be: Кунтэйра

en: Al Qāhirah
be: Каір

en: Al Wakrah
be: Аль Вакра

en: Al Wusţá
be: Цэнтральная мухафаза

en: Al Wādī al Jadīd
be: Новая Даліна

en: Al Wāḩāt
be: Эль-Вахат

en: Al Ḥudūd ash Shamāliyah
be: Эль-Худуд эш-Шамалія

en: Al Ḩudaydah
be: Хадэйда

en: Al ‘Aqabah
be: Акаба

en: Alabama
be: Алабама

en: Alagoas
be: Алагоас

en: Alajuela
be: Алахуэла

en: Alaska
be: Аляска

en: Alba
be: Алба

en: Albacete
be: Альбасетэ

en: Albay
be: Албай

en: Alberta
be: Альберта

en: Alessandria
be: Алесандрыя

en: Alger
be: Алжыр

en: Ali Sabieh
be: Алі-Саб'е

en: Alibori
be: Алібары

en: Alicante
be: Алікантэ

en: Alifu Alifu
be: Аліфу-Аліфу

en: Alifu Dhaalu
be: Аліфу-Дхаалу

en: Allier
be: Алье

en: Almaty
be: Алматы

en: Almaty oblysy
be: Алмацінская вобласць

en: Almería
be: Альмерыя

en: Alojas novads
be: Алайскі край

en: Alpes-Maritimes
be: Альпы Прыморскія

en: Alpes-de-Haute-Provence
be: Альпы Верхняга Праванса

en: Alsungas novads
be: Алсунгскі край

en: Alta Verapaz
be: Альта-Верапас

en: Altay, Respublika
be: Рэспубліка Алтай

en: Altayskiy kray
be: Алтайскі край

en: Alto Paraguay
be: Альта Парагвай

en: Alto Paraná
be: Альта Парана

en: Alytaus Apskritis
be: Алітускі павет

en: Alūksnes novads
be: Алуксненскі край

en: Amambay
be: Амамбай

en: Amapá
be: Амапа

en: Amasya
be: Амасья

en: Amatas novads
be: Амацкі край

en: Amazonas
be: Амазонас

en: American Samoa
be: Амерыканскае Самоа

en: Ammóchostos
be: Амахостас

en: Amnat Charoen
be: Амнат Чараэн

en: Amolatar
be: Амалатар

en: Ampāara
be: Ампара

en: Amuria
be: Амурыя

en: Amurskaya oblast'
be: Амурская вобласць

en: Amuru
be: Амуру

en: An Giang
be: Анзянг

en: An Najef
be: Эн-Наджаф

en: An Nuqaţ al Khams
be: Эн-Нугат-эль-Хумс

en: An Nīl
be: Рака Ніл

en: An Nīl al Abyaḑ
be: Белы Ніл

en: An Nīl al Azraq
be: Блакітны Ніл

en: Anabar
be: Анабар

en: Anambra
be: Анамбра

en: Anatoliki Makedonia kai Thraki
be: Усходняя Македонія і Фракія

en: Ancash
be: Анкаш

en: Ancona
be: Анкона

en: Andalucía
be: Андалусія

en: Andaman and Nicobar Islands
be: Андаманскія і Нікабарскія астравы

en: Andhra Pradesh
be: Андхра-Прадэш

en: Andijon
be: Андыжан

en: Andjazîdja (Anjazījah)
be: Гранд-Камор (Нгазіджа)

en: Andjouân (Anjwān)
be: Анжуан

en: Andorra la Vella
be: Андора-ла-Велья

en: Andrijevica
be: Андрыевіца

en: Anenii Noi
be: Аненій-Ной

en: Anetan
be: Анэтан

en: Ang Thong
be: Анг Тонг

en: Angaur
be: Ангаўр

en: Angus
be: Ангус

en: Anhui Sheng
be: Правінцыя Аньхой

en: Anibare
be: Анібарэ

en: Ankara
be: Анкара

en: Annaba
be: Анаба

en: Annobón
be: Анабон

en: Ansabā
be: Ансеба

en: Anse Boileau
be: Анс Балео

en: Anse Etoile
be: Анс Этоль

en: Anse Louis
be: Анс Луі

en: Anse Royale
be: Анс Рояль

en: Anse aux Pins
be: Анс а Пінс

en: Antalya
be: Анталья

en: Antananarivo
be: Антананарыва

en: Antioquia
be: Анціокія

en: Antique
be: Анціке

en: Antofagasta
be: Антафагаста

en: Antrim and Newtownabbey
be: Антрым і Ньютаўнабі

en: Antsiranana
be: Анцыранана

en: Antwerpen
be: Антверпен

en: Anurādhapura
be: Анурадхапура

en: Anzoátegui
be: Ансаатэгі

en: Aomori
be: Ааморы

en: Aosta
be: Аоста

en: Aousserd (EH)
be: Аусерд (EH)

en: Apac
be: Апак

en: Apayao
be: Апаяо

en: Apače
be: Апачэ

en: Apes novads
be: Апскі край

en: Appenzell Ausserrhoden
be: Апенцэль-Аўсерродэн

en: Appenzell Innerrhoden
be: Апенцэль-Інерродэн

en: Apure
be: Апурэ

en: Apurímac
be: Апурымак

en: Aqmola oblysy
be: Акмолінская вобласць

en: Aqtöbe oblysy
be: Акцюбінская вобласць

en: Ar Raqqah
be: Эр-Рака

en: Ar Rayyan
be: Ар Раян

en: Ar Riyāḍ
be: Эр-Рыяд

en: Arad
be: Арад

en: Aragacotn
be: Арагацотн

en: Aragua
be: Арагуа

en: Aragón
be: Арагон

en: Ararat
be: Арарат

en: Arauca
be: Араука

en: Araucanía
be: Араўканія

en: Aračinovo
be: Арачынава

en: Arbil
be: Эрбіль

en: Ardabīl
be: Ардэбіль

en: Ardahan
be: Ардахан

en: Ardennes
be: Ардэны

en: Ards and North Down
be: Ардс і Паўночны Даўн

en: Ardèche
be: Ардэш

en: Arequipa
be: Арэкіпа

en: Arezzo
be: Арэца

en: Argeș
be: Арджэш

en: Argolida
be: Аргаліда

en: Argyll and Bute
be: Аргайл і Б'ют

en: Arhangay
be: Архангай

en: Ariana
be: Арыяна

en: Arica y Parinacota
be: Арыка-і-Парынакота

en: Arima
be: Арыма

en: Arizona
be: Арызона

en: Ariège
be: Ар’еж

en: Arkadia
be: Аркадзія

en: Arkansas
be: Арканзас

en: Arkhangel'skaya oblast'
be: Архангельская вобласць

en: Armagh, Banbridge and Craigavon
be: Арма, Банбрыдж і Крэйгаван

en: Armavir
be: Армавір

en: Arno
be: Арно

en: Arta
be: Арта

en: Artibonite
be: Артыбаніт

en: Artigas
be: Арцігас

en: Artvin
be: Артвін

en: Arua
be: Аруа

en: Aruba
be: Аруба

en: Arunachal Pradesh
be: Аруначал-Прадэш

en: Arusha
be: Аруша

en: As Sulaymaniyah
be: Сулейманія

en: As Suwayda'
be: Эс-Сувейда

en: As Suways
be: Суэц

en: As Sādis min Uktūbar
be: 6 кастрычніка

en: Ascension
be: Востраў Ушэсця

en: Ascoli Piceno
be: Аскалі-Пічэна

en: Ash Shamal
be: Аш Шамаль

en: Ash Shamālīyah
be: Паўночная мухафаза

en: Ash Sharqīyah
be: Шаркія

en: Ash Shāriqah
be: Шарджа

en: Ashanti
be: Ашанці

en: Assa-Zag (EH-partial)
be: Аса-Заг (часткова EH)

en: Assaba
be: Асаба

en: Assam
be: Асам

en: Astana
be: Астана

en: Astara
be: Астарынскі раён

en: Asti
be: Асці

en: Astrakhanskaya oblast'
be: Астраханская вобласць

en: Asturias
be: Астурыя

en: Asturias, Principado de
be: Астурыя

en: Asunción
be: Асунсьён

en: Aswān
be: Асуан

en: Asyūt
be: Асьют

en: At Ta'mim
be: Кіркук

en: Atacama
be: Атакама

en: Atakora
be: Атакара

en: Atlantique
be: Атлантык

en: Atlántico
be: Атлантычны

en: Atlántico Norte
be: Паўночна-Атлантычны

en: Atlántico Sur
be: Паўднёва-Атлантычны

en: Atlántida
be: Атлантыда

en: Attapu
be: Атапы

en: Attard
be: Атард

en: Attiki
be: Атыка

en: Atua
be: Атуа

en: Atyraū oblysy
be: Атыраўская вобласць

en: Aube
be: Об

en: Auces novads
be: Аўцкі край

en: Auckland
be: Окленд

en: Aude
be: Од

en: Aur
be: Аур

en: Aurora
be: Аўрора

en: Aust-Agder
be: Эўст-Агдэр

en: Australian Capital Territory
be: Аўстралійская сталічная тэрыторыя

en: Austurland
be: Ёйстурланд

en: Autonomous Region in Muslim Mindanao (ARMM)
be: Аўтаномны рэгіён у Мусульманскім Мінданаа (ARMM)

en: Auvergne-Rhône-Alpes
be: Авернь-Рона-Альпы

en: Aveiro
be: Авейру

en: Avellino
be: Авеліна

en: Aveyron
be: Аверон

en: Awdal
be: Аўдал

en: Ayacucho
be: Аякуча

en: Aydın
be: Айдын

en: Ayeyarwady
be: Іравадзі

en: Az Zarqā'
be: Эз-Зарка

en: Az Zāwiyah
be: Эз-Завія

en: Azad Kashmir
be: Азад Кашмір

en: Azilal
be: Азілал

en: Azua
be: Асуа

en: Azuay
be: Асуай

en: Az̧ Z̧a‘āyin
be: Аз Зайн

en: Az̧ Z̧āhirah
be: Захіра

en: Aïn Defla
be: Айн-Дэфла

en: Aïn Témouchent
be: Айн-Тэмушэнт

en: Ağcabədi
be: Агджабедынскі раён

en: Ağdam
be: Агдамскі раён

en: Ağdaş
be: Агдамскі раён

en: Ağrı
be: Агры

en: Ağstafa
be: Агстафінскі раён

en: Ağsu
be: Ахсуйскі раён

en: Aşgabat
be: Ашгабад

en: Aţ Ţafīlah
be: Тафіла

en: Baa
be: Баа

en: Baalbek-Hermel
be: Баальбек-Хермель

en: Babil
be: Бабіль

en: Babītes novads
be: Бабіцкі край

en: Babək
be: Бабекскі раён

en: Bacău
be: Бакэу

en: Badajoz
be: Бадахас

en: Badakhshān
be: Бадахшан

en: Baden-Württemberg
be: Бадэн-Вюртэмберг

en: Badulla
be: Бадула

en: Bafatá
be: Бафата

en: Bafing (Région du)
be: Бафінг

en: Bagerhat
be: Багерхат

en: Baghdad
be: Багдад

en: Baghlān
be: Баглан

en: Bagmati
be: Багмаці

en: Bago
be: Пэгу

en: Bahia
be: Баія

en: Bahoruco
be: Баарука

en: Baḩr al Ghazāl
be: Бахр-эль-Газаль

en: Baie Lazare
be: Бе Лазар

en: Baie Sainte Anne
be: Бе Сан Ан

en: Baiti
be: Баіці

en: Baja California
be: Ніжняя Каліфорнія

en: Baja California Sur
be: Паўднёвая Ніжняя Каліфорнія

en: Baja Verapaz
be: Бая-Верапас

en: Baker Island
be: Востраў Бэйкер

en: Bakool
be: Бакул

en: Bakı
be: Баку

en: Balaka
be: Балака

en: Balakən
be: Балакенскі раён

en: Baldones novads
be: Балданскі край

en: Balears
be: Балеарскія астравы

en: Bali
be: Балі

en: Balkan
be: Балканскі велаят

en: Balkh
be: Балх

en: Balochistan
be: Белуджыстан

en: Baltinavas novads
be: Балцінаўскі край

en: Balvu novads
be: Балвійскі край

en: Balzan
be: Балзан

en: Balzers
be: Бальцэрс

en: Balé
be: Бале

en: Balıkesir
be: Балыкесір

en: Bam
be: Бам

en: Bamako
be: Бамака

en: Bamingui-Bangoran
be: Бамінгуі-Бангаран

en: Banaadir
be: Банаадзір

en: Bandarban
be: Бандарбан

en: Bandundu
be: Бандунду

en: Banghāzī
be: Бенгазі

en: Bangka Belitung
be: Бангка-Белітунг

en: Bangui
be: Бангі

en: Banjul
be: Банжул

en: Banskobystrický kraj
be: Банскабістрыцкі край

en: Banteay Mean Chey
be: Бантэаймэант'ей

en: Banten
be: Бантэн

en: Banwa
be: Банва

en: Banī Suwayf
be: Бені-Суэйф

en: Bar
be: Бар

en: Barahona
be: Бараана

en: Baranya
be: Баранья

en: Barbuda
be: Барбуда

en: Barcelona
be: Барселона

en: Barguna
be: Баргуна

en: Bari
be: Бары

en: Barima-Waini
be: Барыма-Вайні

en: Barinas
be: Барынас

en: Barisal
be: Барысал

en: Barking and Dagenham
be: Баркінг і Дагенгем

en: Barletta-Andria-Trani
be: Барлета-Андрыя-Трані

en: Barnet
be: Барнет

en: Barnsley
be: Барнслі

en: Bartın
be: Бартын

en: Bas-Congo
be: Цэнтральнае Конга

en: Bas-Rhin
be: Рэйн Ніжні

en: Bas-Sassandra (Région du)
be: Ба-Сасандра

en: Basarabeasca
be: Басарабяска

en: Basel-Landschaft
be: Базель-Ланд

en: Basel-Stadt
be: Базель-Штат

en: Bashkortostan, Respublika
be: Рэспубліка Башкартастан

en: Basilan
be: Басілан

en: Basilicata
be: Базіліката

en: Basnāhira paḷāta
be: Заходняя правінцыя

en: Basse-Kotto
be: Ніжняе Кота

en: Batanes
be: Батанес

en: Batangas
be: Батангас

en: Batasn
be: Батаан

en: Bath and North East Somerset
be: Бат і Паўночна-Усходні Сомерсет

en: Batken
be: Баткенская вобласць

en: Batman
be: Батман

en: Batna
be: Батна

en: Battambang
be: Батамбанг

en: Batys Quzaqstan oblysy
be: Заходне-Казахстанская вобласць

en: Baucau
be: Баўкаў

en: Bauchi
be: Баўчы

en: Bauskas novads
be: Баўскі край

en: Bay
be: Бэй

en: Bay of Plenty
be: Бей-оф-Пленты

en: Bayan-Ölgiy
be: Баян-Улгій

en: Bayanhongor
be: Баянхангор

en: Bayburt
be: Байбурт

en: Bayelsa
be: Баелса

en: Bayern
be: Баварыя

en: Bazèga
be: Базега

en: Beau Bassin-Rose Hill
be: Бо-Басін-Роўз-Гілл

en: Beau Vallon
be: Бе Валон

en: Bedford
be: Бэдфорд

en: Beijing Shi
be: Пекін

en: Beja
be: Бэжу

en: Bel Air
be: Бэль Эйр

en: Bel Ombre
be: Бэль Омбрэ

en: Belait
be: Белайт

en: Belfast
be: Белфаст

en: Belgorodskaya oblast'
be: Белгародская вобласць

en: Belize
be: Беліз

en: Belluno
be: Белуна

en: Beltinci
be: Белтынці

en: Ben Arous
be: Бен-Арус

en: Benedikt
be: Бенедыкт

en: Benevento
be: Беневента

en: Benešov
be: Бенешаў

en: Bengkulu
be: Бенгкулу

en: Bengo
be: Бенга

en: Benguela
be: Бенгела

en: Benguet
be: Бенгет

en: Benslimane
be: Бенсліман

en: Benue
be: Бенуэ

en: Beograd
be: Бялград

en: Berane
be: Беранэ

en: Berat
be: Берат

en: Berea
be: Берэа

en: Bergamo
be: Бергама

en: Berkane
be: Беркан

en: Berlin
be: Берлін

en: Bern
be: Берн

en: Beroun
be: Бераўн

en: Berovo
be: Берава

en: Berrechid
be: Берэшыд

en: Berry Islands
be: Астравы Бэры

en: Bethlehem
be: Віфлеем

en: Beverīnas novads
be: Бэвэрынскі край

en: Bexley
be: Бэкслі

en: Beyla
be: Бейла

en: Beyləqan
be: Бейлаганскі раён

en: Beyrouth
be: Бейрут

en: Bheri
be: Бхеры

en: Bhola
be: Бхола

en: Bicol (Region V)
be: Бікол (Рэгіён V)

en: Biella
be: Б'ела

en: Bihar
be: Біхар

en: Bihor
be: Біхор

en: Bijelo Polje
be: Біела-Поле

en: Bilecik
be: Біледжык

en: Biliran
be: Біліран

en: Biləsuvar
be: Білясуварскі раён

en: Bimini
be: Біміні

en: Bingöl
be: Бінгёль

en: Bioko Norte
be: Паўночны Біёка

en: Bioko Sur
be: Паўднёвы Біёка

en: Biombo
be: Біямбо

en: Birgu
be: Біргу

en: Birkirkara
be: Біркіркара

en: Birmingham
be: Бірмінгем

en: Birżebbuġa
be: Бірзеббуджа

en: Bishkek
be: Бішкек

en: Biskra
be: Біскра

en: Bissau
be: Бісаў

en: Bistrica ob Sotli
be: Быстрыца об Сотлі

en: Bistrița-Năsăud
be: Бістрыца-Нэсэуд

en: Bitlis
be: Бітліс

en: Bitola
be: Бітала

en: Bizerte
be: Бізерта

en: Bizkaia
be: Біская

en: Bié
be: Біе

en: Bjelovarsko-bilogorska županija
be: Белаварска-Білагорская жупанія

en: Black Point
be: Блэк-пойнт

en: Black River
be: Блэк Рывэр

en: Blackburn with Darwen
be: Блэкберн з Дарвенам

en: Blackpool
be: Блэкпул

en: Blaenau Gwent
be: Блайнай-Гвент

en: Blagoevgrad
be: Благаеўградская вобласць

en: Blansko
be: Бланска

en: Blantyre
be: Блантайр

en: Bled
be: Блед

en: Blekinge län
be: Лен Блекінгэ

en: Blida
be: Бліда

en: Bloke
be: Блоке

en: Boa Vista
be: Баавішта

en: Boaco
be: Баака

en: Bobonaro
be: Бабанара

en: Bocas del Toro
be: Бокас-дэль-Тора

en: Boe
be: Боэ

en: Boffa
be: Бофа

en: Bogdanci
be: Богданцы

en: Bogovinje
be: Багавінье

en: Bogra
be: Борга

en: Bohinj
be: Бохінь

en: Bohol
be: Бахоль

en: Bokèo
be: Бокео

en: Boké
be: Баке

en: Bolama
be: Балама

en: Bolikhamxai
be: Болікхамксай

en: Bologna
be: Балоння

en: Bolton
be: Болтан

en: Bolu
be: Балу

en: Bolzano
be: Бальцана

en: Bolívar
be: Балівар

en: Bomi
be: Бомі

en: Bonaire
be: Банайрэ

en: Bong
be: Бонг

en: Boquerón
be: Бакьерон

en: Bordj Bou Arréridj
be: Бордж-Бу-Арэрыдж

en: Borgo Maggiore
be: Борга-Маджорэ

en: Borgou
be: Баргу

en: Bormla
be: Бармла

en: Borno
be: Борна

en: Borovnica
be: Бароўніца

en: Borski okrug
be: Борская акруга

en: Borsod-Abaúj-Zemplén
be: Баршод-Абауй-Земплен

en: Bosansko-podrinjski kanton
be: Баснійска-Падрынскі кантон

en: Bosilovo
be: Басілава

en: Botoșani
be: Баташані

en: Bouches-du-Rhône
be: Буш-дзю-Рон

en: Boucle du Mouhoun
be: Бунле-дэ-Мухун

en: Bouenza
be: Буэнза

en: Bougainville
be: Бугенвіль

en: Bougouriba
be: Бугурыба

en: Bouira
be: Буіра

en: Boujdour (EH)
be: Буждур

en: Boulemane
be: Бульман

en: Boulgou
be: Булгу

en: Boulkiemdé
be: Булкіемдэ

en: Boumerdès
be: Бумердэс

en: Bourgogne-Franche-Comté
be: Бургундыя-Франш-Кантэ

en: Bournemouth
be: Борнмут

en: Bovec
be: Бовец

en: Boyacá
be: Баяка

en: Brabant wallon
be: Валонскі Брабант

en: Bracknell Forest
be: Брэкнел-Форэст

en: Bradford
be: Брэдфард

en: Braga
be: Брага

en: Bragança
be: Браганса

en: Brahmanbaria
be: Брахманбарыя

en: Brakna
be: Бракна

en: Brandenburg
be: Брандэнбург

en: Braničevski okrug
be: Бранічэўская акруга

en: Braslovče
be: Браслоўчэ

en: Bratislavský kraj
be: Браціслаўскі край

en: Brava
be: Брава

en: Brazzaville
be: Бразавіль

en: Brașov
be: Брашаў

en: Brda
be: Брда

en: Bremen
be: Брэмен

en: Brent
be: Брэнт

en: Brescia
be: Брэшыя

en: Bretagne
be: Брэтань

en: Brezovica
be: Брэзовіца

en: Brežice
be: Брэжыцэ

en: Briceni
be: Брычэнь

en: Bridgend; Pen-y-bont ar Ogwr
be: Брыджэнд

en: Brighton and Hove
be: Брайтан і Хоўв

en: Brindisi
be: Брындызі

en: Bristol, City of
be: Брысталь

en: British Columbia
be: Брытанская Калумбія

en: Brno-město
be: Брно-горад

en: Brno-venkov
be: Брно-прыгарад

en: Brocēnu novads
be: Броцэнскі край

en: Brodsko-posavska županija
be: Бродска-Пасаўская жупанія

en: Brokopondo
be: Бракапонда

en: Bromley
be: Бромлі

en: Brong-Ahafo
be: Бронг Ахафо

en: Brunei-Muara
be: Брунэй-Муара

en: Bruntál
be: Брунтал

en: Bruxelles-Capitale, Région de;Brussels Hoofdstedelijk Gewest
be: Брусельская сталічная акруга

en: Brvenica
be: Брвеніца

en: Bryanskaya oblast'
be: Бранская вобласць

en: Brèsckaja voblasc'
be: Брэсцкая вобласць

en: Brăila
be: Брэіла

en: Brčko distrikt
be: Акруга Брчко

en: Buada
be: Буада

en: Bubanza
be: Бубанза

en: Buckinghamshire
be: Бакінгемшыр

en: București
be: Бухарэст

en: Budaka
be: Будака

en: Budapest
be: Будапешт

en: Bududa
be: Будуда

en: Budva
be: Будва

en: Buenos Aires
be: Буэнас-Айрэс

en: Bugiri
be: Бугірі

en: Bujumbura Mairie
be: Бужумбура-Мэры

en: Bujumbura Rural
be: Бужумбура-Рураль

en: Bukedea
be: Букедзеа

en: Bukidnon
be: Букіднон

en: Bukwa
be: Буква

en: Bulacan
be: Булакан

en: Bulawayo
be: Булавая

en: Bulgan
be: Булган

en: Buliisa
be: Булііса

en: Bulqizë
be: Булькіза

en: Bumthang
be: Бумтанг

en: Bundibugyo
be: Бундзібуг'ё

en: Burdur
be: Бурдур

en: Burgas
be: Бургаская вобласць

en: Burgenland
be: Бургенланд

en: Burgos
be: Бургас

en: Buri Ram
be: Бурырам

en: Bursa
be: Бурса

en: Burtnieku novads
be: Буртніекскі край

en: Bururi
be: Буруры

en: Bury
be: Беры

en: Buryatiya, Respublika
be: Рэспубліка Бурація

en: Busan Gwang'yeogsi
be: Пусан

en: Bushenyi
be: Бушэньі

en: Busia
be: Бусія

en: Buskerud
be: Бускеруд

en: Butaleja
be: Буталеджа

en: Butel
be: Буцел

en: Butha-Buthe
be: Бута-Бутэ

en: Buxoro
be: Бухара

en: Buzău
be: Бузэу

en: Bà Rịa-Vũng Tàu
be: Барыя-Вунгтау

en: Bács-Kiskun
be: Бач-Кішкун

en: Béchar
be: Бешар

en: Béja
be: Беджа

en: Béjaïa
be: Беджая

en: Békés
be: Бекеш

en: Békéscsaba
be: Бекешчаба

en: Béni Mellal
be: Бені-Мелал

en: Béni Mellal-Khénifra
be: Бені Мелал-Хеніфра

en: Béqaa
be: Бекаа

en: Bình Dương
be: Біньзыонг

en: Bình Phước
be: Біньфіок

en: Bình Thuận
be: Біньтхуан

en: Bình Định
be: Біньдзінь

en: Bío-Bío
be: Бія-Бія

en: Bādghīs
be: Бадгіс

en: Bāmyān
be: Баміян

en: Bălți
be: Бэлць

en: Bīnshangul Gumuz
be: Бенішангул-Гумуз

en: Břeclav
be: Бржэцлаў

en: Būr Sa`īd
be: Порт-Саід

en: Būrkū
be: Бурку

en: Būshehr
be: Бушэр

en: Bərdə
be: Бардаўскі раён

en: Bạc Liêu
be: Бакльеу

en: Bắc Giang
be: Бакзянг

en: Bắc Kạn
be: Бакан

en: Bắc Ninh
be: Бакнінь

en: Bến Tre
be: Бенчэ

en: CALABARZON (Region IV-A)
be: КАЛАБАРЗОН (Рэгіён IV-A)

en: Caaguazú
be: Каагуазу

en: Caazapá
be: Каазапа

en: Cabañas
be: Кабаньяс

en: Cabinda
be: Кабінда

en: Cabo Delgado
be: Кабу-Дэлгаду

en: Cacheu
be: Кашэў

en: Caerphilly; Caerffili
be: Кайрфілі

en: Cagayan
be: Кагаян

en: Cagayan Valley (Region II)
be: Даліна Кагаян (Рэгіён II)

en: Cagliari
be: Кальяры

en: Cahul
be: Кахул

en: Cajamarca
be: Кахамарка

en: Calabria
be: Калабрыя

en: Caldas
be: Гальдас

en: Calderdale
be: Колдэрдэйл

en: California
be: Каліфорнія

en: Caltanissetta
be: Кальтанісета

en: Calvados
be: Кальвадос

en: Camagüey
be: Камагуэй

en: Camarines Norte
be: Паўночны Камарынес

en: Camarines Sur
be: Паўднёвы Камарынас

en: Cambridgeshire
be: Кембрыджшыр

en: Camden
be: Кэмдэн

en: Camiguin
be: Камігін

en: Campania
be: Кампанія

en: Campeche
be: Кампечэ

en: Campobasso
be: Кампабаса

en: Canarias
be: Канарскія астравы

en: Canelones
be: Канеланес

en: Canillo
be: Канільё

en: Canindeyú
be: Каніндзью

en: Cankova
be: Цанкова

en: Cankuzo
be: Канкузо

en: Cantabria
be: Кантабрыя

en: Cantal
be: Канталь

en: Cantemir
be: Кантэмір

en: Canterbury
be: Кентэрберы

en: Cao Bằng
be: Каобанг

en: Capital Territory (Honiara)
be: Сталічная тэрыторыя (Хоніара)

en: Capiz
be: Капіс

en: Caprivi
be: Капрыві

en: Caquetá
be: Какаета

en: Carabobo
be: Карабоба

en: Caraga (Region XIII)
be: Карага (Рэгіён XIII)

en: Carazo
be: Караса

en: Caraș-Severin
be: Караш-Северын

en: Carbonia-Iglesias
be: Карбонія-Іглезіяс

en: Carchi
be: Карчы

en: Cardiff; Caerdydd
be: Кардыф

en: Cargados Carajos Shoals
be: Астравы Каргадас Караяс

en: Carlow
be: Карлау

en: Carmarthenshire; Sir Gaerfyrddin
be: Кармартэншыр

en: Carnikavas novads
be: Царнікаўскі край

en: Cartago
be: Картага

en: Casablanca
be: Касабланка

en: Casablanca-Settat
be: Касабланка-Сетат

en: Casanare
be: Касанарэ

en: Cascade
be: Каскад

en: Cascades
be: Каскады

en: Caserta
be: Казерта

en: Castellón
be: Кастэльён

en: Castelo Branco
be: Каштэлу-Бранку

en: Castilla y León
be: Кастылія і Леон

en: Castilla-La Mancha
be: Кастылія — Ла-Манча

en: Cat Island
be: Востраў Кэт

en: Catalunya
be: Каталонія

en: Catamarca
be: Катамарка

en: Catanduanes
be: Катандуанес

en: Catania
be: Катанія

en: Catanzaro
be: Катандзара

en: Cauca
be: Каука

en: Causeway Coast and Glens
be: Узбярэжжа Козвэй і Гленс

en: Cavan
be: Каван

en: Cavite
be: Кавітэ

en: Cayo
be: Кайа

en: Cañar
be: Каньяр

en: Ceará
be: Сеара

en: Cebu
be: Себу

en: Celje
be: Цэлье

en: Centar
be: Цэнтар

en: Centar Župa
be: Цэнтар-Жупа

en: Central
be: Цэнтральная акруга

en: Central Abaco
be: Цэнтральны Абака

en: Central Andros
be: Цэнтральны Андрас

en: Central Bedfordshire
be: Цэнтральны Бэдфардшыр

en: Central Eleuthera
be: Центральная Эльютэра

en: Central Equatoria
be: Цэнтральная Экваторыя

en: Central Luzon (Region III)
be: Цэнтральны Лусан (Рэгіён III)

en: Central Region
be: Цэнтральны рэгіён

en: Central River
be: Цэнтральная Рака

en: Central Singapore
be: Цэнтральны Сінгапур

en: Central Visayas (Region VII)
be: Цэнтральны Вісай (Рэгіён VII)

en: Centre
be: Цэнтральная

en: Centre-Est
be: Усходне-Цэнтральная

en: Centre-Nord
be: Паўночна-Цэнтральная

en: Centre-Ouest
be: Заходне-Цэнтральная

en: Centre-Sud
be: Паўднёва-Цэнтральная

en: Centre-Val de Loire
be: Цэнтр-Даліна Луары

en: Centro Sur
be: Цэнтра-Сур

en: Ceredigion; Sir Ceredigion
be: Керэдыгіян

en: Cerklje na Gorenjskem
be: Цэркле на Горэньскем

en: Cerknica
be: Цэркніца

en: Cerkno
be: Цэркно

en: Cerkvenjak
be: Цэрквеняк

en: Cerro Largo
be: Сьера-Ларга

en: Cesar
be: Кесар

en: Cesvaines novads
be: Цэсвайнскі край

en: Cetinje
be: Цэтынэ

en: Ceuta
be: Сеўта

en: Chachoengsao
be: Чачаенгсаа

en: Chaco
be: Чака

en: Chagang-do
be: Чагандо

en: Chaguanas
be: Чагуанас

en: Chahār Mahāll va Bakhtīārī
be: Чармахаль і Бахціярыя

en: Chai Nat
be: Чайнат

en: Chaiyaphum
be: Чайяпум

en: Chalatenango
be: Чалатэнанга

en: Chalkidiki
be: Халкідыкі

en: Champasak
be: Чампасак

en: Chandigarh
be: Чандыгарх

en: Chandpur
be: Чандпур

en: Changhua
be: Чжанхуа

en: Chania
be: Ханья

en: Chanthaburi
be: Чантабуры

en: Charente
be: Шаранта

en: Charente-Maritime
be: Шаранта Прыморская

en: Charlotte
be: Шарлота

en: Chatham Islands Territory
be: Астравы Чатэм

en: Cheb
be: Хеб

en: Chechenskaya Respublika
be: Чачэнская Рэспубліка

en: Chefchaouen
be: Чэфчаўэн

en: Chelyabinskaya oblast'
be: Чалябінская вобласць

en: Cher
be: Шэр

en: Cherkas'ka Oblast'
be: Чаркаская вобласць

en: Chernihivs'ka Oblast'
be: Чарнігаўская вобласць

en: Chernivets'ka Oblast'
be: Чарнавіцкая вобласць

en: Cheshire East
be: Усходні Чэшыр

en: Cheshire West and Chester
be: Заходні Чэшыр і Чэстэр

en: Chhattisgarh
be: Чхатысгарх

en: Chhukha
be: Чукха

en: Chiang Mai
be: Чыангмай

en: Chiang Rai
be: Чыанг Рай

en: Chiapas
be: Ч'япас

en: Chiay City
be: Горад Цзяі

en: Chiayi
be: Цзяі

en: Chiba
be: Ціба

en: Chichaoua
be: Чычаўа

en: Chiesanuova
be: Кьесануова

en: Chieti
be: К'еці

en: Chihuahua
be: Чыўаўа

en: Chikwawa
be: Чыкуава

en: Chimaltenango
be: Чымальтэнанга

en: Chimborazo
be: Чымбараса

en: Chimbu
be: Чымбу

en: Chin
be: Чын

en: Chinandega
be: Чынандэга

en: Chios
be: Хіяс

en: Chiquimula
be: Чыкуймула

en: Chiradzulu
be: Чырадзулу

en: Chiriquí
be: Чырыкі

en: Chitipa
be: Чыціпа

en: Chittagong
be: Чытагонг

en: Chișinău
be: Кішынёў

en: Chlef
be: Эш-Шэліф

en: Chocó
be: Чока

en: Choiseul
be: Чоісэўл

en: Choluteca
be: Чалутэка

en: Chomutov
be: Хамутоў

en: Chon Buri
be: Чанбуры

en: Chongqing Shi
be: Чунцын

en: Chontales
be: Чанталес

en: Christ Church
be: Крайст-Чорч

en: Christ Church Nichola Town
be: Крыс Чарч Нікола Таўн

en: Chrudim
be: Хрудзім

en: Chtouka-Ait Baha
be: Чтука-Айт-Баха

en: Chuadanga
be: Чуаданга

en: Chubut
be: Чубут

en: Chukotskiy avtonomnyy okrug
be: Чукоцкая аўтаномная акруга

en: Chumphon
be: Чумпон

en: Chungcheongbukdo
be: Паўночны Чхунчхон

en: Chungcheongnamdo
be: Паўднёвы Чхунчхон

en: Chuquisaca
be: Чукісака

en: Chuuk
be: Чуўк

en: Chuvashskaya Respublika
be: Чувашская Рэспубліка

en: Chü
be: Чуйская вобласць

en: Cibitoke
be: Кібітоке

en: Ciblas novads
be: Цыблскі край

en: Ciego de Ávila
be: Сьега-дэ-Авіла

en: Cienfuegos
be: Сьенфуэгас

en: Cimișlia
be: Чымішлія

en: Cirkulane
be: Цыркуланэ

en: City of Freeport
be: Горад Фрыпорт

en: Ciudad Autónoma de Buenos Aires
be: Аўтаномны горад Буэнас-Айрэс

en: Ciudad Real
be: Сьюдад-Рэаль

en: Ciudad de La Habana
be: Гавана

en: Ciudad de México
be: Горад Мехіка

en: Clackmannanshire
be: Клакмананшыр

en: Clare
be: Клэр

en: Clarendon
be: Кларэндон

en: Clipperton
be: Кліпертон

en: Cluj
be: Клуж

en: Coahuila de Zaragoza
be: Кааўіла дэ Сарагоса

en: Cochabamba
be: Качабамба

en: Coclé
be: Какле

en: Coimbra
be: Каімбра

en: Cojedes
be: Кахедэс

en: Colima
be: Каліма

en: Collines
be: Калін

en: Colonia
be: Калонія

en: Colorado
be: Каларада

en: Colón
be: Калон

en: Comayagua
be: Камаягуа

en: Comilla
be: Камілла

en: Commewijne
be: Камэвійнэ

en: Como
be: Кома

en: Comoé
be: Камоэ

en: Compostela Valley
be: Даліна Кампастэла

en: Conakry
be: Конакры

en: Concepción
be: Кансепсьён

en: Connacht
be: Конахт

en: Connecticut
be: Канектыкут

en: Constantine
be: Канстанціна

en: Constanța
be: Канстанца

en: Conwy
be: Конуі

en: Copperbelt
be: Капербелт

en: Copán
be: Капан

en: Coquimbo
be: Какімба

en: Cordillera
be: Кардзільера

en: Cordillera Administrative Region (CAR)
be: Кардыльерскі адміністратыўны рэгіён (CAR)

en: Cordoba
be: Кордава

en: Cork
be: Корк

en: Cornwall
be: Корнуал

en: Coronie
be: Кароніе

en: Corozal
be: Карасаль

en: Corrientes
be: Карыентэс

en: Corrèze
be: Карэз

en: Corse
be: Корсіка

en: Corse-du-Sud
be: Корсіка Паўднёвая

en: Cortés
be: Кортэс

en: Cosenza
be: Казенца

en: Cotopaxi
be: Катапаксі

en: Couva-Tabaquite-Talparo
be: Кува-Табакітэ-Тальпара

en: Cova Lima
be: Кова-Ліма

en: Covasna
be: Кавасна

en: Coventry
be: Ковентры

en: Cox's Bazar
be: Кокс-Базар

en: Coyah
be: Коя

en: Cremona
be: Крэмона

en: Creuse
be: Кроз

en: Criuleni
be: Крыўлень

en: Crooked Island and Long Cay
be: Востраў Крукед і Лонг-Кей

en: Cross River
be: Крос-Рівер

en: Crotone
be: Кратонэ

en: Croydon
be: Кройдан

en: Csongrád
be: Чонград

en: Cuando-Cubango
be: Кванда-Кубанга

en: Cuanza Norte
be: Паўночная Кванза

en: Cuanza Sul
be: Паўднёвая Кванза

en: Cuenca
be: Куэнка

en: Culfa
be: Джульфінскі раён

en: Cumbria
be: Кумбрыя

en: Cundinamarca
be: Кундзінамарка

en: Cunene
be: Куненэ

en: Cuneo
be: Кунеа

en: Curaçao
be: Кюрасаа

en: Curepipe
be: Курэпіп

en: Cuscatlán
be: Кускатлан

en: Cusco [Cuzco]
be: Куска

en: Cuvette
be: Кювэт

en: Cuvette-Ouest
be: Заходні Кювэт

en: Cuyuni-Mazaruni
be: Каюні-Мазаруні

en: Cà Mau
be: Камау

en: Cáceres
be: Касерэс

en: Cádiz
be: Кадыс

en: Córdoba
be: Кардоба

en: Côte-d'Or
be: Кот-д’Ор

en: Côtes-d'Armor
be: Кот-д’Армор

en: Călărași
be: Кэлэраш

en: Căușeni
be: Кэўшань

en: Cēsu novads
be: Цэсіскі край

en: Cəbrayıl
be: Джэбраільскі раён

en: Cəlilabab
be: Джалілабадскі раён

en: Cần Thơ
be: Кантхо

en: Dabola
be: Дабола

en: Dadra and Nagar Haveli
be: Дадра і Нагархавелі

en: Daegu Gwang'yeogsi
be: Тэгу

en: Daejeon Gwang'yeogsi
be: Тэджон

en: Dagana
be: Дагана

en: Dagdas novads
be: Дагдскі край

en: Dagestan, Respublika
be: Рэспубліка Дагестан

en: Dahuk
be: Дахук

en: Dajabón
be: Дахабон

en: Dakar
be: Дакар

en: Dakhla-Oued Ed-Dahab (EH)
be: Дахла-Уэд-Эд-Дахаб (EH)

en: Dakhlet Nouadhibou
be: Дахлет-Нуадзібу

en: Dakuṇu paḷāta
be: Паўднёвая правінцыя

en: Dalaba
be: Далаба

en: Dalarnas län
be: Лен Даларна

en: Daman and Diu
be: Даман і Дыу

en: Danilovgrad
be: Данілаўград

en: Dar'a
be: Дара

en: Dar-es-Salaam
be: Дар-эс-Салам

en: Darhan uul
be: Дархан-Уўл

en: Darién
be: Дар'ен

en: Darlington
be: Дарлінгтан

en: Darnah
be: Дзерна

en: Daugavpils
be: Даўгаўпілс

en: Daugavpils novads
be: Даўгаўпілскі край

en: Davao (Region XI)
be: Даваа (Рэгіён XI)

en: Davao Oriental
be: Усходні Даваа

en: Davao del Norte
be: Паўночны Даваа

en: Davao del Sur
be: Паўднёвы Даваа

en: Dayr az Zawr
be: Дэйр-эз-Зор

en: Daşkəsən
be: Дашкесанскі раён

en: Daşoguz
be: Дашагузскі велаят

en: Debar
be: Дэбар

en: Debarca
be: Дэбарца

en: Debrecen
be: Дэбрэцэн

en: Dedza
be: Дэдза

en: Deir El Balah
be: Дыр-эль-Балях

en: Delaware
be: Дэлавэр

en: Delhi
be: Дэлі

en: Delta
be: Дэлта

en: Delta Amacuro
be: Дэльта-Амакура

en: Delvinë
be: Дэльвіна

en: Delčevo
be: Дэльцэва

en: Demerara-Mahaica
be: Дэмерара-Махайка

en: Demir Hisar
be: Дэмір-Хісар

en: Demir Kapija
be: Дэмір-Капія

en: Denbighshire; Sir Ddinbych
be: Дэнбішыр

en: Denguélé (Région du)
be: Дэнгеле

en: Denigomodu
be: Дэнігамоду

en: Denizli
be: Дэнізлі

en: Dependencias Federales
be: Федэральныя ўладанні

en: Derby
be: Дэрбі

en: Derbyshire
be: Дэрбішыр

en: Derry and Strabane
be: Дэры і Страбан

en: Destrnik
be: Дэстрнік

en: Deux-Sèvres
be: Дзё-Сеўр

en: Devoll
be: Дэвол

en: Devon
be: Дэван

en: Dhaalu
be: Дхаалу

en: Dhaka
be: Дака

en: Dhamār
be: Дамар

en: Dhawalagiri
be: Дхавалагіры

en: Dhi Qar
be: Ды-Кар

en: Dibër
be: Дзібра

en: Diego Martin
be: Дыега-Марцін

en: Diekirch
be: Дзікірх

en: Diffa
be: Дыфа

en: Dikhil
be: Дыхіл

en: Dimashq
be: Дамаск

en: Dinagat Islands
be: Астравы Дзінагат

en: Dinajpur
be: Дзінажпур

en: Dingli
be: Дзінглі

en: Dinguiraye
be: Дзінгуйрае

en: Diourbel
be: Дыюрбель

en: Dirē Dawa
be: Дырэ-Дауа

en: District of Columbia
be: Акруга Калумбія

en: Distrito Capital de Bogotá
be: Сталічны раён Багата

en: Distrito Federal
be: Федэральная акруга

en: Distrito Nacional (Santo Domingo)
be: Нацыянальная акруга (Санта-Дамінга)

en: Divača
be: Дзівача

en: Diyala
be: Дыяла

en: Diyarbakır
be: Дыярбакыр

en: Djelfa
be: Джэльфа

en: Djibouti
be: Джыбуці

en: Dnipropetrovs'ka Oblast'
be: Днепрапятроўская вобласць

en: Dobeles novads
be: Добэльскі край

en: Dobje
be: Доб’е

en: Dobrepolje
be: Добрэполье

en: Dobrich
be: Дабрыцкая вобласць

en: Dobrna
be: Добрна

en: Dobrova-Polhov Gradec
be: Даброва-Полхаў Градэц

en: Dobrovnik/Dobronak
be: Даброўнік/Дабронак

en: Dodekanisos
be: Дадэканес

en: Dodoma
be: Дадома

en: Dojran
be: Дойран

en: Dokolo
be: Дакола

en: Dol pri Ljubljani
be: Дол пры Любляні

en: Dolenjske Toplice
be: Доленьске Тапліцэ

en: Dolj
be: Долж

en: Dolneni
be: Долнэні

en: Dolnośląskie
be: Ніжнесілезскае ваяводства

en: Domagnano
be: Даманьяна

en: Domažlice
be: Дамажліцэ

en: Domžale
be: Дамжале

en: Doncaster
be: Данкастэр

en: Dondușeni
be: Дандушэнь

en: Donegal
be: Данегал

en: Donets'ka Oblast'
be: Данецкая вобласць

en: Donga
be: Данга

en: Dordogne
be: Дардонь

en: Dornava
be: Дарнава

en: Dornod
be: Дарнод

en: Dornogovi
be: Дарнагоў

en: Dorset
be: Дорсэт

en: Dosso
be: Доса

en: Doubs
be: Ду

en: Dowa
be: Доўа

en: Drama
be: Драма

en: Dravograd
be: Дравоград

en: Drenthe
be: Дрэнтэ

en: Driouch
be: Дрыуш

en: Drochia
be: Дрокія

en: Drugovo
be: Другава

en: Drâa-Tafilalet
be: Драа-Тафілалет

en: Drôme
be: Дром

en: Duarte
be: Дуартэ

en: Dubayy
be: Дубай

en: Dublin
be: Дублін

en: Dubrovačko-neretvanska županija
be: Дуброўніцка-Нерэтванская жупанія

en: Dubréka
be: Дубрэка

en: Dubăsari
be: Дубэсар

en: Dudley
be: Дадлі

en: Dumfries and Galloway
be: Дамфрыс і Галаўэй

en: Dumyāt
be: Дум'ят

en: Dunaújváros
be: Дунайвараш

en: Dundagas novads
be: Дундагскі край

en: Dundee City
be: Данды

en: Dundgovi
be: Дундгоў

en: Duplek
be: Дуплек

en: Durango
be: Дуранга

en: Durazno
be: Дуразна

en: Durbes novads
be: Дурбскі край

en: Durham County
be: Дарэм, графства

en: Durrës
be: Дурэс

en: Dytiki Ellada
be: Заходняя Грэцыя

en: Dytiki Makedonia
be: Заходняя Македонія

en: Dzavhan
be: Заўхан

en: Dâmbovița
be: Дымбавіца

en: Díli
be: Дылі

en: Düzce
be: Дзюзджэ

en: Dāykundī
be: Дайкундзі

en: Děčín
be: Дэчын

en: Ealing
be: Ілінг

en: East
be: Усход

en: East Ayrshire
be: Усходні Эршыр

en: East Berbice-Corentyne
be: Усходні Бербіс-Корэнціна

en: East Dunbartonshire
be: Усходні Дамбартаншыр

en: East Grand Bahama
be: Усходні Гранд-Багама

en: East Lothian
be: Усходні Лотыян

en: East New Britain
be: Усходняя Новая Брытанія

en: East Renfrewshire
be: Усходні Рэнфрушыр

en: East Riding of Yorkshire
be: Усходні райдынг Ёркшыра

en: East Sepik
be: Усходні Сепік

en: East Sussex
be: Усходні Сасэкс

en: Eastern
be: Усходняя

en: Eastern Cape
be: Усходне-Капская правінцыя

en: Eastern Equatoria
be: Усходняя Экваторыя

en: Eastern Highlands
be: Усходняе Нагор'е

en: Eastern Samar
be: Усходні Самар

en: Eastern Tobago
be: Усходняе Табага

en: Eastern Visayas (Region VIII)
be: Усходні Вісай (Рэгіён VIII)

en: Ebon
be: Эбон

en: Ebonyi
be: Эбоньй

en: Edinburgh, City of
be: Эдынбург

en: Edineț
be: Едынец

en: Edirne
be: Эдырнэ

en: Edo
be: Эдо

en: Eger
be: Эгер

en: Ehime
be: Эхімэ

en: Eilean Siar
be: Уэстэрн-Айлс

en: Ekiti
be: Экіці

en: El Bayadh
be: Эль-Баяд

en: El Beni
be: Бэні

en: El Callao
be: Кальяа

en: El Hajeb
be: Эль-Хаджеб

en: El Jadida
be: Эль-Джадзіда

en: El Kelâa des Sraghna
be: Эль-Келаа-де-Срагна

en: El Oro
be: Эль-Ора

en: El Oued
be: Эль-Уэд

en: El Paraíso
be: Эль-Параіса

en: El Progreso
be: Эль-Прагрэса

en: El Seybo [El Seibo]
be: Эль-Сейба

en: El Tarf
be: Эль-Тарф

en: Elazığ
be: Элязыг

en: Elbasan
be: Эльбасан

en: Emberá
be: Эмбера

en: Emilia-Romagna
be: Эмілія-Раманья

en: Encamp
be: Энкамп

en: Enewetak
be: Эневетак

en: Enfield
be: Энфілд

en: Enga
be: Энга

en: England
be: Англія

en: England and Wales
be: Англія і Уэльс

en: English River
be: Ла Рыўер Ангіс

en: Engures novads
be: Энгурскі край

en: Enna
be: Эна

en: Entre Rios
be: Энтрэ-Рыас

en: Enugu
be: Энугу

en: Erevan
be: Ерэван

en: Ermera
be: Эрмера

en: Erongo
be: Эронга

en: Errachidia
be: Эрахідзія

en: Erzincan
be: Эрзінджан

en: Erzurum
be: Эрзурум

en: Es-Semara (EH-partial)
be: Эс-Семара (часткова EH)

en: Escaldes-Engordany
be: Эскальдэс-Энгардань

en: Eschen
be: Эшэн

en: Escuintla
be: Эскінтла

en: Eskişehir
be: Эскішэхір

en: Esmeraldas
be: Эсмеральдас

en: Espaillat
be: Эспайлат

en: Espírito Santo
be: Эспірыту-Санту

en: Essaouira
be: Эсаоўіра

en: Essequibo Islands-West Demerara
be: Астравы Эсекіба-Заходні Дэмерара

en: Essex
be: Эсэкс

en: Essonne
be: Эсон

en: Est
be: Усходняя

en: Estelí
be: Эстэлі

en: Estuaire
be: Эстуар

en: Etelä-Karjala
be: Паўднёвая Карэлія

en: Etelä-Pohjanmaa
be: Паўднёвая Астработнія

en: Etelä-Savo
be: Паўднёвае Сава

en: Eure
be: Эр

en: Eure-et-Loir
be: Эр і Луар

en: Evros
be: Эўрас

en: Evrytania
be: Эўрытанія

en: Evvoias
be: Эўбея

en: Ewa
be: Эва

en: Extremadura
be: Эстрэмадура

en: Exuma
be: Эксума

en: Eşfahān
be: Ісфаган

en: Fa'asaleleaga
be: Фаасалелеага

en: Faafu
be: Фаафу

en: Faetano
be: Фаэтана

en: Fahs-Anjra
be: Фахс-Анжра

en: Falcón
be: Фалькон

en: Falkirk
be: Фолкерк

en: Far North
be: Крайняя Поўнач

en: Faranah
be: Фарана

en: Farg'ona
be: Фэргана

en: Faridpur
be: Фарыдпур

en: Faro
be: Фару

en: Farāh
be: Фарах

en: Fatick
be: Фатык

en: Federacija Bosne i Hercegovine
be: Федэрацыя Босніі і Герцагавіны

en: Federally Administered Tribal Areas
be: Федэральна кіруемыя племянныя тэрыторыі

en: Fejér
be: Феер

en: Feni
be: Фені

en: Fermanagh and Omagh
be: Фермана і Ома

en: Fermo
be: Ферма

en: Fernando de Noronha
be: Фернанду-де-Наронья

en: Ferrara
be: Ферара

en: Fgura
be: Фгура

en: Fianarantsoa
be: Фіянаранцуа

en: Fier
be: Фіеры

en: Fife
be: Файф

en: Figuig
be: Фігуйг

en: Finistère
be: Фіністэр

en: Finnmark
be: Фінмарк

en: Fiorentino
be: Фьёрэнціна

en: Firenze
be: Фларэнцыя

en: Flacq
be: Флак

en: Flevoland
be: Флеваланд

en: Flintshire; Sir y Fflint
be: Флінтшыр

en: Flores
be: Флорэс

en: Florești
be: Фларэшць

en: Floriana
be: Фларыана

en: Florida
be: Фларыда

en: Florina
be: Флорына

en: Foggia
be: Фоджа

en: Fokida
be: Факіда

en: Fontana
be: Фантана

en: Fontvieille
be: Фанвьей

en: Forlì-Cesena
be: Фарлі-Чэзена

en: Formosa
be: Фармоса

en: Forécariah
be: Форэкар'я

en: Fquih Ben Salah
be: Фкіх-Бен-Салах

en: Francisco Morazán
be: Франсыска Марасан

en: Free State
be: Фры-Стэйт

en: Fria
be: Фрыя

en: Fribourg
be: Фрыбур

en: Friesland
be: Фрысландыя

en: Friuli-Venezia Giulia
be: Фрыулі-Венецыя-Джулія

en: Fromager (Région du)
be: Фрамажэ

en: Frosinone
be: Фразінонэ

en: Frýdek Místek
be: Фрыдак-Містак

en: Fthiotida
be: Фтыятыда

en: Fujian Sheng
be: Правінцыя Фуцзянь

en: Fukui
be: Фукуі

en: Fukuoka
be: Фукуока

en: Fukushima
be: Фукусіма

en: Funafuti
be: Фунафуці

en: Fès
be: Фес

en: Fès-Meknès
be: Фес-Мекнес

en: Füzuli
be: Фізулінскі раён

en: Fārs
be: Фарс

en: Fāryāb
be: Фар’яб

en: Fălești
be: Фэлешць

en: Gaafu Alifu
be: Гаафу-Аліфу

en: Gaafu Dhaalu
be: Гаафу-Дхаалу

en: Gabrovo
be: Габроўская вобласць

en: Gabès
be: Габес

en: Gabú
be: Габу

en: Gafsa
be: Гафса

en: Gaga'emauga
be: Гагаемауга

en: Gagaifomauga
be: Гагайфамауга

en: Gaibandha
be: Гайбандха

en: Galați
be: Галац

en: Galguduud
be: Галгудуўд

en: Galicia
be: Галісія

en: Galway
be: Голуэй

en: Galápagos
be: Галапагос

en: Gambēla Hizboch
be: Гамбела

en: Gampaha
be: Гампаха

en: Gamprin
be: Гампрын

en: Gandaki
be: Гандакі

en: Gang'weondo
be: Канвон

en: Gansu Sheng
be: Правінцыя Ганьсу

en: Ganzourgou
be: Ганзургу

en: Gao
be: Гао

en: Gaoual
be: Гауал

en: Gard
be: Гар

en: Garkalnes novads
be: Гаркалнскі край

en: Gasa
be: Гаса

en: Gateshead
be: Гейтсхед

en: Gauteng
be: Гаўтэнг

en: Gaza
be: Газа

en: Gazi Baba
be: Газі Баба

en: Gaziantep
be: Газіянтэп

en: Gazipur
be: Газіпур

en: Gedo
be: Геда

en: Gegarkunik'
be: Гехаркунік

en: Gelderland
be: Гелдэрланд

en: Genova
be: Генуя

en: Genève
be: Жэнева

en: Georgia
be: Грузія

en: Gers
be: Жэр

en: Gevgelija
be: Геўгелія

en: Ghanzi
be: Ганзі

en: Gharb Dārfūr
be: Заходні Дарфур

en: Ghardaïa
be: Гардая

en: Ghaznī
be: Газні

en: Ghāt
be: Гат

en: Ghōr
be: Гор

en: Gia Lai
be: Зялай

en: Gifu
be: Гіфу

en: Gilbert Islands
be: Астравы Гілберта

en: Gilgit-Baltistan
be: Гілгіт-Балтыстан

en: Gipuzkoa
be: Гіпускоа

en: Giresun
be: Гірэсун

en: Girona
be: Жырона

en: Gironde
be: Жыронда

en: Gisborne District
be: Акруга Гісбарн

en: Gitega
be: Жытэга

en: Giurgiu
be: Джурджу

en: Gjirokastër
be: Гіракастра

en: Gjorče Petrov
be: Горчэ Петраў

en: Glacis
be: Глакіс

en: Glarus
be: Гларус

en: Glasgow City
be: Глазга

en: Glodeni
be: Гладэнь

en: Gloucestershire
be: Глостэршыр

en: Gnagna
be: Гнагна

en: Gnaviyani
be: Гнавіяні

en: Goa
be: Гоа

en: Goiás
be: Гаяс

en: Golestān
be: Голестан

en: Gombe
be: Гомбэ

en: Gopalganj
be: Гопалгандж

en: Goranboy
be: Гаранбойскі раён

en: Gorenja vas-Poljane
be: Гарэня вас-Паляне

en: Gorgol
be: Гарголь

en: Gorizia
be: Гарыцыя

en: Gorišnica
be: Гарышніца

en: Gorj
be: Горж

en: Gorje
be: Горье

en: Gornja Radgona
be: Горня Радгона

en: Gornji Grad
be: Горны Град

en: Gornji Petrovci
be: Горны Петроўцы

en: Gorno-Badakhshan
be: Горна-Бадахшанская аўтаномная вобласць

en: Gorontalo
be: Гарантала

en: Gostivar
be: Госцівар

en: Gotlands län
be: Лен Готланд

en: Gourma
be: Гурма

en: Govi-Altay
be: Гоў-Алтай

en: Govi-Sumber
be: Гоў-Сумбэр

en: Gracias a Dios
be: Грасьяс-а-Дыёс

en: Grad
be: Град

en: Grad Zagreb
be: Горад Заграб

en: Gradsko
be: Градска

en: Gramsh
be: Грамш

en: Granada
be: Гранада

en: Grand Anse Mahe
be: Гранд Анс Мах

en: Grand Anse Praslin
be: Гранд Анс Прасьлін

en: Grand Bassa
be: Гранд-Баса

en: Grand Cape Mount
be: Гранд-Кейп-Маўнт

en: Grand Cay
be: Гранд-Кей

en: Grand Gedeh
be: Гранд-Гедэ

en: Grand Kru
be: Гранд-Кру

en: Grand Port
be: Гранд Порт

en: Grand-Est
be: Гранд-Эст

en: Grande-Anse
be: Гранд-Анс

en: Granma
be: Гранма

en: Graubünden
be: Граўбюндэн

en: Great Britain
be: Вялікабрытанія

en: Greater Accra
be: Вялікая Акра

en: Greenwich
be: Грынвіч

en: Grenadines
be: Грэнадзіны

en: Grevena
be: Грэвена

en: Grevenmacher
be: Грэвенмахер

en: Gribingui
be: Грыбінгі

en: Grobiņas novads
be: Гробінскі край

en: Groningen
be: Гронінген

en: Grosseto
be: Грасета

en: Grosuplje
be: Грасупле

en: Guadalajara
be: Гвадалахара

en: Guadalcanal
be: Гуадалканал

en: Guadeloupe
be: Гвадэлупа

en: Guainía
be: Гуайнія

en: Guairá
be: Гуайра

en: Guam
be: Гуам

en: Guanacaste
be: Гуанакастэ

en: Guanajuato
be: Гуанахуата

en: Guangdong Sheng
be: Правінцыя Гуандун

en: Guangxi Zhuangzu Zizhiqu
be: Гуансі-Чжуанскі аўтаномны раён

en: Guantánamo
be: Гуантанама

en: Guarda
be: Гуарда

en: Guatemala
be: Гватэмала

en: Guaviare
be: Гуавіярэ

en: Guayas
be: Гуаяс

en: Gudja
be: Гудзья

en: Guelma
be: Гельма

en: Guelmim
be: Гулімін

en: Guelmim-Oued Noun (EH-partial)
be: Гулімім-Уэд Нун (часткова EH)

en: Guercif
be: Герсіф

en: Guerrero
be: Герэра

en: Guidimaka
be: Кудзімага

en: Guimaras
be: Гімарас

en: Guizhou Sheng
be: Правінцыя Гуйчжоу

en: Gujarat
be: Гуджарат

en: Gulbenes novads
be: Гулбэнскі край

en: Gulf
be: Галф

en: Gulu
be: Гулу

en: Gunma
be: Гумма

en: Guria
be: Гурыя

en: Guyane (française)
be: Французская Гвіяна

en: Guárico
be: Гуарыка

en: Guékédou
be: Гуекеду

en: Gwangju Gwang'yeogsi
be: Кванджу

en: Gwynedd
be: Гвінед

en: Gyeonggido
be: Кёнгі

en: Gyeongsangbukdo
be: Паўночны Кёнсан

en: Gyeongsangnamdo
be: Паўднёвы Кёнсан

en: Győr
be: Дзьёр

en: Győr-Moson-Sopron
be: Дзьёр-Машон-Шапрон

en: Gävleborgs län
be: Лен Еўлебарг

en: Göygöl
be: Гёйгёльскі раён

en: Göyçay
be: Гёкчайскі раён

en: Gümüşhane
be: Гюмюшханэ

en: Gālla
be: Гале

en: Găgăuzia, Unitatea teritorială autonomă
be: Гагаузія, аўтаномнае тэрытарыяльнае ўтварэнне

en: Għajnsielem
be: Айнсілем

en: Għarb
be: Гарб

en: Għargħur
be: Гаргур

en: Għasri
be: Гасры

en: Għaxaq
be: Гашак

en: Gīlān
be: Гілян

en: Gżira
be: Гзіра

en: Gədəbəy
be: Кедабекскі раён

en: Gəncə
be: Гянджа

en: Ha
be: Ха

en: Ha'apai
be: Хаапай

en: HaDarom
be: Паўднёвая акруга

en: HaMerkaz
be: Цэнтральная акруга

en: HaZafon
be: Паўночная акруга

en: Haa Alifu
be: Хаа-Аліфу

en: Haa Dhaalu
be: Хаа-Дхаалу

en: Habiganj
be: Хабігандж

en: Hackney
be: Хакні

en: Hacıqabul
be: Аджыгабульскі раён

en: Hainan Sheng
be: Правінцыя Хайнань

en: Hainaut
be: Эно

en: Hajdina
be: Хайдзіна

en: Hajdú-Bihar
be: Хайду-Біхар

en: Hakkâri
be: Хаккары

en: Halab
be: Алепа

en: Hallands län
be: Лен Халанд

en: Halton
be: Галтан

en: Hamadān
be: Хамадан

en: Hamah
be: Хама

en: Hambantŏṭa
be: Хамбантота

en: Hamburg
be: Гамбург

en: Hamgyŏng-bukto
be: Хамгён-Пукто

en: Hamgyŏng-namdo
be: Хамгён-Намдо

en: Hammersmith and Fulham
be: Хамерсміт і Фулем

en: Hampshire
be: Хэмпшыр

en: Hanover
be: Гановер

en: Harare
be: Харарэ

en: Harbour Island
be: Востраў Гарбар

en: Hardap
be: Хардап

en: Harghita
be: Харгіта

en: Haringey
be: Харынгі

en: Harjumaa
be: Хар’ю

en: Harrow
be: Харау

en: Hartlepool
be: Хартлпул

en: Haryana
be: Хар'яна

en: Has
be: Хас

en: Haskovo
be: Хаскаўская вобласць

en: Hatay
be: Хатай

en: Hato Mayor
be: Хато-Маёр

en: Hatobohei
be: Хатахобэі

en: Haut-Mbomou
be: Верхняе Мбому

en: Haut-Ogooué
be: Верхняе Агавэ

en: Haut-Rhin
be: Рэйн Верхні

en: Haut-Sassandra (Région du)
be: О-Сасандра

en: Haute-Corse
be: Корсіка Верхняя

en: Haute-Garonne
be: Гарона Верхняя

en: Haute-Kotto
be: Верхняе Кота

en: Haute-Loire
be: Луара Верхняя

en: Haute-Marne
be: Марна Верхняя

en: Haute-Sangha / Mambéré-Kadéï
be: Верхняе Санга/Мамбэрэ-Кадэй

en: Haute-Savoie
be: Савоя Верхняя

en: Haute-Saône
be: Сона Верхняя

en: Haute-Vienne
be: В’ена Верхняя

en: Hautes-Alpes
be: Альпы Верхнія

en: Hautes-Pyrénées
be: Пірэнеі Верхнія

en: Hauts-Bassins
be: Верхнія Басейны

en: Hauts-de-France
be: О-дэ-Франс

en: Hauts-de-Seine
be: О-дэ-Сен

en: Havering
be: Хаверынг

en: Havlíčkův Brod
be: Гаўлічкуў-Брод

en: Hawaii
be: Гаваі

en: Hawallī
be: Хавалі

en: Hawke's Bay
be: Хокс-Бей

en: Hebei Sheng
be: Правінцыя Хэбэй

en: Hebron
be: Хеўрон

en: Hedmark
be: Хедмарк

en: Hefa
be: Хайфская акруга

en: Heilongjiang Sheng
be: Правінцыя Хэйлунцзян

en: Helmand
be: Гільменд

en: Henan Sheng
be: Правінцыя Хэнань

en: Hentiy
be: Хэнцій

en: Herceg-Novi
be: Херцаг-Нові

en: Hercegovačko-neretvanski kanton
be: Герцагавіна-Нярэтванскі кантон

en: Heredia
be: Герэдзія

en: Herefordshire
be: Херэфардшыр

en: Herrera
be: Эрэра

en: Hertfordshire
be: Хартфардшыр

en: Herāt
be: Герат

en: Hessen
be: Гесэн

en: Heves
be: Хевеш

en: Hhohho
be: Хохо

en: Hidalgo
be: Ідальга

en: Highland
be: Хайленд

en: Hiirsan
be: Хііраан

en: Hiiumaa
be: Хійу

en: Hillingdon
be: Хілінгдан

en: Himachal Pradesh
be: Хімачал-Прадэш

en: Hiroshima
be: Хірасіма

en: Hodh ech Chargui
be: Ход-эш-Шаркі

en: Hodh el Charbi
be: Ход-эль-Гарбі

en: Hodonín
be: Годанін

en: Hodoš/Hodos
be: Ходаш/Ходас

en: Hoima
be: Хойма

en: Hokkaido
be: Хакайда

en: Holguín
be: Ольгін

en: Homel'skaja voblasc'
be: Гомельская вобласць

en: Homs
be: Хомс

en: Hong Kong SAR (see also separate country code entry under HK)
be: Спецыяльны адміністрацыйны раён Ганконг (глядзі таксама асобны код краіны HK)

en: Hope Town
be: Гоўп-Таўн

en: Horad Minsk
be: Горад Мінск

en: Hordaland
be: Хордалан

en: Horjul
be: Хар'юл

en: Hormozgān
be: Хармазган

en: Houaphan
be: Хоўапхан

en: Houet
be: Уэ

en: Hounslow
be: Хаўнслау

en: Hovd
be: Хоўд

en: Hovedstaden
be: Сталічная вобласць

en: Howland Island
be: Востраў Хаўленд

en: Hoà Bình
be: Хоабінь

en: Hoče-Slivnica
be: Хочэ-Слівніца

en: Hradec Králové
be: Градзец-Кралавэ

en: Hrastnik
be: Храстнік

en: Hrodzenskaja voblasc'
be: Гродзенская вобласць

en: Hrpelje-Kozina
be: Хрпеле-Козіна

en: Hsinchu
be: Сіньчжу

en: Hsinchui City
be: Горад Сіньчжу

en: Hualien
be: Хауалянь

en: Huambo
be: Уамба

en: Huancavelica
be: Уанкавеліка

en: Hubei Sheng
be: Правінцыя Хубэй

en: Huehuetenango
be: Хуэхуэтэнанга

en: Huelva
be: Уэльва

en: Huesca
be: Уэска

en: Huila
be: Уіла

en: Hunan Sheng
be: Правінцыя Хунань

en: Hunedoara
be: Хунедаара

en: Huánuco
be: Уанука

en: Huíla
be: Уіла

en: Hwanghae-bukto
be: Хванхэ-Пукто

en: Hwanghae-namdo
be: Хванхэ-Намдо

en: Hyogo
be: Хёго

en: Hà Giang
be: Анзянг

en: Hà Nam
be: Ханам

en: Hà Nội
be: Ханой

en: Hà Tây
be: Хатэй

en: Hà Tỉnh
be: Хацінь

en: Hérault
be: Эро

en: Hîncești
be: Хынчэшць

en: Hódmezővásárhely
be: Ходмезевашархей

en: Höfuðborgarsvæðið
be: Хёвудборгаршвайдзід

en: Hövsgöl
be: Хуўсгел

en: Hārerī Hizb
be: Харары

en: Hưng Yên
be: Хынгйен

en: Ḩulwān
be: Хелуан

en: Hải Duong
be: Хайзыонг

en: Hải Phòng
be: Ханой

en: Hậu Giang
be: Хаузянг

en: Hồ Chí Minh [Sài Gòn]
be: Хашымін

en: Ialomița
be: Яламіца

en: Ialoveni
be: Ялавень

en: Iași
be: Ясы

en: Ibanda
be: Ібанда

en: Ibaraki
be: Ібаракі

en: Ibb
be: Ібб

en: Ica
be: Іка

en: Ida-Virumaa
be: Іда-Віру

en: Idaho
be: Айдаха

en: Idlib
be: Ідліб

en: Idrija
be: Ідрыя

en: Iecavas novads
be: Іецаўскі край

en: Ifrane
be: Іфран

en: Ifugao
be: Іфугаа

en: Ig
be: Іг

en: Iganga
be: Іганга

en: Ijuw
be: Іюв

en: Iklin
be: Іклін

en: Ikšķiles novads
be: Ікшкільскі край

en: Ilan
be: Ілань

en: Ileia
be: Эліда

en: Ilfov
be: Ілфаў

en: Ilhas de Barlavento
be: Астравы Барлавенту

en: Ilhas de Sotavento
be: Астравы Сатавенту

en: Ilinden
be: Іліндэн

en: Ilirska Bistrica
be: Ілірска Бістрыка

en: Ille-et-Vilaine
be: Іль і Вілен

en: Illes Balears
be: Балеарскія астравы

en: Illinois
be: Ілінойс

en: Illizi
be: Ілізі

en: Ilocos (Region I)
be: Ілокас (Рэгіён I)

en: Ilocos Norte
be: Паўночны Ілокас

en: Ilocos Sur
be: Паўднёвы Ілокас

en: Iloilo
be: Ілоіла

en: Ilūkstes novads
be: Ілуксцкі край

en: Imathia
be: Іматыя

en: Imbabura
be: Імбабура

en: Imeret’i
be: Імерэція

en: Imo
be: Іма

en: Imperia
be: Імперыя

en: Inagua
be: Інагуа

en: Incheon Gwang'yeogsi
be: Інчхон

en: Inchiri
be: Іншыры

en: Independencia
be: Індэпендэнсія

en: Indiana
be: Індыяна

en: Indre
be: Эндр

en: Indre-et-Loire
be: Эндр і Луара

en: Inezgane-Ait Melloul
be: Інезгане-Айт-Мелул

en: Inhambane
be: Іньямбанэ

en: Innīdī
be: Энедзі

en: Intibucá
be: Інтыбука

en: Inverclyde
be: Інверклайд

en: Inčukalna novads
be: Інчукалнскі край

en: Ioannina
be: Яніна

en: Ioba
be: Іоба

en: Ionia Nisia
be: Іанічныя астравы

en: Iowa
be: Аява

en: Ipeiros
be: Эпір

en: Irakleio
be: Іракліян

en: Irbid
be: Ірбід

en: Iringa
be: Ірынга

en: Irkutiskaya oblast'
be: Іркуцкая вобласць

en: Isabel
be: Ісабэль

en: Isabela
be: Ізабела

en: Isernia
be: Ізернія

en: Ishikawa
be: Ісікава

en: Isingiro
be: Ісінгіра

en: Isla
be: Ісла

en: Isla de la Juventud
be: Ісла-дэ-ла-Хувентуд

en: Islamabad
be: Ісламабад

en: Islas de la Bahía
be: Ісляс-дэ-ля-Баія

en: Isle of Anglesey; Sir Ynys Môn
be: Востраў Англсі

en: Isle of Wight
be: Востраў Уайт

en: Isles of Scilly
be: Астравы Сілі

en: Islington
be: Іслінгтан

en: Isparta
be: Ыспарта

en: Istarska županija
be: Істрыйская жупанія

en: Isère
be: Ізер

en: Itapúa
be: Ітапуа

en: Ivano-Frankivs'ka Oblast'
be: Івана-Франкоўская вобласць

en: Ivanovskaya oblast'
be: Іванаўская вобласць

en: Ivančna Gorica
be: Іванчна Горыца

en: Iwate
be: Іватэ

en: Izabal
be: Ісабаль

en: Izola/Isola
be: Ізола/Ісола

en: Iğdır
be: Ыйдыр

en: Jabat
be: Джабат

en: Jablanički okrug
be: Ябланіцкая акруга

en: Jablonec nad Nisou
be: Ябланец-над-Нісаў

en: Jaghbūb
be: Джахбуб

en: Jaipurhat
be: Джайпурхат

en: Jakarta Raya
be: Джакарта

en: Jalal-Abad
be: Джалал-Абадзкая вобласць

en: Jalapa
be: Халапа

en: Jalisco
be: Халіска

en: Jaluit
be: Джалуіт

en: Jamalpur
be: Джамалпур

en: Jambi
be: Джамбі

en: Jammu and Kashmir
be: Джаму і Кашмір

en: Jan Mayen (Arctic Region)
be: Ян-Маен (арктычны рэгіён)

en: Janakpur
be: Джанакпур

en: Janūb Dārfūr
be: Паўднёвы Дарфур

en: Janūb Kurdufān
be: Паўднёвы Кардафан

en: Janūb Sīnā'
be: Паўднёвы Сінай

en: Janūbī al Baḩrī al Aḩmar
be: Паўднёвы чырвонаморскі рэгіён

en: Jarash
be: Джараш

en: Jardin Exotique
be: Экзатычны сад

en: Jarvis Island
be: Востраў Джарвіс

en: Jaunjelgavas novads
be: Яўн'елгаўскі край

en: Jaunpiebalgas novads
be: Яўнпіебалгскі край

en: Jaunpils novads
be: Яўнпілскі край

en: Jawa
be: Ява

en: Jawa Barat
be: Заходняя Ява

en: Jawa Tengah
be: Цэнтральная Ява

en: Jawa Timur
be: Усходняя Ява

en: Jaén
be: Хаэн

en: Jegunovce
be: Егуноўцэ

en: Jejudo
be: Чэджу

en: Jelgava
be: Елгава

en: Jelgavas novads
be: Елгаўскі край

en: Jendouba
be: Джэндуба

en: Jenin
be: Джанін

en: Jeonrabukdo
be: Паўночная Чала

en: Jeonranamdo
be: Паўднёвая Чала

en: Jerada
be: Джэрада

en: Jericho - Al Aghwar
be: Іерыхон - Аль-Агвар

en: Jerusalem
be: Іерусалім

en: Jesenice
be: Есеніцэ

en: Jeseník
be: Есэнік

en: Jessore
be: Джэсорэ

en: Jezersko
be: Езерско

en: Jhalakati
be: Джхалакаці

en: Jharkhand
be: Джхаркханд

en: Jhenaidah
be: Джхенайда

en: Jiangsu Sheng
be: Правінцыя Цзянсу

en: Jiangxi Sheng
be: Правінцыя Цзянсі

en: Jigawa
be: Джігава

en: Jihlava
be: Йіглава

en: Jihomoravský kraj
be: Паўднёвамараўскі край

en: Jihočeský kraj
be: Паўднёвачэшскі край

en: Jijel
be: Джыджэль

en: Jilin Sheng
be: Правінцыя Гірын

en: Jindřichův Hradec
be: Йіндржыхуў-Градзец

en: Jinja
be: Дзіндзя

en: Jinotega
be: Хінатэга

en: Jizzax
be: Джызак

en: Jičín
be: Йчын

en: Johnston Atoll
be: Атол Джонстан

en: Johor
be: Джахор

en: Jonglei
be: Джонглій

en: Jowzjān
be: Джаўзджан

en: Jubbada Dhexe
be: Джубада Дхексэ

en: Jubbada Hoose
be: Джубана Хус

en: Jujuy
be: Жужуй

en: Junín
be: Хунін

en: Jura
be: Юра

en: Juršinci
be: Юршынцы

en: Jutiapa
be: Хуцьяпа

en: Južnobanatski okrug
be: Паўднёва-Банацкая акруга

en: Južnobački okrug
be: Паўднёва-Бацкая акруга

en: Jász-Nagykun-Szolnok
be: Яс-Надзькун-Сольнак

en: Jämtlands län
be: Лен Емтланд

en: Järvamaa
be: Ярва

en: Jõgevamaa
be: Йыгева

en: Jönköpings län
be: Лен Ёнчэпінг

en: Jēkabpils
be: Екабпілс

en: Jēkabpils novads
be: Екабпілскі край

en: Jīzan
be: Джызан

en: Jūrmala
be: Юрмала

en: Kaabong
be: Каабонг

en: Kaafu
be: Каафу

en: Kabale
be: Хойма

en: Kabardino-Balkarskaya Respublika
be: Кабардзіна-Балкарская Рэспубліка

en: Kabarole
be: Кабароле

en: Kaberamaido
be: Каберамайда

en: Kach Kong
be: Кагконг

en: Kachin
be: Качын

en: Kadiogo
be: Кадзіога

en: Kaduna
be: Кадуна

en: Kaffrine
be: Кафрыне

en: Kafr ash Shaykh
be: Кафр-эш-Шэйх

en: Kagawa
be: Кагава

en: Kagera
be: Кагера

en: Kagoshima
be: Кагосіма

en: Kahramanmaraş
be: Кахраманмараш

en: Kainuu
be: Кайну

en: Kairouan
be: Кайруан

en: Kakhet’i
be: Кахетыя

en: Kalangala
be: Калангала

en: Kalasin
be: Каласін

en: Kalimantan
be: Калімантан

en: Kalimantan Barat
be: Заходні Калімантан

en: Kalimantan Selatan
be: Паўднёвы Калімантан

en: Kalimantan Tengah
be: Цэнтральны Калімантан

en: Kalimantan Timur
be: Усходні Калімантан

en: Kalinga-Apayso
be: Калінга-Апайса

en: Kaliningradskaya oblast'
be: Калінінградская вобласць

en: Kaliro
be: Каліра

en: Kalkara
be: Калькара

en: Kalmar län
be: Лен Кальмар

en: Kalmykiya, Respublika
be: Рэспубліка Калмыкія

en: Kaluzhskaya oblast'
be: Калужская вобласць

en: Kamchatskiy kray
be: Камчацкі край

en: Kamnik
be: Камнік

en: Kampala
be: Кампала

en: Kamphaeng Phet
be: Кампаенг Пэт

en: Kampong Cham
be: Кампангчам

en: Kampong Chhnang
be: Кампангчгнанг

en: Kampong Speu
be: Кампангспы

en: Kampong Thom
be: Кампангтгом

en: Kampot
be: Кампот

en: Kamuli
be: Камулі

en: Kamwenge
be: Камвенгэ

en: Kanagawa
be: Канагава

en: Kanal
be: Канал

en: Kanchanaburi
be: Канчанабуры

en: Kandahār
be: Кандагар

en: Kandal
be: Кандал

en: Kandavas novads
be: Кандаўскі край

en: Kangwŏn-do
be: Канвандо

en: Kankan
be: Канкан

en: Kano
be: Кано

en: Kansas
be: Канзас

en: Kanta-Häme
be: Канта-Хямэ

en: Kanton Sarajevo
be: Сараеўскі кантон

en: Kanton br. 10 (Livanjski kanton)
be: Герцагбасанскі кантон

en: Kanungu
be: Канунгу

en: Kaohsiung
be: Гаосюн

en: Kaohsiung City
be: Горад Гаосюн

en: Kaolack
be: Каалак

en: Kapchorwa
be: Капчорва

en: Kaposvár
be: Капашвар

en: Karabük
be: Карабюк

en: Karachayevo-Cherkesskaya Respublika
be: Карачаева-Чаркеская Рэспубліка

en: Karaman
be: Караман

en: Karas
be: Карас

en: Karbala'
be: Кербела

en: Karbinci
be: Карбінцы

en: Karditsa
be: Кардыца

en: Kardzhali
be: Кырджалійская вобласць

en: Kareliya, Respublika
be: Рэспубліка Карэлія

en: Karlovarský kraj
be: Карлаварскі край

en: Karlovačka županija
be: Карлавацкая жупанія

en: Karlovy Vary
be: Карлавы Вары

en: Karnali
be: Карналі

en: Karnataka
be: Карнатака

en: Karonga
be: Каронга

en: Karpoš
be: Карпаш

en: Kars
be: Карс

en: Karuzi
be: Карузі

en: Karviná
be: Карвіна

en: Kasai-Occidental
be: Заходняе Касаі

en: Kasai-Oriental
be: Усходняе Касаі

en: Kasese
be: Касесе

en: Kaskazini Pemba
be: Паўночная Пемба

en: Kaskazini Unguja
be: Паўночны Занзібар

en: Kassalā
be: Касала

en: Kasserine
be: Касерын

en: Kastamonu
be: Кастаману

en: Kastoria
be: Кастарыя

en: Kasungu
be: Касунгу

en: Katakwi
be: Катакві

en: Katanga
be: Катанга

en: Katsina
be: Каціна

en: Kauno Apskritis
be: Каўнаскі павет

en: Kavadarci
be: Кавадарцы

en: Kavajë
be: Кавая

en: Kavala
be: Кавала

en: Kayah
be: Кая

en: Kayangel
be: Каянгел

en: Kayanza
be: Каянза

en: Kayes
be: Каес

en: Kayin
be: Карэн

en: Kayseri
be: Кайсеры

en: Kayunga
be: Каюнга

en: Kaḷutara
be: Калутара

en: Kebbi
be: Кебі

en: Kebili
be: Кебілі

en: Kecskemét
be: Кечкемет

en: Kedah
be: Кедах

en: Keelung City
be: Горад Цзілун

en: Kefallonia
be: Кефалінія

en: Kelantan
be: Келантан

en: Kemerovskaya oblast'
be: Кемераўская вобласць

en: Kensington and Chelsea
be: Кенсінгтон і Чэлсі

en: Kent
be: Кент

en: Kentriki Makedonia
be: Цэнтральная Македонія

en: Kentucky
be: Кентукі

en: Kepulauan Riau
be: Астравы Рыау

en: Kerala
be: Керала

en: Kerkyra
be: Керкіра

en: Kermān
be: Керман

en: Kermānshāh
be: Керманшах

en: Kerry
be: Керы

en: Kerýneia
be: Кірэнія

en: Kerċem
be: Керчэм

en: Keski-Pohjanmaa
be: Цэнтральная Астработнія

en: Keski-Suomi
be: Цэнтральная Фінляндыя

en: Kgalagadi
be: Кгалагадзі

en: Kgatleng
be: Кгатленг

en: Khabarovskiy kray
be: Хабараўскі край

en: Khagrachari
be: Кхаграчары

en: Khakasiya, Respublika
be: Рэспубліка Хакасія

en: Khammouan
be: Кхамоўан

en: Khan Yunis
be: Хан-Юнэс

en: Khanty-Mansiysky avtonomnyy okrug-Yugra
be: Ханты-Мансійская аўтаномная акруга — Югра

en: Kharkivs'ka Oblast'
be: Харкаўская вобласць

en: Khatlon
be: Хатлон

en: Khemisset
be: Хемісэт

en: Khenchela
be: Хеншэла

en: Khenifra
be: Ханіфра

en: Khersons'ka Oblast'
be: Херсонская вобласць

en: Khmel'nyts'ka Oblast'
be: Хмяльніцкая вобласць

en: Khomas
be: Кхомас

en: Khon Kaen
be: Кон Каен

en: Khorāsān-e Janūbī
be: Паўднёвы Харасан

en: Khorāsān-e Razavī
be: Харасан Рэзаві

en: Khorāsān-e Shemālī
be: Паўночны Харасан

en: Khouribga
be: Хірыбжа

en: Khulna
be: Кхулна

en: Khyber Pakhtunkhwa
be: Хайбер-Пахтунхва

en: Khánh Hòa
be: Кханьхоа

en: Khōst
be: Хост

en: Khūzestān
be: Хузестан

en: Kibaale
be: Кібаале

en: Kiboga
be: Кібога

en: Kidal
be: Кідаль

en: Kidričevo
be: Кідрычэва

en: Kigoma
be: Кігома

en: Kildare
be: Кілдэр

en: Kili
be: Кілі

en: Kilimanjaro
be: Кіліманджара

en: Kilinŏchchi
be: Кілінчохі

en: Kilis
be: Кіліс

en: Kilkenny
be: Кілкені

en: Kilkis
be: Кілкіс

en: Kindia
be: Кіндыя

en: Kingman Reef
be: Рыф Кінгмен

en: Kingston
be: Кінгстан

en: Kingston upon Hull
be: Кінгстан-апан-Хал

en: Kingston upon Thames
be: Кінгстан-эпон-Тэмс

en: Kinshasa
be: Кіншаса

en: Kirklees
be: Керкліс

en: Kirkop
be: Кіркоп

en: Kirovohrads'ka Oblast'
be: Кіраваградская вобласць

en: Kirovskaya oblast'
be: Кіраўская вобласць

en: Kiruhura
be: Кірухура

en: Kirundo
be: Кірундо

en: Kisela Voda
be: Кісела Вода

en: Kishorganj
be: Кішаргандж

en: Kisoro
be: Кісора

en: Kissidougou
be: Кісідугу

en: Kitgum
be: Кітгум

en: Kié-Ntem
be: Ке-Нтэм

en: Kiên Giang
be: Кьензянг

en: Kičevo
be: Кічэва

en: Kladno
be: Кладна

en: Klaipėdos Apskritis
be: Клайпедскі павет

en: Klatovy
be: Клатовы

en: Knowsley
be: Ноўслі

en: Kobarid
be: Кобарыд

en: Kobilje
be: Кабіле

en: Koboko
be: Кабока

en: Kocaeli
be: Каджаэлі

en: Kochi
be: Коці

en: Kocēnu novads
be: Коцэнскі край

en: Kogi
be: Когі

en: Kohgīlūyeh va Būyer Ahmad
be: Кухгілюе і Буер Ахмад

en: Kokneses novads
be: Кокнэскі край

en: Kolašin
be: Калашын

en: Kolda
be: Колда

en: Kolonjë
be: Калон'я

en: Kolubarski okrug
be: Калубарская акруга

en: Kolín
be: Колін

en: Komen
be: Комэн

en: Komenda
be: Каменда

en: Komi, Respublika
be: Рэспубліка Комі

en: Kommune Kujalleq
be: Куялек

en: Kommuneqarfik Sermersooq
be: Сермерсок

en: Komondjari
be: Каманджары

en: Kompienga
be: Кампіенга

en: Komárom-Esztergom
be: Камарам-Эстергом

en: Kon Tum
be: Контум

en: Konya
be: Конья

en: Konče
be: Кончэ

en: Koper/Capodistria
be: Копер/Цападыстрыя

en: Koprivničko-križevačka županija
be: Капрыўніцка-Крыжэвацкая жупанія

en: Kordestān
be: Курдыстан

en: Korinthia
be: Карынфія

en: Koror
be: Карор

en: Korçë
be: Корча

en: Kosanjevica na Krki
be: Косаневіца на Кркі

en: Kosi
be: Касі

en: Kosovo-Metohija
be: Косава і Мятохія

en: Kosovski okrug
be: Косаўская акруга

en: Kosovsko-Mitrovački okrug
be: Косаўска-Мітровіцкая акруга

en: Kosovsko-Pomoravski okrug
be: Косаўска-Памараўская акруга

en: Kosrae
be: Касрае

en: Kossi
be: Косі

en: Kostel
be: Костэл

en: Kostromskaya oblast'
be: Кастрамская вобласць

en: Kotayk'
be: Катайк

en: Kotido
be: Каціда

en: Kotor
be: Котар

en: Koubia
be: Кубія

en: Kouffo
be: Куфо

en: Kouilou
be: Куілу

en: Koulikoro
be: Кулікора

en: Koulpélogo
be: Кульпелога

en: Koundara
be: Кундара

en: Kouritenga
be: Курытэнга

en: Kouroussa
be: Куруса

en: Kourwéogo
be: Курвеога

en: Kozani
be: Казані

en: Kozje
be: Каз'е

en: Kočani
be: Кочані

en: Kočevje
be: Качэв'е

en: Košický kraj
be: Кошыцкі край

en: Krabi
be: Крабі

en: Krachoh
be: Крацьэг

en: Kraj Vysočina
be: Край Высачына

en: Kranj
be: Крань

en: Kranjska Gora
be: Краньска Гара

en: Krapinsko-zagorska županija
be: Крапінска-Загарская жупанія

en: Krasnodarskiy kray
be: Краснадарскі край

en: Krasnoyarskiy kray
be: Краснаярскі край

en: Kratovo
be: Кратава

en: Krimuldas novads
be: Крымулдскі край

en: Kriti
be: Крыт

en: Kriva Palanka
be: Крыва-Паланка

en: Krivogaštani
be: Крывагаштані

en: Križevci
be: Крыжэўцы

en: Kroměříž
be: Кромержыж

en: Krong Kaeb
be: Кеп

en: Krong Pailin
be: Пайлін

en: Krong Preah Sihanouk
be: Сіянуквіль

en: Kronobergs län
be: Лен Крунуберг

en: Krujë
be: Круя

en: Krung Thep Maha Nakhon Bangkok
be: Сталічная муніцыпальная акруга Бангкок

en: Krustpils novads
be: Крустпілскі край

en: Kruševo
be: Крушэва

en: Královéhradecký kraj
be: Кралавеградэцкі край

en: Krāslavas novads
be: Краслаўскі край

en: Krško
be: Кршко

en: Kujawsko-pomorskie
be: Куяўска-Паморскае ваяводства

en: Kukës
be: Кукес

en: Kuldīgas novads
be: Кулдыгскі край

en: Kumamoto
be: Кумамата

en: Kumanovo
be: Куманава

en: Kumi
be: Кумі

en: Kuna Yala
be: Куна-Яла

en: Kunar
be: Кунар

en: Kunduz
be: Кундуз

en: Kunene
be: Куненэ

en: Kungota
be: Кунгота

en: Kurbin
be: Курбін

en: Kurganskaya oblast'
be: Курганская вобласць

en: Kurigram
be: Курыграм

en: Kurskaya oblast'
be: Курская вобласць

en: Kuruṇægala
be: Курунегала

en: Kushtia
be: Кушція

en: Kusini Pemba
be: Паўднёвая Пемба

en: Kusini Unguja
be: Паўднёвы Занзібар

en: Kutná Hora
be: Кутна-Гора

en: Kuzma
be: Кузма

en: Kuçovë
be: Кучова

en: Kwajalein
be: Кваджалейн

en: Kwara
be: Квара

en: Kwazulu-Natal
be: Квазулу-Натал

en: Kweneng
be: Квененг

en: Kyenjojo
be: К’енджоджа

en: Kyklades
be: Кіклады

en: Kymenlaakso
be: Кюменлаакса

en: Kyoto
be: Кіёта

en: Kyustendil
be: Кюсцендыльская вобласць

en: Kyïvs'ka Oblast'
be: Кіеўская вобласць

en: Kyïvs'ka mis'ka rada
be: Кіеў

en: Kärnten
be: Карынтыя

en: Kægalla
be: Кегала

en: Kédougou
be: Кедугу

en: Kémo-Gribingui
be: Кэмо-Грыбінгі

en: Kénitra
be: Кенітра

en: Kénédougou
be: Кенедугу

en: Kérouané
be: Керуанэ

en: Kürdəmir
be: Кюрдамірскі раён

en: Kütahya
be: Кютах'я

en: Kābul
be: Кабул

en: Kānim
be: Канем

en: Kāpīsā
be: Капіса

en: Kārsavas novads
be: Карсаўскі край

en: Kırklareli
be: Кыркларэлі

en: Kırıkkale
be: Кырыкале

en: Kırşehir
be: Кыршэхір

en: Kŏḷamba
be: Каломба

en: Kǝngǝrli
be: Кангарлінскі раён

en: Kəlbəcər
be: Кельбаджарскі раён

en: K’vemo K’art’li
be: Квема Картлі

en: L'Aquila
be: Аквіла

en: L'Oriental
be: Усходняя вобласць

en: L'vivs'ka Oblast'
be: Львоўская вобласць

en: La Altagracia
be: Ла-Алтаграсія

en: La Colle
be: Ла-Кале

en: La Condamine
be: Ла-Кандамін

en: La Digue
be: Ла Діге

en: La Estrelleta [Elías Piña]
be: Эліас-Пінья

en: La Gare
be: Ла-Гарэ

en: La Guajira
be: Ла-Гуахіра

en: La Habana
be: Горад Гавана

en: La Libertad
be: Ла-Лібертад

en: La Manouba
be: Мануба

en: La Massana
be: Ла-Масана

en: La Pampa
be: Ла-Пампа

en: La Paz
be: Ла-Пас

en: La Rioja
be: Рыёха

en: La Romana
be: Ла-Рамана

en: La Réunion
be: Рэюньён

en: La Source
be: Ла-Сурс

en: La Spezia
be: Спецыя

en: La Union
be: Ла-Уніён

en: La Unión
be: Ла-Уніён

en: La Vega
be: Ла-Вега

en: Laamu
be: Лааму

en: Labé
be: Лабэ

en: Lacs (Région des)
be: Лак

en: Lae
be: Лае

en: Laghmān
be: Лагман

en: Laghouat
be: Агуат

en: Lagos
be: Лагас

en: Laguna
be: Лагуна

en: Lagunes (Région des)
be: Лагюн

en: Lai Châu
be: Лайцяў

en: Lakes
be: Азёрны

en: Lakonia
be: Лаконія

en: Lakshadweep
be: Лакшадвіп

en: Lakshmipur
be: Лакшміпур

en: Lalmonirhat
be: Лалманірхат

en: Lambayeque
be: Ламбаеке

en: Lambeth
be: Ламбет

en: Lampang
be: Лампанг

en: Lamphun
be: Лампун

en: Lampung
be: Лампунг

en: Lanao del Norte
be: Паўночны Ланаа

en: Lanao del Sur
be: Паўднёвы Ланаа

en: Lancashire
be: Ланкашыр

en: Landes
be: Ланды

en: Laois
be: Лііш

en: Lappi
be: Лапландыя

en: Lara
be: Лара

en: Larache
be: Лараш

en: Larisa
be: Ларыса

en: Larvotto
be: Ларвота

en: Las Palmas
be: Лас-Пальмас

en: Las Tunas
be: Лас-Тунас

en: Lasithi
be: Ласіты

en: Latina
be: Лаціна

en: Lautem
be: Лаўтэм

en: Lavalleja
be: Лавальеха

en: Lazio
be: Лацыа

en: Laâyoune (EH)
be: Лайун

en: Laâyoune-Sakia El Hamra (EH-partial)
be: Эль-Аюн-Сегіет-эль-Хамра (часткова EH)

en: Laçın
be: Лачынскі раён

en: Laško
be: Лашко

en: Laḩij
be: Лахдж

en: Le Kef
be: Эль-Кеф

en: Lebap
be: Лебапскі велаят

en: Lecce
be: Лечэ

en: Lecco
be: Леко

en: Leeds
be: Лідс

en: Lefkada
be: Лефкада

en: Lefkosía
be: Леўкасія

en: Leicester
be: Лестэр

en: Leicestershire
be: Лестэршыр

en: Leinster
be: Ленстэр

en: Leiria
be: Лейрыя

en: Leitrim
be: Літрым

en: Lemesós
be: Лімасол

en: Lempira
be: Лемпіра

en: Lenart
be: Ленарт

en: Lendava/Lendva
be: Лендава/Лендва

en: Leningradskaya oblast'
be: Ленінградская вобласць

en: Leova
be: Леова

en: Leribe
be: Лерыбэ

en: Lerik
be: Лерыкскі раён

en: Les Mamelles
be: Ле-Мамель

en: Leste
be: Усходняя

en: Lesvos
be: Лесбас

en: Lewisham
be: Луішам

en: Leyte
be: Лейтэ

en: Lezhë
be: Лежа

en: León
be: Леон

en: Lhaviyani
be: Лхавіяні

en: Lhuentse
be: Лхунцэ

en: Liaoning Sheng
be: Правінцыя Ляанін

en: Lib
be: Ліб

en: Liban-Nord
be: Паўночны Ліван

en: Liban-Sud
be: Паўднёвы Ліван

en: Liberec
be: Ліберэц

en: Liberecký kraj
be: Ліберэцкі край

en: Libertador General Bernardo O'Higgins
be: Лібертадор-Хенераль-Бернарда-О’Хігінс

en: Librazhd
be: Лібражд

en: Lielvārdes novads
be: Ліелвардскі край

en: Liepāja
be: Ліепая

en: Liguria
be: Лігурыя

en: Lija
be: Лія

en: Likiep
be: Лікіеп

en: Likoma
be: Лікома

en: Likouala
be: Лікуала

en: Lilongwe
be: Лілонгвэ

en: Lima
be: Ліма

en: Limbažu novads
be: Лімбажскі край

en: Limburg
be: Лімбург

en: Limerick
be: Лімерык

en: Limpopo
be: Лімпопа

en: Limón
be: Лімон

en: Lincolnshire
be: Лінкальншыр

en: Lindi
be: Ліндзі

en: Line Islands
be: Выспы Лайн

en: Lipetskaya oblast'
be: Ліпецкая вобласць

en: Lipkovo
be: Ліпкава

en: Liquiça
be: Лікіса

en: Lira
be: Ліра

en: Lisboa
be: Лісабон

en: Lisburn and Castlereagh
be: Лісберн і Каслры

en: Litija
be: Літія

en: Litoměřice
be: Літамэржыцэ

en: Litoral
be: Літарал

en: Littoral
be: Літараль

en: Liverpool
be: Ліверпул

en: Livorno
be: Ліворна

en: Liège
be: Льеж

en: Ličko-senjska županija
be: Ліцка-Сеньская жупанія

en: Ljubljana
be: Любляна

en: Ljubno
be: Любно

en: Ljutomer
be: Лютамер

en: Lleida
be: Льейда

en: Lobaye
be: Лобае

en: Lodi
be: Лодзі

en: Loei
be: Лаэй

en: Lofa
be: Лофа

en: Log-Dragomer
be: Лог-Дагомер

en: Logatec
be: Логатэц

en: Loir-et-Cher
be: Луар і Шэр

en: Loire
be: Луара

en: Loire-Atlantique
be: Луара Атлантычная

en: Loiret
be: Луарэ

en: Loja
be: Лоха

en: Lola
be: Лола

en: Lombardia
be: Ламбардыя

en: London, City of
be: Лондан

en: Long An
be: Лонган

en: Long Island
be: Лонг-Айлэнд

en: Longford
be: Лонгфард

en: Lop Buri
be: Лапбуры

en: Lorestān
be: Лурэстан

en: Loreto
be: Ларэта

en: Loroum
be: Лорум

en: Lory
be: Лары

en: Los Lagos
be: Лос-Лагас

en: Los Ríos
be: Лос-Рыяс

en: Los Santos
be: Лос-Сантас

en: Lot
be: Лот

en: Lot-et-Garonne
be: Лот і Гарона

en: Louang Namtha
be: Лоўанг Намтха

en: Louangphabang
be: Лоўангпхабанг

en: Louga
be: Луга

en: Louisiana
be: Луізіяна

en: Louny
be: Лоўні

en: Louth
be: Лаўт

en: Lovech
be: Ловечская вобласць

en: Lovrenc na Pohorju
be: Лоўренц на Пагор’ю

en: Lower River
be: Ніжняя Рака

en: Lozovo
be: Лозава

en: Lozère
be: Лазер

en: Loška dolina
be: Лошка даліна

en: Loški Potok
be: Лошкі Паток

en: Luanda
be: Луанда

en: Luapula
be: Луапула

en: Lubelskie
be: Люблінскае ваяводства

en: Lubombo
be: Лубомба

en: Lubuskie
be: Любушскае ваяводства

en: Lubānas novads
be: Лубанскі край

en: Lucca
be: Лука

en: Ludzas novads
be: Лудзэнскі край

en: Lugo
be: Луга

en: Luhans'ka Oblast'
be: Луганская вобласць

en: Lukovica
be: Лукавіца

en: Lumbini
be: Лумбіні

en: Lunda Norte
be: Паўночная Лунда

en: Lunda Sul
be: Паўднёвая Лунда

en: Luqa
be: Лука

en: Lusaka
be: Лусака

en: Lushnjë
be: Люшня

en: Luton
be: Лутан

en: Luwero
be: Лувера

en: Luxembourg
be: Люксембург

en: Luzern
be: Люцэрн

en: Luče
be: Лучэ

en: Lyantonde
be: Лятондэ

en: Lào Cai
be: Лаокай

en: Lárnaka
be: Ларнака

en: Lâm Đồng
be: Ламдонг

en: Lääne-Virumaa
be: Ляэнэ-Віру

en: Läänemaa
be: Ляэнэ

en: Lékoumou
be: Лекуму

en: Lélouma
be: Лелума

en: Léraba
be: Лераба

en: Līgatnes novads
be: Лігатнэнскі край

en: Līvānu novads
be: Ліванскі край

en: Lōgar
be: Лагар

en: Lūqūn al Gharbī
be: Заходняе Лагонэ

en: Lūqūn ash Sharqī
be: Усходняе Лагонэ

en: Lənkəran
be: Ленкаранскі раён

en: Lạng Sơn
be: Лангшон

en: MIMAROPA (Region IV-B)
be: МІМАРОПА (Рэгіён IV-B)

en: Ma'rib
be: Маарыб

en: Macao SAR (see also separate country code entry under MO)
be: Спецыяльны адміністрацыйны раён Макаа (глядзі таксама асобны код краіны MO)

en: Macenta
be: Масента

en: Macerata
be: Мачэрата

en: Machinga
be: Мачынга

en: Madang
be: Маданг

en: Madaripur
be: Мадарыпур

en: Madhya Pashchimanchal
be: Сярэдне-Заходні рэгіён

en: Madhya Pradesh
be: Мадх'я-Прадэш

en: Madhyama paḷāta
be: Цэнтральная правінцыя

en: Madhyamanchal
be: Цэнтральны рэгіён

en: Madonas novads
be: Маданскі край

en: Madre de Dios
be: Мадрэ-дэ-Д’ёс

en: Madrid
be: Мадрыд

en: Madrid, Comunidad de
be: Мадрыд, супольнасць

en: Madriz
be: Мадрыс

en: Madīnat Injamīnā
be: Даліна Нджамена

en: Mae Hong Son
be: Мае Хонг Сон

en: Mafeteng
be: Мафетэнг

en: Magadanskaya oblast'
be: Магаданская вобласць

en: Magallanes y Antártica Chilena
be: Магальянес-і-ла-Антарктыка-Чылена

en: Magdalena
be: Магдалена

en: Magnisia
be: Магнісія

en: Maguindanao
be: Магінданаа

en: Magura
be: Магура

en: Magway
be: Магвэ

en: Maha Sarakham
be: Маха Саракам

en: Mahaica-Berbice
be: Махайка-Бербіс

en: Mahajanga
be: Махадзанга

en: Mahakali
be: Махакалі

en: Mahanuvara
be: Маханувара

en: Maharashtra
be: Махараштра

en: Mahdia
be: Махдзія

en: Mahilëuskaja voblasc'
be: Магілёўская вобласць

en: Maine
be: Мэн

en: Maine-et-Loire
be: Мен і Луара

en: Maio
be: Маю

en: Majuro
be: Маджура

en: Majšperk
be: Майшперк

en: Makamba
be: Макамба

en: Makedonska Kamenica
be: Македанска-Каменіца

en: Makedonski Brod
be: Македанскі-Брод

en: Makira
be: Макіра

en: Makkah
be: Мекка

en: Makole
be: Маколе

en: Malaita
be: Малаіта

en: Malampa
be: Малампа

en: Malange
be: Маланжэ

en: Malatya
be: Малат'я

en: Malbousquet
be: Малбуке

en: Maldonado
be: Мальданада

en: Male
be: Мале

en: Mali
be: Малі

en: Mallakastër
be: Малакастра

en: Maloelap
be: Малаелап

en: Maluku
be: Малуку

en: Maluku Utara
be: Паўночнае Малуку

en: Malësi e Madhe
be: Малесія-э-Мадзі

en: Mamou
be: Маму

en: Manabí
be: Манабі

en: Manafwa
be: Манафва

en: Managua
be: Манагуа

en: Manatuto
be: Манатуту

en: Manawatu-Wanganui
be: Манавату-Вангануі

en: Manche
be: Манш

en: Mandalay
be: Мандалай

en: Mandiana
be: Мандзіяна

en: Mangghystaū oblysy
be: Мангістаўская вобласць

en: Mangochi
be: Мангочы

en: Mangrove Cay
be: Мангровэ-Кей

en: Manica
be: Маніка

en: Manicaland
be: Манікаленд

en: Maniema
be: Маніема

en: Manikganj
be: Манікгандж

en: Manipur
be: Маніпур

en: Manisa
be: Маніса

en: Manitoba
be: Манітоба

en: Mannārama
be: Манарама

en: Mantova
be: Мантуя

en: Manufahi
be: Мануфахі

en: Manus
be: Манус

en: Manyara
be: Маньяра

en: Manzini
be: Манзіні

en: Maputo
be: Мапуту

en: Maputo (city)
be: Мапуту (горад)

en: Mara
be: Мара

en: Maracha
be: Марача

en: Maradi
be: Марадзі

en: Marahoué (Région de la)
be: Мараўэ

en: Maramureș
be: Марамурэш

en: Maranhão
be: Мараньян

en: Marche
be: Марке

en: Mardin
be: Мардзін

en: Margibi
be: Маргібі

en: Maribor
be: Марыбор

en: Marijampolės Apskritis
be: Марыямпальскі павет

en: Marinduque
be: Марындуке

en: Mariy El, Respublika
be: Рэспубліка Марый Эл

en: Markazī
be: Маркязі

en: Markovci
be: Маркоўцы

en: Marlborough District
be: Акруга Мальбара

en: Marne
be: Марна

en: Marowijne
be: Маровійнэ

en: Marrakech
be: Маракеш

en: Marrakech-Safi
be: Маракеш-Сафі

en: Marsa
be: Марса

en: Marsaskala
be: Марсаскала

en: Marsaxlokk
be: Марсашлок

en: Martinique
be: Марцініка

en: Mary
be: Марыйскі велаят

en: Maryland
be: Мэрыленд

en: María Trinidad Sánchez
be: Марыя-Трынідад-Санчэс

en: Masaka
be: Масака

en: Masallı
be: Масалынскі раён

en: Masaya
be: Масая

en: Masbate
be: Масбатэ

en: Mascara
be: Маскара

en: Maseru
be: Масеру

en: Mashonaland Central
be: Цэнтральны Машоналэнд

en: Mashonaland East
be: Усходні Машоналэнд

en: Mashonaland West
be: Заходні Машоналэнд

en: Masindi
be: Масіндзі

en: Masqaţ
be: Маскат

en: Massa-Carrara
be: Маса-Карара

en: Massachusetts
be: Масачусетс

en: Masvingo
be: Масвінга

en: Mat
be: Мат

en: Matabeleland North
be: Паўночны Матабэлелэнд

en: Matabeleland South
be: Паўднёвы Матабэлелэнд

en: Matagalpa
be: Матагальпа

en: Matam
be: Матам

en: Matanzas
be: Матансас

en: Matera
be: Матэра

en: Mato Grosso
be: Мату-Гросу

en: Mato Grosso do Sul
be: Мату-Гросу-ду-Сул

en: Matrūh
be: Матрух

en: Maule
be: Маўле

en: Mauren
be: Маўрэн

en: Mavrovo-i-Rostuša
be: Маўрава і Растуша

en: Mayaguana
be: Маягуана

en: Mayenne
be: Маен

en: Mayo
be: Мея

en: Mayotte
be: Маёта

en: Maysan
be: Майсан

en: Mayuge
be: Маюгэ

en: Mazowieckie
be: Мазавецкае ваяводства

en: Mazsalacas novads
be: Мазсалацкі край

en: Mačvanski okrug
be: Мачванская акруга

en: Małopolskie
be: Малапольскае ваяводства

en: Maḍakalapuva
be: Мадакалапува

en: Ma‘ān
be: Маан

en: Mbale
be: Мбале

en: Mbarara
be: Мбарара

en: Mbeya
be: Мбея

en: Mbomou
be: Мбому

en: Mchinji
be: Мчынджы

en: Mdina
be: Мдзіна

en: Meath
be: Міт

en: Mechi
be: Мячы

en: Mecklenburg-Vorpommern
be: Мекленбург-Пярэдняя Памеранія

en: Medenine
be: Медзенін

en: Medio Campidano
be: Медыё-Кампідана

en: Medvode
be: Медводэ

en: Medway
be: Медуэй

en: Meemu
be: Меэму

en: Meghalaya
be: Мегхалая

en: Mehedinți
be: Мехедынці

en: Meherpur
be: Мехерпур

en: Mejit
be: Меджыт

en: Meknès
be: Мекнес

en: Melaka
be: Малака

en: Melekeok
be: Мэлекеок

en: Melilla
be: Мелілья

en: Mellieħa
be: Меліха

en: Mendoza
be: Мендоса

en: Meneng
be: Менэг

en: Mengeš
be: Менгеш

en: Mersin
be: Мерсін

en: Merthyr Tydfil; Merthyr Tudful
be: Мертыр-Тыдвіл

en: Merton
be: Мертан

en: Messina
be: Месіна

en: Messinia
be: Месенія

en: Meta
be: Мета

en: Metlika
be: Метліка

en: Meurthe-et-Moselle
be: Мёрт і Мозель

en: Meuse
be: Мёз

en: Međimurska županija
be: Меджымурская жупанія

en: Mežica
be: Межыца

en: Miaoli
be: Мяолі

en: Michigan
be: Мічыган

en: Michoacán de Ocampo
be: Мічаакан дэ Акампа

en: Mid Ulster
be: Сярэдні Ульстэр

en: Mid and East Antrim
be: Сярэдні і Усходні Антрым

en: Middlesbrough
be: Мідлсбра

en: Midelt
be: Мідэльт

en: Midlands
be: Мідлэндс

en: Midlothian
be: Мідлатыян

en: Midtjylland
be: Цэнтральная Ютландыя

en: Midway Islands
be: Астравы Мідуэй

en: Mie
be: Міэ

en: Miklavž na Dravskem polju
be: Міклаўж на Драўскем полю

en: Mila
be: Міла

en: Milano
be: Мілан

en: Mili
be: Мілі

en: Milne Bay
be: Заліў Мілна

en: Milton Keynes
be: Мілтан-Кінз

en: Minas Gerais
be: Мінас-Жэрайс

en: Mindoro Occidental
be: Заходні Міндора

en: Mindoro Oriental
be: Усходні Міндора

en: Mingəçevir
be: Мінгечэвір

en: Minnesota
be: Мінесота

en: Minskaja voblasc'
be: Мінская вобласць

en: Miranda
be: Міранда

en: Mirditë
be: Мірдыта

en: Miren-Kostanjevica
be: Мірэн-Костаневіца

en: Mirna Peč
be: Мірна Печ

en: Misamis Occidental
be: Заходні Місаміс

en: Misamis Oriental
be: Усходні Місаміс

en: Misiones
be: Місьёнес

en: Miskolc
be: Мішкальц

en: Mislinja
be: Місліня

en: Mississippi
be: Місісіпі

en: Missouri
be: Місуры

en: Mityana
be: Міцьяна

en: Miyagi
be: Міягі

en: Miyazaki
be: Міядзакі

en: Mizoram
be: Мізарам

en: Mişrātah
be: Місрата

en: Mjini Magharibi
be: Заходні Занзібар

en: Mladá Boleslav
be: Млада-Болеслаў

en: Modena
be: Модэна

en: Mogila
be: Могіла

en: Mohale's Hoek
be: Мохалес-Хук

en: Mohammadia
be: Махамадзія

en: Mojkovac
be: Мойкавац

en: Moka
be: Мока

en: Mokhotlong
be: Макатлонг

en: Mokronog-Trebelno
be: Макронаг-Трэбелна

en: Molise
be: Малізэ

en: Mon
be: Мон

en: Monaco-Ville
be: Горад Манака

en: Monagas
be: Манагас

en: Monaghan
be: Монахан

en: Monastir
be: Манасцір

en: Mondol Kiri
be: Мандалькіры

en: Moneghetti
be: Манэгецці

en: Monggar
be: Мангар

en: Monmouthshire; Sir Fynwy
be: Монмутшыр

en: Mono
be: Мано

en: Monseñor Nouel
be: Монсіньёр-Нуэль

en: Mont Buxton
be: Монт Бакстан

en: Mont Fleuri
be: Монт Флёр

en: Mont-Liban
be: Горны Ліван

en: Montana
be: Мантанская вобласць

en: Monte Cristi
be: Монтэ-Крысці

en: Monte Plata
be: Монтэ-Плата

en: Monte-Carlo
be: Монтэ-Карла

en: Montegiardino
be: Монтэгардзіна

en: Montevideo
be: Монтэвідэа

en: Montserrado
be: Мантсерада

en: Monza e Brianza
be: Монца і Брыянца

en: Moore's Island
be: Востраў Мура

en: Mopti
be: Мопці

en: Moquegua
be: Макегуа

en: Moravički okrug
be: Маравіцкая акруга

en: Moravske Toplice
be: Моравске Тапліцэ

en: Moravskoslezský kraj
be: Мараўскаслезскі край

en: Moravče
be: Моравчэ

en: Moray
be: Морэй

en: Morazán
be: Марасан

en: Morbihan
be: Марбіян

en: Mordoviya, Respublika
be: Рэспубліка Мардовія

en: Morelos
be: Марэлас

en: Morobe
be: Маробе

en: Morogoro
be: Марагора

en: Morona-Santiago
be: Марона-Сант’яга

en: Moroto
be: Марота

en: Moselle
be: Мозель

en: Moskovskaya oblast'
be: Маскоўская вобласць

en: Moskva
be: Масква

en: Most
be: Мост

en: Mosta
be: Моста

en: Mostaganem
be: Мастаганем

en: Mosteiros
be: Мастэйрос

en: Mouhoun
be: Мухун

en: Moulay Yacoub
be: Мулай-Якуб

en: Moulins
be: Мулен

en: Moulvibazar
be: Маўлвібазар

en: Mountain Province
be: Горская правінцыя

en: Moxico
be: Мошыка

en: Moyen-Cavally (Région du)
be: Муаен-Кавалі

en: Moyen-Comoé (Région du)
be: Муаен-Камаэ

en: Moyen-Ogooué
be: Сярэдняе Агавэ

en: Moyo
be: Мойа

en: Mozirje
be: Мозір'е

en: Moûhîlî (Mūhīlī)
be: Махелі

en: Mpigi
be: Мпігі

en: Mpumalanga
be: Мпумаланга

en: Mqabba
be: Мкабба

en: Msida
be: Мсіда

en: Msila
be: Мсіла

en: Mtarfa
be: Мтарфа

en: Mts’khet’a-Mt’ianet’i
be: Мцхета-Мтыянеты

en: Mtwara
be: Мтвара

en: Mubende
be: Мубендэ

en: Mubārak al Kabīr
be: Мубарак Аль-Кабір

en: Mudug
be: Мудуг

en: Mukdahan
be: Мукдахан

en: Mukono
be: Мукона

en: Mulanje
be: Муланжэ

en: Mulativ
be: Мулатыў

en: Municipalidad Metropolitana de Lima
be: Ліма-Метрапалітана

en: Munshiganj
be: Муншыгандж

en: Munster
be: Манстэр

en: Munxar
be: Муншар

en: Muramvya
be: Мурамвія

en: Murcia
be: Мурсія

en: Murcia, Región de
be: Мурсія, рэгіён

en: Mureș
be: Мурэш

en: Murmanskaya oblast'
be: Мурманская вобласць

en: Murska Sobota
be: Мурска Сабата

en: Murzuq
be: Марзук

en: Musandam
be: Мусандам

en: Muta
be: Мута

en: Muğla
be: Мугла

en: Muş
be: Муш

en: Mwanza
be: Мванза

en: Mwaro
be: Мваро

en: Mykolaïvs'ka Oblast'
be: Мікалаеўская вобласць

en: Mymensingh
be: Міменсінгх

en: Mzimba
be: Мзымба

en: Málaga
be: Малага

en: Médiouna
be: Медзіуна

en: Médéa
be: Медэа

en: Mérida
be: Мерыда

en: México
be: Мехіка

en: Møre og Romsdal
be: Мёрэ-ог-Румсдал

en: Mādabā
be: Мадаба

en: Mālpils novads
be: Малпілскі край

en: Māndūl
be: Мандул

en: Mārupes novads
be: Марупскі край

en: Mātale
be: Матале

en: Mātara
be: Матара

en: Māyū Kībbī al Gharbī
be: Заходняе Майа-Кебі

en: Māyū Kībbī ash Sharqī
be: Усходняе Майа-Кебі

en: Māzandarān
be: Мазандаран

en: Mērsraga novads
be: Мэрсрагскі край

en: Mělník
be: Мельнік

en: Mġarr
be: Мджар

en: Mŏṇarāgala
be: Манерагала

en: M’diq-Fnideq
be: Мдзік-Фнідэк

en: Naama
be: Наама

en: Nabatîyé
be: Набатыя

en: Nabeul
be: Набуль

en: Nablus
be: Наблус

en: Nador
be: Надор

en: Nadur
be: Надур

en: Naftalan
be: Нафталан

en: Nagaland
be: Нагаленд

en: Nagano
be: Нагана

en: Nagasaki
be: Нагасакі

en: Nagykanizsa
be: Надзьканіжэ

en: Najrān
be: Наджран

en: Nakapiripirit
be: Накапірыпірыт

en: Nakaseke
be: Накасеке

en: Nakasongola
be: Накасангола

en: Nakhon Nayok
be: Након Наёк

en: Nakhon Pathom
be: Након Патом

en: Nakhon Phanom
be: Након Паком

en: Nakhon Ratchasima
be: Након Ратчасіма

en: Nakhon Sawan
be: Након Саван

en: Nakhon Si Thammarat
be: Након Сі Тамарат

en: Naklo
be: Накла

en: Nam Định
be: Намдзінь

en: Namangan
be: Наманган

en: Namdrik
be: Намдрык

en: Namentenga
be: Наментэнга

en: Namibe
be: Намібэ

en: Namu
be: Наму

en: Namur
be: Намюр

en: Namutumba
be: Намутумба

en: Nan
be: Нан

en: Nana-Mambéré
be: Нана-Мамбэрэ

en: Nangarhār
be: Нангархар

en: Nantou
be: Наньтаў

en: Nanumanga
be: Нануманга

en: Nanumea
be: Нанумеа

en: Naogaon
be: Наагаон

en: Naouri
be: Науры

en: Napo
be: Напа

en: Napoli
be: Неапаль

en: Nara
be: Нара

en: Narail
be: Нарайл

en: Narathiwat
be: Нараціват

en: Narayanganj
be: Нараянгандж

en: Narayani
be: Нараяні

en: Nariño
be: Нарыньё

en: Narsingdi
be: Нарсінгдзі

en: Naryn
be: Нарынская вобласць

en: Nassarawa
be: Насарава

en: Nasŏn (Najin-Sŏnbong)
be: Расон

en: National Capital District (Port Moresby)
be: Нацыянальная Сталічная Акруга (Порт Морсьбі)

en: National Capital Region
be: Нацыянальны Сталічны Рэгіён

en: Natore
be: Наторэ

en: Naukšēnu novads
be: Наўкшэнскі край

en: Navarra / Nafarroa
be: Навара

en: Navarra, Comunidad Foral de / Nafarroako Foru Komunitatea
be: Навара, супольнасць

en: Navassa Island
be: Востраў Наваса

en: Navoiy
be: Наваі

en: Nawabganj
be: Навабгандж

en: Naxxar
be: Нашшар

en: Naxçıvan
be: Нахічэвань

en: Nayala
be: Наяла

en: Nayarit
be: Наярыт

en: Nazarje
be: Назар'е

en: Neamț
be: Нямц

en: Neath Port Talbot; Castell-nedd Port Talbot
be: Ніт-Порт-Толбат

en: Nebbi
be: Небі

en: Nebraska
be: Небраска

en: Neftçala
be: Нефтэчалінскі раён

en: Negeri Sembilan
be: Нігеры-Сембелан

en: Negotino
be: Негоціна

en: Negros Occidental
be: Заходні Неграс

en: Negros Oriental
be: Усходні Неграс

en: Nei Mongol Zizhiqu
be: Аўтаномны раён Унутраная Манголія

en: Nelson City
be: Горад Нельсан

en: Nenetskiy avtonomnyy okrug
be: Ненецкая аўтаномная акруга

en: Neno
be: Нэна

en: Neretas novads
be: Нэрэцкі край

en: Netrakona
be: Нетракона

en: Neuchâtel
be: Нёўшатэль

en: Neuquen
be: Неўкен

en: Nevada
be: Невада

en: Nevis
be: Нэвіс

en: Nevşehir
be: Неўшэхір

en: New Brunswick
be: Нью-Брансуік

en: New Hampshire
be: Нью-Гэмпшыр

en: New Ireland
be: Новая Ірландыя

en: New Jersey
be: Нью-Джэрсі

en: New Mexico
be: Нью-Мексіка

en: New South Wales
be: Новы Паўднёвы Уэльс

en: New York
be: Нью-Ёрк

en: Newcastle upon Tyne
be: Ньюкасл-эпон-Тайн

en: Newfoundland and Labrador
be: Ньюфаўндленд і Лабрадор

en: Newham
be: Ньюэм

en: Newport; Casnewydd
be: Ньюпарт

en: Newry, Mourne and Down
be: Ньюры, Мурн і Даўн

en: Ngaraard
be: Нгараард

en: Ngarchelong
be: Нгарчэлонг

en: Ngardmau
be: Нгардмаў

en: Ngatpang
be: Нгатпанг

en: Ngchesar
be: Нгчэсар

en: Ngeremlengui
be: Нгарэмленгуі

en: Nghệ An
be: Нгеан

en: Ngiwal
be: Нгівал

en: Ngounié
be: Нгуні

en: Ngozi
be: Нгазі

en: Ngöbe-Buglé
be: Ньёбэ-Бугле

en: Niamey
be: Ніямэі

en: Niari
be: Ніяры

en: Niassa
be: Ньяса

en: Nibok
be: Нібок

en: Nickerie
be: Нікерые

en: Nidwalden
be: Нідвальдэн

en: Niedersachsen
be: Ніжняя Саксонія

en: Niederösterreich
be: Ніжняя Аўстрыя

en: Niger
be: Нігер

en: Niigata
be: Ніігата

en: Nikšić
be: Нікшыч

en: Nilphamari
be: Нілпхамары

en: Nimba
be: Німба

en: Ninawa
be: Найнава

en: Ningxia Huizi Zizhiqu
be: Нінся-Хуэйскі аўтаномны раён

en: Ninh Bình
be: Ніньбінь

en: Ninh Thuận
be: Ніньтуан

en: Nisporeni
be: Ніспарэнь

en: Nitriansky kraj
be: Нітранскі край

en: Niuas
be: Ніўас

en: Niutao
be: Ніўтао

en: Nizhegorodskaya oblast'
be: Ніжагародская вобласць

en: Nièvre
be: Ньеўр

en: Niğde
be: Нійдэ

en: Nišavski okrug
be: Нішаўская акруга

en: Nkhata Bay
be: Нкхата Бай

en: Nkhotakota
be: Нхотакота

en: Noakhali
be: Ноакхалі

en: Nong Bua Lam Phu
be: Нонгбуалампху

en: Nong Khai
be: Нонг Кай

en: Nonthaburi
be: Нантабуры

en: Noonu
be: Ноану

en: Noord-Brabant
be: Паўночны Брабант

en: Noord-Holland
be: Паўночная Галандыя

en: Nord
be: Паўночная

en: Nord-Est
be: Паўночна-Усходні

en: Nord-Kivu
be: Паўночнае Ківу

en: Nord-Ouest
be: Паўночна-Заходні

en: Nord-Trøndelag
be: Нур-Трондэлаг

en: Nordjylland
be: Паўночная Ютландыя

en: Nordland
be: Нурлан

en: Nordrhein-Westfalen
be: Паўночны Рэйн-Вестфалія

en: Norfolk
be: Норфалк

en: Normandie
be: Нармандыя

en: Norrbottens län
be: Лен Нарботэн

en: Norte
be: Паўночная

en: Norte de Santander
be: Нортэ-дэ-Сантандэр

en: North
be: Поўнач

en: North Abaco
be: Паўночны Абака

en: North Andros
be: Паўночны Андрас

en: North Ayrshire
be: Паўночны Эйршыр

en: North Bank
be: Паўночны Бераг

en: North Carolina
be: Паўночная Караліна

en: North Central
be: Паўночна-Цэнтральная

en: North Cotabato
be: Паўночны Катабата

en: North Dakota
be: Паўночная Дакота

en: North East
be: Паўночна-Усходні

en: North East Lincolnshire
be: Паўночна-Усходні Лінкальншыр

en: North Eleuthera
be: Паўночная Эльютэра

en: North Gaza
be: Паўночная Газа

en: North Island
be: Паўночны востраў

en: North Lanarkshire
be: Паўночны Ланаркшыр

en: North Lincolnshire
be: Паўночны Лінкальншыр

en: North Somerset
be: Паўночны Сомерсет

en: North Tyneside
be: Паўночны Тайнсайд

en: North West
be: Паўночна-Заходні

en: North Yorkshire
be: Паўночны Ёркшыр

en: North-East
be: Паўночна-ўсходняя акруга

en: North-West
be: Паўночна-заходняя акруга

en: North-West (Cameroon)
be: Паўночны Захад

en: North-West (South Africa)
be: Паўночна-заходняя правінцыя

en: North-Western
be: Паўночна-Заходняя

en: Northamptonshire
be: Нартгемптаншыр

en: Northern
be: Паўночная

en: Northern Cape
be: Паўночна-Капская правінцыя

en: Northern Ireland
be: Паўночная Ірландыя

en: Northern Mariana Islands
be: Паўночныя Марыянскія астравы

en: Northern Mindanao (Region X)
be: Паўночнае Мінданаа (Рэгіён X)

en: Northern Region
be: Паўночны рэгіён

en: Northern Samar
be: Паўночны Самар

en: Northern Territory
be: Паўночная тэрыторыя

en: Northland
be: Нортленд

en: Northumberland
be: Нортумберленд

en: Northwest Territories
be: Паўночна-Заходнія тэрыторыі

en: Norðurland eystra
be: Нордурланд Эйстра

en: Norðurland vestra
be: Нордурланд Вестра

en: Notio Aigaio
be: Паўночныя Эгейскія астравы

en: Nottingham
be: Нотынгем

en: Nottinghamshire
be: Нотынгемшыр

en: Nouaceur
be: Нуасер

en: Nouakchott
be: Нуакшот

en: Noumbiel
be: Нумбел

en: Nouvelle-Aquitaine
be: Новая Аквітанія

en: Nouvelle-Calédonie
be: Новая Каледонія

en: Nova Gorica
be: Нова-Горыца

en: Nova Scotia
be: Новая Шатландыя

en: Novaci
be: Новацы

en: Novara
be: Навара

en: Novgorodskaya oblast'
be: Наўгародская вобласць

en: Novo Selo
be: Наво-Село

en: Novo mesto
be: Нова-Места

en: Novosibirskaya oblast'
be: Новасібірская вобласць

en: Nový Jičín
be: Новы-Йічын

en: Nsanje
be: Нсанье

en: Ntcheu
be: Нітчэў

en: Ntchisi
be: Нтчысі

en: Ntungamo
be: Нтунгама

en: Nueva Ecija
be: Нуэва-Эсіха

en: Nueva Esparta
be: Нуэва-Эспарта

en: Nueva Segovia
be: Нуэва-Сеговія

en: Nueva Vizcaya
be: Нуэва-Віская

en: Nuevo León
be: Нуэва-Леон

en: Nugaal
be: Нугал

en: Nui
be: Нуі

en: Nukufetau
be: Нукуфетау

en: Nukulaelae
be: Нукулаэлаэ

en: Numpula
be: Нампула

en: Nunavut
be: Нунавут

en: Nuoro
be: Нуара

en: Nusa Tenggara
be: Малыя Зондскія астравы

en: Nusa Tenggara Barat
be: Заходнія Малыя Зондскія астравы

en: Nusa Tenggara Timur
be: Усходнія Малыя Зондскія астравы

en: Nuvara Ĕliya
be: Нувара-Элія

en: Nyanga
be: Ньянга

en: Nymburk
be: Німбурк

en: Nyíregyháza
be: Ньірэдзьхаза

en: Nzi-Comoé (Région)
be: Нзі-Камаэ

en: Nzérékoré
be: Нзерэкарэ

en: Náchod
be: Наход

en: Næ̆gĕnahira paḷāta
be: Усходняя правінцыя

en: Nógrád
be: Ноград

en: Nālūt
be: Налут

en: Nīcas novads
be: Ніцкі край

en: Nīmrōz
be: Німроз

en: Nūristān
be: Нурыстан

en: Oaxaca
be: Аахака

en: Oberösterreich
be: Верхняя Аўстрыя

en: Obock
be: Абок

en: Obwalden
be: Обвальдэн

en: Occitanie
be: Аксітанія

en: Ocnița
be: Окніца

en: Ocotepeque
be: Акатэпэке

en: Odes'ka Oblast'
be: Адэская вобласць

en: Odisha
be: Адзіша

en: Odranci
be: Адранцы

en: Oecussi
be: Акусі

en: Offaly
be: Офалі

en: Ogliastra
be: Альястра

en: Ogooué-Ivindo
be: Агавэ-Івіндо

en: Ogooué-Lolo
be: Агавэ-Лало

en: Ogooué-Maritime
be: Агавэ-Марыцім

en: Ogres novads
be: Огрскі край

en: Ogun
be: Агун

en: Ohangwena
be: Ахангвена

en: Ohio
be: Агая

en: Ohrid
be: Охрыд

en: Oio
be: Оё

en: Oise
be: Уаза

en: Oita
be: Оіта

en: Okavango
be: Акаванга

en: Okayama
be: Акаяма

en: Okinawa
be: Акінава

en: Oklahoma
be: Аклахома

en: Olaines novads
be: Олайнскі край

en: Olancho
be: Алянча

en: Olbia-Tempio
be: Ольбія-Тэмпіё

en: Oldham
be: Олдэм

en: Olomouc
be: Оламаўц

en: Olomoucký kraj
be: Оламаўцкі край

en: Olt
be: Олт

en: Omaheke
be: Амахеке

en: Ombella-M'poko
be: Амбэла-Мпока

en: Omskaya oblast'
be: Омская вобласць

en: Omusati
be: Амусаці

en: Ondo
be: Андо

en: Ongtüstik Qazaqstan oblysy
be: Паўднёва-Казахстанская вобласць

en: Ontario
be: Антарыа

en: Oost-Vlaanderen
be: Усходняя Фландрыя

en: Opava
be: Опава

en: Oplotnica
be: Аплотніца

en: Opolskie
be: Апольскае ваяводства

en: Oppland
be: Оплан

en: Oran
be: Аран

en: Orange Walk
be: Орандж-Ўок

en: Ordino
be: Ардына

en: Ordu
be: Арду

en: Ordubad
be: Ардубадскі раён

en: Oregon
be: Арэгон

en: Orellana
be: Арэльяна

en: Orenburgskaya oblast'
be: Арэнбургская вобласць

en: Orhei
be: Архей

en: Orhon
be: Архон

en: Orientale
be: Усходняя правінцыя

en: Oristano
be: Арыстана

en: Orkney Islands
be: Аркнейскія астравы

en: Orlovskaya oblast'
be: Арлоўская вобласць

en: Ormož
be: Ормаж

en: Orne
be: Орн

en: Oromīya
be: Аромія

en: Oruro
be: Арура

en: Osaka
be: Осака

en: Osh
be: Оская вобласць

en: Oshana
be: Ашана

en: Oshikoto
be: Ашыкота

en: Osilnica
be: Асілніца

en: Osječko-baranjska županija
be: Осіецка-Бараньская жупанія

en: Oslo
be: Осла

en: Oslomej
be: Асламей

en: Osmaniye
be: Асманіе

en: Ostrava-město
be: Острава-горад

en: Osun
be: Асун

en: Otago
be: Атага

en: Otdar Mean Chey
be: Одармэант'ей

en: Otjozondjupa
be: Ачасандзьюпа

en: Ouaka
be: Уака

en: Ouargla
be: Уаргла

en: Ouarzazate
be: Вазазат

en: Oubritenga
be: Убрытэнга

en: Oudalan
be: Удалан

en: Oudômxai
be: Аўдамксай

en: Oued Ed-Dahab (EH)
be: Уэд-Эд-Дахаб (EH)

en: Ouest
be: Усходні

en: Ouezzane
be: Уэзан

en: Ouham
be: Уам

en: Ouham-Pendé
be: Уам-Пэндэ

en: Oujda-Angad
be: Уджа-Ангад

en: Oum el Bouaghi
be: Ум-эль-Буахі

en: Ourense
be: Арэнсэ

en: Ouémé
be: Уэмэ

en: Overijssel
be: Аверэйсел

en: Oxfordshire
be: Оксфардшыр

en: Oyam
be: Аям

en: Oyo
be: Айо

en: Ozolnieku novads
be: Озалніекскі край

en: Oğuz
be: Агузскі раён

en: Pabna
be: Пабна

en: Pader
be: Падэр

en: Padova
be: Падуя

en: Pahang
be: Паханг

en: Paktiyā
be: Пактыя

en: Paktīkā
be: Пактыка

en: Palauli
be: Палаулі

en: Palawan
be: Палаван

en: Palencia
be: Паленсія

en: Palermo
be: Палерма

en: Pallisa
be: Паліса

en: Palmyra Atoll
be: Атол Пальміра

en: Pampanga
be: Пампанга

en: Pamplemousses
be: Памплемусэ

en: Panamá
be: Панама

en: Panchagarh
be: Панчагарх

en: Pando
be: Панда

en: Panevėžio Apskritis
be: Панявежыскі павет

en: Pangasinan
be: Пангасінан

en: Panjshayr
be: Панджшэр

en: Paola
be: Паола

en: Papua
be: Папуа

en: Papua Barat
be: Заходняе Папуа

en: Para
be: Пара

en: Paraguarí
be: Парагуары

en: Paramaribo
be: Парамарыба

en: Paraná
be: Парана

en: Paraíba
be: Параіба

en: Pardubice
be: Пардубіцы

en: Pardubický kraj
be: Пардубіцкі край

en: Paris
be: Парыж

en: Parma
be: Парма

en: Paro
be: Паро

en: Parwān
be: Парван

en: Pará
be: Пара

en: Pas-de-Calais
be: Па-дэ-Кале

en: Pasco
be: Паска

en: Pashchimanchal
be: Заходні рэгіён

en: Passoré
be: Пасорэ

en: Pastaza
be: Пастаса

en: Pathum Thani
be: Патамтані

en: Pattani
be: Патані

en: Patuakhali
be: Патуакхалі

en: Paul
be: Паул

en: Pavia
be: Павія

en: Pavlodar oblysy
be: Паўладарская вобласць

en: Pays-de-la-Loire
be: Землі Луары

en: Paysandú
be: Пайсанду

en: Pazardzhik
be: Пазарджыкская вобласць

en: País Vasco / Euskal Herria
be: Краіна Баскаў

en: Pedernales
be: Педэрналес

en: Pehčevo
be: Пехчэва

en: Peleliu
be: Пэлеліў

en: Pelhřimov
be: Пельгржымаў

en: Pella
be: Пела

en: Peloponnisos
be: Пелапанес

en: Pemagatshel
be: Пемагатшэл

en: Pembroke
be: Пембрук

en: Pembrokeshire; Sir Benfro
be: Пембрукшыр

en: Penal-Debe
be: Пенал-Дэбе

en: Penghu
be: Пенху

en: Pennsylvania
be: Пенсільванія

en: Penzenskaya oblast'
be: Пензенская вобласць

en: Peqin
be: Пекін

en: Perak
be: Перак

en: Peravia
be: Перавія

en: Perlis
be: Перліс

en: Permskiy kray
be: Пермскі край

en: Pernambuco
be: Пернамбуку

en: Pernik
be: Пернікская вобласць

en: Perth and Kinross
be: Перт і Кінрас

en: Perugia
be: Перуджа

en: Pesaro e Urbino
be: Пезара-э-Урбына

en: Pescara
be: Пескара

en: Pesnica
be: Песніца

en: Pest
be: Пешт

en: Peterborough
be: Пітэрбора

en: Petrovec
be: Петравец

en: Petén
be: Петэн

en: Pećki okrug
be: Печская акруга

en: Phalombe
be: Фаломбэ

en: Phangnga
be: Пхангнга

en: Phatthalung
be: Патталунг

en: Phatthaya
be: Пхатая

en: Phayao
be: Пайаа

en: Phetchabun
be: Петчабун

en: Phetchaburi
be: Петчабуры

en: Phichit
be: Пічыт

en: Phitsanulok
be: Пітсанулак

en: Phnom Penh
be: Пнампэнь

en: Phoenix Islands
be: Выспы Фенікс

en: Phra Nakhon Si Ayutthaya
be: Пра Након Сі Аютайя

en: Phrae
be: Прае

en: Phuket
be: Пхукет

en: Phôngsali
be: Пхонгсалі

en: Phú Thọ
be: Футхо

en: Phú Yên
be: Хынгйен

en: Piacenza
be: П'ячэнца

en: Piauí
be: Піяўі

en: Pichincha
be: Пічынча

en: Piemonte
be: П’емонт

en: Pieria
be: Піерыя

en: Pietà
be: Піта

en: Pinar del Rio
be: Пінар-дэль-Рыа

en: Pingtung
be: Піндун

en: Piran/Pirano
be: Піран/Пірана

en: Pirkanmaa
be: Пірканма

en: Pirojpur
be: Піраджпур

en: Pirotski okrug
be: Пірацкая акруга

en: Pisa
be: Піза

en: Pistoia
be: Пістоя

en: Pita
be: Піта

en: Piura
be: П’юра

en: Pivka
be: Півка

en: Plaines Wilhems
be: Плэйнз Вільгельмз

en: Plaisance
be: Плазанс

en: Planken
be: Планкен

en: Plasnica
be: Пласніца

en: Plateau
be: Плато

en: Plateau-Central
be: Цэнтральнае Плато

en: Plateaux
be: Плато

en: Plav
be: Плаў

en: Pleven
be: Плевенская вобласць

en: Pljevlja
be: Плеўля

en: Plovdiv
be: Плоўдзіўская вобласць

en: Plužine
be: Плужынэ

en: Plymouth
be: Плімут

en: Plzeň-jih
be: Пльзень-поўдзень

en: Plzeň-město
be: Горад Пльзень

en: Plzeň-sever
be: Пльзень-поўнач

en: Plzeňský kraj
be: Плзеньскі край

en: Podgorica
be: Падгорыца

en: Podkarpackie
be: Падкарпацкае ваяводства

en: Podlaskie
be: Падляскае ваяводства

en: Podlehnik
be: Падлехнік

en: Podunavski okrug
be: Падунайская акруга

en: Podvelka
be: Падвелка

en: Podčetrtek
be: Падчэтртэк

en: Pogradec
be: Паградзец

en: Pohjanmaa
be: Астработнія

en: Pohjois-Karjala
be: Паўночная Карэлія

en: Pohjois-Pohjanmaa
be: Паўночная Астработнія

en: Pohjois-Savo
be: Паўночнае Сава

en: Pohnpei
be: Панпеі

en: Point Fortin
be: Пойнт-Фортын

en: Pointe Larue
be: Понт Ла Ру

en: Poljčane
be: Польчане

en: Poltavs'ka Oblast'
be: Палтаўская вобласць

en: Polynésie française
be: Французская Палінезія

en: Polzela
be: Палзела

en: Pomeroon-Supenaam
be: Памерун-Супенаам

en: Pomoravski okrug
be: Памараўская акруга

en: Pomorskie
be: Паморскае ваяводства

en: Poni
be: Поні

en: Pontevedra
be: Пантэведра

en: Pool
be: Пул

en: Poole
be: Пул

en: Pordenone
be: Пардэнонэ

en: Port Glaud
be: Порт Глаўд

en: Port Louis
be: Порт Луі

en: Port of Spain
be: Порт-Оф-Спейн

en: Port-Hercule
be: Порт-Эркуль

en: Portalegre
be: Парталегрэ

en: Portland
be: Портланд

en: Porto
be: Порту

en: Porto Novo
be: Порта-Нова

en: Portsmouth
be: Портсмут

en: Portuguesa
be: Партугеса

en: Posavski kanton
be: Пасаўскі кантон

en: Postojna
be: Пастойна

en: Potaro-Siparuni
be: Патара-Сіпаруні

en: Potenza
be: Патэнца

en: Potosí
be: Патосі

en: Pousaat
be: Пурсат

en: Powys
be: Повіс

en: Požeško-slavonska županija
be: Пожэжска-Славонская жупанія

en: Prachatice
be: Прахаціцы

en: Prachin Buri
be: Прачынбуры

en: Prachuap Khiri Khan
be: Прачуап Кіры Кан

en: Praha 1
be: Прага 1

en: Praha 10
be: Прага 10

en: Praha 11
be: Прага 11

en: Praha 12
be: Прага 12

en: Praha 13
be: Прага 13

en: Praha 14
be: Прага 14

en: Praha 15
be: Прага 15

en: Praha 16
be: Прага 16

en: Praha 17
be: Прага 17

en: Praha 18
be: Прага 18

en: Praha 19
be: Прага 19

en: Praha 2
be: Прага 2

en: Praha 20
be: Прага 20

en: Praha 21
be: Прага 21

en: Praha 22
be: Прага 22

en: Praha 3
be: Прага 3

en: Praha 4
be: Прага 4

en: Praha 5
be: Прага 5

en: Praha 6
be: Прага 6

en: Praha 7
be: Прага 7

en: Praha 8
be: Прага 8

en: Praha 9
be: Прага 9

en: Praha, Hlavní mešto
be: Горад Прага

en: Praha-východ
be: Прага-ўсход

en: Praha-západ
be: Прага-захад

en: Prahova
be: Прахава

en: Praia
be: Прая

en: Prato
be: Прата

en: Preah Vihear
be: Прэагвігеа

en: Prebold
be: Прэболд

en: Preddvor
be: Прэддвор

en: Preiļu novads
be: Прэйльскі край

en: Presidente Hayes
be: Прэзідэнт-Хайс

en: Prevalje
be: Прэвалье

en: Preveza
be: Прэвеза

en: Prey Veaeng
be: Прэйвэнг

en: Prešovský kraj
be: Прэшаўскі край

en: Priekules novads
be: Прыекульскі край

en: Priekuļu novads
be: Прыекульскі край

en: Prilep
be: Прылеп

en: Primorskiy kray
be: Прыморскі край

en: Primorsko-goranska županija
be: Прыморска-Горанская жупанія

en: Prince Edward Island
be: Востраў Прынца Эдуарда

en: Princes Town
be: Прынсес-Таўн

en: Prizrenski okrug
be: Прызранская акруга

en: Probištip
be: Пробішціп

en: Prostějov
be: Просцеёў

en: Provence-Alpes-Côte-d’Azur
be: Праванс-Альпы-Лазурны бераг

en: Príncipe
be: Прынсіпі

en: Pskovskaya oblast'
be: Пскоўская вобласць

en: Ptuj
be: Птуй

en: Puconci
be: Пуцонцы

en: Puducherry
be: Пандышэры

en: Puebla
be: Пуэбла

en: Puerto Plata
be: Пуэрта-Плата

en: Puerto Rico
be: Пуэрта-Рыка

en: Puglia
be: Апулія

en: Pukë
be: Пука

en: Pulau Pinang
be: Пулаў-Пінанг

en: Punakha
be: Пунакха

en: Punjab
be: Пенджаб

en: Puno
be: Пуна

en: Puntarenas
be: Пунтарэнас

en: Purwanchal
be: Усходні рэгіён

en: Puttalama
be: Путалама

en: Putumayo
be: Путумайо

en: Puy-de-Dôme
be: Пюі-дэ-Дом

en: Pwani
be: Пвані

en: Pyrénées-Atlantiques
be: Пірэнеі Атлантычныя

en: Pyrénées-Orientales
be: Пірэнеі Усходнія

en: Páfos
be: Пафас

en: Päijät-Häme
be: Пяят-Хямэ

en: Pärnumaa
be: Пярну

en: Pécs
be: Печ

en: Pénama
be: Пенама

en: Përmet
be: Перметы

en: Písek
be: Пісек

en: Põlvamaa
be: Пылва

en: Pārgaujas novads
be: Паргаўйскі край

en: Pāvilostas novads
be: Павіласцкі край

en: Pčinjski okrug
be: Пчыньская акруга

en: Pļaviņu novads
be: Плявіньскі край

en: Pŏḷŏnnaruva
be: Поланарува

en: Přerov
be: Пршэраў

en: Příbram
be: Пршыбрам

en: P’yŏngan-bukto
be: Пхёнан-Пукто

en: P’yŏngan-namdo
be: Пхёнан-Намдо

en: P’yŏngyang
be: Пхеньян

en: Qaasuitsup Kommunia
be: Касуітсуп

en: Qacha's Nek
be: Цгачас-Нэк

en: Qala
be: Кала

en: Qalqilya
be: Калькілія

en: Qaraghandy oblysy
be: Карагандзінская вобласць

en: Qashqadaryo
be: Кашкадар’інскі вілаят

en: Qax
be: Гахскі раён

en: Qazax
be: Газахскі раён

en: Qazvīn
be: Казвін

en: Qeqqata Kommunia
be: Кеката

en: Qinghai Sheng
be: Правінцыя Цынхай

en: Qinā
be: Кена

en: Qobustan
be: Габустанскі раён

en: Qom
be: Кум

en: Qoraqalpog'iston Respublikasi
be: Рэспубліка Каракалпакстан

en: Qormi
be: Кормі

en: Qostanay oblysy
be: Кастанайская вобласць

en: Qrendi
be: Крэндзі

en: Quatre Bornes
be: Кватрэ-Борнэ

en: Quba
be: Губскі раён

en: Qubadlı
be: Губадлынскі раён

en: Quebec
be: Квебек

en: Queensland
be: Квінслэнд

en: Querétaro
be: Керэтара

en: Quetzaltenango
be: Кесальтэнанга

en: Quezon
be: Кесон

en: Quiché
be: Кічэ

en: Quinara
be: Кінара

en: Quindío
be: Кюдзіо

en: Quintana Roo
be: Кінтана-Роа

en: Quirino
be: Кірына

en: Qusar
be: Гусарскі раён

en: Quthing
be: Цгутынг

en: Quảng Bình
be: Куангбінь

en: Quảng Nam
be: Куангнам

en: Quảng Ngãi
be: Куангнгай

en: Quảng Ninh
be: Куангнінь

en: Quảng Trị
be: Куангчы

en: Qyzylorda oblysy
be: Кызылардзінская вобласць

en: Qāsh-Barkah
be: Гаш-Барка

en: Qīrā
be: Куэра

en: Qəbələ
be: Габалінскі раён

en: Raa
be: Раа

en: Rabat
be: Рабат

en: Rabat Għawdex
be: Рабат Гаўдэш

en: Rabat Malta
be: Рабат Мальта

en: Rabat-Salé-Kénitra
be: Рабат-Сале-Кенітра

en: Racha-Lech’khumi-K’vemo Svanet’i
be: Рача-Лечхумі і Квема Сванеці

en: Radenci
be: Радэнцы

en: Radeče
be: Радэчэ

en: Radlje ob Dravi
be: Радле об Дравы

en: Radoviš
be: Радавіш

en: Radovljica
be: Радоўліца

en: Rafah
be: Рафіах

en: Ragged Island
be: Рэггед-Айлэнд

en: Ragusa
be: Рагуза

en: Rajasthan
be: Раджастхан

en: Rajbari
be: Раджбары

en: Rajshahi
be: Раджшахі

en: Rakai
be: Ракай

en: Rakhine
be: Аракан

en: Rakovník
be: Ракаўнік

en: Ralik chain
be: Група Ралік

en: Ramallah
be: Рамала

en: Rangamati
be: Рангамаці

en: Rangpur
be: Рангпур

en: Rankovce
be: Ранкаўцэ

en: Ranong
be: Ранонг

en: Raplamaa
be: Рапла

en: Rapti
be: Рапці

en: Rasinski okrug
be: Расінская акруга

en: Ratak chain
be: Група Ратак

en: Ratchaburi
be: Рачабуры

en: Ratnapura
be: Ратнапура

en: Raunas novads
be: Раўнскі край

en: Ravenna
be: Равена

en: Ravne na Koroškem
be: Раўне на Карошкем

en: Raymah
be: Райма

en: Rayong
be: Раёнг

en: Razgrad
be: Разградская вобласць

en: Razkrižje
be: Разкрыжэ

en: Rače-Fram
be: Рачэ-Фрам

en: Raški okrug
be: Рашская акруга

en: Ra’s al Khaymah
be: Рас-эль-Хайма

en: Reading
be: Рэдынг

en: Redbridge
be: Рэдбрыдж

en: Redcar and Cleveland
be: Рэдкао і Кліўленд

en: Redonda
be: Рэдонда

en: Reggio Calabria
be: Рэджа-Калабрыя

en: Reggio Emilia
be: Рэджа-Эмілія

en: Região Autónoma da Madeira
be: Аўтаномны рэгіён Мадэйра

en: Região Autónoma dos Açores
be: Аўтаномны рэгіён Азорскія астравы

en: Región Continental
be: Кантынентальны рэгіён

en: Región Insular
be: Астраўны рэгіён

en: Región Metropolitana de Santiago
be: Сталічны рэгіён Сант'яга

en: Rehamna
be: Рэхамна

en: Relizane
be: Рэлізан

en: Renfrewshire
be: Рэнфрушыр

en: Rennell and Bellona
be: Рэнель і Белона

en: Renče-Vogrsko
be: Рэнчэ-Вогрска

en: Republika Srpska
be: Рэспубліка Сербская

en: Resen
be: Рэсен

en: Respublika Ingushetiya
be: Рэспубліка Інгушэція

en: Respublika Krym
be: Аўтаномная Рэспубліка Крым

en: Retalhuleu
be: Рэталулеў

en: Rethymno
be: Рэтымні

en: Reykjavík
be: Рэйк'явік

en: Rezina
be: Рэзіна

en: Rečica ob Savinji
be: Рэчіца об Савіні

en: Rheinland-Pfalz
be: Рэйнланд-Пфальц

en: Rhode Island
be: Род-Айленд

en: Rhondda, Cynon, Taff; Rhondda, Cynon, Taf
be: Ронта-Кінан-Таў

en: Rhône
be: Рона

en: Riau
be: Рыау

en: Ribeira Brava
be: Рыбейра-Брава

en: Ribeira Grande
be: Рыбейра-Грандэ

en: Ribeira Grande de Santiago
be: Рыбейра-Грандэ-дэ-Сант'ягу

en: Ribnica
be: Рыбніца

en: Ribnica na Pohorju
be: Рыбніца на Пагорью

en: Richmond upon Thames
be: Рычманд-эпон-Тэмс

en: Riebiņu novads
be: Рыебіньскі край

en: Rieti
be: Рыеці

en: Rif Dimashq
be: Рыф Дамаск

en: Rimini
be: Рыміні

en: Rio Claro-Mayaro
be: Рыа-Клара-Маяра

en: Rio Grande do Norte
be: Рыу-Гранды-ду-Норты

en: Rio Grande do Sul
be: Рыу-Гранды-ду-Сул

en: Rio Negro
be: Рыа-Негра

en: Rio de Janeiro
be: Рыа-дэ-Жанэйра

en: Risaralda
be: Рысаралда

en: Rivas
be: Рывас

en: Rivera
be: Рівера

en: Rivercess
be: Рывер-Сес

en: Rivers
be: Рыверс

en: Rivière du Rempart
be: Рыўер дзю Рэмпарт

en: Rivnens'ka Oblast'
be: Ровенская вобласць

en: Rizal
be: Рысаль

en: Rize
be: Рызэ

en: Rocha
be: Роча

en: Rochdale
be: Рочдэйл

en: Roche Caiman
be: Рош Каіман

en: Rodopi
be: Радопі

en: Rodrigues Island
be: Востраў Радрыгез

en: Rogaland
be: Ругалан

en: Rogatec
be: Рагатэц

en: Rogaška Slatina
be: Рагашка Слаціна

en: Rogašovci
be: Рагашоўцы

en: Roi Et
be: Рой Ёт

en: Rojas novads
be: Ройскі край

en: Rokycany
be: Рокіцаны

en: Roma
be: Рым

en: Romblon
be: Рамблон

en: Rondônia
be: Рандонія

en: Rongelap
be: Рангелап

en: Ropažu novads
be: Ропажскі край

en: Roraima
be: Рарайма

en: Roscommon
be: Раскоман

en: Rosoman
be: Росаман

en: Rostovskaya oblast'
be: Растоўская вобласць

en: Rotanak Kiri
be: Ратанакіры

en: Rotherham
be: Ротэргем

en: Rotuma
be: Ратума

en: Rovigo
be: Равіга

en: Rožaje
be: Рожае

en: Rucavas novads
be: Руцаўскі край

en: Ruggell
be: Ругель

en: Rugāju novads
be: Ругайскі край

en: Rukungiri
be: Рукунгіры

en: Rukwa
be: Руква

en: Rum Cay
be: Рум-Кей

en: Rumphi
be: Румпхі

en: Rundāles novads
be: Рундальскі край

en: Ruse
be: Русэнская вобласць

en: Rutana
be: Рутана

en: Rutland
be: Рутленд

en: Ruvuma
be: Рувума

en: Ruyigi
be: Руігі

en: Ruše
be: Рушэ

en: Ryazanskaya oblast'
be: Разанская вобласць

en: Rychnov nad Kněžnou
be: Рыханаў-над-Кнежною

en: Région Maritime
be: Прыморскі рэгіён

en: Région de la Kara
be: Кара

en: Région des Plateaux
be: Плато

en: Région des Savannes
be: Саванн

en: Région du Centre
be: Цэнтральны рэгіён

en: Río Negro
be: Рыа-Негра

en: Río San Juan
be: Сан-Хуан

en: Rîșcani
be: Рышкань

en: Rēzekne
be: Рэзэкнэ

en: Rēzeknes novads
be: Рэзекненскі край

en: Rīga
be: Рыга

en: Rūjienas novads
be: Руіенскі край

en: Sa Kaeo
be: Сакеа

en: Saaremaa
be: Саарэ

en: Saarland
be: Саар

en: Saatlı
be: Саатлінскі раён

en: Saba
be: Саба

en: Sabah
be: Сабах

en: Sabaragamuva paḷāta
be: Правінцыя Сабарагамува

en: Sabhā
be: Сабха

en: Sabirabad
be: Сабірабадскі раён

en: Sacatepéquez
be: Сакатэпекес

en: Sachsen
be: Саксонія

en: Sachsen-Anhalt
be: Саксонія-Анхальт

en: Safi
be: Сафі

en: Saga
be: Сага

en: Sagaing
be: Сагаінг

en: Sagarmatha
be: Сагарматха

en: Sahel
be: Сахель

en: Saint Andrew
be: Сент-Андру

en: Saint Ann
be: Сент-Эн

en: Saint Anne Sandy Point
be: Сэнт Ан Сандзі Поінт

en: Saint Catherine
be: Сент-Катарына

en: Saint David
be: Сент-Дэвід

en: Saint Elizabeth
be: Порт-Элізабет

en: Saint George
be: Сент-Джордж

en: Saint George Basseterre
be: Сэнт Джордж Бастэр

en: Saint George Gingerland
be: Сэнт Джордж Джынджэрлэнд

en: Saint Helena
be: Востраў Святой Алены

en: Saint James
be: Сент-Джэймс

en: Saint James Windward
be: Сэнт Джэймс Віндворд

en: Saint John
be: Сент-Джон

en: Saint John Capisterre
be: Сэнт Джон Капэстэр

en: Saint John Figtree
be: Сэнт Джон Фігтры

en: Saint Joseph
be: Сент-Джозэф

en: Saint Kitts
be: Сэнт Кітс

en: Saint Louis
be: Сэн Луі

en: Saint Lucy
be: Сент-Люсі

en: Saint Luke
be: Сент-Люк

en: Saint Mark
be: Сент-Марк

en: Saint Mary
be: Санта-Марыя

en: Saint Mary Cayon
be: Сэнт Мэры Каён

en: Saint Michael
be: Сент-Мішэль

en: Saint Patrick
be: Сент-Патрык

en: Saint Paul
be: Сент-Пол

en: Saint Paul Capisterre
be: Сэнт Пол Капэстэр

en: Saint Paul Charlestown
be: Сэнт Пол Чарльзтаўн

en: Saint Peter
be: Сент-Пітэр

en: Saint Peter Basseterre
be: Сэнт Пітэр Бастэр

en: Saint Philip
be: Сент-Філіп

en: Saint Thomas
be: Сент-Томас

en: Saint Thomas Lowland
be: Сэнт Томас Лоўлэнд

en: Saint Thomas Middle Island
be: Сэнт Томас Мідл Айлэнд

en: Saint-Barthélemy
be: Сен-Бартэльмі

en: Saint-Louis
be: Сэн-Луі

en: Saint-Martin
be: Сен-Мартэн

en: Saint-Pierre-et-Miquelon
be: Сен-П’ер і Мікелон

en: Saint-Roman
be: Сент-Раман

en: Sainte-Dévote
be: Сент-Дэво

en: Saitama
be: Сайтама

en: Sakarya
be: Сакар'я

en: Sakha, Respublika [Yakutiya]
be: Рэспубліка Саха (Якуція)

en: Sakhalinskaya oblast'
be: Сахалінская вобласць

en: Sakon Nakhon
be: Сакон Након

en: Sal
be: Сал

en: Salacgrīvas novads
be: Салацгрыўскі край

en: Salah ad Din
be: Салах-эд-Дзін

en: Salamanca
be: Саламанка

en: Salas novads
be: Салскі край

en: Salaspils novads
be: Саласпілскі край

en: Salavan
be: Сараван

en: Salcedo
be: Сальседа

en: Saldus novads
be: Салдускі край

en: Salerno
be: Салерна

en: Salfit
be: Салфіт

en: Salford
be: Солфард

en: Salgótarján
be: Шальгатар'ян

en: Salima
be: Саліма

en: Salta
be: Сальта

en: Salto
be: Сальто

en: Salyan
be: Сальянскі раён

en: Salzburg
be: Зальцбург

en: Salé
be: Сале

en: Salāmāt
be: Саламат

en: Samangān
be: Саманган

en: Samaná
be: Саману

en: Samaraskaya oblast'
be: Самарская вобласць

en: Samarqand
be: Самарканд

en: Samdrup Jongkha
be: Самдруп Джонкар

en: Samegrelo-Zemo Svanet’i
be: Самегрэла-Зема Сванеці

en: Samos
be: Самас

en: Samsun
be: Самсун

en: Samtee
be: Самце

en: Samts’khe-Javakhet’i
be: Самцхэ-Джавахеты

en: Samut Prakan
be: Самут Пракан

en: Samut Sakhon
be: Самут Сакон

en: Samut Songkhram
be: Самут Сангкрам

en: Samux
be: Самухскі раён

en: San Andrés, Providencia y Santa Catalina
be: Сан-Андрэс-і-Правідэнсія

en: San Cristóbal
be: Сан-Крыстабал

en: San Fernando
be: Сан-Фернанда

en: San José
be: Сан-Хасэ

en: San Juan
be: Сан-Хуан

en: San Juan-Laventille
be: Сан-Хуан-Лавенціль

en: San Lawrenz
be: Сан-Лаўрэнц

en: San Luis
be: Сан-Луіс

en: San Luis Potosí
be: Сан-Луіс-Патасі

en: San Marcos
be: Сан-Маркас

en: San Marino
be: Сан-Марына

en: San Martín
be: Сан-Марцін

en: San Miguel
be: Сан-Мігель

en: San Pawl il-Baħar
be: Сан-Паўль-іль-Бахар

en: San Pedro
be: Сан-Педра

en: San Pedro de Macorís
be: Сан-Педра-дэ-Макорыс

en: San Salvador
be: Сан-Сальвадор

en: San Vicente
be: Сан-Вісентэ

en: San Ġiljan
be: Сан-Джыліян

en: San Ġwann
be: Сан-Джуан

en: Sancti Spíritus
be: Санкты-Спірытус

en: Sandaun
be: Сандон

en: Sandwell
be: Сендуэл

en: Saneag
be: Санааг

en: Sangha
be: Санга

en: Sangre Grande
be: Сангрэ-Грандэ

en: Sanguié
be: Сангіе

en: Sankt Gallen
be: Санкт-Гален

en: Sankt-Peterburg
be: Санкт-Пецярбург

en: Sanma
be: Санма

en: Sanmatenga
be: Санматэнга

en: Sannat
be: Саннат

en: Sant Julià de Lòria
be: Сант-Жулія-дэ-Лорыя

en: Santa Ana
be: Санта-Ана

en: Santa Bárbara
be: Санта-Барбара

en: Santa Catarina
be: Санта-Катарына

en: Santa Catarina de Fogo
be: Санта-Катарына-дэ-Фогу

en: Santa Cruz
be: Санта-Крус

en: Santa Cruz de Tenerife
be: Санта-Крус-дэ-Тэнэрыфэ

en: Santa Elena
be: Санта-Элена

en: Santa Fe
be: Санта-Фэ

en: Santa Luċija
be: Санта-Лучыя

en: Santa Rosa
be: Санта-Роза

en: Santa Venera
be: Санта-Венера

en: Santander
be: Сантандэр

en: Santarém
be: Сантарэн

en: Santiago
be: Сант'яга

en: Santiago Rodríguez
be: Сант'яга-Радрыгез

en: Santiago de Cuba
be: Сант'яга-дэ-Куба

en: Santiago del Estero
be: Сант'яга-дэль-Эстэра

en: Santo Domingo de los Tsáchilas
be: Санта-Дамінга-дэ-лос-Тсачылас

en: Sar-e Pul
be: Сары-Пуль

en: Saraburi
be: Сарабуры

en: Saraj
be: Сарай

en: Saramacca
be: Сарамака

en: Sarandë
be: Саранда

en: Sarangani
be: Сарангані

en: Saratovskaya oblast'
be: Саратаўская вобласць

en: Sarawak
be: Саравак

en: Sardegna
be: Сардзінія

en: Sarpang
be: Сарпанг

en: Sarthe
be: Сарта

en: Saskatchewan
be: Саскачэван

en: Sassari
be: Сасары

en: Satakunta
be: Сатакунта

en: Satkhira
be: Саткхіра

en: Satu Mare
be: Сату-Марэ

en: Satun
be: Сатун

en: Satupa'itea
be: Сатупайтэа

en: Saulkrastu novads
be: Саўлкрасцкі край

en: Savanes (Région des)
be: Саван

en: Savannakhét
be: Сараванакхет

en: Savanne
be: Саван

en: Savoie
be: Савоя

en: Savona
be: Савона

en: Saïda
be: Саіда

en: Saône-et-Loire
be: Сона і Луара

en: Schaan
be: Шан

en: Schaffhausen
be: Шафхаўзен

en: Schellenberg
be: Шэленберг

en: Schleswig-Holstein
be: Шлезвіг-Гольштэйн

en: Schwyz
be: Швіц

en: Scotland
be: Шатландыя

en: Scottish Borders, The
be: Скоціш-Бордэрс

en: Seenu
be: Сеэну

en: Sefrou
be: Сефру

en: Sefton
be: Сефтан

en: Segovia
be: Сеговія

en: Seine-Maritime
be: Сена Прыморская

en: Seine-Saint-Denis
be: Сен-Сен-Дэні

en: Seine-et-Marne
be: Сена і Марна

en: Selangor
be: Селангор

en: Selenge
be: Сэлэнгэ

en: Selnica ob Dravi
be: Селніца об Драві

en: Sembabule
be: Сембабуле

en: Semily
be: Семілі

en: Semič
be: Семіч

en: Semnān
be: Сэмнан

en: Seoul Teugbyeolsi
be: Сеул

en: Sergipe
be: Сержыпі

en: Serravalle
be: Серавале

en: Serres
be: Серэ

en: Seti
be: Сетхі

en: Settat
be: Сетат

en: Setúbal
be: Сетубал

en: Sevastopol
be: Севастопаль

en: Severnaya Osetiya-Alaniya, Respublika
be: Рэспубліка Паўночная Асеція

en: Severnobanatski okrug
be: Паўночна-Банацкая акруга

en: Severnobački okrug
be: Паўночна-Бацкая акруга

en: Sevilla
be: Севілья

en: Sevnica
be: Сеўніца

en: Sežana
be: Сежана

en: Sfax
be: Сфакс

en: Shaanxi Sheng
be: Правінцыя Шэньсі

en: Shabeellaha Dhexe
be: Шабелаха Дхексэ

en: Shabeellaha Hoose
be: Шабелаха Хус

en: Shabwah
be: Шабва

en: Shamal Sīnā'
be: Паўночны Сінай

en: Shamāl Dārfūr
be: Паўночны Дарфур

en: Shamāl Kurdufān
be: Паўночны Кардафан

en: Shan
be: Шан

en: Shandong Sheng
be: Правінцыя Шаньдун

en: Shanghai Shi
be: Шанхай

en: Shanxi Sheng
be: Правінцыя Шаньсі

en: Shariatpur
be: Шарыатпур

en: Sharq Dārfūr
be: Усходні Дарфур

en: Shaviyani
be: Шавіяні

en: Sheffield
be: Шэфілд

en: Sherpur
be: Шэрпур

en: Shetland Islands
be: Шэтландскія астравы

en: Shida K’art’li
be: Шыда Картлі

en: Shiga
be: Сіга

en: Shimane
be: Сіманэ

en: Shimālī al Baḩrī al Aḩmar
be: Паўночны чырвонаморскі рэгіён

en: Shinyanga
be: Шыньянга

en: Shiselweni
be: Шысэлвені

en: Shizuoka
be: Сідзуока

en: Shkodër
be: Шкодэр

en: Shropshire
be: Шропшыр

en: Shumen
be: Шуменская вобласць

en: Shyghys Qazaqstan oblysy
be: Усходне-Казахстанская вобласць

en: Shéfa
be: Шэфа

en: Shārī Bāqirmī
be: Шары-Багірмі

en: Shārī al Awsaṭ
be: Сярэдняя Шары

en: Si Sa Ket
be: Сі Са Кет

en: Sibiu
be: Сібіу

en: Sichuan Sheng
be: Правінцыя Сычуань

en: Sicilia
be: Сіцылія

en: Sidi Bel Abbès
be: Сідзі-Бель-Абес

en: Sidi Bennour
be: Сідзі-Бенур

en: Sidi Bouzid
be: Сідзі-Бузід

en: Sidi Ifni
be: Сідзі-Іфні

en: Sidi Kacem
be: Сідзі-Касем

en: Sidi Slimane
be: Сідзі-Сліман

en: Siem Reab
be: Сіемрэап

en: Siena
be: Сіена

en: Siguiri
be: Сігуйры

en: Siguldas novads
be: Сігулдскі край

en: Siirt
be: Сіірт

en: Sikasso
be: Сыкаса

en: Sikkim
be: Сікім

en: Siliana
be: Сільяна

en: Silistra
be: Сілістранская вобласць

en: Sinaloa
be: Сіналоа

en: Sindh
be: Сінд

en: Sing Buri
be: Сінгбуры

en: Singida
be: Сінгіда

en: Sinnār
be: Сенар

en: Sinoe
be: Сіноэ

en: Sinop
be: Сіноп

en: Sint Eustatius
be: Сінт-Эстатыус

en: Sint Maarten
be: Сінт-Мартэн

en: Sipaliwini
be: Сыпалівіні

en: Siparia
be: Сіпарыя

en: Siquijor
be: Сікіхор

en: Siracusa
be: Сіракуза

en: Sirajganj
be: Сіраджгандж

en: Sirak
be: Шырак

en: Sirdaryo
be: Сырдар’інскі вілаят

en: Sironko
be: Сіронка

en: Sisačko-moslavačka županija
be: Сісацка-Маславінская жупанія

en: Sissili
be: Сісілі

en: Sivas
be: Сівас

en: Siyəzən
be: Сіяазанскі раён

en: Siġġiewi
be: Сідджыві

en: Sjælland
be: Зеландыя

en: Skhirate-Témara
be: Скхіратэ-Тэмара

en: Skikda
be: Скікда

en: Skrapar
be: Скрапары

en: Skrundas novads
be: Скрундскі край

en: Skrīveru novads
be: Скрывэрскі край

en: Skåne län
be: Лен Сконэ

en: Sliema
be: Сліма

en: Sligo
be: Слайга

en: Sliven
be: Слівенская вобласць

en: Slough
be: Слау

en: Slovenj Gradec
be: Словень Градэц

en: Slovenska Bistrica
be: Славенска Быстрыца

en: Slovenske Konjice
be: Славенске Коньіцэ

en: Smiltenes novads
be: Смілтэнскі край

en: Smolenskaya oblast'
be: Смаленская вобласць

en: Smolyan
be: Смалянская вобласць

en: Soccsksargen (Region XII)
be: Саксарджэн (Рэгіён XII)

en: Sodražica
be: Садражыца

en: Sofala
be: Сафала

en: Sofia
be: Сафійская вобласць

en: Sofia-Grad
be: Горад Сафія

en: Sogn og Fjordane
be: Согн-ог-Ф’юране

en: Sokolov
be: Сокалаў

en: Sokoto
be: Сакато

en: Solihull
be: Соліхал

en: Sololá
be: Салола

en: Solothurn
be: Залатурн

en: Soltüstik Quzaqstan oblysy
be: Паўночна-Казахстанская вобласць

en: Solčava
be: Солчава

en: Somerset
be: Сомерсет

en: Somme
be: Сома

en: Somogy
be: Шомадзь

en: Sondrio
be: Сондрыё

en: Songkhla
be: Сангкла

en: Sonora
be: Санора

en: Sonsonate
be: Сансанатэ

en: Sonsorol
be: Сансарол

en: Sool
be: Сул

en: Sopište
be: Сопіштэ

en: Sopron
be: Шопран

en: Soria
be: Сорыя

en: Soriano
be: Сарыана

en: Soroca
be: Сарока

en: Soroti
be: Сароці

en: Sorsogon
be: Сарсагон

en: Souk Ahras
be: Сук-Ахрас

en: Soum
be: Сум

en: Sourou
be: Суру

en: Souss-Massa
be: Сус-Маса

en: Sousse
be: Сус

en: South
be: Поўдзень

en: South Abaco
be: Паўднёвы Абака

en: South Andros
be: Паўднёвы Андрас

en: South Australia
be: Паўднёвая Аўстралія

en: South Ayrshire
be: Паўднёвы Эршыр

en: South Carolina
be: Паўднёвая Караліна

en: South Central
be: Паўднёва-Цэнтральная

en: South Cotabato
be: Паўднёвы Катабата

en: South Dakota
be: Паўднёвая Дакота

en: South East
be: Паўднёва-Усходні

en: South Eleuthera
be: Паўднёвая Эльютэра

en: South Gloucestershire
be: Паўднёвы Глостэршыр

en: South Island
be: Паўднёвы востраў

en: South Lanarkshire
be: Паўднёвы Ланаркшыр

en: South Tyneside
be: Паўднёвы Тайнсайд

en: South West
be: Паўднёва-Заходні

en: South-East
be: Паўднёва-усходняя акруга

en: South-West
be: Паўднёвы Захад

en: Southampton
be: Саўтгемптан

en: Southend-on-Sea
be: Саўтэнд-он-Сі

en: Southern
be: Паўднёвая акруга

en: Southern (Sierra Leone)
be: Паўднёвая правінцыя

en: Southern (Zambia)
be: Паўднёвая

en: Southern Grenadine Islands
be: Астравы Паўднёвыя Грэнадзіны

en: Southern Highlands
be: Паўднёвае Нагор'е

en: Southern Leyte
be: Паўднёвы Лейтэ

en: Southern Region
be: Паўднёвы рэгіён

en: Southland
be: Саўтленд

en: Southwark
be: Саўтуарк

en: Spanish Wells
be: Спаніш-Вэллс

en: Splitsko-dalmatinska županija
be: Спліцка-Далмацінская жупанія

en: Spélugues
be: Спелюгэ

en: Središče ob Dravi
be: Срэдзішчэ об Драві

en: Srednjebanatski okrug
be: Сярэдне-Банацкая акруга

en: Srednjobosanski kanton
be: Сярэднебаснійскі кантон

en: Sremski okrug
be: Срэмская акруга

en: St. Helens
be: Сент-Геленс

en: Staffordshire
be: Стафардшыр

en: Stann Creek
be: Стан-Крык

en: Stara Zagora
be: Старазагорская вобласць

en: Staro Nagoričane
be: Стара-Нагарычанэ

en: Starče
be: Старчэ

en: Stavropol'skiy kray
be: Стаўрапольскі край

en: Steiermark
be: Штырыя

en: Sterea Ellada
be: Цэнтральная Грэцыя

en: Stirling
be: Стэрлінг

en: Stockholms län
be: Лен Стакгольм

en: Stockport
be: Стокпарт

en: Stockton-on-Tees
be: Стоктан-он-Тыс

en: Stoke-on-Trent
be: Сток-он-Трэнт

en: Stopiņu novads
be: Стопіньскі край

en: Strakonice
be: Страконіцы

en: Straža
be: Стража

en: Strenču novads
be: Стрэнцкі край

en: Struga
be: Струга

en: Strumica
be: Струміца

en: Strășeni
be: Стрэшэнь

en: Studeničani
be: Студэнічані

en: Stueng Traeng
be: Стынгтраенг

en: Stînga Nistrului, unitatea teritorială din
be: Прыднястроўе, аўтаномнае тэрытарыяльнае ўтварэнне

en: Středočeský kraj
be: Сярэднячэшскі край

en: Suceava
be: Сучава

en: Suchitepéquez
be: Сучытэпекес

en: Sucre
be: Сукрэ

en: Sucumbíos
be: Сукумбіас

en: Sud
be: Паўднёвы

en: Sud-Bandama (Région du)
be: Сюд-Бандама

en: Sud-Comoé (Région du)
be: Сюд-Камаэ

en: Sud-Est
be: Паўднёва-Усходні

en: Sud-Kivu
be: Паўднёвае Ківу

en: Sud-Ouest
be: Паўднёва-заходняя

en: Sudur Pashchimanchal
be: Далёка-Заходні рэгіён

en: Suffolk
be: Суфалк

en: Sughd
be: Согд

en: Sukhothai
be: Сукатай

en: Sul
be: Паўднёвая

en: Sulawesi
be: Сулавесі

en: Sulawesi Barat
be: Заходні Сулавесі

en: Sulawesi Selatan
be: Паўднёвы Сулавесі

en: Sulawesi Tengah
be: Цэнтральны Сулавесі

en: Sulawesi Tenggara
be: Паўднёва-Усходні Сулавесі

en: Sulawesi Utara
be: Паўночны Сулавесі

en: Sultan Kudarat
be: Султан-Кударат

en: Sulu
be: Сулу

en: Sumalē
be: Самалі

en: Sumatera
be: Суматра

en: Sumatera Utara
be: Паўночная Суматра

en: Sumatra Barat
be: Заходні Сулавесі

en: Sumatra Selatan
be: Паўднёвая Суматра

en: Sumqayıt
be: Сумгаіт

en: Sums 'ka Oblast'
be: Сумская вобласць

en: Sunamganj
be: Сунамгандж

en: Sunderland
be: Сандэрленд

en: Suphan Buri
be: Супанбуры

en: Surat Thani
be: Сурат Тані

en: Surigao del Norte
be: Паўночны Сурыгаа

en: Surigao del Sur
be: Паўднёвы Сурыгаа

en: Surin
be: Сурын

en: Surrey
be: Сурэй

en: Surt
be: Сурт

en: Surxondaryo
be: Сурхандар’інскі вілаят

en: Sutton
be: Сатан

en: Suðurland
be: Судурланд

en: Suðurnes
be: Судурнэс

en: Svaay Rieng
be: Свайрыенг

en: Svalbard (Arctic Region)
be: Свальбард (арктычны рэгіён)

en: Sverdlovskaya oblast'
be: Свярдлоўская вобласць

en: Sveta Ana
be: Света Ана

en: Sveta Andraž v Slovenskih Goricah
be: Света Андраж в Славенскіх Горыцах

en: Sveta Trojica v Slovenskih Goricah
be: Света Тройца в Славенскіх Горыцах

en: Sveti Jurij
be: Светы Юрій

en: Sveti Jurij v Slovenskih Goricah
be: Светы Юрій у Славенскіх Горыцах

en: Sveti Nikole
be: Светы-Ніколэ

en: Sveti Tomaž
be: Светы Томаж

en: Svitavy
be: Світаві

en: Swansea; Abertawe
be: Суонсі

en: Swieqi
be: Суйкі

en: Swindon
be: Суіндан

en: Syddanmark
be: Паўднёвая Данія

en: Sylhet
be: Сілхет

en: Syunik'
be: Сюнік

en: Szabolcs-Szatmár-Bereg
be: Сабальч-Сатмар-Берэг

en: Szeged
be: Сегед

en: Szekszárd
be: Сексард

en: Szolnok
be: Сольнак

en: Szombathely
be: Сомбатхей

en: Székesfehérvár
be: Секешфехервар

en: Sánchez Ramírez
be: Санчэс-Рамірэз

en: São Domingos
be: Сан-Дамінгас

en: São Filipe
be: Сан-Філіпэ

en: São Lourenço dos Órgãos
be: Сан-Ларэнца-дос-Аргаас

en: São Miguel
be: Сан-Мігель

en: São Paulo
be: Сан-Паўлу

en: São Salvador do Mundo
be: Сан-Сальвадор-дэ-Мунда

en: São Tomé
be: Сан-Тамэ

en: São Vicente
be: Сан-Вісенці

en: Sédhiou
be: Седзіў

en: Ségou
be: Сегу

en: Séno
be: Сено

en: Sétif
be: Сеціф

en: Sîngerei
be: Сынджэрэй

en: Sóc Trăng
be: Шокчанг

en: Södermanlands län
be: Лен Сёдэрманланд

en: Sør-Trøndelag
be: Сёр-Трондэлаг

en: Sühbaatar
be: Сухэ-Батар

en: Sălaj
be: Сэлаж

en: Sējas novads
be: Сейскі край

en: Sīlā
be: Сіла

en: Sīstān va Balūchestān
be: Сыстан і Балучыстан

en: Sūhāj
be: Сахаг

en: Sơn La
be: Шонла

en: Sədərək
be: Садаракскі раён

en: Taakaev
be: Такеа

en: Tabasco
be: Табаска

en: Tabor
be: Табор

en: Tabora
be: Табора

en: Tabūk
be: Табук

en: Tachov
be: Тахаў

en: Tacna
be: Такна

en: Tacuarembó
be: Такуарэмба

en: Tadjourah
be: Таджура

en: Taféa
be: Тафеа

en: Tagant
be: Тагант

en: Tahoua
be: Тахуа

en: Taichung
be: Тайчжун

en: Taichung City
be: Горад Тайдун

en: Tainan
be: Тайнань

en: Tainan City
be: Горад Тайнань

en: Taipei
be: Тайбей

en: Taipei City
be: Горад Тайбей

en: Taitung
be: Тайдун

en: Taiwan Sheng (see also separate country code entry under TW)
be: Правінцыя Тайвань (глядзі таксама асобны код краіны TW)

en: Tak
be: Так

en: Takamaka
be: Такамака

en: Takhār
be: Тахар

en: Talas
be: Талаская вобласць

en: Talsu novads
be: Талсінскі край

en: Tamanghasset
be: Таманрасет

en: Tamaulipas
be: Тамауліпас

en: Tambacounda
be: Тамбакунда

en: Tambovskaya oblast'
be: Тамбоўская вобласць

en: Tameside
be: Тэймсайд

en: Tamil Nadu
be: Тамілнад

en: Tan-Tan (EH-partial)
be: Тан-Тан (часткова EH)

en: Tanga
be: Танга

en: Tangail
be: Тангаіл

en: Tanger-Assilah
be: Тангер-Асіла

en: Tanger-Tétouan-Al Hoceïma
be: Танжэр-Тэтуан-Эль Хасейма

en: Tanintharyi
be: Танінтарый

en: Taounate
be: Таўнат

en: Taourirt
be: Таўрырт

en: Taoyuan
be: Таоюань

en: Tapoa
be: Тапоа

en: Taraba
be: Тараба

en: Taraclia
be: Тараклія

en: Taranaki
be: Таранакі

en: Taranto
be: Таранта

en: Tarapacá
be: Тарапака

en: Tarfaya (EH-partial)
be: Тарфая (часткова EH)

en: Targovishte
be: Тырговішцкая вобласць

en: Tarija
be: Тарыха

en: Tarlac
be: Тарлак

en: Tarn
be: Тарн

en: Tarn-et-Garonne
be: Тарн і Гарона

en: Taroudant
be: Тарудант

en: Tarrafal
be: Таррафал

en: Tarrafal de São Nicolau
be: Таррафал-дэ-Сан-Нікалаў

en: Tarragona
be: Тарагона

en: Tartumaa
be: Тарту

en: Tartus
be: Тартус

en: Tarxien
be: Таршын

en: Tasman District
be: Акруга Тасман

en: Tasmania
be: Тасманія

en: Tata
be: Тата

en: Tatabánya
be: Татабанья

en: Tataouine
be: Татавін

en: Tatarstan, Respublika
be: Рэспубліка Татарстан

en: Tauragés Apskritis
be: Таўрагскі павет

en: Tavus
be: Тавуш

en: Tawi-Tawi
be: Таві-Таві

en: Taza
be: Таза

en: Ta’ Xbiex
be: Та-Шбіш

en: Tearce
be: Цеарцэ

en: Tehrān
be: Тэгеран

en: Tekirdağ
be: Тэкірдаг

en: Tel-Aviv
be: Тэль-Авіўская акруга

en: Telangana
be: Тэлангана

en: Telemark
be: Тэлемарк

en: Telenești
be: Тэленешць

en: Teleorman
be: Тэлеарман

en: Telford and Wrekin
be: Тэлфард і Рэкін

en: Telšių Apskritis
be: Цяльшэйскі павет

en: Temburong
be: Тэмбуронг

en: Temotu
be: Тэмоту

en: Tennessee
be: Тэнесі

en: Tepelenë
be: Тэпелена

en: Teplice
be: Тэпліцэ

en: Teramo
be: Тэрама

en: Terengganu
be: Трэнгану

en: Terni
be: Тэрні

en: Ternopil's'ka Oblast'
be: Цярнопальская вобласць

en: Terres australes françaises
be: Французскія Паўднёвыя і Антарктычныя тэрыторыі

en: Territoire de Belfort
be: Тэрыторыя Бельфор

en: Teruel
be: Тэруэль

en: Tete
be: Тэтэ

en: Tetovo
be: Цетава

en: Texas
be: Тэхас

en: Thaa
be: Тхаа

en: Thaba-Tseka
be: Таба-Цека

en: Thakurgaon
be: Тхакургаон

en: Thanh Hóa
be: Тханьхоа

en: Thesprotia
be: Тэспратыя

en: Thessalia
be: Фесалія

en: Thessaloniki
be: Салонікі

en: Thimphu
be: Тхімпху

en: Thiès
be: Тыес

en: Thurgau
be: Тургаў

en: Thurrock
be: Тэрак

en: Thyolo
be: Тйола

en: Thái Bình
be: Тхайбінь

en: Thái Nguyên
be: Тхайнгуэн

en: Thüringen
be: Цюрынгія

en: Thừa Thiên-Huế
be: Тхыатхьен-Хюэ

en: Tianjin Shi
be: Цяньцзінь

en: Tiaret
be: Тыярэт

en: Tibastī
be: Цібастэ

en: Ticino
be: Тычына

en: Tierra del Fuego
be: Вогненная Зямля

en: Tighina
be: Бендэры

en: Tigray
be: Ціграй

en: Tillabéri
be: Тылабэры

en: Timiș
be: Тыміш

en: Tindouf
be: Тындуф

en: Tinghir
be: Цінгір

en: Tipaza
be: Тыпаса

en: Tipperary
be: Тыран

en: Tiranë
be: Тырана

en: Tiris Zemmour
be: Цірыс-Земур

en: Tirol
be: Ціроль

en: Tissemsilt
be: Тысамсіл

en: Tivat
be: Ціват

en: Tizi Ouzou
be: Тызі-Узу

en: Tiznit
be: Тызніт

en: Tišina
be: Цішына

en: Tiền Giang
be: Цьензянг

en: Tlaxcala
be: Тласкала

en: Tlemcen
be: Тлемсен

en: Toamasina
be: Туамасіна

en: Tocantins
be: Такантынс

en: Tochigi
be: Тацігі

en: Togdheer
be: Тогхір

en: Tokat
be: Такат

en: Tokushima
be: Такусіма

en: Tokyo
be: Токіа

en: Toledo
be: Таледа

en: Toliara
be: Туліяра

en: Tolima
be: Таліма

en: Tolmin
be: Толмін

en: Tolna
be: Тольна

en: Tombali
be: Томбалі

en: Tombouctou
be: Тамбукту

en: Tomskaya oblast'
be: Томская вобласць

en: Tongatapu
be: Тонгатапу

en: Toplički okrug
be: Топліцкая акруга

en: Torba
be: Торба

en: Torbay
be: Тарбей

en: Torfaen; Tor-faen
be: Торвайн

en: Torino
be: Турын

en: Tororo
be: Тарора

en: Toscana
be: Таскана

en: Toshkent
be: Ташкент

en: Totonicapán
be: Татонікапан

en: Tottori
be: Татторы

en: Tougué
be: Тугуе

en: Tovuz
be: Тавузскі раён

en: Tower Hamlets
be: Таўэр-Хамлетс

en: Toyama
be: Таяма

en: Tozeur
be: Таўзар

en: Trabzon
be: Трабзон

en: Trafford
be: Трафард

en: Trang
be: Транг

en: Trapani
be: Трапані

en: Trarza
be: Трарза

en: Trashi Yangtse
be: Ташыянгцэ

en: Trashigang
be: Трашыганг

en: Trat
be: Трат

en: Trbovlje
be: Трбоўле

en: Trebnje
be: Трэбне

en: Treinta y Tres
be: Трэйнта-і-Трэс

en: Trelawny
be: Трэлані

en: Trentino-Alto Adige
be: Трэнціна-Альта-Адыджэ

en: Trento
be: Трэнтэ

en: Trenčiansky kraj
be: Трэнчынскі край

en: Treviso
be: Трэвіза

en: Triesen
be: Трызен

en: Triesenberg
be: Трызенберг

en: Trieste
be: Трыест

en: Trikala
be: Трыкала

en: Trikuṇāmalaya
be: Трыкунамалая

en: Trinity Palmetto Point
be: Трыніці Палмэта Пойнт

en: Tripura
be: Трыпура

en: Tristan da Cunha
be: Трыстан-да-Кунья

en: Trnavský kraj
be: Трнаўскі край

en: Trnovska vas
be: Трновска вас

en: Troms
be: Тромс

en: Trongsa
be: Тронгса

en: Tropojë
be: Трапоя

en: Trujillo
be: Трухілья

en: Trutnov
be: Трутнаў

en: Trzin
be: Трзін

en: Trà Vinh
be: Чавінь

en: Tržič
be: Тржыч

en: Tsirang
be: Тсіранг

en: Tuamasaga
be: Туамасага

en: Tubas
be: Тубас

en: Tucuman
be: Тукуман

en: Tui
be: Туі

en: Tukuma novads
be: Тукумскі край

en: Tul'skaya oblast'
be: Тульская вобласць

en: Tulcea
be: Тулча

en: Tulkarm
be: Тулькарэм

en: Tumbes
be: Тумбес

en: Tunapuna-Piarco
be: Тунапуна-Піарка

en: Tunceli
be: Тунджэлі

en: Tungurahua
be: Тунгурагуа

en: Tunis
be: Туніс

en: Turnišče
be: Турнішчэ

en: Tutong
be: Тутонг

en: Tuyên Quang
be: Туенкуанг

en: Tuzlanski kanton
be: Тузланскі кантон

en: Tverskaya oblast'
be: Цвярская вобласць

en: Tyumenskaya oblast'
be: Цюменская вобласць

en: Tyva, Respublika [Tuva]
be: Рэспубліка Тыва (Тува)

en: Tábor
be: Табар

en: Táchira
be: Тачыра

en: Tây Ninh
be: Тэйнінь

en: Tébessa
be: Тэбеса

en: Télimélé
be: Тэлімэлэ

en: Tétouan
be: Тэтуан

en: Töv
be: Тувэ

en: Tā'izz
be: Тайз

en: Tānjilī
be: Танджыле

en: Tērvetes novads
be: Тэрвэцкі край

en: Třebíč
be: Тршэбіч

en: Tərtər
be: Тэртэрскі раён

en: T’bilisi
be: Тбілісі

en: Uaboe
be: Уабоэ

en: Ubon Ratchathani
be: Убон Ратчатані

en: Ucar
be: Уджарскі раён

en: Ucayali
be: Укаялі

en: Udine
be: Удзінэ

en: Udmurtskaya Respublika
be: Удмурцкая Рэспубліка

en: Udon Thani
be: Удан Тані

en: Uherské Hradiště
be: Угерске-Градзіштэ

en: Ujae
be: Уджае

en: Ul'yanovskaya oblast'
be: Ульянаўская вобласць

en: Ulanbaatar
be: Улан-Батар

en: Ulcinj
be: Улцынь

en: Ulsan Gwang'yeogsi
be: Ульсан

en: Ulster
be: Ольстэр

en: Umbria
be: Умбрыя

en: Umm Salal
be: Ум Саляль

en: Umm al Qaywayn
be: Ум-эль-Кайвайн

en: Ungheni
be: Унгень

en: United Kingdom
be: Злучанае Каралеўства

en: United States Minor Outlying Islands
be: Знешнія малыя астравы ЗША

en: Unity
be: Юніці

en: Unsko-sanski kanton
be: Унска-Санскі кантон

en: Upper Demerara-Berbice
be: Верхні Дэмерара-Бербіс

en: Upper East
be: Верхні ўсходні

en: Upper Nile
be: Верхні Ніл

en: Upper North
be: Верхне-Паўночная

en: Upper River
be: Верхняя Рака

en: Upper South
be: Верхне-Паўднёвая

en: Upper Takutu-Upper Essequibo
be: Верхні Такуту-Верхні Эсекіба

en: Upper West
be: Верхні заходні

en: Uppsala län
be: Лен Упсала

en: Uri
be: Уры

en: Uruzgān
be: Урузган

en: Usulután
be: Усулутан

en: Utah
be: Юта

en: Utenos Apskritis
be: Уцянскі павет

en: Uthai Thani
be: Утай Тані

en: Utirik
be: Утырык

en: Utrecht
be: Утрэхт

en: Uttar Pradesh
be: Утар-Прадэш

en: Uttaradit
be: Утарадзіт

en: Uttarakhand
be: Утаракханд

en: Uturu paḷāta
be: Паўночная правінцыя

en: Uturumæ̆da paḷāta
be: Паўночна-Цэнтральная правінцыя

en: Uusimaa
be: Усіма

en: Uvs
be: Уўс

en: Uíge
be: Уіжэ

en: Uşak
be: Ушак

en: Va'a-o-Fonoti
be: Ваа-о-Фаноці

en: Vaavu
be: Вааву

en: Vacoas-Phoenix
be: Ваку-Фенікс

en: Vaduz
be: Вадуц

en: Vaisigano
be: Вайсігана

en: Vaitupu
be: Ваітупу

en: Vaiņodes novads
be: Вайнёдскі край

en: Vakaga
be: Вакага

en: Val-d'Oise
be: Валь-д’Уаз

en: Val-de-Marne
be: Валь-дэ-Марн

en: Valais
be: Вале

en: Valandovo
be: Валандава

en: Vale of Glamorgan, The; Bro Morgannwg
be: Даліна Гламарган

en: Valencia / València
be: Валенсія

en: Valenciana, Comunidad / Valenciana, Comunitat
be: Валенсія, супольнасць

en: Valgamaa
be: Валга

en: Valkas novads
be: Валкскі край

en: Valladolid
be: Вальядалід

en: Valle
be: Валле

en: Valle d'Aosta
be: Вале-д’Аоста

en: Valle del Cauca
be: Валье-дэль-Каўка

en: Valletta
be: Валетта

en: Vallon de la Rousse
be: Валон-дэ-ла-Рус

en: Vallée du Bandama (Région de la)
be: Вале-дзю-Бандама

en: Valmiera
be: Валміера

en: Valparaíso
be: Вальпараіса

en: Valverde
be: Валвердэ

en: Van
be: Ван

en: Var
be: Вар

en: Varakļānu novads
be: Вараклянскі край

en: Varaždinska županija
be: Вараждзінская жупанія

en: Varese
be: Варэзэ

en: Vargas
be: Варгас

en: Varna
be: Варнаўская вобласць

en: Varsinais-Suomi
be: Паўднёва-Заходняя Фінляндыя

en: Vas
be: Ваш

en: Vasilevo
be: Васілева

en: Vaslui
be: Васлуй

en: Vaucluse
be: Ваклюз

en: Vaud
be: Во

en: Vaupés
be: Ваупес

en: Vava'u
be: Вавау

en: Vavuniyāva
be: Вавуніява

en: Vayamba paḷāta
be: Паўночна-Заходняя правінцыя

en: Vayoc Jor
be: Ваёцдзор

en: Vecpiebalgas novads
be: Вэцпіебалгскі край

en: Vecumnieku novads
be: Вэцумніекскі край

en: Velenje
be: Веленье

en: Veles
be: Велес

en: Velika Polana
be: Веліка Палана

en: Velike Lašče
be: Веліке Лашчэ

en: Veliko Tarnovo
be: Вялікатырноўская вобласць

en: Vendée
be: Вандэя

en: Veneto
be: Венета

en: Venezia
be: Венецыя

en: Ventspils
be: Вэнтспілс

en: Ventspils novads
be: Вэнтспілскі край

en: Veracruz de Ignacio de la Llave
be: Веракрус

en: Veraguas
be: Верагуас

en: Verbano-Cusio-Ossola
be: Вербана-Кузьё-Асола

en: Vercelli
be: Верчэлі

en: Vermont
be: Вермонт

en: Verona
be: Верона

en: Veržej
be: Вержэй

en: Vest-Agder
be: Вест-Агдэр

en: Vestfirðir
be: Вестфірдзір

en: Vestfold
be: Вестфол

en: Vesturland
be: Вестурланд

en: Veszprém
be: Веспрэм

en: Veszprém (county)
be: Веспрэм (медзье)

en: Vevčani
be: Вевчані

en: Viana do Castelo
be: Віяна-ду-Каштэлу

en: Vibo Valentia
be: Віба-Валентыя

en: Vicebskaja voblasc'
be: Віцебская вобласць

en: Vicenza
be: Вічэнца

en: Vichada
be: Вічада

en: Victoria
be: Вікторыя

en: Videm
be: Відэм

en: Vidin
be: Відынская вобласць

en: Vienne
be: В’ена

en: Vientiane
be: Віенцьян

en: Viesītes novads
be: Віесіцкі край

en: Vila Real
be: Віла-Рэал

en: Viljandimaa
be: Вільяндзі

en: Villa Clara
be: Вілья-Клара

en: Ville de Kigali
be: Горад Кігалі

en: Vilniaus Apskritis
be: Вільнюскі павет

en: Vinica
be: Вініца

en: Vinnyts'ka Oblast'
be: Вінніцкая вобласць

en: Vipava
be: Віпава

en: Viqueque
be: Вікеке

en: Virgin Islands
be: Віргінскія астравы

en: Virginia
be: Вірджынія

en: Virovitičko-podravska županija
be: Віравіціцка-Падраўская жупанія

en: Viseu
be: Візеу

en: Vitanje
be: Вітанье

en: Viterbo
be: Вітэрба

en: Viļakas novads
be: Вілякскі край

en: Viļānu novads
be: Вілянскі край

en: Vlaams Gewest
be: Фламандскі рэгіён

en: Vlaams-Brabant
be: Фламандскі Брабант

en: Vladimirskaya oblast'
be: Уладзімірская вобласць

en: Vlorë
be: Влёра

en: Vodice
be: Водзіцэ

en: Voiotia
be: Беотыя

en: Vojnik
be: Войнік

en: Vojvodina
be: Ваяводзіна

en: Volgogradskaya oblast'
be: Валгаградская вобласць

en: Vologodskaya oblast'
be: Валагодская вобласць

en: Volta
be: Вольта

en: Volyns'ka Oblast'
be: Валынская вобласць

en: Vorarlberg
be: Форарльберг

en: Voreio Aigaio
be: Паўднёвыя Эгейскія астравы

en: Voronezhskaya oblast'
be: Варонежская вобласць

en: Vosges
be: Вагезы

en: Vrancea
be: Вранча

en: Vraneštica
be: Вранешціца

en: Vransko
be: Вранска

en: Vrapčište
be: Врапчыштэ

en: Vratsa
be: Урачанская вобласць

en: Vrhnika
be: Врхніка

en: Vsetín
be: Усецін

en: Vukovarsko-srijemska županija
be: Вукаварска-Срэмская жупанія

en: Vuzenica
be: Вузеніца

en: Vyškov
be: Вішкаў

en: Vâlcea
be: Вылча

en: Värmlands län
be: Лен Вермланд

en: Västerbottens län
be: Лен Вестэрботэн

en: Västernorrlands län
be: Лен Вестэрнорланд

en: Västmanlands län
be: Лен Вестманланд

en: Västra Götalands län
be: Лен Вестра-Гёталанд

en: Võrumaa
be: Выру

en: Vārkavas novads
be: Варкаўскі край

en: Vĩnh Long
be: Віньлонг

en: Vĩnh Phúc
be: Вінфук

en: Waddāy
be: Вадай

en: Waikato
be: Вайката

en: Wakayama
be: Вакаяма

en: Wake Island
be: Востраў Уэйк

en: Wakefield
be: Уэйкфілд

en: Wakiso
be: Вакіса

en: Wales; Cymru
be: Уэльс

en: Wallis-et-Futuna
be: Уоліс і Футуна

en: Walsall
be: Уалсал

en: Waltham Forest
be: Уолтэм-Форэст

en: Wandsworth
be: Уондсуэрт

en: Wangdue Phodrang
be: Вангдзі Пхадранг

en: Wanica
be: Ваніка

en: Wardak
be: Вардак

en: Warmińsko-mazurskie
be: Вармінска-Мазурскае ваяводства

en: Warrap
be: Вараб

en: Warrington
be: Уорынгтан

en: Warwickshire
be: Уорвікшыр

en: Washington
be: Вашынгтон

en: Wasit
be: Васіт

en: Waterford
be: Уотэрфард

en: Wele-Nzas
be: Веле-Нзас

en: Wellington
be: Уэлінгтан

en: West
be: Захад

en: West Bengal
be: Заходняя Бенгалія

en: West Berkshire
be: Заходні Беркшыр

en: West Coast
be: Заходняе Узбярэжжа

en: West Dunbartonshire
be: Заходні Дамбартаншыр

en: West Grand Bahama
be: Заходні Гранд-Багама

en: West Lothian
be: Заходні Лотыян

en: West New Britain
be: Заходняя Новая Брытанія

en: West Sussex
be: Заходні Сусекс

en: West Virginia
be: Заходняя Віргінія

en: West-Vlaanderen
be: Заходняя Фландрыя

en: Western
be: Заходняя

en: Western Area (Freetown)
be: Заходняя вобласць

en: Western Australia
be: Заходняя Аўстралія

en: Western Cape
be: Заходне-Капская правінцыя

en: Western Equatoria
be: Заходняя Экваторыя

en: Western Highlands
be: Заходняе Нагор'е

en: Western Samar
be: Заходні Самар

en: Western Tobago
be: Заходняе Табага

en: Western Visayas (Region VI)
be: Заходні Вісай (Рэгіён VI)

en: Westmeath
be: Уэстміт

en: Westminster
be: Вэстмінстэр

en: Westmoreland
be: Вестморлэнд

en: Wexford
be: Уэксфард

en: Wicklow
be: Уіклау

en: Wielkopolskie
be: Велікапольскае ваяводства

en: Wien
be: Вена

en: Wigan
be: Уіган

en: Wilayah Persekutuan Kuala Lumpur
be: Фэдэральная тэрыторыя Куала-Лумпур

en: Wilayah Persekutuan Labuan
be: Фэдэральная тэрыторыя Лабуан

en: Wilayah Persekutuan Putrajaya
be: Фэдэральная тэрыторыя Путраджая

en: Wiltshire
be: Уілтшыр

en: Windsor and Maidenhead
be: Віндзар і Мэйдэнхэд

en: Wirral
be: Вірэл

en: Wisconsin
be: Вісконсін

en: Wokingham
be: Уокінгем

en: Woleu-Ntem
be: Валю-Нтэм

en: Wolverhampton
be: Вулвергемптан

en: Woqooyi Galbeed
be: Ваквуйі Галбід

en: Worcestershire
be: Вустэршыр

en: Worodouqou (Région du)
be: Варадугу

en: Wotho
be: Вота

en: Wotje
be: Вацье

en: Wrexham; Wrecsam
be: Рэксем

en: Wyoming
be: Ваёмінг

en: Wādī Fīrā
be: Ваді-Фіра

en: Wādī al Ḩayāt
be: Вадзі-эль-Хаят

en: Wādī ash Shāţiʾ
be: Вадзі-эш-Шаці

en: Xagħra
be: Шаара

en: Xaignabouli
be: Саябоўры

en: Xaisômboun
be: Кхамоўан

en: Xankəndi
be: Ханкэнды

en: Xanthi
be: Ксанты

en: Xaçmaz
be: Хачмазскі раён

en: Xewkija
be: Шэўкія

en: Xgħajra
be: Шайра

en: Xiangkhouang
be: Ксыенг Кхоўсанг

en: Xinjiang Uygur Zizhiqu
be: Сіньцзян-Уйгурскі аўтаномны раён

en: Xizang Zizhiqu
be: Тыбецкі аўтаномны раён

en: Xocalı
be: Хаджалынскі раён

en: Xocavənd
be: Хаджавендскі раён

en: Xorazm
be: Харэзмскі вілаят

en: Xékong
be: Ксэконг

en: Xızı
be: Хызынскі раён

en: Yagha
be: Яга

en: Yala
be: Яла

en: Yalova
be: Ялава

en: Yamagata
be: Ямагата

en: Yamaguchi
be: Ямагуці

en: Yamalo-Nenetskiy avtonomnyy okrug
be: Ямала-Ненецкая аўтаномная акруга

en: Yamanashi
be: Яманасі

en: Yambol
be: Ямбальская вобласць

en: Yanggang-do
be: Янгандо

en: Yangon
be: Рангун

en: Yap
be: Яп

en: Yaracuy
be: Яракуй

en: Yardımlı
be: Ярдымлынскі раён

en: Yaren
be: Ярэн

en: Yaroslavskaya oblast'
be: Яраслаўская вобласць

en: Yasothon
be: Ясатсан

en: Yatenga
be: Ятэнга

en: Yazd
be: Язд

en: YeDebub Bihēroch Bihēreseboch na Hizboch
be: Вобласць народаў поўдня

en: Yerushalayim Al Quds
be: Ерусалімская акруга

en: Yevlax
be: Еўлах

en: Yevreyskaya avtonomnaya oblast'
be: Яўрэйская аўтаномная вобласць

en: Yobe
be: Ёбе

en: Yogyakarta
be: Джак’якарта

en: Yomou
be: Ёму

en: Yonne
be: Іона

en: York
be: Ёрк

en: Yoro
be: Ёра

en: Youssoufia
be: Юсуфія

en: Yozgat
be: Ёзгат

en: Ysyk-Köl
be: Ісык-Кульская вобласць

en: Yucatán
be: Юкатан

en: Yukon Territory
be: Юкан

en: Yumbe
be: Юмбе

en: Yunlin
be: Юньлінь

en: Yunnan Sheng
be: Правінцыя Юньнань

en: Yvelines
be: Івелін

en: Yên Bái
be: Енбай

en: Yāpanaya
be: Джафна

en: Zabajkal'skij kraj
be: Забайкальскі край

en: Zacapa
be: Закапа

en: Zacatecas
be: Сакатэкас

en: Zachodniopomorskie
be: Заходнепаморскае ваяводства

en: Zadarska županija
be: Задарская жупанія

en: Zaghouan
be: Загван

en: Zagora
be: Загора

en: Zagorje ob Savi
be: Загор'е об Саві

en: Zagrebačka županija
be: Заграбская жупанія

en: Zaire
be: Заірэ

en: Zajas
be: Заяц

en: Zaječarski okrug
be: Заечарская акруга

en: Zakarpats'ka Oblast'
be: Закарпацкая вобласць

en: Zakynthos
be: Закінф

en: Zala
be: Зала

en: Zalaegerszeg
be: Залаэгерсег

en: Zalingei
be: Залінджэй

en: Zambales
be: Замбалес

en: Zambezia
be: Замбезія

en: Zamboanga Peninsula (Region IX)
be: Паўвостраў Замбоанга (Рэгіён IX)

en: Zamboanga Sibugay
be: Замбоанга-Сібугей

en: Zamboanga del Norte
be: Паўночная Замбоанга

en: Zamboanga del Sur
be: Паўднёвая Замбоанга

en: Zamfara
be: Замфара

en: Zamora
be: Самора

en: Zamora-Chinchipe
be: Самора-Чынчыпэ

en: Zanjān
be: Занджан

en: Zanzan (Région du)
be: Занзан

en: Zapadnobački okrug
be: Заходне-Бацкая акруга

en: Zapadnohercegovački kanton
be: Заходнегерцагавінскі кантон

en: Zaporiz'ka Oblast'
be: Запарожская вобласць

en: Zaqatala
be: Загатальскі раён

en: Zaragoza
be: Сарагоса

en: Zavrč
be: Заврч

en: Zeeland
be: Зеландыя

en: Zelenikovo
be: Зелянікава

en: Zeničko-dobojski kanton
be: Зеніцка-Добайскі кантон

en: Zhambyl oblysy
be: Жамбылская вобласць

en: Zhejiang Sheng
be: Правінцыя Чжэцзян

en: Zhemgang
be: Чжэмганг

en: Zhytomyrs'ka Oblast'
be: Жытомірская вобласць

en: Ziguinchor
be: Зыгіншор

en: Zilupes novads
be: Зілупскі край

en: Zinder
be: Зіндэр

en: Ziro
be: Зіро

en: Zlatiborski okrug
be: Златыборская акруга

en: Zlín
be: Злін

en: Zlínský kraj
be: Злінскі край

en: Znojmo
be: Знойма

en: Zomba
be: Зомба

en: Zondoma
be: Зандома

en: Zonguldak
be: Зангулдак

en: Zou
be: Зу

en: Zoundwéogo
be: Зундвеаго

en: Zreče
be: Зрэчэ

en: Zrnovci
be: Зрноўцы

en: Zug
be: Цуг

en: Zuid-Holland
be: Паўднёвая Галандыя

en: Zulia
be: Сулія

en: Zürich
be: Цюрых

en: Zābul
be: Забуль

en: Zəngilan
be: Зангіланскі раён

en: Zərdab
be: Зардабскі раён

en: Z̧ufār
be: Дафар

en: `Asīr
be: Асір

en: wallonne, Région
be: Валонскі рэгіён

en: Álava
be: Алава

en: Ávila
be: Авіла

en: Çanakkale
be: Чанакале

en: Çankırı
be: Чанкыры

en: Çorum
be: Чарум

en: Équateur
be: Экватарыяльная правінцыя

en: Érd
be: Ёрд

en: Évora
be: Эвора

en: Île-de-France
be: Іль-дэ-Франс

en: Ñeembucú
be: Неэмбуку

en: Ömnögovi
be: Умнэгоў

en: Örebro län
be: Лен Эрэбру

en: Östergötlands län
be: Лен Эстэргётланд

en: Övörhangay
be: Увэрхангай

en: Østfold
be: Эстфал

en: Ústecký kraj
be: Усцецкі край

en: Ústí nad Labem
be: Усці-над-Лабем

en: Ústí nad Orlicí
be: Усці-над-Орліцы

en: Ādažu novads
be: Адажскі край

en: Ādīs Ābeba
be: Адыс-Абеба

en: Āfar
be: Афар

en: Āmara
be: Амхара

en: Āzarbāyjān-e Gharbī
be: Заходні Азербайджан

en: Āzarbāyjān-e Sharqī
be: Усходні Азербайджан

en: Čair
be: Чаір

en: Čaška
be: Чашка

en: Česká Lípa
be: Чэска-Ліпа

en: České Budějovice
be: Чэске-Будзеёвіцы

en: Český Krumlov
be: Чэскі-Крумлаў

en: Češinovo-Obleševo
be: Чэшынава-Аблешэва

en: Črenšovci
be: Чрэншовці

en: Črna na Koroškem
be: Чрна на Карошкем

en: Črnomelj
be: Чрномель

en: Čučer Sandevo
be: Чучэр-Сандэва

en: Điện Biên
be: Дьенбьен

en: Đà Nẵng
be: Дананг

en: Đắc Lắk
be: Даклак

en: Đắk Nông
be: Дакнонг

en: Đồng Nai
be: Донгнай

en: Đồng Tháp
be: Донгтхап

en: Ērgļu novads
be: Эргльскі край

en: Ħamrun
be: Хамрун

en: Īlām
be: Ілам

en: İmişli
be: Імішлынскі раён

en: İsmayıllı
be: Ісмаілынскі раён

en: İstanbul
be: Стамбул

en: İzmir
be: Ізмір

en: Ķeguma novads
be: Кегумскі край

en: Ķekavas novads
be: Кекаўскі край

en: Łódzkie
be: Лодзьскае ваяводства

en: Śląskie
be: Сілезскае ваяводства

en: Świętokrzyskie
be: Свентакшыскае ваяводства

en: Şa'dah
be: Саада

en: Şabran
be: Шабранскі раён

en: Şahbuz
be: Шахбузскі раён

en: Şamaxı
be: Шэмахінскі раён

en: Şan'ā'
be: Сана

en: Şanlıurfa
be: Шанлыўрфа

en: Şirvan
be: Шырван

en: Şuşa
be: Шуша

en: Şırnak
be: Шырнак

en: Şəki
be: Шэкі

en: Şəmkir
be: Шамкірскі раён

en: Şərur
be: Шарурскі раён

en: Šalovci
be: Шалоўцы

en: Šavnik
be: Шаўнік

en: Šempeter-Vrtojba
be: Шэмптэр-Вртойба

en: Šentilj
be: Шэнтіль

en: Šentjernej
be: Шэнтэрней

en: Šentjur
be: Шэнцюр

en: Šentrupert
be: Шэнтруперт

en: Šenčur
be: Шэнчур

en: Šiaulių Apskritis
be: Шаўляйскі павет

en: Šibensko-kninska županija
be: Шыбенска-Кнінская жупанія

en: Škocjan
be: Шкацян

en: Škofja Loka
be: Шкоф'я Лока

en: Škofljica
be: Шкофліца

en: Šmarje pri Jelšah
be: Шмар'е пры Ельшах

en: Šmarjeske Topliče
be: Шмарэске Топліцэ

en: Šmartno ob Paki
be: Шмартно об Пакі

en: Šmartno pri Litiji
be: Шмартно пры Літыі

en: Šoštanj
be: Шоштань

en: Štip
be: Шціп

en: Štore
be: Шторэ

en: Šumadijski okrug
be: Шумадзійская акруга

en: Šumperk
be: Шумпэрк

en: Šuto Orizari
be: Шута Арызары

en: Ţarābulus
be: Трыпалі

en: Ūva paḷāta
be: Правінцыя Ува

en: Żabbar
be: Заббар

en: Żebbuġ Għawdex
be: Зэббудж Гаўдэш

en: Żebbuġ Malta
be: Зэббудж Мальта

en: Żejtun
be: Зейтун

en: Żurrieq
be: Зуррык

en: Žabljak
be: Жабляк

en: Žalec
be: Жалец

en: Železniki
be: Жэлезнікі

en: Želino
be: Жэліна

en: Žetale
be: Жэтале

en: Žilinský kraj
be: Жылінскі край

en: Žiri
be: Жыры

en: Žirovnica
be: Жыроўніца

en: Žužemberk
be: Жужэмберк

en: Žďár nad Sázavou
be: Ждяр-над-Сазавау

en: Șoldănești
be: Шалдэнешць

en: Ștefan Vodă
be: Штэфан-Водэ

en: Ḥajjar Lamīs
be: Хаджэр-Ламі

en: Ḥā'il
be: Хаіль

en: Ḩajjah
be: Хаджа

en: Ḩaḑramawt
be: Хадрамаут

en: ‘Ajlūn
be: Аджлюн

en: ‘Ammān (Al ‘Aşimah)
be: Аман
